Boss Gt-8

Gt8 in output seçenekleri:

JC120: (roland jazz chorus 120'ye direk çıkış için kalibre edilmiş)

Small Amp: Küçük gitar amplilerine çıkış için(daha fazla bas yolladığını sanıyorum)

Combo Amp: Jc120 harici bir combo amp'e çıkış için.

Stack amp: Stack'e çıkış için

Jc120 Return
Combo Return
Stack Return

bu 3'ü amplilerin fx looplarına bağlı durumlar için(4 cable method da bunlarla kullanılmalı normalde)

Line/Phones: Bu da bir kayıt aletine(bilgisayar, multitrack recorder vs) veya kulaklığa direk çıkış için. Bu modun diğer modlardan farkı, bunu açınca Speaker simulatorların devreye girmesidir.

Ayrıca bu çıkışlardan memnun olmazsanız kendiniz de çıkışı sanırım 3 band bir parametrik eq ile ayarlayım kendi amplinize veya ses sisteminize göre kalibre edebiliyorsunuz.

Cidden aletin başşında çok zaman geçirmek gerekiyor. Bİr de ton yazarken evde dahi olunsa yüksek seste denenmesi daha iyi. Eğer vaktin ve verebilicek paran varsa, güvendiğin temiz amfileri olan bir stüdyoya git. Orda baya bir uğraş 1-2 saat. Faydası oluyor. Evde insan herşeyi yapamıyor.

anatolia999 demiş ki:
anatolia999 demiş ki:
gimli demiş ki:
Gitar==>Gt-8 İnput==>Gt-8 Ext loop Send==>Avt-100 FX Return==>Avt-100 FX Send==>Gt-8 Ext loop Return==> Gt-8 output==>Avt-100 input.

arkadaslar 4 kablo metodu bumu denedim ama farklı bir sonuç alamadim Ayrica ben hala bu gt8 de nasil ton yazacagımızı cozemedim nerden nereye giriyoruz ne yapiyoruz tarif ederseniz sevinrim

sana demiştim processorlere alısık değilsen pod al.çünkü pod kullanıcı dostu.yazılımla sana tam destek veriyor.tek eksisi temvbellik yaratıyo.daha aletin kendi menusunden ton yazmayı bilmiyorum.ama yazılımla sakır sakır walla :D

gt 8 pod xt live a göre ton yazarken kastıran bir alet.sounduna laf etmme zevk meselesidir.ama pod un yazılım desteği ortada.

anatolia999 demiş ki:
gimli demiş ki:
Gitar==>Gt-8 İnput==>Gt-8 Ext loop Send==>Avt-100 FX Return==>Avt-100 FX Send==>Gt-8 Ext loop Return==> Gt-8 output==>Avt-100 input.

arkadaslar 4 kablo metodu bumu denedim ama farklı bir sonuç alamadim Ayrica ben hala bu gt8 de nasil ton yazacagımızı cozemedim nerden nereye giriyoruz ne yapiyoruz tarif ederseniz sevinrim

Benim evde uyguladığım 4 kablo metodu bu değil, bossgtcentral.com'dakini uyguluyorum ve inanılmaz güzel sonuç veriyor normale oranla. Bu metod benim kulağımın pasını siliyor veya benim kulağımın zevkine hitab ediyor da olabilir tabi(diğer kullanıcıların kulaklarında ne yönde farklılık yaratır, onları ne yönde mutlu eder o konuda herhangi bir iddiada bulunamam), uzun lafın kısası benim uyguladığım bağlayış şekli ise şöyle:

1. Kablo: Gitar ==> Gt-8 Input
2. Kablo: Gt-8 Ext loop Send ==> GMX 212* normal Input
3. Kablo: GMX 212* Send ==>Gt-8 Ext loop Return
4. Kablo: Gt-8 output==> GMX 212* Return

* Sizin amfiniz.

Bir de bu şekilde bağlamanı tavsiye ediyorum.

Runny demiş ki:
anatolia999 demiş ki:
gimli demiş ki:

Benim evde uyguladığım 4 kablo metodu bu değil, bossgtcentral.com'dakini uyguluyorum ve inanılmaz güzel sonuç veriyor normale oranla. Bu metod benim kulağımın pasını siliyor veya benim kulağımın zevkine hitab ediyor da olabilir tabi(diğer kullanıcıların kulaklarında ne yönde farklılık yaratır, onları ne yönde mutlu eder o konuda herhangi bir iddiada bulunamam), uzun lafın kısası benim uyguladığım bağlayış şekli ise şöyle:

1. Kablo: Gitar ==> Gt-8 Input
2. Kablo: Gt-8 Ext loop Send ==> GMX 212* normal Input
3. Kablo: GMX 212* Send ==>Gt-8 Ext loop Return
4. Kablo: Gt-8 output==> GMX 212* Return

* Sizin amfiniz.

