Boss Gt-8

Tabii ki böyle kesin konuşmamak lazım. Benim bir gün ayarladığım ton ertesi gün fazla tiz yada boğuk ta gelebiliyor mesela :p işin bu yönü de var.Hem o değerler kişiden kişiye değiştiği gibi gitardan gitara ve üzerindeki manyetiklere göre de farklılık gösterebilir.
Hatta o an kullanılan ampli modelide (gt8 deki yani) etkiliyor.

kullandığımız diğer ekipmana değinmeye gerek bile duymuyorum (kulaklık , ampli , mixer her neyse işte)

spree demiş ki:
Ya arkadaşlar google da saatlerimi harcadım bir yığın şey okudum ve buldum. Bazılarımız demiştiki treble vs. ayarları 15 i yada bilmem kaçı geçmesin vs...vs..vs... bunlara çok ters düşen şeyler buldum mesela bir tane ton yazdım kendim ve bu tonu bir siteden bulduğum tondaki verilerle tekrar değiştirdim. ve çok hoş lead tonu yakaladım. tizler yani presence falan çok yüksek değerlerde olmasına karşın ton çok iyi oldu amp simul ise sldn idi yani bu processor ün ayarlarını bazen yükseltebilmememiiz zaten saçma olurdu ozaman trebleyi falan 50 ye patch leveli 100 e kadar yaparlardı. bazı drumlarda bazı eq ayar prensipleri çerçevesinde bu ayarları açmak yada kısmak aradığımız tona bizi ulaştırıyor. Yani demek istediğim kendinizi "ben bi ton yazim ama treblem 15 i geçmesin çünkü kural bu" saçmalıklarıyla kandırmayın. herşeyin bir dengesi bir prensibi var sadece gt 8 i öğrenmeye çalışmayın eq ilede ilgilenin mantığını çözün gitarınızın frekans aralığı bellidir bu harmanlama işleri çok önemli.

Dostum o tür yazıları yazan bendim de sen beni yanlış anladın sanırm tabi ki hiçbirşey için bir standart yoktur ama benim söylediklerim zaten ton karakteristiğiyle ilgili değildi pek fazla hatta EQ ile ilgili hiçbirşeyden bahsetmedim bile diye hatırlıyorum.

Benim söyleme çalıştığım şeyler frekanslar ile alakalı mesala örnek olarak EQ çok tizken ses normal geliyo olabilir bu tabi ki olabilir ama mesala o patch'in sesini açmak için EQ genel desibelini açmayın veya Patch levele yüklenmeyin bunlar kabin kısıkken bile patlamış etkisi yaratıyo yani tonla hiçbir alakası yok EQ genel desibelinin açılması veya Patch level'in yüksek tutulmasının..

Tabi ki ben 100 ve 90'ı geçmemeye çalışın derken illa da bütün patchler için sölemedim mesala aşşağıdaki gibi

Modellemelerin EQ değerlerine göre ayar çekilebilir başka bir tonda kötü etki yaratan birşey diğerinde daha iyi sonuç verebilir ama Patch Leveli maximuma çıkarmak veya EQ'nun genel desibelini aynı şekilde maximuma çıkarmak hçibir zaman iyi bir sonuç vermeyecektir.

DreamofStyks demiş ki:
spree demiş ki:
Ya arkadaşlar google da saatlerimi harcadım bir yığın şey okudum ve buldum. Bazılarımız demiştiki treble vs. ayarları 15 i yada bilmem kaçı geçmesin vs...vs..vs... bunlara çok ters düşen şeyler buldum mesela bir tane ton yazdım kendim ve bu tonu bir siteden bulduğum tondaki verilerle tekrar değiştirdim. ve çok hoş lead tonu yakaladım. tizler yani presence falan çok yüksek değerlerde olmasına karşın ton çok iyi oldu amp simul ise sldn idi yani bu processor ün ayarlarını bazen yükseltebilmememiiz zaten saçma olurdu ozaman trebleyi falan 50 ye patch leveli 100 e kadar yaparlardı. bazı drumlarda bazı eq ayar prensipleri çerçevesinde bu ayarları açmak yada kısmak aradığımız tona bizi ulaştırıyor. Yani demek istediğim kendinizi "ben bi ton yazim ama treblem 15 i geçmesin çünkü kural bu" saçmalıklarıyla kandırmayın. herşeyin bir dengesi bir prensibi var sadece gt 8 i öğrenmeye çalışmayın eq ilede ilgilenin mantığını çözün gitarınızın frekans aralığı bellidir bu harmanlama işleri çok önemli.

