Vox Tonelab Se

Boss Amerikan değildir...

Benim merak ettiğim, lamba ısınıp gerçekten ışık veriyor mu? Yoksa lambanın altında görsel amaçlı bir LED mi var?

9 volt ve 3 amper'in o lamba için yetersiz olduğu kanısındayım...

Boss Japondur Fakat günümüzde bir çok ürünü Taiwan'da yapılıo. VOX ise İngiliz ama VOX TonelabSE bildiim kadarıyla sadece Çin'de yapılıyo. :) Fakat aşağıda verdiim linkte demolarını dinlerseniz bahsi geçen aletlerden üstün olduunu anlarsınız zaten.

http://www.voxamps.co.uk/support/resources.asp?productCode=TLABP&groupCode=DEMO

VOX-Tonelab-Floorboard_1.jpg

voxtonelabse_1.jpg

o demoların hiçbir zaman gerçeği yansıtmadığını unutmamak lazım bu arada.ben forumlarda okudum processor almadan önce.çünkü abd den alet getirecekti arkadaşm.işte bu alet gt8 i pod xt live ı ezer geçer denilen tek yer neredeyse sadece turkiye.acaba deneyemediğimizden mi bu.burada olan bir ürün olsa yaygın olsa belkide hosumuza gitmeyecek.acıkcası bende denemeyi istiyorum.ben voxad50vt amfi aldım 3 ay önce.demoları dinledim deli bir blues tonu vardı demolarda.allah dedim işte bu :) demoların genelde gerçiği yansıtmadığını bildiğim halde kendimi kandırdım .alet geldi.kayıtlardaki tonla alakası yok.o amfidede lamba vardı sözde ama ben pek o tonu alamadım.kayıtlara kanmamak lazım.gidip denemek gözle görmek lazım.

ben tek eksiğini gördüm. o da whammy. Belki vardır farklı bir isimle diye octave ve detune gibi çağrıştıran herşeye baktım. ya yok, ya da ben çözemedim. Zaten pedalın hedefi vintage a yakın tonlar üretmek yani öyle uzay sesleri çıkarma amacında değiller :D o yüzden de olmayabilir. Görünen o ki digitech whammy alıp send/return den bağlayacağım. Elimdeki analoglara da kıyamıyorum ki :D

Aynı anda 4'den fazla efekt kullanılamıyor sanırım. Yani hemen hemen her tonda olması gereken, comp.+reverb+gate.. Bunlar etti üç.. Yanına bir de wah koyalım. Tamam 4 oldu. Modulasyon efektlerine yer kalmadı iyi mi :) Bırakın henüz solo tonu için delay bile koymadık yani.. Bunları da düşünmek lazım. SE'yi deneme şansı buldum, tonlarına bir şey demiyorum ama, hiç olmazsa compresor ve wah olayını ayırmaları gerekiyormuş. Nasıl Pod Xt serisinde gate, comp, wah, ayrı ise burada ayrılsa baya iş yapar..

Türkiye fiyatı 500€'dur. Gayet uygun fiyat..

çok iyi bir acıklama oldu gerçekten.bende denemek istiyorum bu aleti.ama bunu duymak alete karsı olan merakımı azalttı.demekki işlemcisi çok güçlü değil bu aletin.podda ve boss gt8 de böyle bir durum yok.bu vox için büyük bir eksi

kontraktr demiş ki:
Aynı anda 4'den fazla efekt kullanılamıyor sanırım. Yani hemen hemen her tonda olması gereken, comp.+reverb+gate.. Bunlar etti üç.. Yanına bir de wah koyalım. Tamam 4 oldu. Modulasyon efektlerine yer kalmadı iyi mi :) Bırakın henüz solo tonu için delay bile koymadık yani.. Bunları da düşünmek lazım. SE'yi deneme şansı buldum, tonlarına bir şey demiyorum ama, hiç olmazsa compresor ve wah olayını ayırmaları gerekiyormuş. Nasıl Pod Xt serisinde gate, comp, wah, ayrı ise burada ayrılsa baya iş yapar..

Türkiye fiyatı 500€'dur. Gayet uygun fiyat..

delay ve modulation ve reverb zaten ayrı 3 tuşla kontrol ediliyor. Gate zaten anfi simülasyonlarında mevcut. sağdaki pedal genelde volüm pedalı. soldakini de wah, feedback vsvsvs istediğin herhangi bir şeye ayarlayabilirsin.

Ya neden hep POD sahipleri bu pedalı kötülemeye çalışıyo anlamadım :D Bence tonu önemli ilk etapta vede bence özellikle GT8den iyi sonuçlar alınabilir. Biraz objektif olalım :)

bu aleti gerek harmony central forumunda, gerekse diğer forumlarda bayaa bir aradım sordum...

hani 1-2 forumda adamı vardır, fanları vs. vardır falan derim ama genel kanı öyle göstermiyor, müziktek.net'de de var youmlar bir okuyun isterseniz...

cavit bu alet gerçekten diğerlerindenn farklı...
hatırlarsanız 1 ay önce dragonscacher( kesin yanlış yazım :mrgreen: ) nickli arkadaş bunun se olmayan masaüstü versiyonunu 370$ a satıyordu foot pedal hariç...kendisine ö.m. den bir kaç soru sordum, malum eleman bu güne kadar forumda nerdeyse herkese alet sattı, bu yüzden satacağı ürünü yalan yere övmek gibi bir huyu olacağını pek sanmıyorum doğrusu...

