Native İnstruments Guitar Rig

arkadaşlar Native İnstruments Guitar Rig programını Türkiyede nerde bulabilirim bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bana yazarlarsa çok sevinirim

kolay gelsin ...

Lisanslı alamazsın çünkü yok!!!
İnternetten sipariş edebilirsin, Native Instrumentsin sitesinden öğrenebilirsin nerden sipariş edebileceğini, ama 499$ edermi bilmem ben pek beğenmedim, aslında kurcalamaya vaktimde olmadı ama bilmiyorum yani 499$ a Gt6 falan al kendine, Pod al ne bilim bşka birşey al yani

ben inceledim ve 499 dolar etmeyeceğine kesinlikle katılıyorum. o fiyata pod xt live, Boss gt-6 ya da GS-10 alınır üste para bile kalır. ton kalitesi bir yana yazılımla distortion verirken gürültü sorunu ciddi boyutlarda.

www.music123.com'dan satın alabilirsiniz bu yazılımı, yanında bir de ek foot controller geliyor, bu controller aynı zamanda gitarı bilgisayara bağlarken arabirim olarak çalışıyor. Eğer canlı performans için kullanım söz konusuysa bir adet laptop lazım tabii :)

Bu arada arkadaşların bahsettiği GT6, Pod, Pod Xt, GS-10... bu aletler de tamamen içlerinde belirli bir software yüklü hardware'lerdir, yani bu aletlerin hiç birisi solid state bile değildir. Bununla birlikte Amplitube, Amp Farm gibi Guitar Rig benzeri yazılımlar en profesyonel studyolarda yıllardır kullanılıyor. Mesela tamamen analog bir amp simulatörü olan Tech 21 Sansamp PSA-1'in plug-in formatında yazılıma dönüştürülmüş versiyonu neredeyse aletin kendisi kadar popüler. Kısaca toparlarsam bu tür yazılımlar yabana atılacak şeyler değil. Tercih sizin nasıl bir ortamda ne amaçla kullanacağınıza kalmış. Native Instruments'in web sayfasından sound sample'larını dinledim, oldukça başarılı bir yazılım bana sorarsanız...saygılar...

Alp

Bu arada benim kişisel tercihim yine de Line6 POD'dan yana... Modelleme teknolojileri kayıt ortamında artık belirli bir olgunluğa gelmiş olsa bile canli performans için bu tarz aletlerin bir takım analog ekipmanlarla desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. POD da bu tarz aplikasyonlar için daha pratik bir arayüze sahip(en azından benim için:) ). Dijital imitasyonlar gerçek enstrümanların seslerini yakaladı ama kanımca hissiyatını, duyarlılığını tam olarak yakalayabilmiş değil. Line6'in forumunu takip edenler varsa bilir, şu aralar herkes ayıla bayıla Amp Modelling tarzı aletler için özel olarak üretilmiş Atomic adlı "lambalı(!)" bir ampliden bahsediyor :)

aaalp doğru söylüyor olabilirsin ama olaya farklı açıdan bakılırsa o studyolardaki adamların hiçbiri alıp bilgisayarını ve gitarını konsere gitmiyorlar.Kayıt için yazılım kullanmak eğer iyi donanıma sahipsen çok daha makul tabiki, fakat benim evimde analog preamplarım yok, monitör olarak kullanabileceğim hoparlörlerim yok, ses kartım 50$ etmez, ben o programla dipses duyuyorum demekki bu yazılım yalnızca 499$ değil yanında 1000$ da masraf yapmak gerektiriyor kalitesini anlayabilmek için.

Programın kurulumu sırasında arkada çalan bir şarkı var, şarkıdaki gitarları sanırım programın özelliklerini kullanarak yapmışlar. Sonuç mükemmel tonlar,???