Dostum o tür yazıları yazan bendim de sen beni yanlış anladın sanırm tabi ki hiçbirşey için bir standart yoktur ama benim söylediklerim zaten ton karakteristiğiyle ilgili değildi pek fazla hatta EQ ile ilgili hiçbirşeyden bahsetmedim bile diye hatırlıyorum.

Benim söyleme çalıştığım şeyler frekanslar ile alakalı mesala örnek olarak EQ çok tizken ses normal geliyo olabilir bu tabi ki olabilir ama mesala o patch'in sesini açmak için EQ genel desibelini açmayın veya Patch levele yüklenmeyin bunlar kabin kısıkken bile patlamış etkisi yaratıyo yani tonla hiçbir alakası yok EQ genel desibelinin açılması veya Patch level'in yüksek tutulmasının..

Tabi ki ben 100 ve 90'ı geçmemeye çalışın derken illa da bütün patchler için sölemedim mesala aşşağıdaki gibi

Modellemelerin EQ değerlerine göre ayar çekilebilir başka bir tonda kötü etki yaratan birşey diğerinde daha iyi sonuç verebilir ama Patch Leveli maximuma çıkarmak veya EQ'nun genel desibelini aynı şekilde maximuma çıkarmak hçibir zaman iyi bir sonuç vermeyecektir.

Dostum ben senin demek istediğini o zaman da anlamıştım zaten. Başka biri yazmıştı sanırım daha eskiden. Bu arada verdiğin bu liste çok ilginçmiş ama kafam almadı tam. mesela mesa bogie rectifier benim kulağımın aldığı kadarıyla bass seslerinde güçlü olduğu bir ses veriyor. Mesela bakın gt8 de MS1959 dan Mesa'ya geçin farkı görüyoruz ama burada genelde bass değerleri çok kısık gibi. Aslında bütün bu liste hakkında açıklayıcı bilgi verirsen işin içinden çıkıcam. :)

NorMALE demiş ki:
evet nedir o liste? bahsedilen konuyla alakasını çözemedim.

Şema koyayım da yazdıklarım profesyonelce görünsün hesabı bişi olsa gerek

Bi alıp veremediğin mi var benle pardon ?

Ayrıca o şemayı ben yapmadım bayım çok bilmiş bossgtcentral.com'dan alınmış özel olarak Boss GT8'in matematiksel olarak karakteristiğini çıkaran insanların yaptığı bir şemadır.

Ha sen anlayamamışsın ya ben sana konuyla alakasını anlatıyım belki anlarsın bu sefer.

O listede ampli modellerinin bas, tiz ve çeşitli paramatrelerinin sayısal değerleri var.Bizim konumuzda bir ampli modeline uyguladığımız EQ ayarı kulağıma kötü bir tiz ton getirirken o listede ki tiz değeri düşük başka bir ampli modelinde o tona gayet yeterli bir tiz sağlamasını gösterir.

Merak ediyorum bu mantıklı açıklamaya karşılık bu sefer hangi çocuksu cevap vericeksin.

DreamofStyks demiş ki:
NorMALE demiş ki:
evet nedir o liste? bahsedilen konuyla alakasını çözemedim.

Şema koyayım da yazdıklarım profesyonelce görünsün hesabı bişi olsa gerek

Ayrıca o şemayı ben yapmadım bayım çok bilmiş bossgtcentral.com'dan alınmış özel olarak Boss GT8'in matematiksel olarak karakteristiğini çıkaran insanların yaptığı bir şemadır.

Anladığın konuyu bir açıkla bakalım 100 ve 7000 değerleri var.
Konu anlatıp üzerine şema koymuşsun merak ettik. matmetiksel karakteristik değer olayını ;)

Bu değerlerin birbirleri arasındaki orantıyı gösterdiğini anlamak için çok zeki olmaya gerek olmadığını her ne kadar düşünsemde ben yine de açıklayayım.Zaten kaldı ki zeki olmadığınızı düşündüğümden değil "nerden ne bulsamda laf sokmaya çalışsam" çabalarından ötürü böyle abuk subuk "o ne bu ne o niye 7000 bu niye 5000" gibi cümleler yazıldığının farkındayım.

Gelelim o şemadaki değerlerin kaynağına

İlk önce size RTA'yı (Real Time Anlayzer) açıklayayım ki zaten isminden sonrasını açıklamama gerek bile yok tüm bu sorulara cevap ama olsun.
RTA genelde 31 bant üzerinden çalışan, ses mühendislerinin kullandığı, işlevi ise bir ses kaynağından çıkan seslerin frekanslarını ölçmek ve bunları grafiksel olarak kullanıcıya göstermektir. Bir şarkıyı Winamp'da dinlediğinizde karşınıza çıkan grafiğin çok daha gelişmiş ve analog olanıda diyebiliriz.

