İyi Gitaristin Tanımı?

jimmy page ve david gilmour duygularını en iyi aktaran gitaristlerden bence.
evh zamanında selpe tekniğini gitara aktarıp şimdi hrkesin gitarda sweepten sonra en çok uğraştığı tapping olayını aktarmış,bu yüzden en yaratıcı olanlardan biridir kanımca.
teknik olarak zaten üst düzey gitaristler hepsi ayrı bir ekoldür bence,olmasalardı birbirlerinin taklidi olurlardı:D
ayrıca nası müzik türleri varsa o müzik türünde ustalaşmış gitaristler var elbette,konuya bence iyi gitarist ve iyi besteci olarak yaklaşsak daha mantıklı olurdu.
bence blues tarzında hendrix,srv efsanedir(türkiyeden yavuz çetin)
jazz/fusion tarzında aldi meola,eric johnson,mike stern vardır ki dadından yinmez.
petrucci,vai,satriani,becker aşmış adamlardır bence kapıştırmayalım burda:D:p
çok ayrı bir tarz belirtelim flamenkoda paco de lucia dinlemeden gitmeyin bu dünyadan derim ben!

bence iyi gitaristin tanımı; kendiniz geliştirmeyi hiç bırakmayıp üreticiliğini kaybetmeyen, her zaman kendine yeni birşeyler katıp yoluna devam eden gitaristtir..

gitarist diyorsunuz enstrumanist yani enstruman çalan adam bu işin bir adını koyalım siz duygu lafıyla kompozitörde aranan kriterden bahsediyosunuz aslında her gitasrsit kompozistör olucak diye bir şart yok haa olursa kalitesi artar ama öyle bi şart yok.burada yok o herif duygulu yanlış biliyonuz şeklinde polemiğe girmeye niyetim yok duygudan kastınızıda anlamış değilim satrianinin forgotten part 2 sumu duygu dediğiniz şey? evet bencede başyapıt lakin motivasyonda bir dugudur hız da bir tutkudur bence çok gereksiz ve aptalca bir laf olmuş duygu. petrucciye laf atan bazı üstün zekalı arkadaşlar bir kendilerine sorsunlar herhangbi bi müzik mağazasında veya stüdyoda sokakta orada burada gördükleri bir gitariste iyi gitarist dedikleri zaman acaba niye iyi deiklerini bir sorsunlar. bir enstrumancıyı öncelikle tekniği ön plana çıkarır. tutupta yok duygu yok bilmemne pembe dizi muhabbeti yatmanıb altındaki psikoloji gitaristlik kavramındaki teknik öğesini kendi egolarınca zayıflatarak kendilerini değerli hissetmek hızlı olmayan adam en büyük olursa kendiside hızlı olmadığı için iyi hissedecek ve oturup teknik çalışlmamaya devam edicek yani altında tembellik var 2 taen blues bend i çekip iyi gitarist muamelesi göriyim istiyecek. o arkadaşlar için üzgünüm enstruman kavramı yeryüzünde var oldukça enstruman çalan insanların ön plana çıkmasında teknikleri daima büyük rol oynayacaktır. bu arkadaşlarda burada saçma sapan topicler açmaya devam ededursunlar :)

saygılar.

fikirlerini paylaşıldığı bi topic için saçma sapan yakıştırmasını yapman ironik olmuş,sen de fikrini ortaya koyuyorsun sonuçta.
sadece tartışıyoruz bazı konuları kimse bir iddada bulunmuyor senin gibi.

bence o çalımın arkasında sağlam bir teknik vardır içi boş değildir. zaten takdir edersin ki tuşe denen şey çalışmadan gelişmiyor. bence slashin hovarda karizmasının altında çalışkan bir gitarist yatıyor..

jedaynayt demiş ki:
fikirlerini paylaşıldığı bi topic için saçma sapan yakıştırmasını yapman ironik olmuş,sen de fikrini ortaya koyuyorsun sonuçta.
sadece tartışıyoruz bazı konuları kimse bir iddada bulunmuyor senin gibi.
sende haklısın ama birtakım realitelerin göz ardı edilmesi sinirlendiriyo beni işte. kusura bakma.

yavuzkeremlongur arkadaşım o zaman herhangi bi gitarist gelsin karşına otursun böle alakasız ama çok çok hızlı bişiler çalsın o zaman duygunun ne anlamı kaldı evet satrianin forgotten part2 benim için duygudur.Duygularda insandan insana deişir ben duygudan kasıt ağlamayı seçiyorum benim için beni ağlatabilen gitarist iyi gitaristtir sonuna kadar da dinlerim.Senin için duygu kavramı sertliktir sert olandan hoşlanırsın.."Duygu" kavramı bu benim için..

