vücut geliştirme

şöyle 20 şer tekrarlı fazla zorlamadan temel kas gruplarının makineleri vardır salonda,onlara gir.Kardio arası da olur,sonrası da sıkılaştırır vücudu,bir de yeni başlayacak san ve düzenli kardioya gireceksen,kafaya koyduysan ekg den de geç dostum,ihmal etme.Sporu güvenli yapmakta yarar var.

Arkadaslar protein tozu kullanip (kronik rahatsizligi olmayip) herhangi bir sağlık sorunuyla karşılaşan var mı ? Dipnot: Kafasina gore degil de antrenör kontrolunde doz alip zararını goren yazarsa sevinirim

Merhaba. Yaklasik 8 yildir body-fitness ile ugrasiyorum. Ta ki bu sene islerimin yogunlugu sebebi ile haftada 1-2 gune dusurene kadar. Bu seneye kadar tek kullandigim supplement whey protein oldu. Belli guvenilir bir kac marka (optimum, gaspari, bsn) tercih ettim su ana kadar. Kendim saglikciyim bu sebepten ara sira saglik kontrolu de yaptiriyorum. Sukurler olsun ki ne bobrek nede karacigerimde herhangi bir deformasyon soz konusu degil.
Ha soyle bir soru gelirde neden normal gidalar yerine whey tercih ettin denirse. Antrenmandan 30-60dk icerisinde kas yikimini engellemek amaciyla butun gun arabamda tasiyabilecegim en masum gida whey oldugu icin.
Yeni baslayacak arkadaslar icinde bir oneri. Hamal gibi calisarak antrenman yapmaya hic gerek yok. Antrenman bu isin %40'i. Geri kalan saglikli uyku ve beslenme. Hatta en onemli iki husus bunlar.

Merhaba,
Antrenman %80 dir. Yeme içme dinlenme çok önemli değil.
Belirleyici olan antrenmandır kendiniz zorlamanızdır.
Yoksa yiyip içip yatıp uyuyup, aman aman bir antrenman yaparsanız ki genelde öyle oluyor.
sup protein tozlarına para vererek fazla beklenti içine girmeyin. Tamamiyle ticari şeyler.

Merhaba,
Antrenman %80 dir. Yeme içme dinlenme çok önemli değil.
Belirleyici olan antrenmandır kendiniz zorlamanızdır.
Yoksa yiyip içip yatıp uyuyup, aman aman bir antrenman yaparsanız ki genelde öyle oluyor.
sup protein tozlarına para vererek fazla beklenti içine girmeyin. Tamamiyle ticari şeyler.
Bu fikre pek katılmıyorum. Tamam antremanları sert yapmak, kendimizi zorlamak önemlidir ama antreman sonrası yeterli ve iyi dinlenme + yeterli beslenme çok önemlidir. Dinlenme ve Beslenme düzenli olmadıktan sonra ne kadar çalışırsanız çalışın belli bir kapasiteden yukarı çıkamazsınız. Kaslar asıl gelişimlerini dinlenme sırasında yaparlar.

Antreman % 40 etkili benim gözümde geri kalan uyku ve yemek çok kendimizi zorlamanında manası yok kası uyarman yeterli büyütmen için önemli olan ne çok ağır nede çok hafif ağırlık kaldırmak düzgün kası uyarabildiğin ağırlık ile antreman yapıp kasını beslemen bu sporda kanında ki protein kadarsın :)

Bunuda buraya bırakayım motivasyon olabilir arkadaşlarım için supplement takviyesi almadan yaptım bu aralar almayı düşünüyorum malum ucuz pek değil ülkemizde bakalım :)

1779097_10152165433884719_1742784525_n.jpg

herkes ne kadar keyfine keder, evhamlı. Toza, haplara bel bağlamış.
Aynen dediğiniz gibi yapın, görürsünüz. Sadece yağlanıp kilo alırsınız.

herkes ne kadar keyfine keder, evhamlı. Toza, haplara bel bağlamış.
Aynen dediğiniz gibi yapın, görürsünüz. Sadece yağlanıp kilo alırsınız.
Demek istediğimizi malesef anlatamamışız. Demek istediğimiz, "dünyanın en iyi programını bile yaparsan, beslenme ve dinlenme ikilisi iyi olmadığı sürece bir süre sonra yerinde sayarsın". Ancak beslenme ve dinlenme çok ideal olursa, kötü bir antreman programı ile bile, yavaş da olsa gelişmeye devam edersin.

