Pod xt & xt live

xtlive da killerz pedalı var mt2 nin simulasyonu bunu treadplate dual'ın önüne koyup kökledin mi daha fazla gain için gitarı kaldırım matkapı ile falan değiştirmen gerekir herhalde :)

XT Live demo ses arayanlar için araya kaynamasın diye buraya da koyayım örnek sesi bulmaları daha kolay olur. Aşağıda Xt live ile çalıp kaydettiğim bir demo var. Satiranin Rubina parçasının ana solosunu çaldım bu kayıtta. Sadece Reverb Behringer DSP2024 ten kullanılmıştır.

Kayıtta kullanılan ekipman :
Ibanez Rg370Dx
Pod XT live
Behringer DSP2024 (Reverb için kullanıldı)
Creative Audigy LS ses kartı

Satriani Rubina Cover

Prelektro demiş ki:
Allex pek sert şeyler tarzın değil kayıtlarından anladığım kadarıyla boş zamanın olursa şu treadplate le falan bi kayıt yaparsan çok makbule geçer :)

Teessüf ederim Prelektro, ne yani biz light müzisyenmiyiz yani sert şeylerden hoşlanmıyorsun falan? :LOL: :LOL: :LOL: Şaka şaka..

Öncelikle yukardaki demoyu senin demo kayıt talebine istinaden koymamıştım. Başka bir topic e koymuştum sonra aklıma geldi XT Live örnek sesi arayanlara bulmada kolaylık olsun diye burayada koydum. Yani tesadüf ardarda geldi mesajlarımız. Sert müzik olayına gelince çok sert şeyler dinilyorum ama gitarda çaldığım şeyler sadece enstrümantal olduğu için arka fon pek sert ritmleri kabul etmiyor (Yani hiper drive tonlar). Sert dinliyorum ama sert şeyler çalmıyorum yani. Ağırlık Satriani, Steve Vai gibi aynı formasyon ve tonlarda şeyler. Gerçi Steve Vai in bazı parçalarında pek sağlam ritm tonları var ama bu anlamda pek sert ritm tonları falan üretmedim. Şimdi üretsemde tatmin edici olmaz gibi geliyor çünkü şimdiye kadar ürettiğim tüm tonları büyük bir zevk ve istekle oluşturdum. O yüzden ricam elinde XT live olan arkadaşların varsa sert ritm tonları örnekleri koymalarıdır foruma. Bizde faydalanmış oluruz. Kusura bakmazsın umarım yardımcı olamadım @Prelektro....

Selamlar...

İşte "güzel ton" un ne kadar göreceli olduğu konusunda bir örnek. Allaexstoen kaydını dinledim ellerine sağlık ancak benim zevkime göre çok kötü bir ton. Yani tonun renginde bir sorun yok, ancak kesinlikle kayda değer bir dinamik aralık yok, bütün notaların eşit tuşeyle geliyor nerdeyse, ve podun o renklendirmesi hala mevcut. Yani ben deneyip böyle bir ton alsam, daha fazla kurcalamazdım aletten umudu keserdim(kişisel olarak). Ancak mesela buradaki bir çok kişi o tonun hastası olur/olabilir. Bu da işin ne kadar göreceli olduğunu gösteriyor.

Yani biri iyi veya kötü dedi diye bir aleti almanın ne kadar yanlış olduğu tekrar vurgulanmış oluyor. En mantıklı yol denemek, imkan yoksa da bir sonraki en mantıklı işi allexstone yapıyor ve kayıtlarını asıyor.

Sevgiler

pyramind demiş ki:
. Allaexstoen kaydını dinledim ellerine sağlık ancak benim zevkime göre çok kötü bir ton. Yani ben deneyip böyle bir ton alsam, daha fazla kurcalamazdım aletten umudu keserdim(kişisel olarak).
Sevgiler

Sevgili pyramind,

Yorumlarını bu kadar keskin ve realist yapmana biraz incindim desem umarım alınmazsın. Ama bu forumdaki kişiliğini bildiğim ve samimiyetine yürekten inandığım ve çok takdir ettiğim birisi olduğun için senin eleştrinin daha çok benim için yapıcı olabilecek tarafları olduğuna inanıp konuya bahsettiğin yönde odaklanmaya çalıştım. Yorumun için çok teşekkür ederim. İyi veya kötü üşenmeyip dinleyip yorum yapman benim için gerçekten mutluluk verici.

