Pod xt & xt live

Ben genelde fazla stomp box kullanmadan sadece amfinin özelliği ile ayarlıyorum tonlarımı. Ayarlamak istediğim ton nasıl bir ton ise örneğin icra ettiğim bir parça ise orjinalini dinliyorum. Kendim yaratacağım bir ton ise kafamda hayal ediyorum. Ne tür amfi+ ekipman ile elde edilmiş ya da edebilirim? Bas karakterli mi tiz karakterli mi? Mid karakterli mi? Bu kriterler doğrultusunda öncelikle istenen karaktere en uygun amfi sonra kabin sonra mikrofonu seçiyorum. Eq ayarlarını yaptıktan sonra drive yetersiz ise ve kökleyince karakteri kayboluyorsa screamer ya da classsic dist o da olmadı fuzz ekliyorum. Delay'i hep az bir miktar reverb ile kullanıyorum. Duruma göre acoustic soundlarda chorus kullanabiliyorum. Bir de şu var. Bazen ayarladığım ton çok tiz kalıyor. O yüzden bazı tonların tiz ve presence'i sıfıra yakın hatta sıfır. Sizinde ayarladığınız tonlarda tizlerden rahatsız olduğunuz oluyor mu? (Bu sorum pod-xt kullananlara) Ayarladığınız tonları aşağı yukarı normalde de çalacağınız volume seviyesinde ve hoparlörün karşısına yakın bir yere gelerek yaparsanız ve genel müzik içerisinde (grupta ise grubun genel volume ve sound'u içinde)bir kaç kere sınarsanız beklediğiniz sonuca yaklaşabilirsiniz. Bazen bir grup bakıyorsunuz ki dual rectifier kullanmış. Sizde kullanınca aynı sonucu alacaksınız diye bir şey yok. Siz kendi müziğinizde onu başka bir amfi ile yakalayabiliyorsunuz. Şunları da denemekte kesinlikle!! fayda var. Amfiyi az açıp pod output'u çok açmak ya da outputu az açıp amfiyi daha çok açmak. Bende ikincisi daha iyi sonuç veriyor. Amfiye göre tabii ki değişecektir bu sonuç.
Sevgili mertrix gelmiyorsun bu aralar. Bekleriz. Bu arada ben bu customtone konusunda şanssızım sanırım ki indirdiğim bütün tonlar ayarlanmak istenen tonla bana göre alakasız ve kötü çıktı. Tabii denemek gerek ama ben bu şekilde yapmaktansa kendi istediğimi deneyerek bulabiliyorum. Bu daha çok tatmin ediyor beni. Çünkü orada yazanlar da genelde normal kullanıcılar zaten.
Ben herkesin çok genel olarak zaten yaptığı şeylerden bahsederek başladım. Umarım devamı gelir ve paylaşırız burada. Böylece kimse ingilizce forum okumak zorunda kalmaz. :)

www.customtone.com isimli siteden line6 processorlerine ton indirmen mümkün (usb yada midi bağlantın olması lazım tabiki)
ama pod xt live larda mümkün değil daha onun üzerinde uğraşıyolar bu ay içinde hallederler gibime geliyor ama pod 2 , xt , xt pro zart zurt hepsinde ton indirmen mümkün.

ama tonların çoğu xtlive a da uyuyor,

tonların orjinallerine benzememesi konusunda ise
daha çok inen tonları indirmekte fayda var nede olsa publictone hadisesi var herkes aklına eseni koyuyor

liveda da tizler çok kuvvetli hatta ampın dibinde çalınca kulak falan kalmıyor belli süre dikkat etmek lazım...

Uğurcum en kısa sürede gelmeyi düşünüyoruz, buaralar malum finaller başladı 18ine kadar rahat yok bize
size kolay gelsin şimdiden görüşmek dileğiyle
hepinize çok selamlar...
:)

hayda line6 monkeydeki device firmware i update ettiğimde (xt live ile) gördümki mikrofon olayı gitmiş aletten ? tonların hiç birinde mikrofon kısmı yok ?
nedir çaresi varmı bilen ?

ne zaman update ettin?

yeni bir update mi çıktı acaba diyorum
sorun şu olmasın output mode default olarak değişmiştir
buradaya gir bak bakalım
studio direct yaparsan geri gelmesi lazım mikrofon ayarlarının

mertrix demiş ki:
evet live kardeşler tonlarımızı paylaşıyormuyuz?

evet paylaşalım hatta ben açılışı yapiyim, kendimce güzel bulduğum solo için kullandığım bi ton şimdi yazıcağım..

amfi olarak : marshall jcm 800 (Brit J-800)
drive : 7 , bass : 6 , mid : 6 , treble : 8.5 - 9 , presence : 8
kabin olarak : 4x12 marshall gr-t75's ( Brit T75's 4x12)
mikrofon : 1:57 On Axis
room : %68
compresor : thres 0db , gain 1db
gate : thres -79db , decay %6
stompbox : tube screamer
drive : %78 , gain : %60 , tone : %68
modulation : fx - hi talk
delay : analog delay (boss dm-2)
fdbk : %38 , mix %30 , bass : %54 , treble : %50
reverb : Brite Room
decay : %50 , mix : %28 , tone : %0 , pre : %50

eq ayarlarını filan bilmiyorum (biri bu ayarlara göre söylerse çok makbule geçer) , billiyorum amatör oldu ama yeni yeni ısınıyorum alete, öğrenmemiz gereken şeyler var gibi heh :)

hadi sıra sizde..

alın benden size bi nothing else tonu

ampli kullanmıyorum kendi marshallımdan alıyorum ama variax veya jazz chorus kullanabilirsiniz
stomp: red comp sust %25 level %83
comp: threshold -4db gain 3 db
mod: speed 0,60 hz depth %50 bass %35 treble %50 mix %50
rvrb: rich chamber: predly %50 decay %50 tone %57 mix %44

yorumlarınızı bekliyorum !!!

amp kullanırsanız daha kuvvetli ton alırsınız...
:)

Podxt nin yanına FCB1010 aldım...............
henüz volume ve wah pedalını çalıştıramadım (atayamadım.)
yardımcı olabilecek varsa sevinirim....

Nedir bu mikrofon olayı yahu?
Bir de XT live sahibi olanlara sesleniyorum.Ula keşke XT live yerine GT8 alsaydım diyen var mı?
Veya GT8 alıp ta keşke XT alsaydım diyen?

Geri