Gazap Üzümleri

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ben donup kalmıştım, Amerikan Rüyasının ne kadar boş, acımasız ve duyarsız olduğu, sistemin insanları nasıl ezdiği, onları nereden nereye getirdiği çok etkileyici bir dille anlatılmış. En sondaki yağan yağmurla ailenin yokoluşu da ayrı bir dram...

yurtlarından kovulan bir ailenin yollarda tükenişini ve emperyalizmin kendi milletine yaptıklarını anlatan akıcı güzel bir romandı...
East of Eden(Cennet Yolu ya da Cennetin Doğusu) adlı romanını da okumuştum ve o kitabın önsözünde Steinbeck bu kitaptan önce yazdığı bütün romanların (Gazap Üzümleri de dahil buna) Cennetin Doğusu adlı romanı için bir deneme mahiyeti taşıdığını yazmıştı...Asıl yazmak istediği kitabın Cennetin Doğusu olduğunu ve bunu da başardığını açıklıyordu...

hayatımda okuduğum en güzel kitap. john steinbeck fakirliği, zor hayat koşullarını zaten çok iyi anlatan bir yazar. bir de çok eski bir versiyona sahip siyah beyaz bir filmi var bu kitabın. onu da seyredin. tavsiye ederim.

Amerika’da kapitalizmin gelişim serüveni sırasında toprakları ellerinden alınan insanların emek ve umut peşinde yollara düşmesi... yaşamın ufacık anları bile oldukça detaylı bir şekilde anlatılmış.’yaşam hakkaten bu kadar ayrıntılandırılabilirmi?’diye düşünmüştüm.Gerçekten çok etkilenerek okuduğum bir kitap.ama bir de şu var tabi;ailenin kapitalizme direnmekteki rolü nedir? Sadece yeniden üretim aracımıdır aile? Aile konusu karışık biraz bana kalırsa.kapitalizme direnmesi için ailenin,önce kendi içindeki kapitalist ve sınıfsal ilişkiler ağını kırması gerekir bence.

Kitaptaki Anne bence kitabın gizli kahramanı. Durmadan çalışıyor, emek veriyor, asla yılmıyor, hiç umudunu kaybetmiyor, hep bir çaba içinde. Vazgeçmek yok.

evet aileyi sürekli bir arada tutmaya çalışır ki herhangi bir çözülme, dağılma olmasın. aile sağlam dursun. çünkü anne inanır ki aile dağılmazsa aile üyeleri hayatta kalmayı, ne olursa olsun, sürdürebilecektir. işte bu inançla müthiş bir sabır, dinginlik sergiler. her türlü güçlüğe,zorluğa karşı direnç gösterir ve aileyi ayakta tutmayı basarır.ailenin tüm üyeleri bu direnişi sergileyemez belki ama aile bir şekilde, eksilerek de olsa yoluna devam eder.ama işte ilk yazdığım mesajda da bunu anlatmaya çalıştım.aile kendi içindeki kapitalizmden kurtulamıyor romanda.

Zaten kapitalizmin doğuşu (A.B.D.), bir traktörün onlarca aileyi işsiz bırakması, işçi çalıştırma bedellerinin gittikçe düşmesi, örneğin sen işi istiyorsun saati 30 sente, ama fiyatı düşürüyor 25 sente sen çalışmazsan çalışacak adam bulurum diyor, onlar da çaresiz kalıyor kabul ediyorlar, hepsi bir aile ekseninde anlatılmış. Dehşete düşüyor insan.

edebiyat sinema tiyatro bale opera cart curt şeklinde ayrılmamalıydı bende kültür ve sanat olarak tek bir başlık daya yakışıklı duruyordu :S

lise 1. sınıfta okudum kitabı.

bazı insanların ne kadar kötü koşullarda yaşamak zorunda kaldığını görmek içimi çok sıkmıştı.ve amerikanın rüyalardaki kadar güzel olmadığını da gördüm

bobbysands demiş ki:
tek kelimeyle muhteşem bir kitap! ayrıca çok sürükleyici o tuğla kitap yazın sıcağın da iki gün de bitmişti! :evil: :twisted:

Gerçektende tuğla gibi gözüküyor. İlk gördüğümde okumaya cesaret edememiştim ancak kitabın ilk sayfalarını çevirmemle kitabın bitmesi bir oldu. Tabi yemedim içmedim sadece okudum...

steinbeck'ın (umarım doğru yazmışımdır) en beğendiğim kitabıydı bundan 4-5 sene önce okumuştum. çok pis duygulandım be. kitap harbiden gözü korkutan büyüklükteydi hatta benle dalga geçiyorlardı okulda "bir yıla biter bu" diye. bir hafta sonra bitirdiğimi söylediğimde inanmamışlardı.

türklere küfür ediyor...

kitap muhteşemdi esere söz yok zaten objektif bir eleştiri var kitapta ama türkler için kana susamış caniler ve o.çocukları demesi biraz sert kaçtı ama yinede harikaydı... ayrıca john steinback o bir oki(o.çocucu oklahamalılar) amerikalılar o şekilde sesleniyolarmış... :) [/b]

Geri