Setup Ile Alakası Ve Bilgisi Olanlar

şu sıralar forumda acaip şekilde setup kurmak,parayı doğru kullanmak,amaca göre davranmak gibi konular revaçta!!
setup hakkında denenmiş ve kullanılmakta olan deneyimlerinizi
amatör arkadaşlarımız için bu başlık altında toplayalım hepsi güzelcene yararlansın ve doğru işlerle uğraşsınlar :!:
setup'ı amaca göre hemen 4'e ayıralım ve bildiklerimizi yazalım

blues ve türevleri ile uğraşanlar için;

rock ve türevleri ile uğraşanlar için;

metal ve türevleri ile uğraşanlar için;

jazz ve türevleri ile uğraşanlar için;

• Konu Sahibi Konu Sahibi
hemen en revaçta olan müziğimiz heavy metal için bi setup önerisi;

*mesa boogie v-twin preamp
*sansamp double drive(distortion)
*electro harmonix tube EQ(ekolayyzır)
*electro harmonix small clone(chorus,çok özel bi zenginleştirici!!delaya gerek kalmayacak )
*morley bad horsie (wah pedal)
*bi tanede sizin tercihiniz power amp(bu konuda milyon çeşit var yoruma gerek yok bence)

tutar:power amp hariç 850 euro-

cash demiş ki:
hemen en revaçta olan müziğimiz heavy metal için bi setup önerisi;

*mesa boogie v-twin preamp
*sansamp double drive(distortion)
*electro harmonix tube EQ(ekolayyzır)
*electro harmonix small clone(chorus,çok özel bi zenginleştirici!!delaya gerek kalmayacak )
*morley bad horsie (wah pedal)
*bi tanede sizin tercihiniz power amp(bu konuda milyon çeşit var yoruma gerek yok bence)

tutar:power amp hariç 850 euro-

Güzel de ses nereden çıkacak?

Bence;
*Marshall jcm-800
*Bir de prosesor (podxt live veya boss gt-6) her heavy metalci arkadaşı tatmin eder sanırım.

nası yani????
iyi okusana yazıyı dostum?nerden çıkıyomuş ses? :elsalla
tabiiki bu şekildede yaklaşılabilir kullanan arkadaş amatorse dediğin edevat iyi bir alt yapı hazırlar :fikrimvar ama ben prosesore 690$ vermem yerine setup kurar gerçek bi şey ile oynarım!!

yani yazdıkların power amp ve preamp en azından bi kabin falan lazım değilmi ses için ? :)

mesa rectifier falan lazım metalci adam için ehe tek başına yeter :)

tabiiki lazım dostum bak arkadaşada dedim bu kelimeyi bi daha tekrarlayım :!: yazıyı okusana :roll:
bu örnek fx setup'ı içindir ses vericisini herkes kendi seçsin bin bir türlü ürün var arkadaşların elinde varsa bi amplisi bu fx leri bağlar çalar
bu yüzden örnek ürün vermedim insanlar fx lerin ampliden daha önemli oplduğunu sanıyor oysaki ampli çok özel bi kavramdır ben oraya sevdiğim bir ürünle yakıştırma yapsaydım bu işten anlayan biri bana çıkıp keyfimin kahyasımısın??ben istediğim sıcaklığı istediğim markada yakalarım derse ne dicem ama fx böyle değildir bu konuda denenmiş ve kanıtlanmış bazı noktalar vardır ve insanlar genelde buna göre düşünürler ;)
şimdi anladın :?:

Gereksiz yere gerginlik yaratmayalım bence, pedallar nasıl setupın parçasıysa, amplisi de, kabini de ve hatta kayıt yapılacaksa mikrofonu da, setupın parçasıdır. Ve ayrıca bir kabinin de sesi en az bir distortion pedalı kadar şekillendireceğini gözönünde bulndurursak, verdiğin setupa ses çıkması için bağlanacak bir ampli ve kabin önerilebilir. Yazı ortamında söylenmiş ufak kelimeleri yanlış anlayıp sülalesine sövülüyormuş gibi algılamayalım lütfen, her zaman gereksiz muhabbet doğuruyor.
Sevgiler

