Boss Gt-8

sterio jag

evde mixerim var sterio kablosuyla yane şu anten ucu olan left ve right var ordanda bi uçla linea giriyorum benim şimdi aramam gereken tek uçlu olması dimi.

DreamofStyks demiş ki:
scalloped demiş ki:
bu arada serkan msnde sölemiştin de ben not almayı unutmuşum..bende tuner vardı ya bossun analog onu nasıl giricektim gt6ya..daha doğrusu gitar-tunerinput-tuneroutput-gt6ınput-gt6output amfi
bağlantısı yapıp tunerdan geçirmek istemiyorum sesi..haricin nasıl kullanıcaz şimdiden teşekkürler..

Gitar--> GT6 Input --> GT6 Loop Send --> Tuner Input --> Tuner Output --> GT6 Loop Return --> GT6 Output --> Amfi

GT6 da Fx Loop kısmı var mı bilmiyorum tabi ancak var ise bu dediğimi yapabilirsin, eğer var ise CTL pedalına Loop On/Off görevini atarsın sesin tunerdan geçmesini istediğin zaman CTL ye basarsın kapatmak için ise tekrar basarsın.

nasi yani simdi boss gt-8'in kendisinde tuner yok mu demeye geliyo bu ?

Yok hayır var ama, neden bilmem dışarıdan tuner bağlama olayını yaparlar hep.. Bilmiyorum ben de neden.. Kendi içinde var ama aktifleştirdiğinde bypass olmuş oluyor gt-8 in preamplisi..

Rmn demiş ki:
DreamofStyks demiş ki:
scalloped demiş ki:
bu arada serkan msnde sölemiştin de ben not almayı unutmuşum..bende tuner vardı ya bossun analog onu nasıl giricektim gt6ya..daha doğrusu gitar-tunerinput-tuneroutput-gt6ınput-gt6output amfi
bağlantısı yapıp tunerdan geçirmek istemiyorum sesi..haricin nasıl kullanıcaz şimdiden teşekkürler..

Gitar--> GT6 Input --> GT6 Loop Send --> Tuner Input --> Tuner Output --> GT6 Loop Return --> GT6 Output --> Amfi

GT6 da Fx Loop kısmı var mı bilmiyorum tabi ancak var ise bu dediğimi yapabilirsin, eğer var ise CTL pedalına Loop On/Off görevini atarsın sesin tunerdan geçmesini istediğin zaman CTL ye basarsın kapatmak için ise tekrar basarsın.

nasi yani simdi boss gt-8'in kendisinde tuner yok mu demeye geliyo bu ?

Hani daha GT-8 deil GT-6'dan bile bahsettiğimizi bile farkedemediysen sadece biraz daha dikkat diyorum ben...Bu bahsettiğim yöntem FX Loop'a herhangi bir dışarıdan pedal bağlamak için bir zincir sırasıdır.

arkadaşlar ben gt8 imi aldım ve rahat rahat tonlar elde etmeye başladım...başlamıştım ki tonları yanlışlıkla demek yanlış olur ama bilmeyerek reset atarak sildim...opeth tonları elde eden arkadaşlar varsa paylaşırlarsa sevinirim...bende black rose immortal da ki synth sound unu ve opeth overdrive ları elde etmiştim...yazık oldu...:(

Future_Dreamer demiş ki:
Sen elde ettiysen tekrar edersin.. Hatta edersen buraya tekrar asarsın biz de alırız :)

ayıpsın hocam..yalnız benim bulmak yada elde etmek istedğim şey şu an...opeth cleanleri ve distortion ları...black rose, bleak yada dirge for november daki gibi

Future_Dreamer demiş ki:
Elinde yüzlerce kombinasyon yok. Dene dene bulursun, ben vakit bulsam ben de arayacağım.. Neden bulamıyorum onu anlamadım, hadi bakalım :)

şu finaller bitsin bakıcam etraflıca...zaten aleti de az çok çözdüm sayılır...

Future_Dreamer demiş ki:
Elinde yüzlerce kombinasyon yok. Dene dene bulursun, ben vakit bulsam ben de arayacağım.. Neden bulamıyorum onu anlamadım, hadi bakalım :)

bence daha çok kombinasyon var.hatta nerdeyse sınırsız kombinasyon yapabilirsin.belkide gt8 bu konuda piyasadaki tek alet.en ufak ayarlamada bile yüzlerce ton elde edebilirsin.

Preampli olarak kastetmiştim, bir grubun tonunu önce preampten bulursun sonra rengini speakerla, mic ile, eq ile ayarlarsın.. O bakıma.. Yoksa ben de biliyorum ne kadar ton çıkabildiğini zira bir phantom of the opera için saat 9'dan beri uğraşıyorum, sadece a-b channel'lerin preampli ve speaker ayarları bitti.. Ne eq, ne comp, ne extralar hiç uğraşamadım :)

birde ton yaparken deneyim diye 2 ayarla oynuyon bütün yaptıkların alt üst oluyo sinir oluyon :)ne biçim bi alet bu boss gt8 ! biraz daha kastırsaymış boss jack tipine kadar ayar yapacakmışız :)

birde aklıma geldi hani barlarda sound içerdeki insan sayısına göre değişiyor ya , gt10 çıkıyomuş ayar yapıyomuşun 20 people , 40 people , 100 people falan :)

Ahauha..

