Boss Gt-8

"CTL" üzerine Boss GT8'in yapabildiği herhangi 1 fonksiyondan 8 fonksiyona kadar atayarak kendine ve o tona özgü bir işlevi olan "kişiselleştirilmiş" bir butondur.
GT8'i çözmek için sihirli bir formül yok açıkçası ama sana önerim

1.Efektler, parametreleri ve çeşitli ayarlar
http://www.turkrock.com/ftopic3132.html

2.Zamanın oldukça bu başlıktaki benim ve benim gibi eski GT8 kullanıclarının yazılarını

3.GT8 için Referans Başlıkları(iniglizce gerektirir)
http://www.turkrock.com/ftopic3132.html

Eğer az biraz ingilizcen varsa zaten son başlıkta hemen hemen GT8 ile ilgili tüm başlıklar verilmiş, amfi simülasyonu EQ grafik kartlarından, başlangıç düzeyi GT8 bilgilerine kadar.

Birde tabi ki "manuel" dosyasını karıştırmanız lazım.

Eğer buralardan araştırıpta aklınıza takılan birşey olursada memnuniyetle cevap veririz tek kızdığımız biraz hazırcılık =) Buda emin ol benim üşengeçliğimden değil, senin yararına olucak birşey ;)

undercover demiş ki:
saol kardeşim tavsiyelerin için..amfiyi tamire verdim zaten :).. bide mg serisi olanlar fx returnden ve sendden bağlıyorum demişler...mg serilerinde böylebir giriş yokki..yada benim bilmediğim başka bir şey...bilenler bu konuyu biraz açarmısınız...

Doğrudur, her amfide FX return-send dönüşü yok fakat eskiden her ne kadar bu fikrimi pek onaylamasamda bir çok amfide deneyerek olabilecek tüm ihtimalleri denedim.

Şu anda yeni aldığım amfi Roland JC-120 Jazz Chorus yani GT8 ile en uyumlu olan ve bildiğiniz üzere GT8'İn line,stack vs gibi girişlerinden ayrı olarak Roland Jc-120 için yapılmış iki tane çıkışı bulunmakta, yani alet aslında bir nevi bu amfiyle birlikte tasarlanmış.

Fakat bu amfi için tasarlanmış olan GT8'de bile mükemmelizm durumda olan bir giriş seçeneği yok çünki farklı girişlerden alınan sonuçlar birbirlerinden daha iyi veya daha kötü değil farklı renklere sahip oluyorlar.Benim gördüğüm kadarıyla FX Return girişler daha sert bir tona ve daha harmonikleri yüksek bir giriş seçeneği oluyor.İnput girişlerinde ise amfininde etkisiyle daha sıcak bir ton alabilmek mümkün amfi üzerindeki bir iki EQ darbesi ile.

Fakat FX return'un kullanılabilinirlik açısından oldukça eksileri bulunmakta, çoğu amfi ve Roland JC-120 dahil FX Return girişlerinden girdiğinizde Master Volume potu olmadığından dolayı ses amfinin son şiddetinde başlıyor ve bunu bilmeden yanlışlıkla GT8'inde kattığı ekstra Desibel gücü ile kabini patlatmanız, veya yan komşunun camını patlatmanız an meselesi ve tabiki sahnede de volume dengesini amfiden yapamamakta büyük bir dezavantaj.Bunun dışında genel olarka tüm afilerde aynı EQ colorizasyonunu alabilmek için uyuglaıdğınız EQ katıda devre dışı kalıyor.

Input girişten ise pek bahsetmeye gerek yok kontrol elinizde, EQ devrede.Fakat seninde dediğin gibi amfiden çamur tonu almak içten değil çünki her amfinin pre-amp katı aynı değil.

Örneğin, GT8 ile sanırım tek lambalı olan Marshall VS230dan aldığım tonu bana 3 tane MG100 verseler yine değişmem.Peki neden?

GT8'i kullandığınız amfilerde ki beni gözlemlediğim kadarıyla en büyük olması gereken özellik amfinin Stereo Chorus bir amfi olması gerekmesi.Yani 1 kabin değil 2 kabin olacak.Bunun nedeni çift kabinin yalın ses duyumunda tamamen doğal olarak chorus etkisi yaratmasıdır ama bu tabi efektlerde kullandığınız chorus tonu gibi bir ton değil =) Bu sese dolgunluk veren güçlü ve yüksek seste daha temiz daha hacimli bir sesin gelmesine neden oluyor.

