vücut geliştirme

abi bırakın bu creatini felan ya...ben geberiyordum onlar yüzünden...
benim antrenörler bana creatin için en fazla bir çay kaşığı al demişlerdi...ben buna kurala 1 hafta uyabildim...
ertesi hafta meraktan 1,5 yemek kaşığı aldım ve göğüs bençe girdim...o kadar creatini almaz olaydım...kriz geldi bana barın altında...eğer arkamda antrenör olmasaydı o 100 kg.lik bar göğsüme düşecekti...anam anam...sonra da bıraktım zaten...
bazı arkadaşlar yukarda yazmış bu sporu bırakınca sarkar mıyız diye...
evet sarkarız ve hatta kaslarınız küçülür...ben bu sporu yaparken sarkma yoktu şimdi üzeriden 2 sene geçti ve nerdeyse sütyen kullancam... :)
eğer bu sporu bırakırsanız mutlaka bir şekilde spor yapmaya devam edin....yada hiç başlamayın...

ne yani , creatini fazla aldın diye mi barın altında kaldın şimdi? kusura bakma ama felaket absürd birşey yazmışsın bence... hayır, barın üstüne düşme şansızlığını creatine nasıl bağlıyorsun?
hadi bağladın, yine ters birşey var ortada, creatin bilakis güç arttırıcı, performans arttırıcı, yağsız adale yapımında önemli rolü olan bir madde ve de sporun hangi dalıyla uğraşırsan uğraş, sporla uğraşmayan bir insana göre çok çok daha fazla alman gereken bir maddedir, creatinin normal besinlerden alındığını fakat yetersiz geldiğini bu işle uğraşanlar bilir....
ondan sonra şu sarkma olayına gelelim, gerçi bunu önceden de söyledim: Body Building herşeyden önce bir spordur, tamam belki bununla uğraşan bazı insanlar bu gerçeği unutup tamamıyla vücutlarının estetik gelişimlerine hayran kalarak bunu başka yerlere çekebilirler, insanın doğasında da vardır bence bu, herhangi birşey istediğiniz, arzu ettiğiniz şekilde vuku bulursa, bunun devamını gelmesini istersiniz ve her zaman bu yönde gelişimler görmek istersiniz...Bu, da bir spor olduğuna göre diğer sporların yaptığı gibi vücudu sağlıklı bir düzeyde, dengede, dinç bir şekilde, estetik olarak ta göze güzel gelecek şekilde tutar, siz herhangi bir sporu bıraktığınız zaman da vücudunuzdaki bu değişimi hissedersiniz bence, bu sporun ilgi alanı direkt "vücut" olduğu için, sporun sona erdirilmesi durumunda vücutta oluşacak dengesizlikleri hayretle karşılamak tahmin edersiniz ki anlamsız olur...
yani uzun lafın kısası ilgi alanı ve etkilediği yeri direkt "vücut" olan bir spora uzun süreli aralar verildiği vakit vücutta haliyle gözle görülür değişiklikler olacaktır, bir kere edinilen düzenli hayat kaybedilecektir, idamanlarla formda tutulmaya çalışılan vücut, tembelliğe alıştırılacaktır, hemen hemen tümüyle vücudun bütün dengesi bozulacaktır, bu bozulmaya düzensiz beslenme de eklenince vücuttaki yağ oranı artıp, önceden çıkartılan yağsız adalelerin etrafını yağ kalıpları saracaktır falan fişman, bütün bunları düşündükten sonra "sarkma" olayına takılalım lütfen, bu sporu düşman gibi görmeye gerek yok, sen vücudunu ideal hallere gelsin diye alıştırmaya başladıktan sonra aniden bu sporu bırakırsan vücut tabii ki eski haline dönmeye başlar, bu, sporu bırakan herkes için geçerli, ben de dahil şu anda ben de ilgilenemiyorum maalesef, yazdan beri bazı değişiklikler moralimi bozmuyor değil...

kıreatinin ne olduğunu ben de biliyorum...genelde dana karaciğerinden üretilir...valla hacı bilmiyorum ama az kalsın o kıreatin yüzünden barın altında kalacaktım...antrenörler sebebini aşırı kıreatin alımına bağladılar...
gelelim sarkma olayına...kimse bu sporu kötülemiyor...ancak bu bir açıdan riskli bir spor...hangi spor dalı olursa oolsun; o sporu bıraktıktan sonra vücutta belli değişiklikler göze çarpar buna ben de katılıyorum...benim sarkma dememden kastım da buydu zaten... :)

