Boss Gt-8

Selamlar.

Öncelikle şunu söyleyeyim buradaki 100'ü aşkın sayfadaki boss gt8 bilgisi kainattaki en önemli boss gt8 kaynağıdır :)

Boss gt8'le ilgili aklıma takılan bir konu var, adım adım giderek anlatmaya çalışayım.

Effects loop'u olan bir amfimiz, spdif girişi olan bir adet ses kartımız var ve evde pc'de kayıt yapmak istiyoruz. Amaç, amfiyi mikrofonlamadan ne kadar kaliteli yapabiliyoruz onu görmek.

Gitarımızı amfinin girişine bağladık. Amfimizin preamp katından gainimizi, driveımızı ve tonumuzun bir kısmını aldık. Şimdi bu tona efekt katmak istiyoruz. (Chorus, delay) Amfinin fx send kısmıyla boss gt8'in fx returnünü. GT8 üzerinden fx ayarlarımızı yaptık ve GT8'in fx send'iyle Amfinin effects loopunun returnünü bağladık. (Yanlış mı yaptık ? :))

Bu noktada şunu merak ediyorum: bu şekilde yapılan bir bağlantıda gt8'in spdif çıkışını ses kartının spdif girişine bağlayarak kayıt yaptığımızda (ses amfiden geliyor, yani monitör sorunumuz yok) amfi preampi, boss'tan gelen fx'in karışmış hali mi kaydolur (power amp zaten kaydolmayacaktır) yoksa bambaşka cılız bir ses mi kaydolur ?

Bağlantı şu şekilde olmalı

Boss GT-8 FX Send ---> Amfimizin Input'una

Amfinin Send'i ---> Boss GT-8 FX Return

FX Chain kısmından'da Loop'u PRE ile aynı yere getirdiğimizde size elinizdeki amfinin PRE' kısmını GT8'in içine entegre etmiş olursunuz.Amfinizin PRE katının ne kadar uyumlu ve kaliteli olduğuna göre seste ona göre şekillenecektir.

_DreamofStyks_ demiş ki:

FX Chain kısmından'da Loop'u PRE ile aynı yere getirdiğimizde size elinizdeki amfinin PRE' kısmını GT8'in içine entegre etmiş olursunuz.Amfinizin PRE katının ne kadar uyumlu ve kaliteli olduğuna göre seste ona göre şekillenecektir.

teşekkürler.

peki spdif çıkışı kullandığımızda amfi + boss gt8 tarafından harmanlanmış melez soundu mu kaydetmiş olacağız yoksa farklı bir durum söz konusu mu ?

arkadaşın sorusu dikkatimi çekit de bişey sormak istedim onun sorusuyla birlikte benimkini de cvplarsanız sevinirim...bildiğim kadarıyla exp pelda ile wah haricinde delay aralığı gain aarı yada bunun gibi şeyleri exp pedalı ile halledebiliyoruz.peki biz bu efectleri exp pedalına nasıl atıycaz...eğerki cvpbınızda manuale al parametlerelerden ata diycekseniz(ki benim bi sorunum vardı 1.svich e bastığımda amfi modelleme yerine vah acılıyodu bende bu sorunu ordan çözmüştüm)ordan yaptığımda bütün pach ler için geçerli olucak tahminim.ama benim istediğim şey mesela 1-1 pachinde exp pedal delay time olarak 1-2 pach inde ise wah olarak kullanılabilmesi...sizce bu mümkünmüdür.ve nasıl becerebiliriz

ve arkadaşlar ben diyorumki kendi yazdığımız tonları buraya da aktarsak böyle bi paylaşım gercekleştirsek daha faydalı oluruz sanırım.bunuda bi an önce gerçekleştirelim istiyorum.biraz kafa yorar bi tonu elde etmek için birsürü ayar yapıyoruz ama o ayarları burdada belirtmekte hepimiz için fayda var...ki sanırum şuan bu forumda 50 den falza kişi gt-8 kullanmakta:)

Re: ..

hatebreedmosh demiş ki:
slmlar..gt-8 imde bgn önce tonlar kafayı yedi hadi reset attık hallettik sonra da exp pedalı saçmaladı..şöle ki;exp kullanarak örneğin wah tonuna geçebilioruz ya pedala bastıımızda tekrar basarsak ta normal tona dönüor..işte exp pedalı sert bastırmaya gerek kalmadan min noktaya dayanmaya az kala bile wah a geçirtiyor volume pedalı olarak da %100 aralıkta çalışmıor bunun bi ayarı bişeysi varmıdır keza bugn o assign kısmını didik didik ettim ama nafile..teşekkürler şimdiden

CTL/EXP ve MANUEL tuşlarına bir elinle basılı tutarken diğer elinlede Boss GT-8'i açtığın zaman karşına EXP Calibration ayarları çıkacaktır.Sonrasını kendinizde yaparsınız zaten, minumum noktası için geriye basıp write tuşuna basdıp aynı işlemi daha sonra birde maximum nokta için yapıp en sonda sertlik derecesini ayarladığın zaman işlem tamamdır zaten ekranda yönergeleri görürsün.