Tona gelince; gerçekten haklı olduğun yönler olduğuna inandığımı bilmeni isterim. Boss ve onun cosm teknolojisini yıllarca kullanmış biriyim. Hatta çok eski Boss çulardan biriyim. Hastasıydım bossun gerçekten. Çok versalit aletler. Hele Gt-6 benim kurtarıcımdı. Bugün TurkRock forumda insanlara XT Live konusunda argümanlar sunmaya çalıştığım gibi bunu eskidende boss firmasının ürünleri için yapıyordum. Hemde Türkiye çapında değil dünya çapında. Şu an faaliyetini durdurduğum Boss Me-33 ün dünyadaki tek tartışma grubunu dünyada ilk açmış kişiyim. Dünyanın çeşitli yerlerinden yüzlerce insan bu açtığım foruma üye oldu fikirler paylaştık, hatta XT Live dan daha çok efor sarfettim Boss için.

Ancak bir sorunum vardı : drive lar, Boss processorleri incelemeye başladığım yıllarda ve sonrasında bütün çabalarıma rağmen istediğim driveları tam bulamıyordum. Aletleri ekstra distortion pedallarıyla falan besliyordum. Hadi bunlarda sorun değildi. Esas sorun boss ürünlerinin dinamik ve tuşe hassasiyetiydi. Düşük gainlerde sorun yoktu ama yüksek gainlerde cihaz o kadar hassas cevap veriyorduki parmağınız tel üzerinde milimetrik bir kıpırdanma yapsa bir ton gürültü çıkıyordu. Hiçbir ayar istediğim sessizliği sağlayamadı. Tuşemin temiz ve anlaşılır olması için yıllarımı verdim zira Satriani Steve Vai gibi adamların tarzında çalacaksanız istediğinz kadar hızlı çalın temiz çalamıyorsanız nafile. Sizlerde çok iyi biliyorsunuz. Gelgelelim bu yıllarca sürdü yinede acaip tatmin oldum Boss ürünlerinden hem gürültü benim için büyük fırsattı. Temiz çalabilmek için ekstradan çaba sarfetmek beni daha da geliştirdi. Bu sorunu gidermenin bir tek yolunu buldum o da ciddi stüdyo rack cihazları Gt-6 dan gelen sesi iyi işlediğinde tutabilene aşkolsun. Sonuçta bir heves Gt-8 ide arkadaşımdan alıp evde denemeler yapmaya başladım ama maalesef Boss karakteristiğini bozmamıştı ve yine aynı gürültüler vardı. Bu Gt-8 le geçirdiğim son sekizinci hafta sonum oldu hala gürültü meselesi üzerinde çalışıyorum. Haa bu arada gürültü deyince yanlış anlaşılmasın öyle bambır gümbür de değil. Sonuçta Gt-8 le yukardaki parçayı çalsam bazı kişilere çok gürültülü de gelmeyebilir. Ama kendi tercihim sıfır gürültü tabiki. Gürültüden kastım dip gürültüsü değil. Aletin hassas tuşeden dolayı tırnağınızın milimetrik kösesi kıpırdasa alet cart diye cevap veriyor. Nolur biriler çıkıp hocam olay tuşe olayı ben Boss ta ne satriaini soloları atanlar gördüm tertemizdi soundları demesin çok rica edeceğim çünkü bende çok üstat dinledim boss la çalan belki farkedilmeyelibir ama nasıl sevgili pyramind tuşa kaybını hemen farkediyorsa bende gürültüyü farkediyorum hemen yıllarımı ton vs işine verdim en ufak gürültü bile dağıtıyor beni. Boss derken son kuşak boss processorleri kastediyorum bu arada. Yani şöyle bir sonuç çıkabilir. Kardeşim boss kullanacaksın ve temiz çalacaksın gürültü falan çıkmaz tuşe olayı bu. Öyleyse bu olay niye digitech veya line6 da yok. Veya ben basit bir Ds-1 ve marshall amfide niye o gürültüyü almıyorum. Bence bu GT serisinin doğallığından değil Cosm simülasyon teknolojisinin bir açığıdır. Bunu destekleyecek dünya üzerinde yüzlerce yazı var. Pekiii Gt-8 naslı bu kadar satıyor peki? Kendi düşüncem ve gördüğüm Gt-8 kullananlar yılların boss kullanıcılarıdır eski jenerasyon. Ve bu jenerasyon çoğunlukla shred ekolünden gelmez. Blues, rock, hard rock vb. Bu tarzlar için Gt-8 de gürültü olasılığı düşük çünkü sweep picking yok, tapping yok, legato yok temiz temiz çalın. Bakıyorum zaten yaşım 35 ve benim yaşlarımda olup Boss kullanmayan bir ben varım herhalde. Eskiler boss sesini hiç birşeye değişmezler. Ancak adı üstünde yılların babaları bu eski jenerasyon, sonuçta yeni nesilde onların fikirlerine aç ve onlarda boss u tavsiye ediyorlar tabiki boss u da yeni jenerasyon almaya devam ediyor. Ama shred için bence çok ideal değil Boss Gt-8 özellikle ev ve küçük stüdyo kullanımında. Ama profesyonel bir sistemde ne ala...