Yani böyle küçük ama pre katı iyi, stereo chorus bir amfide GT8'den alacağınız tonlar sizi fazlasıyla memnun edecektir.

Ben GT8'i Joe Satriani Signature olan Peavey JSX amfide bile denedim.Tabiki sonuç en dandik tonda bile inanılmaz derecede güzel Rüya gibi =) En son olarakta JC-120 de denedim ve sonunda dedim ki tamam budur GT8 maximum performans ve ton.

Sizi yanıltmaması gereken bir konu GT8 için alacağınız ve kullanıcağınız amfinin clean tonlarının aşırı karakteristik özellikli olmaması yani mesala Blues Junior gibi aşırı tiz veya Randall gibi aşırı baslı olmaması ve dolgun temiz olması çünki siz bu aleti drive kanalı 10.000$ olan ama cleani kötü olan bir amfide de kullansanız alacağınız sonuç kötü olacaktır.Zevkler değişir tabi ki ama bu örneğe yakın bir örnek bence JCM2000 amfidir.Ben bu amfide GT8 kullandım ve bütün tonlar bir anda Metallica tonlarına döndü.GT8 ile kullanılabilinirlik açısından VS230 daha iyiydi =)

Son olarakta son bahsettiğim konularda amfilerin input girişlerinden girdim.

Umarım bir nebze aydınlatabilmişimdir.

dreamofstyks dostum benim sorunum baya ciddi..şöyleki;

gt-8 i direkt amfinin cd in girişine bağladım çünkü önceden forumda yazılanlar bu yöndeydi..fakat bir süre sonra seste azalmalar ve ses gelip gitmesi oldu...aynı zamanda sesi açamıyordum...sanki içeride birşeyler buna engel oluyordu...neticede amfim arızalandı tamire götürdüm...yine aynı şeylerin başıma gelmesini istemiyorum....sana göre cd in e girmemelimiyim...normal inputtan girme ile cd-in arasında dağlar kadar fark var..inputtan ses çok kötü...sence ne yapmalıyım.

Zamanında CD Inputtan girmeyi özellikle insanların aklına sokan bendim =) ama bu amfiden amfiye değişir, Boss GT-8'i CD Inputtan girerek kullandığın amfiyi bozabileceğini zannetmiyorum ama yinede bu konuyu Presence adlı arkadaşımıza danışmakta fayda var forumda amfi falanda yapabildiği için elektrik elektronik aksamları daha iyi bilecektir ama ben bugüne kadar o şekilde giriş yaparak bozduğum veya bozulan bir amfi görmedim.Belki zaten bozulacağı vardır ve sen GT8 ile kullanırken bozulduysa aklında onunla bağdaştırmış olabilirsin.

Hatta input sinyali daha da güçlendirdiği için inputtan girişte o zaman tümden bozulması lazım amfilerin GT8 ile kullanımında.Benim fikrim sana denk gelmiş ama sen yinede GT8 master volume çizgisini zemine dik bakıcak şekilde tut her zaman.

Birde İnputtan girip EQ dengesini CD In girişinde ki ses rengine benzetip input'da iken GT8'in output seçeneklerini değiştirmeyi denedin mi ?

cd- in e bağlarken gt-8 output seçeneğini line/phones kısmına getirdim.sesin güzel olmasıyla birlikte seste gitmeler ve jack a dokanınca tekrar gelmeler falan oldu..neticede amfim arızalandı...geçen hafta yaptırdım ve tekrar aynı bağlantıyı yaptım tekrar aynı sorunla karşılaşınca çaresiz normal inputtan girdim ve output seçeneğini small amps a getirdim. seste bariz fark oluştu...cd in deyken daha güzel ve dolgun gelen sesler şimdi teneke gibi :D ..yinede bi ekoyla oynamak lazım dediğin gibi...yardımların için teşekkürler

undercover demiş ki:
cd- in e bağlarken gt-8 output seçeneğini line/phones kısmına getirdim.sesin güzel olmasıyla birlikte seste gitmeler ve jack a dokanınca tekrar gelmeler falan oldu..neticede amfim arızalandı...geçen hafta yaptırdım ve tekrar aynı bağlantıyı yaptım tekrar aynı sorunla karşılaşınca çaresiz normal inputtan girdim ve output seçeneğini small amps a getirdim. seste bariz fark oluştu...cd in deyken daha güzel ve dolgun gelen sesler şimdi teneke gibi :D ..yinede bi ekoyla oynamak lazım dediğin gibi...yardımların için teşekkürler