Distorted tonlarda etkisini en çok hissettiren, karakteri en çok belli olan şey power amp ve speaker karakteridir. Class A ile A/B yi sound olarak hiçbir zaman aynı yere koyamazsınız.
Bütün kaliteli amplilerinde en değerli parçaları lamba fln değildir, çıkış trafosudur. Alete dinamic range'ini veren, kalitesini sergilemesine imkan veren kısmıdır. Bir gitaristin setupundaki rolünü bu kadar küçümsemeyelim lütfen.

ilginçsin dostum ben küçümsemedim :D yazmamışmıyım orda ben preamp MESA BOOGİE V-TWİN öneririm diye
kalan ampli yada kabinet olayını herkes kendi ağzının tadına göre seçmeli bence ben oraya 3o watt şu marka yada 50 watt bu markanın iyidir desem uygun olmaz dimi??
bilmiyorum fikrinizede saygı duyuyorum düşünce farklılıkları :roll:

zaten a ve b sınıfı amplileri aynı kefeye koymadım dikkat edersen verdiğim mesa boogie örneklemesi açıklamaktadır zaten konuyu gibi geldi bana :?:

tabiiki öner dostum herhalde gerekli öyle şeymi olur :!: her sınıftan ayrı tat alma olayı bana biraz daha çeşitli geldi çünkü fx lerdeki gibi sayılı iyi yapan firma yok :!: 35-40 tane var haklarını yememek gerek :roll: ben fx bakımından bir setup önerisi yaptım(gördüysen üstte verdiğim setup orta kararda herkesin kurabileceği bir limit)örnekleri bi kaç tane ile çeşitlersen ve özellikle denediklerin varsa iyi olur arkadaşlarımıza
pyramind gene çok geniş düşünmüş mikrofonlar falan ortada kayıt falan yok ;) ortada amatör arkadaşlara verdiğim kendiminde denemiş olduğum bir kaç fx tavsiyesi var :D

Eeeeee çıkış için öneri verilecekti hani??oncada çıkışda lazım diye bastıra bastıra hatırlatıyodunuz unuttunuz herhalde topic'i kimse yazmassa ben yazıyım yine fiyatlarıyla beraber ev için uygun bi kaç şey :roll:

metal ve türevleri ile uğraşanlar için;

Jackson WR1 yada
Gibson Explorer satin black(EMG 81 & 60 manyetik ile)

Sanamp GT-2(sepultura anısına)
electro harmonix small clone
Dunlop Wah
MXR 10 band eq
Randal warhead preamp
Mesa simul class 50:50
4x12 celestion

Gt2 - mxr 10 band ikilisi ile görülmeyecek iş yok eğer uygun bir şey arayan varsa elindeki amplisine bunları bağlayıp şahane şeyler yapabilir...
ama tabiiki söylenecek en mantıklı şey şu an için gidip bir gt8 almak zamanında 690$ lara gt6 satılıyordu saolsunlar alım-satım da arkadaşlar mükemmel fiyatlara mükemmel edevatlar getiiyorlar hemde 499$ gibi komik rakamlara müthiş aletler düşünmedem alın setupla uğraşmayın eğer analog ton hastalığınız yoksa...

Bu çok karışık bir durum. Genel anlamda amatörler için herhangi bir setup yoktur. Belli bir miktar finans sağlanır ve ona göre alet edevat alınır. Bu yazılanlar daha çok iyi ekipman alabilecekler için geçerli bence. Her enstrümanla her tür müzik yapılır sadece soundu nasıl yaratacağınızı bilin. Bence önemli olan ne tarz bir sound yakalamak istediğiniz olmalı. Mesela Korn, Megadeth, Slipknot, Pantera, Queen, Dream Theater, Steve Vai, Satriani vs vs. renklerini elde etmek için araştırma yapmak daha mantıklı.

Her amfi ve gitarla alternatif sesler yaratarak her tarz müzik yapabilirsiniz.

Geri