Verdiğim şemada ki değerlerde RTA izlenerek çıkarılmış değerlerdir.

Acımamıştır umarım...!

Öncelikle RTA diye bir alet yoktur; Spectrogram yani Spectrum Analyzer olsa gerek.
o alet bir takım verileri ölcer ama "matmetiksel karakteristik değer olayını" şeklinde değil.Senin bahsettiğn konuyla alakası; yazdığım prof görünsün, bende şekilli görüneyim modundan başka bi işe yaramaz ;)

bravo normale :) şu topiği okuyun baştan sona...buram buram narsistlik kokusu alıcaksınız izmir taraflarından.....iyi niyet yada yardımcı olmak masksiyle kendini tatmin etmekten başka bişey değildir bu....sen şimdi insanları da beğenmezssin sanat yaptıgını düşünerek....bu anlattıgın şeyleri herkes bilmeyebilir...bilip paylaşmak güzeldir evet ama ezerek yada sürekli gerginlik havasında birileriyle sidick yarıştırarak forma bişeyler yazmak hiçte hoş değil...

DreamofStyks demiş ki:
Bu değerlerin birbirleri arasındaki orantıyı gösterdiğini anlamak için çok zeki olmaya gerek olmadığını her ne kadar düşünsemde ben yine de açıklayayım.Zaten kaldı ki zeki olmadığınızı düşündüğümden değil "nerden ne bulsamda laf sokmaya çalışsam" çabalarından ötürü böyle abuk subuk "o ne bu ne o niye 7000 bu niye 5000" gibi cümleler yazıldığının farkındayım.

Gelelim o şemadaki değerlerin kaynağına

İlk önce size RTA'yı (Real Time Anlayzer) açıklayayım ki zaten isminden sonrasını açıklamama gerek bile yok tüm bu sorulara cevap ama olsun.
RTA genelde 31 bant üzerinden çalışan, ses mühendislerinin kullandığı, işlevi ise bir ses kaynağından çıkan seslerin frekanslarını ölçmek ve bunları grafiksel olarak kullanıcıya göstermektir. Bir şarkıyı Winamp'da dinlediğinizde karşınıza çıkan grafiğin çok daha gelişmiş ve analog olanıda diyebiliriz.

Verdiğim şemada ki değerlerde RTA izlenerek çıkarılmış değerlerdir.

Acımamıştır umarım...!

acımamıştır umarım??? nbedir bu hocam bi anlatsana??? değerleri falan ne....output leveli mi kısmak gerekiyor anlamak için?

arkadaşlar tartışmayı fazla büyütmesek yada ö.m ile devam etseniz de başlığı kirletmeseniz?
DreamofStyks bişi açıklamaya çalışmış ne var bunda bu kadar büyütecek adam istediği gibi açıklar ister resim koyar ister grafik çizer..herşeye laf sokmasak olmayacak..

şu başlıga en fazla katkısı olan 3 tane adam varsa birisi DreamofStyks ve bu zamana kadar hep aktif kaldı adam. gayette yararlı bi herif modunda

çok fıs muhabbet çevirmişsiniz. gt8 de güzel bir alet

DreamofStyks üstüne gitmeyin.adam yardımcı olmaya calısıyor.yardımına muhtac değilim diyen okumasın yazdıklarını.bilgi paylasmak narsistlik olarak algılanıyor.adam kendi capında birşeyler bulup paylasmaya calısıyor.hatası varsa adam gibi söylersiniz.gerci DreamofStyks de bazen gereksiz laf sokmalar yapmıyor değil :D sonra ortam alevleniyor :) ben son zamanlarda bu forumdaki gereksiz tartısmalar ve modların bu tartısmalar sonrası tehditvari konusmaları üzerine pek yazmayı tercih etmiyorum foruma.en güzeli dinlemek.kritik noktalarda yazı yazmak.sonra elinde modluk olan bir adamın sımarıklığını cekiyorsun. bir katkıda olmayan yazmasın baslıklara.geyik de yapmayın.ciddi olun.hazır olda durun klavye basındayken. :) (bu sözlerim alım satım bölümü hakkındadır) bilgi paylasın arkadaşlar sinir stres değil. kolay gelsin.

cavo hocam yazdıklarını bi oku sen kendi yazdıklarını ama :) adam gibi nsıl anlatılır başka?? benim yazdıklarımıda oku idrak et..benim kimseyle i problemim yok ..kaldi ki tartışma benimle dream in arasındada deildi...ufak beyinleriniz ve tiksinç cehaletiniz.....

Geri