12 monkeys

1995 yapımı Terry Gilliam filmi. Dün gece izledim konu olarak tam benlik bir film olmasına rağmen fazlaca canımı sıktı bir süre sonra.5 milyar insanın ölümüne neden olacak bir virüs ve bu virüsten kurtulup geçmişe yanlış tarihte geri gönderilen durumu anlatmaya çalışırken saçma durumlara düşen insanların öyküsü. Bruce Willis ve Brad Pitt oynuyor ki Bruce Willis çok iyiydi ama Brad Pitt daha da iyiydi. Akıl hastanesindeki sahnelerde çok başarılıydı adam.Hastanedeki görüntülerin gerçekçi olması için özel mercekler kullanılmış güzel olmuş (bunu sonradan öğrendim) Ama film çok uzun tutulmuş 2 saat 10 dakikaydı ve nedir ne değildir açıklamak için uzun uzadıya geçiyor. Yani bir süre sonra hadisenin ne olduğunu anlayabiliyorsunuz zaten ama yönetmen yok dur biraz daha açıklayayım derken "yeter yahu anladık" denebilir. Sıkıcı sahneleri saymazsak güzel bir bilimkurgu filmiydi ve artık bilimkurgu filmlerinde olmazsa olmaz aşk konusu da vardı. Adam yana yakıla derdini anlatmaya çalışır kimse inanmaz sözkonusu kadın hiç inanmaz. Sonra bir şeyler olur kadın "aa bak doğruymuş" deyip aşkla bağlanır esas adama. Esas adamın bundan sonraki tek derdi kadınla mutlu bir yuva kurup bu işleri bırakmak olur. 12 Monkeys filminde de vardı bu tema.
Geçmiş, gelecek, kader ve zaman üzerine izlenebilecek bir film.

ben bu filmi 2 yil önce izledim ve 12 Monkeys gibi bi ismi olan filmden ne beklenebilirki diyordum ama izledikten sonra filmin ismi seni asla kandirmasina bir kere daha sahit oldum :)

Ben cok sevdim bu filmi.Senaryo guzel,islenmesi guzel,performanslar super ve sonu cok guzel. Tek sorun futurist seninde söyledigin gibi biraz abartili uzamis olmasiydi.Filmde bir hatayi 10 defa gösteriyorlarki millet anlasin ne oluyor filmde. Belki dogru olan budur cunku o kadar zor anlayan insan var ki hatta bu filmide anlamayan bir suru insan olduguna eminim ben.

Brad Pitt gercekten buyuleyiciydi bu filmde yani kariyerinin en iyi performansi diyebilirim.Cuba Gooding Jr in Jerry Maguire da ki performansi olmasa oscar kesin onundu yani en azindan berabere olmaliydi.

Bence kesin izlenmesi gereken filmlerden biri...

*spoiler*
kisir döngü degil daha dogrusu bu filmde islenen son döngü. filmin sonunda havaya bakan Bruce Williams'in küçüklügü o virüs salginini yasamayacak.. e peki o zaman gelecekteki virüs salginini yasamis insanlara ne olacak? iste orasi muamma çünkü bu zamanda yolculuk olayi çok enteresan bi sey pek anlasilir gibi degil..

filmi cok begenmistim fakat biraz ruhumu sıkmadı degil.apokaliptik bir film.bruce willis, cassandra kompleksini yasiyor denilebilir.efsaneye gore cassandra gelecegi gorur fakat kimseyi inanadiramaz ve olucaklari bildigi halde elinden bisiy gelmez. sonucta, delirir.

futurist demiş ki:
1995 yapımı Terry Gilliam filmi. Dün gece izledim konu olarak tam benlik bir film olmasına rağmen fazlaca canımı sıktı bir süre sonra.5 milyar insanın ölümüne neden olacak bir virüs ve bu virüsten kurtulup geçmişe yanlış tarihte geri gönderilen durumu anlatmaya çalışırken saçma durumlara düşen insanların öyküsü. Bruce Willis ve Brad Pitt oynuyor ki Bruce Willis çok iyiydi ama Brad Pitt daha da iyiydi. Akıl hastanesindeki sahnelerde çok başarılıydı adam.Hastanedeki görüntülerin gerçekçi olması için özel mercekler kullanılmış güzel olmuş (bunu sonradan öğrendim) Ama film çok uzun tutulmuş 2 saat 10 dakikaydı ve nedir ne değildir açıklamak için uzun uzadıya geçiyor. Yani bir süre sonra hadisenin ne olduğunu anlayabiliyorsunuz zaten ama yönetmen yok dur biraz daha açıklayayım derken "yeter yahu anladık" denebilir. Sıkıcı sahneleri saymazsak güzel bir bilimkurgu filmiydi ve artık bilimkurgu filmlerinde olmazsa olmaz aşk konusu da vardı. Adam yana yakıla derdini anlatmaya çalışır kimse inanmaz sözkonusu kadın hiç inanmaz. Sonra bir şeyler olur kadın "aa bak doğruymuş" deyip aşkla bağlanır esas adama. Esas adamın bundan sonraki tek derdi kadınla mutlu bir yuva kurup bu işleri bırakmak olur. 12 Monkeys filminde de vardı bu tema.
Geçmiş, gelecek, kader ve zaman üzerine izlenebilecek bir film.

Bu topici ben açmayı planlıyordum.Ama seyreden yoktur dedim.İzlenmesi gereken bir film.Çok oldu ama...