abi antrenaman ortalarında vücutta, ani yorgunluklar meydana geliyor, kılını bile kıpırdatamayacak raddeye gelebiliyosun, o anda salondan çıkıp gidesin geliyo, benim de bu başıma çok gelmiştir, hatta sakatlanmıym diye birkaç kez ben de antrenmanı böyle yarıda kesip gitmiştim başıma birşey gelmesin diye, eğer idman tempon gerektiğinden çok yoğunsa bunların başına gelmesi normalmiş gibime geliyor ama kalkıp ta bunları alınan supplementary lere bağlamak ne kadar mantıklı olur diye düşünmekteyim...
yaw zaten bu işlerde herkesin kendi bileceği bir iştir, sen yan ürünleri kullanırken piskolojik olarak kendini rahatsız hissediyorsan kullanma zaten veyahut balına gelebilecek en küçük bir olumsuzluğu bu maddelere bağlıyorsan, bu maddeleri kullanmamak en hayırlısı ;)

bildiğimi saklamamam lazım..doğal hareketlerle oluşmayan kas kalıcı ve sağlıklı değildir..hangi vücut geliştirici doğal yoldan yani demek istediğim doğal hareketlerden yola çıkarak üçgen bi vücuda sahip oldu?amerikan güreşçileri var bildiğim..kimileri şişirme değil de besili domuz gibi..var tabi var ama ben yinede derimki şöyle bokstan geçse yolunuz..çok dostum var vücudu üçgen görünümüne sahip..baylar beni dinleyin kadınlar güçlü adamları sever?!evet bu genellikle doğrudur benim fikrimce...abartmadığınız sürece üçgen vücut harikadır..ama buda benim görüşüm değil..sıska kadınlara sormayın yine de ...belki onlar minicik bedenlerden hoşlanırlar...sevgiler...

"doğal hareket" ile neyi kast ediyorsun? gündelik hareketlerle yapılan kas mı?
bi de vücut yapıcaz diye boksa başlama fikri bana pek parlak gelmedi açıkçası, üçgen olucaz diye bi dünya dayak mı yicez :D

:)sanırım yanlış anlaşıldı kasettiklerim...spor eğitmeni bi ahbabım bana doğal hareketler derken olası sporları kastetmişti...koşmak gündelik hayatında yapılan hareketler abartılmayan ağırlıklar vb kalıcı bi vücut elde edebilmek için yeterli olabilir demişti..yanlız belirtmem gereken bi nokta şu: devamı gelmeyen hiçbi sporun hareketin kalıcı bi düzgün beden armağan etmesi pek de olası bişey değildir..diğer nokta da şu:bodyb. yapıp daha sonra bu sporu bırakanlar yağ çuvalına benziyo..gerçi boksta da benzeri pekala mümkün..boks demişken maça çıkın demiyorum baylar..amatör olarak yapılabilir bu spor..zarar vermeyecektir size..dünyada ünlü insanlar da dahil bu spor yapılıyo..ben de yaptım..gayet düzgünüm..düzgünlüğü bozacak bişey yapılmamalı zaten..eğri bi burun yada kemiksiz bi burun kırık çene vs vs kim isterki proflar hariç...onlar belli bi yaştan sonra yapmıyo zaten..spor konusunda bildiğimi saklamam ama forumda yazmak benim için çok zor..anlatabilceklerimde arada kaçıyo..yani demek istediğim şu ki bedenlerinize zarar verecek spor bana göre tam anlamıyla spor değildir...eh itiraf edeyim bende bazen çok fazla zararını göreilceğim sporlara girişiyorum..hepsi şu..saygılar...

hmm..turk erkekleri göbekli olur değilmi zaten?gerçi amerikada da öyle ama en azından onlar bayağı uzun oluyo..baylar yada beyler spor yapın spor..kadınlar da yapsın..sporu geçtim pek tercih etmediğim egzersiz pilates vs yapılabilir..sonuçta herkes sporcu olcağım diye doğmuyor..ama derimki sağlık sorunu olmayan arkadaşlar kaslara odaklanmadan spor yapsın..kas yığını olmasanız bile birer harika vücutlarınız olabilir...eh tabi isterseniz..istemeye yerdeki kibrit çöpünü kaldırmak dahi zor gelebilir..spor yapıyorum yapacağım diyen olursa yardımcı olurum..unutmadan bira mira boş iş aslında..en azından ben pek hazalamıyorum kendisinden...için içer umrum değil..sevgiler...

boks yapıpda bırakınca fizikte bozulma olmuyo bizzat denedim 2,5 yıl ara verdikten sonra yine başladım fiziğimde gayet düzgün rock ve biranın yerine rock ve muay thaı ;)tavsiye ederim hem sağlık hem görünüm kendine güvende cabası;)bayanlarada aikido önerilir..sağlıklı bir yaşam için tempo 2 spor klübü/konya ;)