Cabinin ağaç modelini seçiyorsun mesela...

Lamba simulatörü de olsun, seri paralel lambalar :p

O değil de, cidden ton yazmak kolay iş değil :) Yarın yüksek seste dinleyip kaç kere deiştireceğim kim bilir... Zaten Dual L-R çıkış yaptım dolgun bir ton oldu.. Zor iş bu işler...

Yok abi olmuyor yazamıyorum! İstediğim ton değil bunlar!

Bir Nightwish - Phantom Of The Opera'nın basit tek ton dist. gitarını yazamadım!

Hani tonu bilmiyor değilim. Beynim mi bulanık çözümleyemiyorum? R-Fier kafayı koyacağım, biraz treble ortalama gain ile gelmesi gereken bir ton, ama yok! Metal dist ekliyorum yok, booster ekliyorum yok.. Eq ekliyorum mutelarda patlama benzeri bir olay yapıyor...

Şarkıyı bilen varsa bu konuda yardımcı olabilecek biri var mı?

Ayrıca aletin genelini çözmüş biri olarak utanarak soruyorum ki, ton yazarken ki işimizi kolaylaştıracak güzel ipuçları nelerdir?

Future_Dreamer demiş ki:
Yok abi olmuyor yazamıyorum! İstediğim ton değil bunlar!

Bir Nightwish - Phantom Of The Opera'nın basit tek ton dist. gitarını yazamadım!

Hani tonu bilmiyor değilim. Beynim mi bulanık çözümleyemiyorum? R-Fier kafayı koyacağım, biraz treble ortalama gain ile gelmesi gereken bir ton, ama yok! Metal dist ekliyorum yok, booster ekliyorum yok.. Eq ekliyorum mutelarda patlama benzeri bir olay yapıyor...

Şarkıyı bilen varsa bu konuda yardımcı olabilecek biri var mı?

Ayrıca aletin genelini çözmüş biri olarak utanarak soruyorum ki, ton yazarken ki işimizi kolaylaştıracak güzel ipuçları nelerdir?

Şu sıralar bir iki aicliyetle uğraştığım için msne giremiyorum ordanda bilgilendiririm seni ama burdan da yazayım ben herkes faydalansın.

Şimdi sesi güçlendirmek için amfi simülatörünün başındaki single ve dual seçenekleri oldukça etkili sesin daha güçlü olmasını istiyor isen "Dual L-R" seçimi sana uygun olacaktır böylece iki amfiyi harmanlayıp biraz daha yüksek bir gain ile beraber daha geniş bir aralıkta bir ton alacaksın.Fakat burda dikkat etmen gereken birçok şey var Dual L/R'de illa iki amfiyide R-Fier seçmek zorunda değilsin hatta seçmezsen daha bile iyi olur mesala Rectifier'ler genelde bas ağırlıklı olur bu yüzden mesala diğer amfiyi Soldano gibi biraz daha tiz ve mid ağırlıklı seçebilirsin aynı şekilde EDGE'de oldukça dolgun ve yanındaki bas karakterli amfiyi dengeleyecek kadar parlaktır.EQ ayarlarını olduğu kadar amfi modellemelerinin üzerindeki EQ'dan yapmaya çalış çünki GT8'de ki dahil heryerde böledir EQ ayarını ayrılmış olan EQ da çok keskin bir şekilde yaparsın güzel bir sonuç vermez ayrılmış olan EQ bölümünde daha çok bazı frekanslar ön plana koymak için ufak darbeler şeklinde kullan.Tabi bunun çok sıradışı olan durumlarıda vardır mesala bazı amfi modellemelerinde ayrı EQdan -20DB tizi indirdiğin zaman çok tatlı bir tonda elde edebiliyorsun ama sen onu şimdilik amfi modelinin üzerinden ayarla.Hatta bunu yaparken ayrı olan EQyu kapat.Daha sonra amfi modellemelerindeki solo seçeneklerini açabilirsin solo gain stilini "high" olarak belirlersen yüksek çıkışlı gainler alıcaksın ve daha sonra yine iki amfinin birbirine olan ses oranını ayarlamayı unutma bunlarda çok önemli.Compressor kullanmak istiyor isen sana önerim kendi compressorunun dışında FX-1 de ki advanced compressorler mesala ORANGE compressoru oldukça güzel ve sert.Bunun dışında Global EQ ı ayarlamayı unutma ben mesala genelde +3bas +4 mid frekansı 500 0 DB tiz olarak kullanıyorum genel olarak somurtan surat ağzında bir çizgi gibi yani.Sen tizi biraz daha keyfine göre açabilirsin sana kalmış.Neyse şimdi bazı noktalar var ki çok önemli bu nedir mesala, bazen tonu kısmak için mesala baştkai compressorun levelini kısarız veya preampdan önce gelen herhangi birşeyi kısarız.Bu şu soruna neden olur, biz aslında preampdan gain veriyorsak ve genel tonu kısmak için ondan önce gelen herhangi biryerden sesi kısmaya çalıştığımızda ses aslında tam anlamıyla kısılmaz çıkış yine aynı kalır fakat preamp bunu gain düşmesi olarak algılar denersen farkediceksin,compressorun levelini kısmaya çalış 1-50 arasında neredeyse hiçbir level farkı hissetmiceksin 0 yaptığında ses iptal olacağı için bir anda sana kesilmiş gibi gelecek işte burda biz bu olayın tam tersini yapabiliriz gaini arttırmak için sustain vermek yerine leveli açarız böylece daha yüksek çıkış vermiş oluruz preampli modelimize buda daha güçlü bir sound almamıza neden olur ama tabi abartırsak pick patlamaları yaşayabiliriz ama senin sesteki patlamaların genelde çoğu GT8'de patch levelden dolayı olur patch level 100deyse mesala 80e çekmeyi ve aletin arkasındaki master levelden açmayı dene sesi bazı patlamaların kaybolduğunu görüceksin.Bunun dışında stompbox olarak tubescreamer öneririm bosster da olabilir yine burdan da gaini 50 gibi bi seviyede bırakıp fazla dip gürültüsü vermeden yine leveli açmak şeklinde gain verdirebilirsin.
Birde amfi modellemelerin sonundaki speaker modellemeleri var burda tavsiyem orginal seçmen veya en sonda custom oluyor oraya giripo 451 ile biten mikrofonu seçip uzaklığı center veya 1 gibi ayarlayıp yine 4 kabin 12 " inch şeklinde ayarlayıp bas +7 veya 8 tizide +3 ayarlaman olucaktır böylece çok daha iyi bir speaker modellemesi almış olucaksın daha canlı.Birde sondaki sanırım opened/closed gibi birşey olucak closed'ı daha çok seviyorum ben sende onu deniyip ayarlarsın ona göre.