Gelelim bana. Evdeydim evden projelerimi yürütüyordum. Bana yüksek gainde tertemiz çalım kolaylığı verecek bir processor arama hayalim tam sona ererken Line6 ile gözlerim açıldı. İnanılmaz kalitede drivelar, yüksek gainde tertemiz çalabilme imkanı vs. Benim Steve Vai, Satriani gibi mevcut tonumu temiz kılacak onbinlerce dolarlık ekipmanım yoktu maalesef. Sonuçta bu adamların tuşesi her nekadar iyiysede o adamların kullandığı sistemlerin kalitesini gözardı etmemek lazım.

Herneyse GT serisi ile yaptığım kayıtlar ya gürültülü yada bilgisayara kaydedince kötü çıkıyordu. Bu yüzden hiç cover vs veya beste kayıtlarım yoktu bilgisayarda. XT Live ım gelince herşeyi kaydedesim geliyor şimdi. Egzersiz çalışmalarımı bile. İşin özü şu : evet belki biraz tuşede kayıplar var ama gönderdiğim yukarıdaki kayıttaki gibi bir kayıt için biraz tuşeden vazgeçmeye razıyım ben bu temiz dolgun ve artistik tonu rüyamda göremezdim evden oturupta yapabilmeyi. Buna razımısın bu tuşedeki kayba derseniz şunu söyleyebilirim : günün birinde onbinlerce dolarlık aletler alabileceğim gün asla tahammül edemem bu kayba. Ama şu an için bana bu küçük imkanlarla böyle kaliteli ve hızlı çalmama izin veren bir sistemi baştacı yapmak bana çok mantıklı geliyor. Tuşemin kaybolan kısmını geri alıp tekrar gürültülü tonlara dönmeyi maalesef tercih edemiyorum. Tabi bu benim tercihim.

Amma uzun oldu yahu. :LOL: Sonuçta hala kimseye XT Live kesin alın demiyorum ancak ben kullanıyorum merak eden varsa tonlarda bunlar diyorum beğenende oluyor sevgili pyramind gibi beğenmeyende oluyor tabiki başta her ne kadar yorumuna alındım desemde sevgili pyramind e eleştiriye açık olmayan insanlar gelişemez felsefesine de inanan biriyim o yüzden bir kez daha kendisine teşekkür ediyorum ve umarım kendisini üzecek birşeyler yazmamışımdır diye ümit ediyorum. Diyorumki Driveda Pod, Efektte GT-8.... Birbirlerinden farklı cihazlar ve mukayese edilmeleri zor bence.

Not : Yukardaki yorumlarımı analog sistemleri hariç tutarak yaptım. O apayrı bir konu zaten. :LOL:

Selamlar...

Aman allexstone, incittiysem kusura bakma kesinlikle öyle bir niyetim yok, ters bir laf ettiysem peşinen özür dilerim. Bu forumda kırmak isteyeceğim son 3-5 insandan birisin.

Yukarıdaki mesajımda açık açık yazmamışım vakit ayıramadığım için, onu demekteki amacım "amanın bu ton ne kadar kötü ben gt8 ile bunun şahını kaydederim" demek değildi. Bilakis GT8in de "line" çıkışlarından "nefret ediyorum!". 2+2=4, direk çıkışlarda(yani amp değil de direk sisteme çıkışlarda) gt8in de aynı şekilde bir dinamik yitirme problemi var(ancak coloration yok allah için). Ve işin rengini de gt8imi bilgisayara ilk bağladığım an anladım. İlk bir iki denemede verdiği sonuç çoğu kişinin "allah allah" diyebileceği, ama profesyonel(kayıt) anlamda çok da manalı olmayan bir sonuçtu, ve açıkçası o an umudu kestim. Sonra çok kurcaladım ama olmuyor. Bu yüzden gitar kayıtlarımda bu aleti kullanmıyorum, kendime has başka yöntemlerim var. :) Herneyse.

