İyi Gitaristin Tanımı?

MetalikA demiş ki:
plaROCK demiş ki:
:arrow: Gerçek anlamda iyi bir gitarist olmak istiyorsanız:

1)Öncelikle bastıgınız her notanın ne oldugunu bilmeniz gerek ve aynı zamanda bunu önünüze bir kağıt konduğunda gerek nota gerekse tab olarak rahatça yansıtmanız gerekir.

2)Bir şarkıyı tabdan ezberleyip çalsanız bile o şarkıda hangi akorlar kullanılmıs ve birşey olursa hangi gamlarda imprövize yapabileceğinizi bilmelisiniz.

3)Gamlar,kulakla çalsanız bile bir yere kadar gamları bilmezseniz müzik diini kekeleyerek konuşursunuz

4)En önemlisi:Birçok kişi gamı ezberliyor ve anlamsız bir şekilde çalıyor bu tamamen yanlış,müziğin kavramını ele alalım duygu ve düşünceleri seslerle... burda duygu ve düşünce deniyor.

5)Hız:Hızlı çalmak çok büyük bir marifet değildir önemli olan temiz,anlamlı
ve ne caldıgımızı bilerek çalmamızdır.

6)Teknik:Temiz çalmak istiyorsanız teknikleri bilmelisiniz,tappingden
sweep e kadar metronomu en yavaştan başlatıp çalışmak en dogrusudur.

NOT:Bende tabiiki bu dediklerimin hepsine sahip değilim fakat bunlar bana göre iyi gitaristin tanımı ve kuralları olması gerekli.(Bir hatamız olduysa kusura bakmayın:))

saygılarımla plaROCK

tam aklımdan geçenleri yazmışsın :) fakat nota okuma konusuna katılmıyorum.yani tabiki nota okuyarak çalmak bir artıdır ama bunu yapmadanda diğer söylediklerine sahip olmak iyi bir gitarist olmaya yeter diye düşünüyorum =)
yok kardeş zaten notayı daha çok klasik açısından söyledim :)

Bence kimse kimseye su gitarist iyidir diyemez.Sadece kisi hangi konularda eksik oldugunu bilir.Yetenekli gitarist de iyidir azimlide.Yetenekli teknik olmayabilir ama azimli yeteneginden kaynakli acigi teknigiyle kapatabilir.Bu yuzden bir insan kendi kendine 'abi ben hakikaten iyi caliyorum ya' dedigi anda iyi bir gitaristtir.Cunku herkes kendini gelistirmek istediginden onunde gordugu daha iyiler sayesinde kendini daha kotu gorur ve bu cok guzel birseydir azim kaynagidir...

iyi gitarist yoktur.delikanli gibi oturup egzersiz yapan teknikleri uygunlayan emprovizasyon calisan duygu calisan ritm calisan gitarist vardir.yetenek isteme yetisidir.benim gozumde gitarist Deniz Bijen Rahimi'dir.

MetalikA demiş ki:
plaROCK demiş ki:
:arrow: Gerçek anlamda iyi bir gitarist olmak istiyorsanız:

1)Öncelikle bastıgınız her notanın ne oldugunu bilmeniz gerek ve aynı zamanda bunu önünüze bir kağıt konduğunda gerek nota gerekse tab olarak rahatça yansıtmanız gerekir.

2)Bir şarkıyı tabdan ezberleyip çalsanız bile o şarkıda hangi akorlar kullanılmıs ve birşey olursa hangi gamlarda imprövize yapabileceğinizi bilmelisiniz.

3)Gamlar,kulakla çalsanız bile bir yere kadar gamları bilmezseniz müzik diini kekeleyerek konuşursunuz

4)En önemlisi:Birçok kişi gamı ezberliyor ve anlamsız bir şekilde çalıyor bu tamamen yanlış,müziğin kavramını ele alalım duygu ve düşünceleri seslerle... burda duygu ve düşünce deniyor.

5)Hız:Hızlı çalmak çok büyük bir marifet değildir önemli olan temiz,anlamlı
ve ne caldıgımızı bilerek çalmamızdır.

6)Teknik:Temiz çalmak istiyorsanız teknikleri bilmelisiniz,tappingden
sweep e kadar metronomu en yavaştan başlatıp çalışmak en dogrusudur.