Fakat hala değmez diyorum

sacma sapan bi program o.. "niye bu kadar pahali ya bu" diyip saatlerce kurcaladim.. 100 cesit konfigurasyon yaptim.. canli clean caldim, olmadi.. dist calip sadece amp ve mic sim. olaylarini kullaniyim dedim yine olmadi.. ayrica hayvan gibi hizli bi bilgisayarda ve asio driver'li saglam bi kartta 96k 24 bit calisirken sabit bi sekilde %20'lere varan cpu tuketimi var.. son derece basarisiz, performans olarak da sound olarak da.. gereksiz seyler.. goz boyamaca vs vs..

en iyi sound her zaman iyi tinlayan bi odada saglam bi amfi ve duzgun yerlestirilmis saglam mikrofonlardan cikar.. olay budur

asia demiş ki:
sacma sapan bi program o.. "niye bu kadar pahali ya bu" diyip saatlerce kurcaladim.. 100 cesit konfigurasyon yaptim.. canli clean caldim, olmadi.. dist calip sadece amp ve mic sim. olaylarini kullaniyim dedim yine olmadi.. ayrica hayvan gibi hizli bi bilgisayarda ve asio driver'li saglam bi kartta 96k 24 bit calisirken sabit bi sekilde %20'lere varan cpu tuketimi var.. son derece basarisiz, performans olarak da sound olarak da.. gereksiz seyler.. goz boyamaca vs vs..

en iyi sound her zaman iyi tinlayan bi odada saglam bi amfi ve duzgun yerlestirilmis saglam mikrofonlardan cikar.. olay budur
Herkes kendince bişeyler yazmış ,ama ben guitar rig 3 programını 2 senedir her gece canlı programda kullanıyorum ,amfi ve pedal taşımadan en az 300 işi bitirdim ,üstelik dandik bi laptop ve m audio nun en ucuz ses kartı jamlab la. Ayrıca program ve özel ses kartı akalın müzikte satılıyor.
Direkt PA sisteme girerek kullanmak daha mantıklı ,noise gate i çok başarılı en kıl müşteriye bile otellerde sorun yaşatmadı, dip gürültüsü sıfır.
Modellemeler müthiş !Ne gt8, ne de pod yanına yaklaşamaz ,çünkü ben hepsini kullandım . Eğer analog pedal ve iyi bir valve amfi kullanmıyorsam ya guitar rig 3 kullanıyorum ya da tc nova system ve sansamp character serisi bi pedal ,bu arada belirtmeliyim 25 yıllık müzisyenim ve en az 8000 kez sahne aldım ,pop barlar rock barlar ve 5 yıldızlı otellerde ..saygılar.

SoniXXX demiş ki:
asia demiş ki:

Herkes kendince bişeyler yazmış ,ama ben guitar rig 3 programını 2 senedir her gece canlı programda kullanıyorum ,amfi ve pedal taşımadan en az 300 işi bitirdim ,üstelik dandik bi laptop ve m audio nun en ucuz ses kartı jamlab la. Ayrıca program ve özel ses kartı akalın müzikte satılıyor.

Direkt PA sisteme girerek kullanmak daha mantıklı ,noise gate i çok başarılı en kıl müşteriye bile otellerde sorun yaşatmadı, dip gürültüsü sıfır.
Modellemeler müthiş !Ne gt8, ne de pod yanına yaklaşamaz ,çünkü ben hepsini kullandım . Eğer analog pedal ve iyi bir valve amfi kullanmıyorsam ya guitar rig 3 kullanıyorum ya da tc nova system ve sansamp character serisi bi pedal ,bu arada belirtmeliyim 25 yıllık müzisyenim ve en az 8000 kez sahne aldım ,pop barlar rock barlar ve 5 yıldızlı otellerde ..saygılar.

jamlab ı kullamadan direk laptop a girdiğinizde ses kalitesinde bir değişme oluyor mu?(guitar rig 3 kullanırken mesela)

bir de preset değişimini nasıl yapıyorsunuz?