burock54 demiş ki:
arkadaşın sorusu dikkatimi çekit de bişey sormak istedim onun sorusuyla birlikte benimkini de cvplarsanız sevinirim...bildiğim kadarıyla exp pelda ile wah haricinde delay aralığı gain aarı yada bunun gibi şeyleri exp pedalı ile halledebiliyoruz.peki biz bu efectleri exp pedalına nasıl atıycaz...eğerki cvpbınızda manuale al parametlerelerden ata diycekseniz(ki benim bi sorunum vardı 1.svich e bastığımda amfi modelleme yerine vah acılıyodu bende bu sorunu ordan çözmüştüm)ordan yaptığımda bütün pach ler için geçerli olucak tahminim.ama benim istediğim şey mesela 1-1 pachinde exp pedal delay time olarak 1-2 pach inde ise wah olarak kullanılabilmesi...sizce bu mümkünmüdür.ve nasıl becerebiliriz

ve arkadaşlar ben diyorumki kendi yazdığımız tonları buraya da aktarsak böyle bi paylaşım gercekleştirsek daha faydalı oluruz sanırım.bunuda bi an önce gerçekleştirelim istiyorum.biraz kafa yorar bi tonu elde etmek için birsürü ayar yapıyoruz ama o ayarları burdada belirtmekte hepimiz için fayda var...ki sanırum şuan bu forumda 50 den falza kişi gt-8 kullanmakta:)

Normalde bu kadar basit bir soruyu cevaplamam araştırın derim konu başlığını söyleyip ama iyi niyetli olduğunuzu bildiğimden daha önceki sorununuzu çözerken bunada cevap veriyim dediğiniz ayarlara CTL/EXP ve VARRIABLE tuşlarına bastığımızda karşımıza çıkan menüden yapabiliriz.İki tuştada yapacağın ayarlar sadece o tona özgü olmakla birlikte CTL/EXP o ton için ana görevleri VARRIABLE ise yan görevleri temsil eder.Aradaki tek farkları ana görev aktif olduğunda görevi hangi butona atadıysak o butonun ledinin yanmasıdır.

dms demiş ki:
_DreamofStyks_ demiş ki:

teşekkürler.

peki spdif çıkışı kullandığımızda amfi + boss gt8 tarafından harmanlanmış melez soundu mu kaydetmiş olacağız yoksa farklı bir durum söz konusu mu ?

Aynen dediğinizi yapmış olucaksınız.Melez sound ;)

benim akord düşürme ile ilgili bir sorum olacak.

pedal bend ile akord düşürünce seste bozulmalar oluyor, özellikle akor basınca ya da aynı anda birden fazla nota çalınca sesler birbirine giriyor.
gt8de başka türlü nasıl akord düşürebiliriz.pitch shifter demiş bir arkadaş ama ben pek ayarlayamadım.pitch shifter kullanınca sesler chorus efekti varmış gibi çıkıyor.
(bu arada bu söylediklerim yüksek drivelı tonlar için)
acaba efektlerin yerinde mi sorun var yani, efect chainden mi ayarlayıp zincirde farklı bir yere koymak lazım.

elektrowave demiş ki:
benim akord düşürme ile ilgili bir sorum olacak.

pedal bend ile akord düşürünce seste bozulmalar oluyor, özellikle akor basınca ya da aynı anda birden fazla nota çalınca sesler birbirine giriyor.
gt8de başka türlü nasıl akord düşürebiliriz.pitch shifter demiş bir arkadaş ama ben pek ayarlayamadım.pitch shifter kullanınca sesler chorus efekti varmış gibi çıkıyor.
(bu arada bu söylediklerim yüksek drivelı tonlar için)
acaba efektlerin yerinde mi sorun var yani, efect chainden mi ayarlayıp zincirde farklı bir yere koymak lazım.

Bu sorun tamamen çözülemez ama FX Chain'de Pedal Bend'i gitardan sonra ilk sıraya koyarsan seste daha fazla naturelleşme ve bahsettiğin etkinin bir kısmının düzeldiğini göreceksin.

cümlemde anlatım bozukluğu olmuş.
demek istedigim tellerden ses ne kadar temiz ve net alınırsa o efekte o kadar temiz olur. ayrıca akorlarda o efekten fazla performans beklememek gerek. birden fazla nota birbirine karışınca alaksız sesler cıkartabiliyor. aynısı değil ama harmonizer da oktav kullanmak çok daha kaliteli. aynı şekilde ondada akorlarda alakasız sesler çıkabiliyor. bu efektler de korg ax3000 daha başarılı. korg un processorleri zaten synthesizer tabanlı(demek yanlış olmaz sanırım) tabi bossun hatırlayamadigim bir aleti sadece bu iş için aşmış.

arkadaşlar bende bi ton var tonun isminin yanında )C( dropped c ye göre yapılmıs ben bunu nasıl düzeltebilirim yada nasıl değiştirebilirm örneğin drobbed B ye nasıl alabilirim ?

Geri