NOT:Bende tabiiki bu dediklerimin hepsine sahip değilim fakat bunlar bana göre iyi gitaristin tanımı ve kuralları olması gerekli.(Bir hatamız olduysa kusura bakmayın:))

saygılarımla plaROCK

Ahahahah ben çok dandirik bir gitaristim bu listeye göre :))

evet ilginç bir cümle olmuş :)). iyi gitarist yapılan türe göre,tekniğe göre ve bakış açısına göre değişir.herhangi bi gitaristin çaldığı kulağına iyi geliyorsa o senin için iyi gitaristtir.tabiki gitar çalmak isteyen biri müziği öğrenmeli ama her müzik bilgisi olan ya da emprovize çalabilen gitarist iyi değildir kanımca

gitarist ne istediğini bilen kişidir.Teknikle de tekniksiz de iyi gitarist olunabilir bence.jimi hendrix'in sweep picking ya da tapping yaptığını duymadım(tapping sonradan cıktı zaten eheh)
Duygu evet önemlidir.Fakat 20 yıl gitar calıp duygu işini bitiremeyen de duymadım.
Ton karakteristiği de önemlidir.Gitar tonunu duyduğunuz zaman gitaristi ayırabilirsiniz mesela.
Kısacası iyi gitarist olmak icin yalayıp yutmak gerekmez.Ne istediğinizi bilin,ona göre calısın bir gün biyerlere geliceksinizdir.(kendim herşeyi bitirmişim gibi oldu sanki fakat ben de hala calısıyorum,müziğin ucu bucağı yok,hep beraber calısalım arkadaşlar :p )

Gitarist dediğin; gitarını çalarken ağlayan ve ağlatandır. (Camel, Andrew Latimer)

Gitarist dediğin; gitarını efendi gibi oturarak çalan, sınırları zorlayan, her daim yeni sesler arayandır. (King Crimson, Robert Fripp)

Gitarist dediğin; hız ve duygu olayını aynı anda bünyeye verebilendir. (Yes, Steve Howe; John McLaughlin)

Gitarist dediğin; iyi şarkı ve besteler yapan, benzersiz tekniğiyle, duygusallığıyla, işte bu dedirtebilendir. (Dire Straits, Mark Knopfler)

Gitarist dediğin, mütevazi olup ahlak, edep ve irfan sahibi olandır. Kendini ömür boyu öğrenci olarak görendir (Erkan Oğur)

Iyi bir gitarist olmak icin en onemli ozellik hafif tombul olmaktir. Yanaklar azcik sis, gerdan da sarkik olmalidir. Tombul parmaklari da unutmayalim.YOok tombul olunamiyorsa illaki parmaklar uzun olmalidir. Kenari puskullu gitar sahibi olunmalidir. Iyi gitarist dedigin kendi internet sitesinde photoshop ile kendini kiliktan kiliga sokmalidir.

Global anlamda iyi gitarist : Büyük bir gitar firmasının sana sponsor olmak istemesidir. O zaman tüm dünya seni taktir edip yaptığın işi iyi yaptığını ifade etmiştir.

O saydıklarınız iyi gitarist olabilir ama Marty Friedman onlardan da ayrı bir adamdır.. Marty Friedman yeri geldiğinde hızdır ama ne kadar hızlı olursa olsun solo siz o hızdan bir duygu mutlaka çıkarırsınız.Yaratıcılık mı? Alın size yaratıcılıkta böyle birşey oluyor işte..

Ayrı kişilerden örnekler vereyim
Andy Timmons - Cry For You felan
Petrucci - Lost Without You favorim ve bütün şarkılarınıda severek dinlerim gerek solo olanları gerek DT ile olanları.
Jason Becker - Perpetual Burn Albümünün Tamamı
Marty'nin becker ile yaptığı işler ve megadeth şarkıları
Cem Köksal'ı nasıl görüyorsunuz bilmem fakat Blood on Blood, Set me Free ve Winding Roads cok güzel
Jeff Loomis - Solo albümü ve nevermore albümlerinde süper işleri var.
Vai ve Satriani Zaten genelde sağlam işler yapıyorlar, satriani vai ye göre biraz daha iyi bence.
Randy rhoads hala cok sevilerek çalınan bi çok yapıtı var.
Dimebag, adam king bi kere ya her türlü dinleten bi adam kendini

Bunlar kendi sevdiğim adamlar aralarından en kralı tartısmasız Beckerdır ki yaşasaydı topunun neyse.. :D

Becker hala hayatta. Wikipedia'ya göre de (burada görünce açıp baktım, son durumundan haberdar değildim.) bilgisayar aracılığı ile beste yapmaya devam ediyor. Hoş gitar çalamıyor, orası doğru.

Yngwie Johann Malmsteen ve Andy Timmons benim için gitaristin tanımıdır.

Özellikle gönlümdeki sıralı şeklini yazdım, birkaç lafım olacak ;

YJM : Özellikle hızlı sololarına çoğu grubun gitaristinin bile ulaşamayacağını düşünüyorum, benim için hızlı olması + avantaj fakat notalarının hızı yavaş olması bile duygusundan ödün vermiyor. Ayrıca Ferrari, YJM, Fender üçlüsü mükemmel gidiyor ;)

Andy Timmons : Sırf "Ghost of you", "Electric Gypsy" ve "Band Resolation" dinlemek bile herşeyi anlatıyor.

İyi gitarist; sizin değişinizle bu saydıklarınızı kendi bünyesi altında bulunduran insan oğludur..Zira böyle biri bulunmamaktadır.
(lan robot olsa en az birinde töküzler :) )

Geri