Brad Pitt'in oyunculuğunun en başarılı olduğu filmdir benim kaantimce. Özellikle (çok uzun zaman oldu filmi seyredeli ancak hatırlayabildiğim kadarıyla) akıl hastanesinde Bruce Willis ile ilk karşılaştığı karelerde oldukça etkilemişti beni oyunculuğuyla.

ben de izleyeli epey oldu ancak en beğendiklerim arasına girebilmişti..
tekrar izleme fırsatı doğuyor bugün..kanaltürk diye bir kanal var ya orda birkaç haftadır gayet güzel filmler yayınlanıyor..american history x yayınlanmıştı ve ardından şimdi de 12 maymun..
izlemek isteyenlere duyurulur saat 21'de :)
yalnız ciddi anlamda o kanal çoştu onu da eklemek istiyorum..

defalarca izlediğim bu film bence zamanında yazılmış en başarılı senaryolardan biriyle çıkmıştı karşımıza....onca film arasından farklılığıyla sıyrılmayı başarabiliyor...

brad pitt'in performansı da unutulacak gibi değil...

yahuu bu adama yakışıklı olduğu için mi vermiyorlar oscar'ı :?: :?: :?: :evil:

Snatch'teki çingene karakteriyle birlikte bu filmde de süper oynamış Brad Pitt. Senaryo da başarılıydı. Mantık çerçevesine oturtmanın biraz zor olduğu türden bir film. Fakat her şeyi anlamak gerekmiyor. Bir filmde konuyu tam olarak kavramanız gerekmez zaten. Çekimler oyunculuk sürükleyicilik gibi bir çok faktör bir filmi güzel yapan şeylerdir.

pitt e ordaki rolu için oscar verselerdi kimsenin oscar komitesine saygısı kalmazdı bence zati pek yok da olan da giderdi deniro pacino gibi adamlar taxi driver scarface gibi filmlerle bu ödülü alamamışken özellikle filme gelince çok iyi senaryo üst düzey oyunculuk (özellikle pitt)
kesinlikle kaçırılmaması gereken bir film tek kusuru filmin herkes anlasın diye fazla uzatılmış olması oysa gerek yok buna anlamayan 2. kez de izleyebilir gerçi anlaşımıcak bişeyde yok zati.

Ben de geçenlerde, arkadaş zoruyla izledim ve niye daha önce izlememişim sorusunu sordum. Bilhassa Brad Pitt'in oyunculuğu muhteşemdi; o mimikler, tikler... adam nası o hale gelmiş merak ettim doğrusu.

Konu olarak da gayet çekiciydi. Fakat, sonunda bozulduğum bir nokta vardı; o da bunun bir kısırdöngü olması. Her seferinde aynı haltın yaşanacak olması ki bu da geleceğin dünyasındaki o "bilim kişileri konseyi"nin hatası; gönderdikleri adamın söylediklerine inanmayacaklarsa, neden gönderiyorlar ki!? Hata yapmış olabileceklerini kabul edemeyecek kadar mı megolomanlar ki "geleceklerini" çöpe atıyorlar ve "12 Maymun Ordusu'nu unutun, onlar yapmadı"yı kabul etmiyorlar!? Daha da ötesi, geçmişin dünyasındakiler de salak. I. Dünya Savaşı esnasında çekilmiş bir fotoğrafta James Cole'un olduğunu görmezden geliyorlar, bacağından da o savaşa ait bir kurşunun çıktığını. Ayrıca, Pitt'in babası (Jeffrey miydi Pitt'in karakterinin adı!?) da kadının "psikopat" diye nitelendirdiği adama virüs emanet ederek salaklığın daniskasını yapıyor. Havalanındaki güvenlik herifi alıkoymuyor... Ölme eşşeğim ölme!

Film güzeldi de, insanların salaklıkları yüzünden olayın kısır döngüye girmesi sinirimi bozdu.

Filmdeki Brad Pitt'in "Mon-key, mon-key, mon-key" deyip eliyle anahtar çevirme hareketi yapması bana bişey öğretti (Bruce Willis e kaçma planı anlatırken) ; Maymuncuk anahtar kelimesinin nereden gelmiş olabileceğini... :)

Brad Pitt'in çok başarılı bir oyun çıkardığına katılıyorum ama bana göre zaten Brad Pitt,İhtiras Rüzgarları olsun,özellikle Bizi Ayıran Nehir olsun çok önceden de çok iyi bir oyuncu olduğunu kanıtlamıştı.Kariyerinin en iyi oyunculuğu olduğunu düşünmüyorum ama canlandırdığı ve altından kalkabildiği zor rollerden biridir heralde.Bruce Willis de başarılı bir oyun çıkarmış bu filmde.Filmin kendisine gelince,bu tarz filmlerde kusursuz bir senaryo beklemek ne kadar doğru bilmiyorum.Keyifli,düşündürtücü bir filmdi sonuçta.

Zelenhgorm demiş ki:
Filmdeki Brad Pitt'in "Mon-key, mon-key, mon-key" deyip eliyle anahtar çevirme hareketi yapması bana bişey öğretti (Bruce Willis e kaçma planı anlatırken) ; Maymuncuk anahtar kelimesinin nereden gelmiş olabileceğini... :)

peki ama ingilizcede maymuncuk'un karşılığı ne bildiğim kadarı ile maymunla ilgisi yok
ben lockpick diye biliyorum mesela

Geri