Bir de bu şekilde bağlamanı tavsiye ediyorum.

Valla super acıklamıssın ben bile anladım :LOL:

Tabi bu şekilde bağlamanın ne demek olduğunu da bilmeniz gerekiyor. Amplinizin preamp'ını gt8'in fx loopuna bağlamış oluyorsunuz, ve bu durumda prenin yerini sinyal zincirinde değiştirmek mümkün oluyor. Bu avantajı kullanmıyorsanız, sinyalinizi 2 yerine 4 kere analog/digital conversiondan geçirmekten başka bir işe yaramaz. Bu yöntemle amplinizin preampını gt8in internal bir pre modeli gibi görmüş oluyorsunuz, böylece wah-->compressor-->amplinizin presi-->delay-->reverb gibi bir sistem dizebilirsiniz. Bunun nasıl yapıldığını bilmiyorsanız boşuna uğraşmayın diye uyarmak isterim.

edit: 2, 4 sayıları çıkmamış.

Bunun nasıl yapıldığını da bilsinler o zaman:

GT-8'i yukarıda gösterilen şekilde bağladıktan sonra, amfinizin preampını kullanmak niyetinde iseniz, GT-8'in preamp'ini kapattıktan sonra (kapatmayadabilirsiniz, bazı tonlardaki iki preampin çakışması güzel sesler vermiyor), LOOP tuşu ile Direct Mix veya Normal olmak üzere iki LOOP özelliğini seçip LOOP özelliğini "On" konumununa getiriyorsunuz. Ardından FX Chain tuşu ile zincirinizi açtıktan sonra, patch/value tuşu ile ekranda hareket eden ikonu istediğimiz yere getirip LOOP tuşuna basıyoruz ve görüyoruz ki LOOP tuşu istediğimiz aralığa girivermiş; amfinizin preampini tercihen pyramind'ın da belirttiği gibi "wah-->compressor-->amplinizin presi (LOOP)-->delay-->reverb" şeklinde kullanmanız yararlı olacaktır.

Artık bunun nasıl yapıldığını bildiklerine göre uğraşları boşa gitmez ve istedikleri değişiklikleri yapabilirler artık, kolay gelsin.

Arkadaşlar, gt8'imin speaker simulatorlarına ettiğim her lafı aynen geri alıyorum, aletin digital out'unu denedim, fark geceyle gündüz gibi, gerçekten. Direk(digital) çıkışta speaker simler açıkken bile dinamik cevabı çok iyi, aleti bir daha benimsedim, sevdim okşadım.

Digital inputu olan bir ses kartınız varsa denemeden geçmeyin, benim gibi aylar sonra farkı keşfetmeyin.

Merhaba,burada ufak bir boss gt 8 patchleri grubu olusturalım bence,herkez yazdıgı guzel tonları yada internetten indirdigi ve begendigi tonları bir sekilde paylasabilirse daha yararlı olur gibi geliyor herkez acısından. Tesekkurler

Kenny mesajını okuyunca aklıma bir patch geldi, GT-8'in pek de sevmediğim Presetleri arasında bir tanesi çok hoşuma gidiyor, 39-4, bir deneyin ben çok severek kullanıyorum bu distortion'u, yalnız biraz derin bir ton, konser ve barda biraz arka planda kalıyor, ses seviyesini iyi ayarlamak lazım. İlk aldığımda hiç dikkatimi çekmemişti bu ton ama sonradan sonraya nedense çok sevdim; ilginç.

