İyi Gitaristin Tanımı?

Ben Jason Becker'ı çok severim özellikle Altitudes parçasını.. Eminim yaptığı işe devam edebilseydi çok daha iyilerini yapabilirdi ama bence dünyadaki cok sayılı insanlardan. Ayrıca kişilik olarakta Joe Satriani mütevaziliği ve duyguyu verebilme konusundaki yeteneği ile "İyi gitarist" tanımına uyan insanlardan. Hatta o kriterleri belirleyenlerdendir bile diyebilirim :)

arkadaşlar duygu + hız bana çok mantıksız geliyo.hızda bir duygudur.bu başlığı tamamen okumadım ama genelde hep bu yazılmıştır.gitar duygulu çalınır veya çalınmaz bu vardır.yani duyguyla hız ayrı şeyler değildir.hız agresifliktir benim için.öfkedir.yani duygu diyince illa bend yapmak mı gerekiyor :)

savasokan demiş ki:
arkadaşlar duygu + hız bana çok mantıksız geliyo.hızda bir duygudur.bu başlığı tamamen okumadım ama genelde hep bu yazılmıştır.gitar duygulu çalınır veya çalınmaz bu vardır.yani duyguyla hız ayrı şeyler değildir.hız agresifliktir benim için.öfkedir.yani duygu diyince illa bend yapmak mı gerekiyor :)
arkadaşım hızda bir duyguysa Michael Angelo nun ve Kerry King in vieolarına bir bak bakalım duygu var mı bi incele... Ayrıca şunu söleyeyim illa sololar duygu barındırcak diye birşey yok ritimde barındırabilir...Hız ayrı şey duygu ayrı şey haaaa tamam duygulu hızlı sololar olabilir ama sürekli hızlı çalmak show dan başka bişi değildir...

smtzdmr demiş ki:
savasokan demiş ki:
arkadaşım hızda bir duyguysa Michael Angelo nun ve Kerry King in vieolarına bir bak bakalım duygu var mı bi incele... Ayrıca şunu söleyeyim illa sololar duygu barındırcak diye birşey yok ritimde barındırabilir...Hız ayrı şey duygu ayrı şey haaaa tamam duygulu hızlı sololar olabilir ama sürekli hızlı çalmak show dan başka bişi değildir...
;)

gitar duygulu çalınır veya çalınmaz bu vardır yazmıştım farkındaysan.yani duygulu çalıyosa hız yaparkende bi duygu verir.

''İyi Gitaristin Tanımı''

Böyle bir tanımı açmaya kalktığımızda herkesin kendine göre cevapları olacaktır... Ama iyi gitaristin tanımı (tabiki BANA GÖRE) kendini en iyi şekilde, duygularını (aşkını, nefretini, öfkesini... ) en iyi şekilde ifade eden... Deyim yerindeyse gitarla konuşan kişidir...

Gitar çalmak bana göre konuşmaya benzer... Kendinizi gitarla ifade etmek, gitarla düzgün cümleler kurmaktır... Bu kişi sizde olabilirsiniz, her gün dinlediğiniz taptığınız kişilerde olabilir...

Benim için aşağıda adı geçen üstadların hepsi ayrı ayrı önem arz etmektedir...
Chuck Schuldiner, Dave Mustaine, James Murphy, Jeff Waters, Fredrik Thordendal, Muhammed Suiçmez, Dimebag Darrel, Jimi Hendrix, Yavuz Çetin...
Müzisyen olarak ise Devin Townsend demeden geçemeyeceğim.

Saygılar...

Alex Lifeson ve David Gilmour...

Hızı havyan gibi çalışan herkes yapar önemli olan gitarı eline aldığında nasıl cümleler kurup karşındakine derdini anlatıyorsun. Neşeliysen neşeni , hüzünlüysen hüznünü. Hız dediğiniz şey şovdan ibaret. Petrucci'yi çok severim ama duygusunu iletebilidiği şarkı ve solo sayısı benim için bir elin parmaklarını geçmez.

Fakat yeni nesilden Mark Tremonti Petrucci tekniğine daha bi duygu katabilen biri gibi geliyor bana.

Öncelikle Müzik teorisi hakkında bilgi sahibi olması lazım.Yani klavyede bastığının literatürde ne anlama geldiğini bilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Enstrüman hakimiyeti,kullanımı:Kişi önüne koyduğu notayı veya dinlediği melodiyi klavyeye hakkını vererek yansıtabiliyorsa iyi gitaristtir.
Fakat bu ileri seviyelerde görecelilik arz eden bir durum.Malmsteen ile Marty Friedman'ın el dinamiği birbirinden farklı olabililir.içlerinden birisi diğerinin partisyonunu çalmakta zorlanırsa yada aynı hissiyatta icra edemez ise bu diğerinden iyi gitarist olmadığı anlamına gelmemeli.

iyi Gitarist olmanın yolu yaratıcılıktan duygusallıktan geçer mi geçmez mi ? bence tamamen ayrı bir konu,

Hadi geçsin diyelim,çünkü müzik yapıcaz...