Bi kaç sorum olacak burdaki bilir kişi abilerime...Kendi çapında evde şınavdı mekikdi dambıldı geçinen biriyim...Ve yaparken çok güzel hoş öküz gibi oluyor kollarım göğüslerim ama bıraktıktan sonra neden iniyor neden kalıcı değil kalıcı olması için ne yapmalıyım illa çok ağırmı kaldırmalıyım bu işin sırrı nedir ? Teşekkürler...

selam,

Evet şişirmek için ağırlığı artırmalısın...
ancak genede dayanımı artırımını gerek
sayı-set bazında..
3-4 senede kalıcı kas oluşur...
artık bıraksanda...kaslar şeklini korur...
sadece biraz çalışmayla forma girer..

kolay gelsin

actarus demiş ki:
selam,

Evet şişirmek için ağırlığı artırmalısın...
ancak genede dayanımı artırımını gerek
sayı-set bazında..
3-4 senede kalıcı kas oluşur...
artık bıraksanda...kaslar şeklini korur...
sadece biraz çalışmayla forma girer..

kolay gelsin

Sağolasın actarus...Dambılları biraz yükseltelim o zaman :) Peki bi soru daha sorayım madem...

5 er setten sağ 20 sol 20 6kg lık dambıl kaldırıyorum...Biraz dinlendikten sonra 4 er setten 25 er şınav çekiyorum...Bu yeterli midir ? Sürekli bu tempoda yapsam kaslarım gelişirmi yoksa aynı düzeydemi kalır ?

düzgün bi vücut yapmak istiyosan, maddi durumun da buna el veriyosa bunu bir salonda ve doğru düzgün planmış bir programa göre yapmalısın, ewde dambıllarla, şınavla mekikle bir yere kadar bence...
bir de bu programlar kişiden kişiye göre değişir, belli bi zamandan sonra bu sorduğun soruları kendin yanıtlıcaksın...
bazıları şiddetli bir şekilde karşı çıksa bile bu sporu icra ederken ek ürünler kullanman şart, bu gerçi çok geniş bir konu ama ben hemen ilk görüşlerimi belirtiym diye söyledim bunları...

Evde de kendi çapımda planlı programlı yapıyorum bu işi öyle baştan sağma değil...Haplara da şu aşamada hiç gerek yok sonra aldığım kilolarla baş başa kalırım ama ileride dediğin gibi bir spor salonunda çalıştımmı neden olmasın...

Yaş ve boy da önemli...
ağır kaldırmak boy un uzamasına mani olabilir...
6 kilo iyi tabi...
bicepslere 15 kilo kaldırıyorum...
bir ara 20 kg denedim ilk başlarda kemiklerim sızlamıştı...
kırılacak gibiydi...
genede baktığımda pek fazla şişkin görmüyorum...
triceps lerde önemli...kolun düzgün gözükmesi bakımından...omuz kaslarıda çalışılmalı...
Bruce lee gibi vucut için yemek programıda önemli...
biraz seçici olmak gerek yemeklerde...
"az yemek ama kaliteli yemek" prensibi...
veya doğal yiyecek sebze meyva daha bol yenmeli...
temiz hava çok kıymetli...
en temiz hava yazın sabahları araçların trafiğe çıkmadığı zamandır...
salonlar, haplar çok sunni şeyler...genede seçim meselesi
Çok uzattım neyse

actarus demiş ki:
Yaş ve boy da önemli...
ağır kaldırmak boy un uzamasına mani olabilir...
6 kilo iyi tabi...
bicepslere 15 kilo kaldırıyorum...
bir ara 20 kg denedim ilk başlarda kemiklerim sızlamıştı...
kırılacak gibiydi...
genede baktığımda pek fazla şişkin görmüyorum...
triceps lerde önemli...kolun düzgün gözükmesi bakımından...omuz kaslarıda çalışılmalı...
Bruce lee gibi vucut için yemek programıda önemli...
biraz seçici olmak gerek yemeklerde...
"az yemek ama kaliteli yemek" prensibi...
veya doğal yiyecek sebze meyva daha bol yenmeli...
temiz hava çok kıymetli...
en temiz hava yazın sabahları araçların trafiğe çıkmadığı zamandır...
salonlar, haplar çok sunni şeyler...genede seçim meselesi
Çok uzattım neyse

Yemek konusunda pek öyle kriterlere sahip değilim :) Genelde baya yerim dengesiz yerim ama sporumuda eksik etmem , cıgaram içkimde yok...Ama genede göbeğimin büyümesine engel olamıyorum :D Neyse burda söylediğiniz şeyler için teşekkür ederim bundan sonra daha dikkatli davranıcam teşekkürler...

Geri