Tamir ettirip yine arkasından aynı sorunla karşılaştıysan eğer senin amfin yapılmamış demektir aslında, CD In'e aşırı yüklenmeden dolayı senin dediğin sorun hemen 1 dakikada oluşacak bir sorun değil, bence sen onu yaptırdığın yere tekrar götür, birde Jackta problem olabilir mi ona bak son olarakta başka bir MG serisinin CD In'inden gir öyle bir sorunla karşılaşmıcağına emin olabilirsin.

beni tebrik edin...

gt 8e su döktüm süperim dimi :(
kayıt yapıyordum ve üstüne bardağı düşürdüm fazla su gelmedi hemen kuruladım.saç kurutma makinasını tuttum biraz.
şu anda output select tuşu sorunlu exit tuşuna basınca output selecte giriyo tekrar basınca çıkıyo.od\dist (2 numaralı) tuşuna basınca yine output selecte giriyo kısaca output selecte girmek için birden fazla tuşum oldu. :(

ya bu su dökme olayından sonra, gt-8 i nasıl muhafaza ediyorsunuz. çantası varmı varsa nerden aldınız? yoksa yerde atıl duruyormu alet. benimde savaşınki gibi yerde masanın dibinde. bende bil başında yuiyen içen biriyim. benimde böyle bir teklike geçirme şansım yüksek. kullanılmadığı anlarda neyle kapatıyorsunuz aleti?

muhafaza konsunda fikirlerinizi esirgemeyiniz.

Bossgtcentral da çanta satılıyor, ordan ısmarlayan oldu mu memnun mu?

Re: beni tebrik edin...

savasokan demiş ki:
gt 8e su döktüm süperim dimi :(
kayıt yapıyordum ve üstüne bardağı düşürdüm fazla su gelmedi hemen kuruladım.saç kurutma makinasını tuttum biraz.
şu anda output select tuşu sorunlu exit tuşuna basınca output selecte giriyo tekrar basınca çıkıyo.od\dist (2 numaralı) tuşuna basınca yine output selecte giriyo kısaca output selecte girmek için birden fazla tuşum oldu. :(

Döktüğün su şekerli değil ise biraz zaman geçmesini bekle tam kuruması için geçenlerde aynı şey benim cep telefonumun başına geldi ilk zamanlar kendi kendine kapanmaya başlarken bir süre geçtikten sonra sorunlar ortadan kalktı.Eğer düzelmezse benim burada tanıdığım Boss GT-8 gibi elektronik aletleri yapabilen bir tanıdığım var kendiside müzisyen evinde elektronik aletleri yapmak için stüdyo tadında birşey var =) Ben input girişlerimi değiştirmiştim ona, kargo ile yollarsınız bende yardımcı olurum ama tabi biraz kesenin cebini açıcaksınız 30YTL'den aşşağı yapıcağını zannetmiyorum.

chromatickey demiş ki:
ya bu su dökme olayından sonra, gt-8 i nasıl muhafaza ediyorsunuz. çantası varmı varsa nerden aldınız? yoksa yerde atıl duruyormu alet. benimde savaşınki gibi yerde masanın dibinde. bende bil başında yuiyen içen biriyim. benimde böyle bir teklike geçirme şansım yüksek. kullanılmadığı anlarda neyle kapatıyorsunuz aleti?

Ankara'da Kızılay'da Metro İş Merkezi'nde "Baysal Çanta" var, eğer adını yanlış hatırlamıyorsam. Orada GT-8 için beklentilerinizin çok çok ötesinde kaliteli bir çantayı 50-60 ytl ye yapıyorlar. Çantalar el yapımı oldugu için istediginizi tam tarif edebilir, nota kagıtlarınız, adaptör ve jaklarınız için ayrı bölme de yaptırabilirsiniz, . Ayrıca klavye, gitar vs. her türlü enstrüman için de aynı konseptte, aynı malzemeden ve aynı kalitede çanta yapıyorlar. Nitekim benim bir arkadaşım (belki bileniniz vardır: Dreamtone grubunun gitaristi Burak) hem GT-8 i için, hem de klavyesi için oradan yaptırdı çantaları. Şifreli kilit falan da takmışlar üzerine :) Çok kaliteli buldum ben açıkcası. Umarım sorunuzun cevabını verebilmişimdir. Saygılar sunarım.

