Milan Kundera

kesinlikle en sevdiğim yazar..aynı zamanda bence bir kuramcı ve sosyolog...toplumların tabularının üzerine hiç korkmadan ve müthiş bir özgüvenle gidebilen;bir yandan ciddi şeylerle uğraşırken bir yandan da anneannesinin armutlarından bahsedip gerçeği en güzel ve en yalın haliyle gözler önüne seren acayip adam!!

ananesinin armutlarıyla bireyselliğin önemini çok güzel anlatmış adam.Savaşlar yaşanıyor,tanklar giriyor,insanlar ölüyor,bu şeyler devamlı tekrarlanıyor...Ama ananesi için armutları daha önemli.Hakkaten de öyle değil mi,her ırk birbirini öldürüyor,hepsi bir haklılık yarışında ama aslında hepsi birbirinden boktan şeyler yapmış.Ananesi onlarla ilgilenmek,onları dert etmek yerine kendisinin ve torunlarının bir güzel yiyecekleri armutların olgunlaşmasının derdinde...Ama çoğu insanın ne umrunda,birey olabilmek bencilliktir onlara göre.Onlar kirli tarihleri aklamaya çalışsınlar,geleceği de kirletmeye devam etsinler.

'Gereklilik büyülü çözümler aramaz.Bunlar rastlantının işidir.Bir aşk unutulmaz olcaksa eğer,küçük rastlantılar Assissili Francis'in omuzlarına konan küçük kuşlar gibi hemen o an kanat çırpa çırpa gökten aşağı doğru süzülmelidir.'Varolmanın dayanılmaz hafifliğinden çok şirin bi paragraf

okumadan önce çok mızmızlanmıştım ama kendisi hakkında çok hoş bi hikaye okuduktan sonra artık hakkındaki herşeyi araştırmaya başladım.çok büyüleyici bi tarzı var..

adam gerçekten de iyi bir yazar ilk şakayla başladım onu okumaya ve adam vazgeçilmezim oldu anında tamam varolmanın dayanılma hafifliği fazla popüler oldu ama her popüler kitap kötümüdür ki ve bi kitabın edebi değerini savunduğu düşünceler değiştirirmi ne olursa olsun milan kundera kafkadan sonra bende praga gitme ihtiyacı uyandıran süper bir yazar

Geri