Maxon Pedalları Hakkında

Merhablar arkadaşlar;

Ne zamandır, ts9'un bana biraz "köşeli" gelen karakterinden rahatsızım. Bundan dolayı alternatif bir tube screamer arayışına girdim ve Maxon markasını kurcalamaya başladım. (tabi bunda selahattininde etkisi büyük :) ) Maxon pedalları hakkında bilginiz varmı? Ts9 yerine Maxon OD808 almayı düşünüyorum. Hem 808 karakterinde hemde daha sıcak ve yumuşak olduğu söyleniyor. Bilginiz var mı?

Bunun haricinde maxon pedalları hakkında da konuşalım burada :)

Saygılar & Sevgiler
Özgür

Selam, ben od-9 kullanıyorum.

Maxon Od-9 , Ibanez Ts808 in orjinal hali. Ibanez Ts808 reissue ile A/B leme fırsatım oldu. Ibanez Ts808 reissue biraz daha parlak, od-9 ise midleri daha yoğun "dolu" bir sound veriyor. İkisinin de bass cutoff frekansları aynı, bir fark duyamadım. Od-9 true bypass.

Maxon Od808 ise Od-9'un bassları daha az kesilmiş olanı, gaini-çıkışı biraz daha düşük. İki pedalda da bass cutoff var ama od-9 da bunu direk hissediyorsunuz, od808 de ise belirgin değil. Haliyle od-9 daha net-temiz ve agresif soundlu bir pedal, od808 ise daha yuvarlak, tok ve sıcak (sound tanımlamak için kullanılan sıfatlar bazen bana da komik geliyor) Od808 true bypass değil.

Ben de en kisa zamanda alsam mi diye dusunuyorum bir OD808 ya da OD9, killswitch engage de 5150leriyle kullaniyor bunu, benim 5150yle de iyi anlasirlar herhalde diye tahmin ediyorum. Anladigim kadariyla OD9 death/grind vari tonlar icin daha uygun herhalde ?

clean boost pedalları (mesela rc booster) denemeni tavsiye ederim. tube screamer ve benzerleri amplinin karakterinden biraz alıp götürüyor sanki. rc booster ile basları kısarak amacına ulaşabilirsin, amplinin karakterini çok bozmadan.

Paraya kiyacaksan Ibanez ts808 hw derim.Ne keeley ne maxon ne analogman ne de cusack benim tercihim ibanez hw olur.Digerleri arasindan siralarsam Cusack -Analogman Silvermod-Keeley baked mod-Maxon seklinde siralayabilirim.Koseli karakter rahatsiz ediyorsa Luther Drive a bakin.Koseli karakterli fakat biraz daha transparan bir ts icin de Cusack screamer var arastirin derim.Alternatif bol.

Aklıma geldi Analogman -King Of Tone deneyeniz var mı? Youtube sesleri daima beni yanılmıştır.Hani pedal şahsına münhasır mı,gaini artmış ts kılıklı birşey mi ,Bilen,deneyen varsa yardımcı olabilir mi?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Arkadaşlar öncelikle ilginiz için çok teşekkürler;

Maxon Od-9 , Ibanez Ts808 in orjinal hali. Ibanez Ts808 reissue ile A/B leme fırsatım oldu. Ibanez Ts808 reissue biraz daha parlak, od-9 ise midleri daha yoğun "dolu" bir sound veriyor. İkisinin de bass cutoff frekansları aynı, bir fark duyamadım. Od-9 true bypass.

Ts9 nasıl bukadar populer anlamış değilim. Bence hiç iyi bir booster değil. Direk tonu çok treable bir karaktere büründürüp amfinin tonundan götürüyor bence. Ts'ı sadece lead zamanlarında kullanıyorum. Sustain'i çok güzel ön plana çıkartıyor. Ancak gitarın o tatlı tonunu alıp götürüyor sanki. Maxon od-9 dediklerinize göre bana daha çok hitap etmekte. Çünkü parlak bir ton arayışım yok. Dolgunluk daha önemli benim için sololarda.

clean boost pedalları (mesela rc booster) denemeni tavsiye ederim. tube screamer ve benzerleri amplinin karakterinden biraz alıp götürüyor sanki. rc booster ile basları kısarak amacına ulaşabilirsin, amplinin karakterini çok bozmadan.

Tnt müzikte vardı rc booster. Gitarı kapıp gideceğim bugün. Aslında sololarda biraz tubescream karakterinin olmasında sıkıntı yok. Ancak köşeli rahatsız eden bir karaktere götürmediği sürece tabiki.
Paraya kiyacaksan Ibanez ts808 hw derim.Ne keeley ne maxon ne analogman ne de cusack benim tercihim ibanez hw olur.
Aslında kıyacağım. Bu benimde dikkatimi çekti, ancak piyasadaki mevcut pazarlama stratejilerinin bir örneği gibi geldi.
Setup çok ufak zaten yeteri kadar kaynak harcayabilirim.

Konunun biraz olsun dışında ancak;
İlk hevesle aldığım çoğu pedal, ibanez ts9 gibi, bana çok da uygun olmayan aletlermiş onu farkettim. Deneyerek aldıklarım phase90 (4 phaser denedim eleye eleye bunda karar kıldım) tam olarak beklentilerimi karşılamakta. CarbonCopy mesela, müthiş kaliteli hatta butik sayılabilecek bir tona sahip bir pedal. Ancak sahne de çok kullanışsız tap & tempo şart mesela. Ancak kesinlikle satılmaması gereken efsaneleşmiş bir pedal. Deneyerek almak şart. Denemekten kastım birçok seçenek arasından seçerek ve gerçekten zaman geçirerek. Tek bir pedalın knob'ları 2 kere çevirip hah tamam budur diyerek değil. :) Ben yaptım oradan biliyorum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Aklıma geldi Analogman -King Of Tone deneyeniz var mı? Youtube sesleri daima beni yanılmıştır.Hani pedal şahsına münhasır mı,gaini artmış ts kılıklı birşey mi ,Bilen,deneyen varsa yardımcı olabilir mi?

Analogman pedalları hakkında hiçbir fikrim yok benimde çok merak ettiğim işler yapan bir firma. Bilgisi olan varsa paylaşırsa bende çok memnun olurum.

Geri