Bu tarz yazılımlarda balanssız gitar sinyalini direkt bilgisayara girdiğiniz sürece her türlü dip gürültüsünü alırsınız. Amplitube ve Guitar Rig in yanında ses kartı görevi gören, gitar için özel girişi bulunan floorboardlar var. Bunlar ile kullanıldığında adam gibi performans alınabilir.

ilteris demiş ki:
Bu tarz yazılımlarda balanssız gitar sinyalini direkt bilgisayara girdiğiniz sürece her türlü dip gürültüsünü alırsınız. Amplitube ve Guitar Rig in yanında ses kartı görevi gören, gitar için özel girişi bulunan floorboardlar var. Bunlar ile kullanıldığında adam gibi performans alınabilir.
Genel bir bilgi vermek adına yazıyorum kimse üzerine alınmasın:)Burada ki asıl sorun balanslı ya da balanssız gitar sinyalinden ziyade asio driver kulanımıyla ilgilidir. asio driver kullanan 24 bit 48 khz ya da 96 khz özellikli herhangi bir ses kartı iş görür.Ayrıca bu ses kartlarında latency(gecikme)minimum ya da 0 dır. Normalde laptop içerisinde onboard olarak gelen ses kartları asio driverleri desteklemez.gerçi sanal asio driverleri vardır ama bizim işimize yaramaz,ve inputları mini jack tabir edilen girişlidir ve pek kaliteli olmazlar.genelde gürültü topraklama sorunu olan laptop adaptörlerinden kaynaklanır (çözülebilir bir problemdir,ama kimse sorunun kaynağı olarak algılamadığı için dikkat edilmez ha nasıl anlarız çok basit laptop u ses sisteminde bir batarya ile birde adaptör ile denediğimizde anlaşılır)
Preset değişimine gelince program içerisinde options bölümde external controll asigments diye bir bölüm vardır ki buradaki her kontrol bilgisayara takılan her arabirimi(ekstra numerik pad ,herhangi bir midi controller v.s.)destekler learn komutu ile tanıtılan fonksiyonu kullanır ben maddi imkanım olmadığı dönemde usb den takılan bir numerik pad i +.-preset change şeklinde kullandım.Fakat eğer maddi gücünüz uygunsa programla beraber satılan (opsiyonel)ses kartı şeklinde olan floorboard u şiddetle tavsiye ederim ayarlanabilir volume-wah ya da whammy tarzı bir pedal ve preset düğmelerinden oluşuyor ilgili sitelerde fotolar var.Ayrıca şu da olur diyelim güzel bir clean ton yazdınız reverb chorusu filan ayarladınız gitarın önüne varsa wah pedalını arkasına dist pedalınızı koyup o sinyali ses kartına gönderip gerektiğinde pedalınızı devreye sokarak kullanabilirsiniz ben Rat ve boss V-wah la uzun zaman kullandım ayrıca ts9 ve ds 1 ve cry baby de çok güzel oluyor.
Programdaki noise gate in kullanımı oldukça basittir input rack ındaki NR düğmesini aktive ettikten sonra learn tuşuna basıp gitarınızı çalın otomatik olarak noise seviyesi ayarlanır gürültü falan kalmaz.Programla ilgili her türlü soruyu sorabilirsiniz vaktim oldukça yanıtlarım.) :p