Not:petrucciye duygusuz diyenler solo albumu dinlememiş derim özellikle glasgow kiss i bi oturup sabaha kadar dinlesinler :)

Yanlış anlaşılmasın bu benim görüşümdür yoksa yavuz arkadaşa karşı bi cevap algılanmasın..
Saygılar

Doomed demiş ki:
yavuzkeremlongur arkadaşım o zaman herhangi bi gitarist gelsin karşına otursun böle alakasız ama çok çok hızlı bişiler çalsın o zaman duygunun ne anlamı kaldı evet satrianin forgotten part2 benim için duygudur.Duygularda insandan insana deişir ben duygudan kasıt ağlamayı seçiyorum benim için beni ağlatabilen gitarist iyi gitaristtir sonuna kadar da dinlerim.Senin için duygu kavramı sertliktir sert olandan hoşlanırsın.."Duygu" kavramı bu benim için..

Not:petrucciye duygusuz diyenler solo albumu dinlememiş derim özellikle glasgow kiss i bi oturup sabaha kadar dinlesinler :)

Yanlış anlaşılmasın bu benim görüşümdür yoksa yavuz arkadaşa karşı bi cevap algılanmasın..
Saygılar

ne yani ilerde iyi bi gitarist olabilmke için seni ağlatmakmı gerek :LOL:
ya kızma ama ne biliim komik geldi yani benim için sertlik senin için ağlamak yaw sertlik dahi göreceli bi kavram ayrıca sertlik diye bi ifade kullandığımı hatırlamıyorum. iyi bir gitarist diyoruz ağlamak mesela seni ağlatan şarkının hüzünlü bir yapısı olur her müziğin bir matematiği vardır ben bi hicaz taksim le babmı hüzünlendirebilirim :) bi minör harmonik kompozisyonla filan biçok kişiyi bi pentatonikle eğlendiririm misal haa tuşede lazım forgotten part 2 nun tonunu farklı bi tuşeyle çalarsan aynı hisdiyetı vermez dfoğrudur bu müziği hissediş şeklindir gitara yeni başlamış biri önündeki bi müzik kitabından öğrendiği bi tonaliteyle bişey çalıp millete dinlettirir ama bu tarz şeyler iyi gitaristin ölçütü olamaz müzisyenliğin bir realitesi var. ağlamak için ben çigan müziği ilgimi çeker keman partileri cidden acıklı gelir üzgünüm dostum her gitaristten seni ağlatmasını bekleme iyi olmak içinde kimse kimseyi ağlatmak zorunda değil iyi bi gitarist teknik teorik altyapısı ve kompozisyonlama ve improvizasyonu gibi ölçütlerle değerlendirilir bir gitaristi beğenip beğenmemek sana kalmış. forgotten part 2 yu satriani yazmıştır satriani dersin eywAllah saygı duyarım. mesajım sana karşı değil iyi gitarist tartışmalarına yol açan topiclere ve bu konuyu tartışanlara.

saygılar.

Nasıl her insanın yolda yürümesinden tutunda hal ve hareketlerinde kendine has bir tarafı vardır iyi gitaristtede bu olmazsa olmazdır bence.Dünyaca ünlü gitaristlerde bir noktaya kadar mutlaka başka isimlerden etkilenmiş onlar gibi çalmış ama daha sonra kendi yollarını çizmişlerdir.Satriani'nin bi lafı vardır "ton processorden önce tuşededir parmaktadır" der hendrixten de benzer bi laf "kendi gibi çalan gitarist en iyi gitaristtir".Sonuçta herkesin zevkine müzik anlayaşına göre gitaristler değişir ama onlardan birini beğenmemek onun iyi olmadığı anlamına gelmez bence.Bu yüzden herkesin kendine göre bi ilk on sıralaması vardır ve genellikle farklıdır .. :)

Bir gitaristi incelerken "bent"lerline dikkat ederim.2.cisi sarkıya kattıgı duyguya onem veririm.5 sn de 30 nota yerine 8 notaya bassın ama o duyguyu bana hissettirsin derim

Jeff Loomis'dir :D

Oha diyosunuz izlerken... yaratıcılık üst düzeyde hız desen laf edecek adam varmı bilmiyorum... :) Kendi çalmayı öğrendiği için gayette özgün bir sitili var. Benim örnek ladığım bir gitaristir.. Oda kendisine Jason Backer ve Marty Friedman'ı örnek alır... :D İyi adamdır sevin onu :twisted:

Geri