Tamam bakacagım birazdan.Benimde onerebilecegim patchler arasinda deep stack lead var,ustunde flange mi ne vardi sanirim,flangerı kaldırınca birazda mid ayarlarıyla oynayınca cok guzel bir distortion cıkıyor ortaya.

arkadaşlar aleti alalı 1 hafta oluyor kurcalayıp çoğu özelliğini öğrendim ama istediğim tonları yakalamakta büyük güçlükler çekiyorum..

en önemli sorunum (şimdilik) manual modunun kullanırken... örneğin bank6 nın 1 tonu olan metal stack tonunu ele alalım...

ben bu ton açıkken manual moduna geçtiğimde distortion efektini açmadan distortion parametreleriyle oynayamıyorum ve distortion efektini açtığım zamanda distortion tonu çok gürültülü gelmeye başlıyor ki galiba iki tane distortion u aynı anda kullanmamdan dolayı.
preamp seçeneğini değiştirip r-frier clean i kullandığımda(clean ton alabildiğim tek preamp) ise ayarladığım distortion un tonu çok derinlerden geliyor

benim yapmak istediğim sanki gt8i distortionu kapalı herhengi bir ampli ye bağlamış ve distortion ve diğer tonları analog pedaldan ayarlarmış gibi gt8 den ayarlamak. tabi bunu herhangi bir ampli kullanmadan yapmak
başka bir deyişle preamp seçeneğiinin distortion tonundan kurtulup distortion efektini açarak kendi tonumu ayarlamak

ben aleti camdan atmadan önce bana yardım ederseniz çok mutlu olurum:)

arkadaşlar size 2 sorum olcak.

1. şimdi ben evimdeki konum istibariile evde anfi kullanamıyorum bunun içinde anfim yok.GT-8 ilede ton yazarkende kulaklık,hoporlör ve bilgisayardan birinden faydalanıyorum.yani anfi sim. ini kullanarak ton yazıyorum.şimdi bi yere çalmaya çalışmaya gittiğimde mixere girersem sanırım tonlarda çok değişiklik olmayacaktır.ama gittiğim yerde mixer yoksa anfiye girmek zorundaysam tonlar zortlar direk.bunun bi çaresi varmı.anfiyi sadece ses çıkışı vercek şekilde sanıl kullanırım.bi arkadaş anfinin return ünden girince anfinin sadece ses çıkışını kullandığını söyledibu doğrumudur?

2.benim SB Live ses kartım var.üzerinde digital out diye bişey var.bunu GT-8 in digital outu ile bağlayabilirmiyiz.gerçi ses kartındaki sanırım girşi değil adındanda anlaşıldığı gibi çıkış.ses kartında digital in put mu olması lazım GT-8 in digital outunu kullanmak için.:D

sorularımı yanıtlarsanız sevinirim.kib.kolay gelsin hepinze.müzikle kalın.:D

Melih,

1.)Amplinin varsa power-amp girişinden girersen pre-ampini kullanmamış olursun.
Bir de aleti çok iyi tanımıyorum ama hemen yukarda Runny ve Pyramind' in bağlama şekilleri ile ilgili bir yazıları var onları okudun mu?

2.)Creative'deki o çıkışta S-PDIF olsa gerek, çıkışa giriş ters :) o yüzden bir dijital giriş lazım sana.

Kolay gelsin

selama arkadaşlar.2 sorum var:

1-kulaklıkla ton yazsam direk mixere girsem sesler farklı olurmu yazdığımdan?

2-mixere bağladığımda boss umu çıkış seçeneği olarak neyi seçicen? jc-120 var o mu acaba? yoksa stack amp falan mı?

*bu arda çıkış seçenklerinin açıklamasını bilen varsa daha aydınlatıcı olur.

*bi soru daha:mixer a tek jackla mı bağlanayım 2. çıkış var stereo.bunun amacı nedir.basit şekilde açıklayabilirseniz?? teşekkürler.

melihbozkurt84 demiş ki:
arkadaşlar size 2 sorum olcak.

1. şimdi ben evimdeki konum istibariile evde anfi kullanamıyorum bunun içinde anfim yok.GT-8 ilede ton yazarkende kulaklık,hoporlör ve bilgisayardan birinden faydalanıyorum.yani anfi sim. ini kullanarak ton yazıyorum.şimdi bi yere çalmaya çalışmaya gittiğimde mixere girersem sanırım tonlarda çok değişiklik olmayacaktır.ama gittiğim yerde mixer yoksa anfiye girmek zorundaysam tonlar zortlar direk.bunun bi çaresi varmı.anfiyi sadece ses çıkışı vercek şekilde sanıl kullanırım.bi arkadaş anfinin return ünden girince anfinin sadece ses çıkışını kullandığını söyledibu doğrumudur?

senin sorununun cevabi 4 kablo methodu sanirsam gecmis sayfalarda yazilar mevcut

Geri