Zaman Var Mıdır, Yok Mudur?

Aslında zaman diye birşey vardır.Buradaki çelişki bizim onu yanlış tanımlamamızdan kaynaklanıyor.Eminim bilimadamları ileride bu yanlışı anlayacak ve zaman kavramını daha doğru bir şekilde tanımlayacaklar.Tabi bunu değiştirebilmek için ışık hızına yetişmeleri gerekiyor.Ben bunun mümkün olduğuna inanıyorum.Düşünün üç dört asır önce insanoğlunun uzaya gidebileceğine kaç kişi inanırdı ki. Şu an ışınlama konusunda yapılan çalışmalar da bana ümit veriyor. Kısacası bence zaman vardır ve yakında gerçek tanımı yapılacaktır.

kkfl_f4 demiş ki:
Aslında zaman diye birşey vardır.Buradaki çelişki bizim onu yanlış tanımlamamızdan kaynaklanıyor.Eminim bilimadamları ileride bu yanlışı anlayacak ve zaman kavramını daha doğru bir şekilde tanımlayacaklar.Tabi bunu değiştirebilmek için ışık hızına yetişmeleri gerekiyor.Ben bunun mümkün olduğuna inanıyorum.Düşünün üç dört asır önce insanoğlunun uzaya gidebileceğine kaç kişi inanırdı ki. Şu an ışınlama konusunda yapılan çalışmalar da bana ümit veriyor. Kısacası bence zaman vardır ve yakında gerçek tanımı yapılacaktır.

biz zamanı nasıl tanımlıyoruz ki?? onu biraz açar mısın yani nerde yanlış yapıyoruz...

Biz zamanı Dünya nın hareketine göre tanımlıyoruz. Yani Dünya'nın Güneş etrafındaki bir turunu bir yıl kendi etrafındaki bir turunu ise bir gün olarak tanımlıyoruz. Peki uzaydaki diğer hareketlerin ya da olayların zamana etkisini biliyor muyuz? Şu an için hayır.Kısacası zaman hakkındaki ayrıntılara inemiyoruz. Yanlış tanımlamamızdaki en büyük etken budur bence.

ahhh bak aklıma şimdi geldi!! bilmiyorum burçlara inanır mısın yani astronomiye fakat mesela uzaydaki diğer bir hareket yıldızların hareketleri ve bu hareketlerde alınan sonuçlar doğrultusunda insanlara burçlar aracılığıyla gelecekten bahsediliyor... buna ne diyorsun?

Wahrheit demiş ki:
ahhh bak aklıma şimdi geldi!! bilmiyorum burçlara inanır mısın yani astronomiye fakat mesela uzaydaki diğer bir hareket yıldızların hareketleri ve bu hareketlerde alınan sonuçlar doğrultusunda insanlara burçlar aracılığıyla gelecekten bahsediliyor... buna ne diyorsun?

?!?!?!?!?!?!?!?!
bu ne ya.şaka falan mı?

Ben burçlara inanırım. Gelecekten haber verilebileceği konusunda şüpheliyim. Ama bunun konuyla alakasını anlayamadım. Yine de cevap vereyim dedim.

ya sen uzaydaki başka hareketlerden söz ettin ya ben de örnek olarak uzayda bulunan yıldızların hareketinden söz ettim. aklıma o geldi alaka budur yani... kapişş??

bence burçlarla gelecek arasında hiç bir ilişki yok,insanı etkileyebileceği de saçma...
bu arada haklısın zaman (en azından bize göre)sadece insanın war oluşuna göre war en azından canlıların

bence vardır ama farkeden veya etmeyen vardır ama sunu bilin farkında olmasanızda geçen zamanın; ya da inanmasanızda olduğuna en yi sekilde yasayın bir saniye soınra tükeneceğini düşünürcesine.

zamanı niteleyen saat diye bir şey yapmışlar..o ilerledikçe zaman geçiyormuş..içimdeki zamana sorsalar;o hala şu anda...şu anda sayıyor...zaman kavramından uzak..yüzüme düşen yağmur tanelerini hissetmek ne kadar zamandır?...

Aslında zaman var mı yok mu bunun hakında yorum yapamayız bence.yani olan ya da oldugu sanılan bır seye verilmis ad.bence cogu sey ınsanlıgı uyutmak ıcın var olmus bir yerde sorular kesılsın dıye emın olunmadan yaratılmıs seylerAslında ne dusundugumu tam olarak anlatamıyorum ama neyse

Zaman sadece yaşadığımız sürecin adlandırılmasıdır.Bu yüzden var mıdır yok mudur diye düşünmek yanlış bi bakış açısı olur.Zaten soyut bir kavramdır kendisi...

başlık cok gusel , hepinize "Dünyanın En Güzel Öyküsü "
isimli kitabı okumanızı tavsiye ediyorum...
ilgilenenler özellikle
zaman kavramı hakkında güzel yorumlar ve bilimsel açıklamalar var

Geri