Yani sonuç olarak bana göre yukarıda astığın kayıt(bu arada ellerine sağlık güzel çalmışsın) ton olarak profesyonel amaçlı bir kayıtta kullanılabilir olmaktan uzak bana göre. Bazı tarzlara olabilir, ama dinamikleri ve gitarın öz sesini köküne kadar hissetmen gereken bir türde kullanılabilir görmüyorum. Bu benim kişisel görüşüm tabi ki. Ama tekrarlıyorum, Aynı hadise ve sonuçlar(coloration hariç, gitarımın kendi tonunu her halükarda hissediyorum) gt8im için de geçerli.

Tabi bu yazımda ampli çıkışlarını hesaba katmıyorum, gt8i (power)ampliye bağlayınca, benim için rüya gibi. Eşi yok.

Shred ekolü ve caz, blues, rock ekolü konusunda söylediklerine katılıyorum. Bu ayrı tarzlarda yaklaşımlar ve ihtiyaçlar farklı.

Neyse konuyu dağıttım, nereden başladım onu da hatırlamıyorum. Bir zaman devam ederim.

Saygılarla
Batuhan

Estağfurullah pyramind sende bu forumda sözleriyle beni incitemiyecek kadar değer verdiğim müzisyenlerdensin.

Sevgili pyramind aslında biliyormusun ne o ne bu, şöyle dublex bir evim olsa dizeceğim ne kadar analog pedal varsa birde sağlam bir mesa amfi bir tane stilime uygun ton üretsem o kadar pedalden o yetecek bana. Ama gel görki evim buna uygun değil. İnanırmısın geceleri çalışıyorum evde gitar ve ton hadiselerini ve sürekli beni yolda bırakmayan senheiser kulaklığımla başbaşayım. Yani çoğumuzun doğal tınıya imkanları o kadar uzakki. Sana katılmamak elde değil elbetteki profesyonel bir kayıtta bu yaptığım ton kullanılmaz sana çok hak veriyorum profesyonel bir kayıtta tüm efektleri stüdyo racklerinden alırdım, drive ı da amfiden. Ama evde, küçük sahnelerde, küçük, orta çaplı konserlerde çok ideal. Adı üstünde işte simule ediyor. Gerçeği gibi asla değil maalesef. Aslında seninle aynı şeyleri düşünüyoruz yani. Albüm çıkarıcak olsam bunu xt live ile yapmayacağım kesin böyle yapan biri olacağınıda sanmıyorum. Bu yüzden çok hak veriyorum sana.

Ama bu arada profesyonel müzik hayatına adım atana kadarda (büyük konserler albümler falan) Gt-8, XT Live gibi aletler hayatımızı kurtarmaya devam edecek diye düşünüyorum.

Cevabın için çok teşekkür ederim.

Selamlar...

selam bende konuya yancı olacağım biraz
Allexstone bilmiyorum benim dinleme ortamımdan mı kaynaklanıyor ama ton bana fazla reverb lü geliyor
yani diğer enstrümanların belli bir derinliği var ayrıca gitara daha fazla derinlik verince sanki başka bir yerden geliyor gibi oluyor
aynı şekilde compressor ve chorus vs efektleri de minimum tutmaktan yanayım ben
hatta hatta drive'ı bile çok açmıyorum ki normal vuruşlarımla sert tonları alayım biraz daha yumuşak vurunca daha temiz ton alayım diye
bu şekilde tuşeleri de epey kurtarabiliyorsun

Sevgili @Stormcrow,

Aslında haklısın şarkıda fazla reverb var ve bunu kasıtlı yapmak zorunda kaldım. Zira şarkının orjinaline yakın backing tracki yoktu. Kendimde uğraşmak istemediğim için orjinal şarkının bir bölümünü kesip wav dosyasına çevirip üzerine solo attım. Tabi böyle olunca solo ile backing track arası bir uyumsuzluk oldu bunu reverbü açarak gizlemeye çalıştım. Tabi orda tuşe kaybındaki asıl unsur reverb çünkü sesteki ayrıntılar derinliğe gömüldü. Böyle olmasına rağmen neden bu mp3 ü koydum diye soracak olursanız amacım solo tonundaki rengi insanların görmesiydi. Amacım iki solo arasındaki renk benzerliğine dikkat çekmekti ki çoğu kişide solonun ses rengini gerçekten beğendi. Reverb ve tuşe olayına çok takılmaya gerek yok zira bu akşam backing track siz ve düşük reverblü haliyle tonun yeni bir mp3 ünü koyarım buraya. Sanırım sorun kalmaz.

Selamlar...

AllexStone demiş ki:
Zira şarkının orjinaline yakın backing tracki yoktu. Kendimde uğraşmak istemediğim için orjinal şarkının bir bölümünü kesip wav dosyasına çevirip üzerine solo attım.