Evet yaratıcılık önemli.Hem soloda ,hem ritimde,riffde. çünkü kalıcılık bununla gerçekleşir.

Malmsteenin hangi soloyu attığını idrak edebilmek için biraz süre geçmesi gerekebilir,İnsan duraksar.Ama Tornado of Souls Solosunu tanımak için çok düşünmeye gerek yoktur.Yada Fade To Black'in solosunu

Bence iyi gitarist, mutluluğunu, aşkını, beklentisini, bıkkınlığını, içindeki boşluğu, coşkunluğunu, dostluğunu, düşmanlığını, endişesini, fanatikliğini, hayal kırıklığını, hayretini, ıstırabını, kafa karışıklığını, kaygısını, kıskançlığını, kızgınlığını, korkusunu, mahcubiyetini, melankolisini, merhametini, minnetini, nefretini, özlemini, pişmanlığını, sevincini, sıkıntısını, şaşkınlığını, umudunu, umutsuzluğunu, üzüntüsünü, yalnızlığını... vs. kısacası tüm duygularını, içinde bulunduğu ruh halini, gitara sanki kendi organlarından biriymiş gibi hükmederek, içinde estetiği de barındıracak şekilde diğer insanlara en doğru ve safi/hissedilen haliyle aktarabilme, yansıtabilme, anlatabilme mertebesine yaklaşmış kişidir.

Yani iyi gitaristin gitarı vücudunun/beyninin bir uzantısı gibidir.

İyi bir gitarist ilk olarak teknik ve armoni yönünden eksiksiz olmalıdır.İkinci olarak ise paylaşmak istediği yoğun duyguları olmalı ve bu duyguları gitarıyla orijinal ve kendine özgü bir şekilde dışa vurabilmelidir.Parçanın duygusunu dinleyiciye tam olarak hissettirmeyi başaran iyi bir gitaristtir.Yerine göre hızlı veya sert çalıp,yerine göre ise yavaş veya yumuşak çalmayı bilendir.''Hız'' ayrı olarak iyi bir gitaristte olması gereken bir özellik değildir bence.Bazen yavaş çalabilmek de hızlı çalmak kadar zor olabilir.Bunun yanında belli bir süre içinde basılan 30 nota yerine o süre içinde basılan tek bir nota daha çok şey ifade edebilir.Bence bunun bilincinde olan bir gitarist iyidir.Malmsteen belki müziğe yenilikler getirmiş olabilir ama bence bu özelliklerden yoksun bir şekilde gitar çalıyor.
Bir sürü iyi gitarist vardır.Ama insanlar da kendilerini buldukları şarkıların gitaristlerini severler.Bence bu anlattığım özellikleri kusursuz sergileyen gitaristlerden biri satriani'dir.Ama ben kendimi santana'da, eric clapton'da buluyorum ve onları dinliyorum.;)
Petrucci de bence kendi yaptığı müzik tarzını iyi bir şekilde sergileyen iyi bir gitarist.Ama Petrucci'nin ''petrucci yi sevmeyenlerin salak olduğunu düşününen dar görüşlü fan'ları'' var oldukça değeri yeterince anlaşılmamış olur...

Bana göre, öncelikle, iyi gitarist demek kimsenin gözle bile takip edemeyeceği sololar atmak değildir sadece. Müzikte, anlatmak istediği şeyi (duyguyu) çok iyi işleyebilmelidir. Dinleyeni alıp götürmelidir.

Kendini hep geliştirmelidir. Her gün yeni bir ses, yeni bir soluk verebilmelidir.

en iyi gitarist cami yaptırandır. en çok camiyi de micheal romeo yaptırmıştır. yani en iyi gitarist romeodur. diğer cami yaptıranlar: jeff loomis, marty friedman, syu(galneryus), kiki falan filan. ayrıca bunlardan 12342342 kat üstün bir kurt cobain vardır ki solosuz şarkıları bile en iyi 100 solo arasına girebilmektedir.

savasokan demiş ki:

tam olarak ole degil fakat vibratoların sarkılara duygu kattıgı yıllar once kanıtlanmış bunun dısında , hızlı cumleleri anlamak icin gercekten kaliteli bi kulagınızın olması lazım "adama bak sadece hız yapmıs " diyebilirsiniz fakat aslında oradaki cumleyi duyamamış olabilirsiniz .

bakınız : dream theater pull me under klavye riff i %50 yavaslatarak dinleyin şok olacaksınız

steve vai, gitar çalarken konuştuğundan daha anlaşılabilir bir adam olmuştur bence. gitarı ağzından daha iyi kullanıyor. ah birde o şekillere girmese çalarken daha çok sevicem adamı.

Valla benimde tam teşekküllü gitarist dedin mi aklıma Marty Friedman geliyor. Hız duygu tenik enstumana hakimiyet geniş armoni yelpazesi vs vs. Bir o kadarda temiz çalıyor. İyi bir gitarist Mart FRiedman gibi gitaristlerdir bence :)

Geri