Tüm işlemleri yaptıktan sonra çok küçük bazı detaylarıda ayrı olan EQ bölümünden ilk başta hepsini flat yaparak ondan sonra hangi frekansı istiyorsan onun üzerinde +-3-4 desibel olarak oynayabilirsin.fx 2 dende Chorus verip fakat direct leveli 100de tutup efect leveli chorusta 5-10 gibi bir seviyede tutarsan kulağının ayırt edemiceği ama genel olarak küçük bir dolgunluk kazanırsın ama dediğim gibi 10 üzerine çıkma chorus efect levelinde çünki chorus duymak için yapmıyoruz bunu çok hafif temeli biraz zanginleştirmek amacımız.

Ayrıca her parametre ve efekt ampli stompox delay eq compressor falan filan hepsinde işlem için içine girdiğinde sağa değilde sola doğru kaydırırsan ok ile Quick preset diye bir bölüm bulacaksın buradan hazır olarak bazı parametreler bulunmakta her efekt için ayrı ayrı yani şey gibi düşün nasıl GT8 hazır geldiğinde fabrika tonları olur ya üzerinde aynı şekilde bunu daha özelliştirdiğini düşün GT8---> Fabrika tonları // Delay Efekti --> Delay Presetleri gibi.

Exit'a bas bunlar çıktığında bir daha çıkmaz :)

Eğer önceden dist. butonuna basıp üzerine başka ayarlar (preamp vs.) yaptıysa bir süre sonra dist. bölümüne geri dönüyor. İşlem yaptıktan sonra exita bas bir öyle dene...

Distopiker demiş ki:
Exit'a bas bunlar çıktığında bir daha çıkmaz :)

Eğer önceden dist. butonuna basıp üzerine başka ayarlar (preamp vs.) yaptıysa bir süre sonra dist. bölümüne geri dönüyor. İşlem yaptıktan sonra exita bas bir öyle dene...
:?: :?: :?: dostum olayı biraz daha acarsan iyi olur yaw :LOL:

Yani ekranda o şey çıktığı zaman exit diye bir buton var o büyük yuvarlak şeyin sol tarafının iki altında.

Ona basıyorsun kapanıyor.

Yani, reverb, dist, preamp gibi özellikleri her ayarladıktan sonra exita basarsan ana ekrana dönersin. Kaydetmek istersen de write tuşuna basıyorsun 2 kere...

Kısaca bas exita.

murat_72 demiş ki:
arkadaşlar benim gt8 in ekranda kendiliğinden ordiver distorjin volum 5.6.4 vs.şeklinde çıkıyor bunun nedeni nedir acaba bilen varmı :?:
Apartmanda veya dairende Voltaj sorunu var yaza doğru yaklaştıkça millet klimalara yüklenmeyi bıraktığında düzelicektir yada daha özel veya güçlü bir adaptör yaptırman gerekebilir.

Geri