Yaptığın besteyi unutmak

Sizin başınıza da geldi mi merak ettim doğrusu.

Mesela ben yazlıktayken bir çok beste yaparım. Ve pek azıyla Ankara'ya dönebilirim. Çoğunu unuturum. Aklımda kalanların ise direk kaydını alırım. Kim bilir ne güzel şarkılar olabilecek materyalleri kaybettim bu yüzden...

İşte tam bu noktada insan "ah keşke bir laptop'um olsa da herşeyin kaydını her yerde alabilsem" diyor. Umarım bir laptop'um olacak ilerde yoksa yaşanmaz böyle...

Ben her gece onlarca riff, lick ,melodi vs bulurum değiştiririm modifiye ederim, analizini yaparım, adapte olmaya çalışırım ortama girmeye ve parçanın ruhu gibi düşünüp yaşamaya çalışırım...
Eğer ortaya dökülen malzeme iyi ise yarın sabah aklımda kalır değilse unuturum böyle sınarım kompozisyonlarımı...
ama bazen gerçektende unuttuğum ve arada kaynıyanlar oluyor :( kendi kendimi yiyorum stressten alerji döktüğüm bile oluyor bide ben çok uzun ve değişik bir kompozisyon tarzı uyguluyorum eeee hali ile acaip şekilde adaptasyon istiyor...aklım başka bir şeye bir kaydımı(mesela valide içeriden : ''oğlum yat uyu artık yeter beee''gibisinden )mahvoluyorum
öyle sinirleniyorumki küfür üstüne küfür :D

Ben genelde yanımda MyVoice tarzı küçük bir kayıt cihazı bulundururum. Bir şekilde ona kaydederim. Eğer o da yoksa cep telefonuma kaydederim. Özellikle cep telefonu yolda yürürken bulduğum melodilerde daha çok işe yarıyor. Sanki telefonla konuşuyormuş gibi yapıp mırıldanıyorum. Bu en azından parçanın özünü unutmamamı sağlatıyor.

en kötü ihtimalle bi kağıda not al notasını dök yani
çok yanlışlar olacaktır tabii ama nota değerleri doğru olur ve sonradan bakıpta çalınca hatırlarsın yada daha güzel bir fikir bile yakalayabilirsin

ben bir ara müzik dersi alıyordum basit bir melodi yazmam gerekiyo mesela oturur armoniye göre yazardım porteye hiç gitarı elime almadan kafamda melodiyi canlandırmaya çalışarak
sonra oturur çalardım :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Haklısınız olay melodi olsa güzel de, solo bestesi yaptığımda ne yapcam? Porteye mi yazcam, bunun sweep'i var legato'su var, alternate picking, sweep taping'i var...

Ki aynen böyle bir solo bestemi unuttum. Çok güzeldi...

Bir de solo beste yapınca altına riff de bulmak gerekiyor. O da çok sıkıcı bir şey yaa..

bu tip özel yeteneğe sahip olanlar da varmış bakınız Alexi Laiho biyografisinden alıntıdır,

"Alexi has always been the songwriter of Children Of Bodom.When a new riff comes up in Alexi's head, he never forgets it. That's one of his special abilities."

Jeff_Loomis demiş ki:
Haklısınız olay melodi olsa güzel de, solo bestesi yaptığımda ne yapcam? Porteye mi yazcam, bunun sweep'i var legato'su var, alternate picking, sweep taping'i var...