Buyrun backing trackler, hocam boşuna yormayın bukadar kendinizi, sevdiğinizin üstüne solo atabilirsiniz :D

Siteyede üye olun bence, arşiv gayet sağlam...

http://www.guitarbt.com/index.php?download=24

http://www.guitarbt.com/index.php?download=1439

Çok saol sevgili @Perfectionist,

Bende zamanında temin ettiğim çok kaliteli 20 ye yakın backing track var satriani'nin. Yok derken elimde yok demek istemiştim. Piyasada aradıklarımın çoğunda klavye tonları falan çok kötüydü veya davullar midi oluyor orjinal olmuyor. Bu verdiğin siteleri çok duydum ama bir türlü girip bakmak nasip olmadı. Üye olup download edip zaman kaybetmemek için burdaki backing trackler nasıl tavsiye edermisin. Tavsiye edersen girip üye olup kullanacağım. Bu arada yardımın için çok teşekkür ederim...

Birşey değil, önemli olan bazı şeyleri paylaşabilmek değil mi? ;)

Şimdi şöyle söyliyim, genel olarak backing trackler iyi bu sitede. Mesela benimde eskiden birara kullanma fırsatını yakaladığım Yamaha QY100 ile harika şeyler yapan adamlar var. "Erotomania" yi indirmiştim geçenlerde gerçekten harikaydi! Ya da "Beat It" in solo kısmının bir backing tracki vardı kulaklarıma inanamadım. Ama arada orta kalitede backing tracklerde çıkmıyor değil hani. Yinede size tavsiyem bir üye olun pişman olmzsınız zaten üyelik işlemi oldukça kısa sürüyor. Uzun zamandır arayıpta bulamadığım bir çok bt ye ulaşma fırsatım oldu benim bu site sayesinde...

Size linkini verdiğim 2 backing track de birbirine çok yakın, fakat üstteki biraz daha iyi gibi geldi bana hem sitedede ratingleri sağlam.

Dezavantaj olarak gördüğüm reverb u biraz daha az ve basslar biraz daha yoğun birde klavyenin volumu hafif yüksek (bendeki orj rubina kaydına göre). Ama üzerine jam yapmak veya rubina çalmak için güzel yinede :D

Selamlar.
Pod XT Live de kayıtla ilgili bir soru(nu)m olacak.
Amfide Combo Poweramp modunda çalıyorum.Kayıt yaparken kayıt cihazı olarak podu seçiyorum.Kaydı yapıyorum,ses kartını pod yapıp amfiden dinliyorum,gayet güzel,az önce çaldığım tonun aynısı.. Fakat bilgisayardan dinleyince ton (özellikle drivelar) çok kötü geliyor.Mixere direk distortion girmişim gibi kötü sesler çıkıyor.Bunu nasıl engelelyebilirim? Pod un üzerinden ayarlanan kayıt modu falan diye bir şeyler yok sanırım,kayıt a göre mi ayarlamalıyım tonları ne yapmalıyım?
Teşekkürler..

Tekrar teşekkürler @Perfectionist şimdi verdiğin linkteki backing trackleri indiriyorum daha yeni indirme fırsatım oldu. Sen öyle diyorsan umarım iyi çıkacaklardır. Bir türlü üşenipte üye olmamıştım buraya senin sayende üye de olmuş oldum :LOL:

@Muazzam, selam nasıl gidiyor yeni gitar olayları? Bu arada eğer gitarı direkt pc ye bağlıyorsan Mode olarak studio yu seçmelisin ve XT live ın arkasındaki line/Amp tuşunuda Line a getirmeni tavsiye ederim. Sanırım bu sorununu çözer.

Selamlar...

Merhabalar, pod xt live a odenecek makul fiyatlar nelerdir ? Amerika fiyatı 400 dolar civarı sanırım,Istanbulda bu aleti en ucuza nasıl bulabilirim ? Tesekkurler.

@kenny
evet dediğin gibi amerikada 400$ birde ben alırken +50$ vergi ödemiştim. yani 450$ a patlar sana yurt dışından alırsan.(kendin alırsan tabi birine alıp gönderirsen bide üstüne kargo + gümrük biniyor)
türkiyede ise 700euro gibi komik bi fiyata satılıyor.
bu aleti türkiyede ucuza bulamazsın gibime geliyor o yüzden varsa bağlantın yurtdışından getirt.

internet siteleri varmı bunu yapan ? bikaç turk sitesi vardı sanırım onlar fena degildi fiyat konusunda yanlıs mı hatırlıyorum.
tesekkurler nepenthe

Geri