SoniXXX demiş ki:
ilteris demiş ki:
Genel bir bilgi vermek adına yazıyorum kimse üzerine alınmasın:)Burada ki asıl sorun balanslı ya da balanssız gitar sinyalinden ziyade asio driver kulanımıyla ilgilidir. asio driver kullanan 24 bit 48 khz ya da 96 khz özellikli herhangi bir ses kartı iş görür.Ayrıca bu ses kartlarında latency(gecikme)minimum ya da 0 dır. Normalde laptop içerisinde onboard olarak gelen ses kartları asio driverleri desteklemez.gerçi sanal asio driverleri vardır ama bizim işimize yaramaz,ve inputları mini jack tabir edilen girişlidir ve pek kaliteli olmazlar.genelde gürültü topraklama sorunu olan laptop adaptörlerinden kaynaklanır (çözülebilir bir problemdir,ama kimse sorunun kaynağı olarak algılamadığı için dikkat edilmez ha nasıl anlarız çok basit laptop u ses sisteminde bir batarya ile birde adaptör ile denediğimizde anlaşılır)
Preset değişimine gelince program içerisinde options bölümde external controll asigments diye bir bölüm vardır ki buradaki her kontrol bilgisayara takılan her arabirimi(ekstra numerik pad ,herhangi bir midi controller v.s.)destekler learn komutu ile tanıtılan fonksiyonu kullanır ben maddi imkanım olmadığı dönemde usb den takılan bir numerik pad i +.-preset change şeklinde kullandım.Fakat eğer maddi gücünüz uygunsa programla beraber satılan (opsiyonel)ses kartı şeklinde olan floorboard u şiddetle tavsiye ederim ayarlanabilir volume-wah ya da whammy tarzı bir pedal ve preset düğmelerinden oluşuyor ilgili sitelerde fotolar var.Ayrıca şu da olur diyelim güzel bir clean ton yazdınız reverb chorusu filan ayarladınız gitarın önüne varsa wah pedalını arkasına dist pedalınızı koyup o sinyali ses kartına gönderip gerektiğinde pedalınızı devreye sokarak kullanabilirsiniz ben Rat ve boss V-wah la uzun zaman kullandım ayrıca ts9 ve ds 1 ve cry baby de çok güzel oluyor.
Programdaki noise gate in kullanımı oldukça basittir input rack ındaki NR düğmesini aktive ettikten sonra learn tuşuna basıp gitarınızı çalın otomatik olarak noise seviyesi ayarlanır gürültü falan kalmaz.Programla ilgili her türlü soruyu sorabilirsiniz vaktim oldukça yanıtlarım.) :p

midi foot controller olarak siz neler tavsiye edersiniz? (marka model olarak belirtirseniz süperolur:))

http://www.google.com.tr/imgres?img...mage_result&resnum=4&ct=image&ved=0CB0Q9QEwAw

böyle bişi işimizi görür mü?

ses kartı olarak daha pahalı örneğin m audio firewire solo gibi birşey kullanmanız daha mantıklı mı yoksa para israfımı olur? (Jamlab mı başka bişi mi)

(Lütfen kişisel soru gibi algılanmasın, yaklışık 6-7 aydır bu konuda bilgi toplamaya çalışıyorum, bu tür sistemler hakkında kullanıp da konuşan deneyimli insan sayısı çok az olduğu için ,yorumlarınız çok önemli gerçekten)

Gönderdiğin linkteki cihazı inceledim bu cihazı kullanabilirsin ama elindeki ses kartının midi giriş çıkışı olması gerekir piyasa da bulunan midi foot controllerler arasında hesaplı bir ürün bulamadım açıkçası üstelik hepsi için ayrıca birde ses kartı almak zorundasın (yukarıda açıkladığım sebeblerden )native ins. guitar rig in kendi hardware i olan floorboard u almak kesinlikle daha hesaplı ve daha kaliteli olur son zamanlarda harware ayrı software ayrı satış yapıyor akalın firması http://www.akalinmuzik.com/content.php?id=272
ayrıca burada daha hesaplı olan native ins ses kartları da var ve ık multimedia nın da bayağı ucuz yazılım ve kartları var
eğer elinde fireware solo varsa kullanabilirsin zaten compel artık jamlab i getirmiyor bende ayrı projeler için ses kartları var m audio fast track pro kayıt için gayet yeterli bir kart ama canlı performans ta sorunlu birkaç ayrı makinede test ettim tavsiye etmem ama bir alt modeli m audio fast track gayet iyi canlı performansta ama eğer bütçen iyise gözükapalı native ins. guitar rig hardware ini al hem çok kaliteli bir ses kartın hemde foot controllerin olur ama eğe imkanın yoksa yukarıda açıkladıım şekillerde de kulanabilirsin ki ben de bi sürü alet edevat olmasına rağmen açıyorum laptop u çakıyorum ayağımın altına bir adet rat bir adet cry baby geceyi bitiriyorum bi dene pişman olmazsın:) :idea: :D

Geri