Motorlu Taşitlar, Klasikler Ve Modifiye Üzerine Herşey

aracınızın markası nedir?

• TOYOTA

Oylar: 0 0.0%
  • FIAT

• RENAULT

• OPEL

• CITROEN

• PEUGEOT

• NISSAN

• VOLVO

• Toplam oy veren
    5
  • Anket kapandı .
Merhabalar arkadaşlar..

4 sene okulunu okuduğum, 2 sene tır servisinde hasar ekspertiz sigorta yaptığım, 6 aydır satışını yaptığım, 4 aydır özel bir ehliyet kursunda hocalığını yaptığım konu hakkında başlık açtım..

ilgimizi nekadar çeker, ne tür sorular veya sorunlar gelir?
kimde ne marka/model araç var ve memnuniyet kıstası nasıldır?
ergonomi, yakıt, izolasyon, yürüyen aksam, motor, kaporta vs vs. araçlarla ilgili her konuyu konuşup paylaşabileceğimiz bir platform iyi gelir diye düşündüm..

4 sene zonguldak karaelmas ünv. otomotiv öğretmenliğinde okuyup 2008 mezunuyum.. ardından 2 sene ulusoy otomotiv volvo tır servisinde hasar ekspertiz danışmanı ve vas (volvo action service) danışmanı olarak çalıştım. 6 ay askerliğin ardından yine 6 aydır aynı şirkette busefer volvo kamyon/çekici satış departmanında görevliyim.. son 4 aydır merterde özel bi sürücü kursunda motor eğitmenliğinide ek iş olarak yapmaktayım..

ilgili herkesi başlığımıza beklerim..

teşekkürler

gorona; cv mi bırakıyon foruma napıyon, zaten güzel yerlerde çalışıyormuşsun, gerek yoktu :)
şaka bi yana hoşgeldin uzun bi aradan sonra ;)
bence başlık faydalı olur, hatta arada bazı özel sorularımızı da cevaplarsan tadından yenmez ;)

ilk sorumu soruyorum izninle; ben geçen hafta 10 ceza puanımın düşmesine neden olan çok haybeden bi ceza yedim. gelecek sene bu zamana kadar hiç ceza yemezsem bunun sıfırlanacağı söyleniyor, doğru mudur?
2. olarak ta full kaskosu olan bi otomobil sahibi, hasarsızlık indirimi bozulmadan ve cebinden 5 kuruş para çıkmadan, otomobilinin kaskolu olduğu firmanın anlaşmalı otomotiv şirketlerine arabasının çiziğini, eziğini nereye kadar yaptırabilir? yani 4 çizik, 2 ezik kotası falan var mıdır?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
öncelikle hoşbuldum Josephking_1903 :)

cezayı yediğin tarihden sonra 1 sene içerisinde ceza yemezsen ceza puanın siliniyor. 1 sene içerisinde daha fazla ceza yersen onlarda siliniyor ama sondan geriye doğru toplanarak.. örneğin 1 nisan 2011 de 20 ceza puanın var ve 3 ay sonra 1 temmuz 2011 de 20 daha yedin.. toplam 40 ceza puanın oldu.. eğerki 1 haziran 2012 de ceza yersen sadece 1 temmuz 2011 de yediğin cezanın üstüne ekleniyor.. yani 1 nisan 2011 de yediğin cezanın bir hükmü kalmıyor.. yani 1 haziran 2012 de yediğin örneğin 10 ceza puanı ise 1 temmuz 2011+1 haziran 2012=>20+10=30 ceza puanı oluyor.

kasko ile ilgili olarakda poliçe değerine göre değişiklik gösterebiliyor.. örneğin ben tırlarla ilgili işlem yaparken 1 ad. ayna komple değişimi 980 lira yapıyordum ve kasko bozulmuyordu. 1000 liraya kadar kasko bozulmuyordu.. ama ortalama olarak 1 tırın kasko değeri 180.000 lira olduğunu düşünürsek 180 de 1 kasko bozulmuyor.. binek vasıtalarda 500 lira kadar hasarsızlık oluyor diye biliyorum ama yinede acente veya anlaşmanın yapılacağı sigortanın şartnamesini okumak lazım. çizik, ezik vs gibi kategorilere ayrılmıyor.. herhangi bi hasar durumunda ödenecek bedele bakılıyor.

eyvallah gorona ;)

lakin yukarıda bahsettiğin ceza puanı silme sisteminin periyodu 1 sene yani 12 ay değil, 15 ay olmuş ab'ye uyum süreci bilmem nesine göre, sistem aynı ama 15 ay üzerinden düşünceksin, kanun yeni şubatta çıkmış, öyle okudum.

