Ev Kaydı Ve Ekipmanları Hakkında

G

Gökhan Dede

Merhaba arkadaşlar
Geçen gün m-audio fast track usb 2 ses kartı samson condenser mic. mikrofon önüne filtre ayaklık gibi 4 parça aldım.
Ufak ufak denemelerde bulunuyorum gitar kayıtlarını guitar rig içerisinden ton yazıp alıyorum. Vokal kaydını adobe soundbooth veya pro tools ile alıyorum. (bu konuda öneriniz olursa kayıt konusunda acemi olduğum için yönlendirmelerinize ihtiyacım var)

2 sorum mevcut. Birincisi logitech 2+1 var elimde malesef ki monitörüm yok en uygun ve idare edicek şartlarda nasıl monitör edinebilirim ?
İkincisi ise 30w marshall amfim var ama işin açıkçası guitar rig gibi programlardan çok daha hoş tonlar elde ediliyor ama footswitch olmadığı için biraz zorlanıyorum. En uygun 4-5 tuşlu bir usb foodswitch nasıl bulurum yada joistick ile yapanlar bile olmuş bunu yaptırabilirmiyim yaptırabilirsem adamlara ne demem nasıl anlatmam lazım ?

selam arkadaşlar,
benim durum biraz farklı galiba. evde ufak çapta bir stüdyo var. benim işim sadece ses üzerine, radyolara haber, reklam, v.s...çekiyorum işin içine enstruman girmiyor yani. bir çok yerden araştırma yaptım fakat kafa iyice karıştı. hangi ses kartını önerirsiniz??? usb/pcı/firewire. pc şu anda firewire için uygun değil acaba onun için ek bir donanım olur mu??? esi maya diyen var, m-audio diyen var, araştırdıkça farklı markalarda çıkıyor. işlerde birikti. acil öneri bekliyorum...teşekkürler

Merhaba arkadaşlar
Geçen gün m-audio fast track usb 2 ses kartı samson condenser mic. mikrofon önüne filtre ayaklık gibi 4 parça aldım.
Ufak ufak denemelerde bulunuyorum gitar kayıtlarını guitar rig içerisinden ton yazıp alıyorum. Vokal kaydını adobe soundbooth veya pro tools ile alıyorum. (bu konuda öneriniz olursa kayıt konusunda acemi olduğum için yönlendirmelerinize ihtiyacım var)

2 sorum mevcut. Birincisi logitech 2+1 var elimde malesef ki monitörüm yok en uygun ve idare edicek şartlarda nasıl monitör edinebilirim ?
İkincisi ise 30w marshall amfim var ama işin açıkçası guitar rig gibi programlardan çok daha hoş tonlar elde ediliyor ama footswitch olmadığı için biraz zorlanıyorum. En uygun 4-5 tuşlu bir usb foodswitch nasıl bulurum yada joistick ile yapanlar bile olmuş bunu yaptırabilirmiyim yaptırabilirsem adamlara ne demem nasıl anlatmam lazım ?

Gökhan selam, monitör olayından gireyim ilk; hani derler ya küçükte olsa temel aletler monitörde bunlardan bitanesi odanın büyüklüğüne ,bütçene göre değişik faktörleri mevcut,Ama özellikle microfonladığın ampliden alacağın sesi işlerken ,duyumun ayrıntılı bir biçimde olması gerekir ki yaptığın emek daha güzel olsun! Hatta 5inc ev için sana göre uygun bir monitör aldığında ,gitar rig sesleri kulagına bambaşka gelecek..Bütçene uygun bir çift referans monitörü kısa zamnda edinmelisin bence.. Öneri olarak(yamaha hs50m, esi near exp 5, m-audio bx-5a )Tabi odana ve bütçene göre ....! Yoksa neler var neler bir alabilsek:D

Ampli footswitch konusunda usb olayını anlamadın kullandığın ampli footswitchi usb girişli mi ? Markası, modelini yazarsan Daha iyi yardımcı olabiliriz.!

selam arkadaşlar,
benim durum biraz farklı galiba. evde ufak çapta bir stüdyo var. benim işim sadece ses üzerine, radyolara haber, reklam, v.s...çekiyorum işin içine enstruman girmiyor yani. bir çok yerden araştırma yaptım fakat kafa iyice karıştı. hangi ses kartını önerirsiniz??? usb/pcı/firewire. pc şu anda firewire için uygun değil acaba onun için ek bir donanım olur mu??? esi maya diyen var, m-audio diyen var, araştırdıkça farklı markalarda çıkıyor. işlerde birikti. acil öneri bekliyorum...teşekkürler

Mehmet selam;

Bu iş için çok faktör var. Pc de kullandığın işletim sisteminden tutta,kullandığın DAW(Cubase, protools,.....vb.) gibi..
Pci önermem daha kompakt aletler çıktı.Yeri gelir ensturman girersin eğil kalk uzun iş

Usb ve firewire konusuna gelince : Usb alacaksan driver sorunu olmayan ve tercihen 2.0 veriyolunu destekleyen modeller alabilirsin.Firewireda ise bilgisayarında firewire girişi olmaması dert değil pci firewire kartlardan alırsın olay çözülür,ama bu kartlarda chipset önemli (texas instruments T.İ), yada (via chipsetli pci firewire kartları önerebilirim) gittigidiyorda felan heryerde mevcut 50 tl ye aldım yakın zamanda.

Bütçeni bilmediğimden orta seviye şu aletlere göz gezdir bence.

Firewire olarak http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=6423&gid=822 ki (Ti chipsetli pci firewire kartla çok iyi geçinir.

Usb olarak : http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=14824&gid=3594
http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=6007&gid=1750

Geri