İyi Gitaristin Tanımı?

Arkadaşlar, başlığın dışında birşey yazacağım, o yüzden konunun dağılmaması için bana cevap yazmak isteyenlerin ö.m'den yazmasını rica edeceğim, buradaki konu dağılmasın..

Şu an birisi var ve onun aklından accayip şeyler geçiyor;
Şu andan itibaren her şeyi(dersleri, öss'ye çalışmayı) bırakıp (hatta internete takılmayı bırakıp :D )hayatını gitara adamak, gece gündüz gitar çalmak, çok ama çok çalışmak istiyor.(yeteneği var ama kendisini geliştirmeye ihtiyacı var).

Emeklerinin karşılığını alabilir mi bilmiyor, bunu sadece zaman gösterecek.
Fakat onun gözü çok kara ve bu işi para içinde yapmayacak.( ayrıca hiçbir maddi garantisi yok ama o aç kalmayı bile göze almış bu uğurda).

Sizce o "birisi" bu kumarı gerçekten oynamalı mı?

(ö.m!!!)

Okul & Gitar

Bu yazdıkların bana Yavuz ÇETİN' i hatırlattı. Çok iyi biliyorum ki onu tanıyorsundur. Tanımıyorsan biraz hayat hikayesini araştır. Ne diyebilirim ki.. Ama şunu bil ki ben 4 yıl Fen Fakültesinde okudum. Çok yoğun olduğum halde gitara her zaman vakit ayırabiliyordum. Bence zamanlamayı iyi yaparsan sorun olmaz. Bana sanki biraz derslerden kaçıyormuşsun gibi geldi. Şunu bil ki ben üniversite okumasaydım bu kadar gitar çalamazdım. Okuduğum bölümün gitar ile ilgisi olmadığı halde söylüyorum bunu. Gitar çalmak için önce aklını özgür kılman ve müziğe bilimsel bir bakış açısı katman şart. Bilim ile uğraşmak müziğine büyük destek katar. Tabi MF dalında değilsen onu bilemem.

Valla ö.m 'ye gerek yok diğer arkadaşlarımızda bilgilensin kısa bir şey diyeceğim,

''bu iş ateşten gömlek bir giydinizmi çıkaramazsınız '' ve burası türkiye şans oyunu oynayarak aramıza katılmak ve çoğumuz gibi bu yolda tükenmek istiyorsan oyna derim sanıldığı gibi toz pembe değil aynanın öbür tarafınıda görmek lazım

Valla iyi gitarist gitarım niye kötü demez, ben niye çalamıyorum der :)

İyi gitarist için marka yoktur.
İyi Gitarist, iyi gitaristin ne olduğunu anlamaya çalışmaz. Onu yaşar.
İyi gitarist yaptıklarıyla övünmez.
İyi gitarist müziğin s*dik yarışı olmadığını bilir.
İyi gitarist, hiçbir zaman bu işin sonu olmadığını bilir. (gitar çalmanın)
İyi gitarist, gitarına saygı gösteren, onu seven, onu bir dost olarak gören, çalamadığı şeyler olduğunda onu suçlamayandır.
İyi gitarist, gitarını başka gitarlarla aldatmaz. Üstüne gül koklamaz. Özellikle gül sedefli jem'lerle asla :)
İyi gitarist, "en iyi gitarist" diye bir şey olmadığını bilir.
İyi gitarist kötü bir ressamdır. Eğer iyi bir ressamsa aynı zamanda iyi bir gitarist değildir.
İyi gitaristin en iyi yaptığı şey gitar çalmak olmalıdır. Başka bir şeyi daha iyi yapıyorsa iyi gitarist değildir.

Falan, hafif geyikle karışık felsefe tadında bir "iyi gitarist" tanımsalıdır yukardakiler.

yani benim kastettiğim, ibanezin sesini duyunca "aaah.. bitiyorum bu sese!" diyen adam gitarist değildir, bence...

aslında zaten bence saçma olan iyi gitaristin tanımını sormak ve aramaktır...

iyi gitarist mi? çalmak isteyipte çalamayan,gitarı olduğu halde zaman ayıramayan ,zamanı olupta kasmayan,kasıpta beceremeyen,beceripte bırakan kişi değildir sadece.Bu bağlamda geri kalanlar iyi gitaristtir bence 8O

(Bence)
Gitar mı ? diğer herhangi birşeyler mi ? sorunsalına elektro gitar cevabını verip hayatını blues'a, fusion'a american rock'a veya southern rock'a adıyan ve geride bıraktığı o herhangi birşey için hayatı boyunca şarkılar yazan adam iyi gitaristtir.

SRV'nin Little Wing klibindeki adamlar... hepsi birer iyi gitarist.

Ayrıca Öncelik, gitarın ne marka olduğunu bilmekten öte o ağacı hissetmeyi bilmektir. Bu da benim fikrim.

bence iyi gitarist, sadece gitar çalarak istediği zaman karşısındakini coşturabilen, istediği zaman ağlatan, istediği zaman kendine taptıran gitaristtir... -ve tanımı herkese göre değişeceği gibi bazılarına göre tanımsızdır-

Geri