chromatickey demiş ki:

Ben orjinal çantasından değilde Trigon Müzik'de başka biri tarafından seri şekilde yapılmış GT8 için çanta aldım benim ki tuzluydu tabi biraz 40YTL gibi ama çok güzel,Önünde extra cebi var içi dolgu malzemeli, elle tutmak için veya omuza asmak için extra yerler falan.Bugüne kadar bir sorun gelmedi başına, bende bilgisayarın altında bulunduruyorum sürekli cihazı ama ayağımın altında değil sağ tarafta duracak şekilde böylelikle birşey dökülse bile yere direk üstünde gelmeyecektir, çalarkende sandalyeyi sağa doğru çevirip çalarsanız hiçbir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

Basar ve Dream; yanıtlarınız için teşekkürler. ankaraya gittiğimde oraya uğrayıp bakayım. ya bişey dökülmesinden öte bazen aleti iki gün çalmıyorum açıkta bekliyor üzerine dünyanın tozu toprağı yağıyor. kullanılmadığında "çek fermuarı dursun" istiyorum.

saygılar

basarthegreat demiş ki:
chromatickey demiş ki:

Ankara'da Kızılay'da Metro İş Merkezi'nde "Baysal Çanta" var, eğer adını yanlış hatırlamıyorsam. Orada GT-8 için beklentilerinizin çok çok ötesinde kaliteli bir çantayı 50-60 ytl ye yapıyorlar. Çantalar el yapımı oldugu için istediginizi tam tarif edebilir, nota kagıtlarınız, adaptör ve jaklarınız için ayrı bölme de yaptırabilirsiniz, . Ayrıca klavye, gitar vs. her türlü enstrüman için de aynı konseptte, aynı malzemeden ve aynı kalitede çanta yapıyorlar. Nitekim benim bir arkadaşım (belki bileniniz vardır: Dreamtone grubunun gitaristi Burak) hem GT-8 i için, hem de klavyesi için oradan yaptırdı çantaları. Şifreli kilit falan da takmışlar üzerine :) Çok kaliteli buldum ben açıkcası. Umarım sorunuzun cevabını verebilmişimdir. Saygılar sunarım.

evet kılıfçılara yaptırmak mümkün ben de süper bi kılıf yaptırdım gt8e hemde çok uygun fiyata.ölçüleri mydukkandan alınabilir kılıfın yalnız o ölçüler biraz büyük geliyor boy olarak onu da belirtmeden geçemiyeceğim :)

undercover demiş ki:
arkadaşlar gt- 8 için roland jc-90 olanı araştırdım fakat türkiyede bu ürünü satan bulamadım..zuhalde bile yok yani bunun sebebini biliyormusunuz
:?:

Roland JC-90 ve benzeri 120 olmayan modeller 120'nin gölgesi altında kalmış modeller olduğundan dolayı buraya pek getirlimiyor.Getirilirse ancak Roland JC-120 getiriliyor ki oda bugüne kadar üretilmiş en iyi ilk 10 amfinin içine girdiği için popülerlik kazandı Metallica'nın ekipmanında olmasından tut ünlü Jazz ve Blues gitaristlerinin ekipmanında olmasına kadar ve tabi ki amfi gerçekten inanılmaz bir güce ve vintage-modern birleşimi çok güzel bir tona sahip.
Bunu anlatmamın sebebi Türkiye'de ki mağza sahipleri birşeyleri iyi kötü diye getirmiyor direk arz ve talep mantığında çalışıyorlar veya popüler isimler modeller sadece.Hipshot Tremsetter diye bir şey var mesala bence mucize gibi bir alet hemde küçücük bir yay sadece 40-50 ytl gibi bir fiyatı var herkesin takması nerdeyse şart gibi ama Türkiye'de bölesine önemli bir alet yok getirmiyor adamlar!

Birde bence alıcaksan zaten Roland JC-120 al en azından bir kere alırsın ömürlük olur.Bende var diye demiyorum =Pp

:p evet doğru söylüyorsunda evde kullanacağım zaman sesi ne kadar açabileceğim onu merak ediyorum :) Evde çalarken sesin kaçta kaçını açabiliyorsunveya ne kadar açtığında sesin güzelliği için yeterli oluyor :?:

Geri