kendisi tüpü mesa boogie yugoslav mıydı, çekoslovak mıydı, herneyse işte....tüpü bir mesa boogie tüpüyle değiştirmişti, eski tüpü de bereberinde verecekti...

tüpün değişmesinin sese kesinlikle etki ettiğini söyledi..daha önceki tüpe nazaran gainde biraz daha yükselme ve keskinlik olduğunu söylemişti...

yine müziktek forumunda okuduğuma göre, tonu analog sistemlere çok yakın, bu yüzden podlarla gt8 lerle yaptığımız gibi efeti döşeyip iyi çalıyormuş numarası yapmak bu alette pek mümkün değil...örneğin (bunu bizzat denedim) bir gt8 de yaptığım sweep direk amfiye bağlı gitarla yaptığım sweep'ten çok daha hoştu...el aynı el, teknik aynı teknik, çalan aynı hödük :mrgreen: .....işte bu pedal da da böyle bir özellik var...

efekt yelpazesi ve amfi simülasyonları ne yazık ki bir gt8 deki kadar fazla değil (se versiyonunda 8 tane fazlaydı sanırım)

yanlız tabii ki de bu bir zevk meselesi, ben de son derece merak ediyorum, denemekte fayda var....

Lamba değişince ses mutlaka değişecektir, zira lamba devreye dahil. Farklı tipte lambaların özellikleri de farklıdır, aynı model lambanın farklı üreticiler tarafından üretilmesi de farklı sonuçlar verecektir. Dragonchaser'ın (kesin doğru yazdım) söyledikleri doğrudur. Sinyali ince bir telden, bir transistörden, bir dirençten geçirdiğinizde farklı sonuçlar alırsınız, farklı lambalardan geçirince de farklı sonuçlar çıkar ortaya...

Ama ben hala o lambanın ısınıp öyle kızaracağına inanmıyorum, çok sentetik bir görüntüsü var...

gogostar, lambanın değişmesiyle ses de değiştiğine göre işlevi var yani görüntü değil...

ama dediğin gibi bende de kozmetik güzellik sağlmaka amacıyla belki lambanın altına led falan koymuşlardır düşüncesi var...

çünkü diğer hiçbir lambalı processor'de böyle tepede lamba görmedim..(haa bide tonebone'da vardı sanırım :mrgreen: )

gogo'cum, lambaya müstehcen espriler yaparsak belki utanıp kızarır, ne dersin ? :p

şaka bi yana, bence zorlanınca lamba cayır cayır yanacaktır :) yoksa bence devreye dahil değil, sese etkisi yok demektir.

Bence 9V ve 3A'lik bir elektrikle asla o şekilde yanıp ışık saçmaz... Tüm forum ahalisi müstehcen esprisi yapsa, yarısı da tekrardan sırayla "up" yapsa yine o elektrikle hiç bir şey olmaz... (yada benim 9V, 3A'den haberim yok)

Zorlama konusuna gelirsek: Mutlaka zorlama ile (yani potansiyometrenin (direnç değiştirici) hareketi ile) lambadan geçen akım değişecektir. Belki lamba insan gözünün göremeyeceği boyutlarda kızarıyordur, ısınıyordur.

Bu aletin 3-4 saat çalıştıktan sonra lambasının elde ciddi ısınma hissi vermeyeceğini sanıyorum...

Tüm bunları da bendeki Silver Dragon'dan tecrübeyle söylüyorum... Lambanın altında yabancıların "amber" dediği renkte bir LED mevcut... :)

Lambaya çok taktık kafayı, PODculara dönelim; cavo'nun taraflı olduğu görüşündeyim... :LOL: Bence oturup ihtiyaca göre derinlemesine incelenmelidir aletler... Bu kadar gelişmiş aletler arasında "o, bunu havada karada döver" lafları çok tutarlı olmuyor... Bu alet yıllardır yabancı forumlarda övülüyor...

Bir de "her presette olması gereken comp, reverb ve gate" bahsi vardı. Bence her presette bunların olması şart değil...

Bunun üzerine "amfi simulasyonlarında gate var" cevabı çok ilginç. Kullanım açısından oldukça faydalı olacağını düşünüyorum... Drive ayarlarken çıkan dip gürültüsünü hemen o sırada yokettirerek ton ayarlamak kullanışlı olurdu. Yalnız bunu EQ'ın dip gürültüsüne karşı ne tepki verdiğini çok merak ettim...

Bende taraf tutmak istiyorum bende bende bendee
podxt iğrenç bir alettir onu kullananlar daha da iğrençtir
al bi okadar ciiitiiisekizcilere...gitar çalamayan zavallılar kullanır bunları falan işte vesayre...

"KAKA" bi yana yabancı forumlarda gayet de övülen bir alet ve çok ayrıntılı ve tutarlı yorumlar okudum kesinlikle denenmeli incelenmeli prosesör alınacaksa pod ve gt-8 ikileminden çok bunun da eklenip üçlem yapılmalı.

Geri