Midi Klavye Önerisi ?

G

Gökhan Dede

Merhaba arkadaşlar
Müzikle hobi olarak uğraşıyorum. Gitar çalıyorum vokal yapıyorum bestelerimi kaydediyorum. Şimdiyse piano öğrenmeye başladım ve şimdilik bir midi klavye almayı düşünüyorum. Efekt ıvır zıvır kullanmayı sevmeyen biri olarak ihtiyacım olan tek şey akustik piano tonuna yakın bir ton almak 4 oktav klavye işimide görür.
Öncelikle sorum şu ki guitar rig, amplitube gibi yazılımlarla çoğu prosesörlerden çok daha orjinal tonlar yakalayabiliyorum aynı şeyi midi klavyede orjinal piano tonuna benzer tonlar yakalayabilirmiyim ?
Ayrıca elimdeki ses kartı m-audio usb2. Midi in girişi yok o yüzden önereceğiniz midi klavyenin usb girişi olması lazım. Akustik piano tonunda akor bazında alt yapı kaydetmeyi düşünüyorum.

Öğrenci işi önerilerinizi bekliyorum 500tl nin üstüne çıkamam ne kadar uygun olursa o kadar iyi.
Teşekkürler.

Bende E-MU X-Board 49 var. Hemen hemen hiç kullanılmamış. Kendi yanında gelen Emulator-x ve diğer sample cd'leri ile her türlü sesi yakalayabilirsiniz. USB ile giriliyor. Bu arada tüm kayıt programlarıyla da iyi anlaşıyor. Satmayı düşünüyorum. İlgilenirseniz öm atabilirsiniz.

Roland A-XXX PRO serilerini tavsiye ederim. Tuse hassasiyeti muthis. Butcene yakin fiyatlari.

2. soruna gelecek olursak, evet inanilmaz Piano modellemeleri var. Beklentilerini fersah fersah asacak tonlar iceren yazilimlar bulabilirsin. Hatta oyle tonlar ki bir cok filmde kullanilir, siz canli enstruman zannedersiniz. =)

Roland A-xxx Pro serilerinin;
a) fiyatları biraz yüksek.​
b) yabancı forumlarda tuşlarının çabuk bozulduğuna ilişkin kullanıcı gözlemleri var.​
c) temin etmek pek kolay değil; stokta bulunmuyor.​
d) senin (Gökhan Dede) işine pek de yaramayacak -aftertouch gibi- özellikleri var -ki bu da fiyatı yükselten unsurlardan.​

Diğer taraftan; 'piano öğrenmeye başladım' derken ciddi isen -hocana danışıp- tuş tipi akustik piyanoya olabildiğince yakın olan midi keyboard/controller'lara (ya da dijital piyano falan) yönelmen daha doğru olur -ki o tuş tipini 4 oktavlık klavyelerde bulamazsın.

Benim önerim, şu anda bütçeni fazla zorlamadan 100-200 TL'lik ikinci el midi klavyelere yönelmen yönünde olacak. Maksat, bir süre seni idare etsin ('piyano öğrenme' ile kastının akorları öğrenmek, vs. olduğunu varsayıyorum. Oturup saatlerce gam, arpej, vs. çalışmayacaksın herhalde.) İleride, bütçen 1.000TL civarına çıkınca, elindeki 100-200 TL'lik klavyeyi de satar, mesela Fatar Numa vb. birşey alırsın.

Bu arada E-mu X-Board da cidden güzel cihazdır. Ancak sıfırı biraz pahalı (ve bulması zor), ikinci elleri de -eskiden 200TL'ye falan satılırken- şimdi uçmuş durumuda. Benim X-Board 49 için vereceğim para, bugünkü yüksek kurlarda bile 250 TL'yi geçmez.

Roland fiyatlari biraz yukselmis. Daha uygun seviyedelerdi. Aftertouch her zaman kullanilan bir sey degil tabii. Ama velocity sens dedikleri bazi klavyeler les gibi oluyor. Roland bende var ve cok memnunum. Gaia Synth de kullaniyoruz aralarinda hic bir fark yok. Bozulma olayi biraz garip olmus. Kullanima bagli bence.

Velocity sensitivity'si olmayan klavye kalmadı zaten. :)
Tabii ki bütüün Roland midi klavye kullanıcıları şikayetçi değil. Üretim bandından mıdır nedir, bazıları çabuk bozulmuş sadece. Yoksa tuşesi güzeldi A-xxx Pro serisinin.
Benim en beğendiğim, 32 tuşlu modeli çünkü pek kimse 32 tuşlu üretmiyor artık. Fiyatı görüşmeyelim, tabii. :)

Ben 580 TL'ye almistim zamaninda. 32 Tuslu var bende. Gercekten harika bir cihaz. M-Audio Axiom'larda Midi automap ozelligi var. Logic, Cubase gibi yazilimlarda butun knoblari padleri otomatik olarak goreve atiyor. O da cok onemli bir ozellik. Benim Roland kismi olarak atiyor Synthleri falan kontrol edebiliyorsun. Mixer kontrol yapabiliyorsun. Padler de otomatik. Ama play record vs. kendin ataman gerekiyor. Ugrasmamak adina Midi Automap ozellikli keyboard da dusunulebilir. Fiyatlarin sorumlusu tamamen $ su an. 1.84 TL oldu malum. Bu gidisle 2 TL gorecek..

nektar impact lx49 adlı bi klavye ile karşılaştım fiyatı bana uygun geldi sizin görüşlerinizi de alabilir miyim ?

Geri