Bir de solo beste yapınca altına riff de bulmak gerekiyor. O da çok sıkıcı bir şey yaa..

hemde çok kasıcı bir olay bu...
gerçekten iyi bir solo kompozisyonu dökülüyor ve üstüne ritim..
hemde bulduğun ritim ana melodi akışını gölgelemeyecek :)

ritim partisyonları bulup üstüne solo yazmayı denediniz mi? :D
ben böyle yapılır diye biliyorum ama tabi kişiden kişiye değişir heralde,
bir de vokalleri besteden önce mi sonra mı yazıyolar diye merak ediyorum

Jeff_Loomis demiş ki:

hmm ben zaten yanında gitar olmadığı zaman aklına birşey gelirse diye şeyettim bazen aklından riff yazarsın ya

eğer o anda gitarda yaptığım birşeyse ben kolay kolay unutmam unutmamak için anahtar noktalar belirerim riff veya soloda ki birini hatırlayınca diğeri de gelsin diye

Galthor demiş ki:

kişiden kişiye göre değişir bir de besteyi yapan elemanın enstrümanına göre
şimdi davulcu beste yapsa önce davulalrını yazıp bırakacak mı :) hayır

metallica mesela önce gitar rifflerini bulup bunları şarkı haline getiritp üzerine söz yazıyordur tabii söz yazarken geri dönüp rifflerde de değişiklik yapıyor olabilirler
sad but true'nun sözlerini yazıp sonra rifflerini bulmaya çalıştıklarını hiç sanmam yani :)
yada one'ın solosunu yazıp "ulan bu tappingler güzel oldu bunu şarkı yapalım biz en iyisi!" dediklerini :)

evet aslında en kötüsü o, böyle trende minibüste falan giderken, çok güzel melodi geliyor akla sonra uçuyor hepsi :evil:
zaten o "sweep'i legato'su alternate picking, sweep taping'i" uydurursun bi şekilde :D

Haklısınız tabii ki çoğu zaman önce riff yazılır fakat bu power ve heavy gibi gruplar için geçerli. Bir progresif grubunda eminim ki çnce solosunun yazıldığı şarkılar vardır. Örnek olarak Liquid tension experiment - acid rain'i verebilirm. Veya Sumphony x... Uzar gider. Bneim dahi önce solosunu yazdığım sonra bestesini yaptığım Medusa adındaki şarkım var.

Onun da dışında beste yapılıp bitmiştir en son solo koyulacaktır, ben öyle durumlarda solo kompozisyonunu oluştururum, daha sonra şarkıda bir yer açar soloyu oraya koyar arkasına da riff yazarım. Regret de öyledir benim şarkılardan. Onun solosunu yazmıştım, daha sonra regret'e ekledim bu soloyu... Cold paranoid fear da öyle. TAbi dinlemek lazım benim şarkıları ne dediğimi anlamak için...

neyse işte benim kompozisyon yöntemim bu napalım...

Galthor demiş ki:

bizim gibi enstrumantel olarak düşünen insanlar genelde melodi akışını ilk başta düzenlerler
düzenlenen melodi akışını gölgelemeyecek bir riff'de işi tamamladımı olay bitmiş demektir.
tabi kişiden kişiye değişir olalar ama uyduma bir solo atmak yada kafaya göre öylesine bir riff'in üzerine kendimi kasıp hayallerimi kısıtlamak bana ters geliyor.
Bazen müzisyenin ağzıyla mırıldandığı bir vokal denemesi üzerine iyi malzeme konarak çok ayrı bir tada dönüşebiliyor yani vokalden yola çıkılarakta bir şeyler yapmak mümkündür...
özel melodilere özel riffler bulmakta oldukça zordur james hetfield bir yazısında bir riff'i başladığım noktadan edindiğim fikirle çok ayrı bir noktaya taşıyabilirim diyor...
yani illaki bir riff üzerinde kısır döngü yapmak yanlıştır parçalar yerine oturduğunda ve uygun fikir legoyu tamamlandığında zaten neyin daha yakıştığı çıkacaktır

sololar için pek mümkün değil ama, ben bulduğum ritmleri tab formatında bir kağıda not alıyorum, eğer dışarıda ezerken falan aklıma bir şey gelirse sürekli kafamda bulduğum riffi döndürüp eve koşuyorum :)

kafamda yaptığım besteyi yine kafamda notaya döktükten sonra daha bir kere gitarda çalmadan sadece basslarını stüdyoda basçıya gösterip kaydettiğimiz oldu...(mozart mıyım ben neyim?? :kemancı :mrgreen: )

Geri