birşey daha sorucam izninle, internetten ödediğimiz motorlu taşıt vergilerinin haliyle makbuzları elimizde olmuyor, aslında bankaya gidip istesen veriyolarmış. her neyse olası bi trafik çevirmesinde mtv'nin ödenip ödenmediğini soran memura internetten ödeme yaptığımızı söyleyip elimizde makbuz olmadığını söylememiz halinde memurun bize takasa çıkarma ihtimali var mı? yoksa o anda borcumuzun olup olmadığını istese öğrenebilir mi? yani kısacası internetten ödemiş olduğum mtv'yi sırf elimde makbuzum yok diye başım belaya girer mi? önümüz bayram yine salak saçma bi ceza yemiym yine.

eyvallah gorona ;)

lakin yukarıda bahsettiğin ceza puanı silme sisteminin periyodu 1 sene yani 12 ay değil, 15 ay olmuş ab'ye uyum süreci bilmem nesine göre, sistem aynı ama 15 ay üzerinden düşünceksin, kanun yeni şubatta çıkmış, öyle okudum.

birşey daha sorucam izninle, internetten ödediğimiz motorlu taşıt vergilerinin haliyle makbuzları elimizde olmuyor, aslında bankaya gidip istesen veriyolarmış. her neyse olası bi trafik çevirmesinde mtv'nin ödenip ödenmediğini soran memura internetten ödeme yaptığımızı söyleyip elimizde makbuz olmadığını söylememiz halinde memurun bize takasa çıkarma ihtimali var mı? yoksa o anda borcumuzun olup olmadığını istese öğrenebilir mi? yani kısacası internetten ödemiş olduğum mtv'yi sırf elimde makbuzum yok diye başım belaya girer mi? önümüz bayram yine salak saçma bi ceza yemiym yine.

ben askerde iken ki kanun değişikliklerini bilmiyorum ama 15 ay olmasıda iyi olmuş bence. ozaman senin ceza örneğin 50 puan olur yani ve kurallara dahada dikkat edersin böylece =) bide mtvnin dekontunu alman lazım yoksa işlemin geçersiz olur. biliyorum çok saçma ama netten çıktı alsan bile geçersiz :S

netten mtv ödemenin hiçbir esprisi kalmıyor o zaman. netten ödedikten sonra ben tekrar bankada o kuyruğa girip dekont alcaksam ne anlamı kaldı netten ödemenin? aslında ben bu mtv'nin sadece araç el değişimlerinde/satışlarda/v.s. de "borcu yoktur" kağıdını alabilmek için etken olduğunu biliyordum ama yine de bilen birine sorıym dedim. mesela 2 hafta önce o saçma sapan cezayı yediğimde memur bana hiçbir şekilde "aracın mtv'si ödendi mi, makbuzlar yanında mı" diye birşey sormadı, hayatımda da hiçbir çevirmede böyle bir soruya maruz kalmadım. ama öyle salak saçma bi ceza yedim ki bundan sonra ne sorsalar şaşırmam düşüncesinden dolayı bi danışıym dedim çünkü elimde hala makbuz yok.

19) İnternetten yatırdığım MTV dekontunun yazıcıdan aldığım çıktısı dairece neden kabul edilmiyor?
Yazıcıdan alınan çıktının makbuz olarak değerlendirilmesi hukuken mümkün değildir. Nitekim bankalar, Motorlu Taşıtlar Vergisini internet üzerinden ödeyenleri, yazıcıdan alınan dekontun tahsil alındısı yerine geçmediği, vergi tahsil alındısının en yakın banka şubesinden alınması gerektiği konusunda uyarmaktadır. Bu nedenle, ilgili banka şubesinden alınan vergi tahsil alındısının ibraz edilmesi halinde vergi dairesince gerekli işlemler yapılabilmektedir.

http://www.e-yasamrehberi.com/oto-rehberi/motorlu_tasitlar_vergisi_brosuru.htm

burda da ilgili madde var.. netten alınan dekont geçersiz sayılıyor.. çok saçma ama böyle.

yok abi vergi dairesi veya başka bir resmi kurum kabul etmeyebilir. ben sadece polis çevirmesi için sormuştum. internetten ödedim mtv'yi, elimde ne printer çıktısı ne de resmi makbuz var. lakin ödedim, beni çeviren polis memuru ekip arabasından yapabileceği araştırmayla benim o vergiyi ödediğimi görebilir mi, anlayabilir mi? sadece bunu soruyorum ben. ellerinde bi elektronik alet var ya, o aletle plakamı yazıp, verginin ödendiğini göremez mi?

trafik memuru görür çok cins değilse dekont istemez.. ama dekont istemeye hakkı yok. plakadan aracın durumuna yeteri kadar vakıf oluyolar zaten.. belki çorba parası at derler ama oda eskidendi =)

tamam abi ben aldım cevabı ;) meşgul ettiysem affola, malum bayram oraya buraya gidiliyo, İstanbul dışındayım, netten ödediğim bankanın şubesi yok yakında, çevirmeler gırla, saçma sapan ceza ödemek istemediğimden hep bunlar :)
herkese iyi bayramlar bu arada, bayramınız daimi olsun...

Geri