çok yüzeysel yazıyorsun manweed.
Bu işin o kadar çok değişkeni var ki.
bir günün ötekine tutmaz. Bir gün çalışmaya odaklanırsın. Bir gün canın sıkkındır, kafan karışıktır.
sınavın olur, işin vardır, bir yorgunsundur. Sakatlıklar olur.
Çok uyumak iyi değildir. Yerinde saymak tamamiyle spora ayırdığın zamana bağlı ve hedeflerine bağlı.
zinde bir vücut için canberk gibi. Düzgün yiyecekler sebze meyva. Yağlanmaya neden hamburger pizza abur cubur kesmelesiniz.

çok yüzeysel yazıyorsun manweed.
Bu işin o kadar çok değişkeni var ki.
bir günün ötekine tutmaz. Bir gün çalışmaya odaklanırsın. Bir gün canın sıkkındır, kafan karışıktır.
sınavın olur, işin vardır, bir yorgunsundur. Sakatlıklar olur.
Çok uyumak iyi değildir. Yerinde saymak tamamiyle spora ayırdığın zamana bağlı ve hedeflerine bağlı.
zinde bir vücut için canberk gibi. Düzgün yiyecekler sebze meyva. Yağlanmaya neden hamburger pizza abur cubur kesmelesiniz.

Sevgili dostum bence sen olayi farkli anliyorsun. Kimse cok uyumaktan bahsetmemis. Saglikli uyku ve istirahat. Mantiken kaslarin harcadigi enerjiyi toparlayabilmesi, yipranan kas liflerinin onarilabilmesi icin istirahat de sart, saglikli beslenmekte. Ve yukarida soyledigim gibi ben 8 yildir bu sporla ugrasiyorum. Ve gectigimiz yila kadar whey protein kullandim ve hic yaglanmadim. Yag icermeyen yada cok dusuk yag iceren proteinler de var piyasada. Onemli oldugun ek gida disinda ki beslenme seklin. Onuda sen ozetlemissin beslenme seklin diyerekten. Egerki bir spor salonuna gidiyorsan 150kg bench basip bir yol katedememis, ama 70-80kg ile calisip harika fizige sahip olan insanlar gorebilirsin. Bu da tamamen duzenli beslenme ve dinlenme ornegidir. Tesekkur ediyorum

Sevgili dostum bence sen olayi farkli anliyorsun. Kimse cok uyumaktan bahsetmemis. Saglikli uyku ve istirahat. Mantiken kaslarin harcadigi enerjiyi toparlayabilmesi, yipranan kas liflerinin onarilabilmesi icin istirahat de sart, saglikli beslenmekte. Ve yukarida soyledigim gibi ben 8 yildir bu sporla ugrasiyorum. Ve gectigimiz yila kadar whey protein kullandim ve hic yaglanmadim. Yag icermeyen yada cok dusuk yag iceren proteinler de var piyasada. Onemli oldugun ek gida disinda ki beslenme seklin. Onuda sen ozetlemissin beslenme seklin diyerekten. Egerki bir spor salonuna gidiyorsan 150kg bench basip bir yol katedememis, ama 70-80kg ile calisip harika fizige sahip olan insanlar gorebilirsin. Bu da tamamen duzenli beslenme ve dinlenme ornegidir. Tesekkur ediyorum
Hocam lütfen, 150 kg basıp yol katedememiş ayıp oluyor :) Bazı sporcular fizikten ziyade güç için çalışma yapıyor(ben dahilim bu gruba, 150 kg olmasa da benchim), o bahsettiğiniz kişiler bence hayatından memnun :)

evrenozlu
150 kg bench pres dediğin sadece göğüs çalışmış demek istiyorsun. Belli bir kasa odaklanma.
tabiki orantısız bir gelişme olur.
Protein tozları, sup lerin kullanım alanları bir sayfa önce konuşuldu. Sunni aşırı şişmiş kaslar için.
Ama daha 2-3 hafta olmadan yeni başlayanlarada içiriyorlar bunları. Çok yanlış.

evrenozlu
150 kg bench pres dediğin sadece göğüs çalışmış demek istiyorsun. Belli bir kasa odaklanma.
tabiki orantısız bir gelişme olur.
Protein tozları, sup lerin kullanım alanları bir sayfa önce konuşuldu. Sunni aşırı şişmiş kaslar için.
Ama daha 2-3 hafta olmadan yeni başlayanlarada içiriyorlar bunları. Çok yanlış.
Hocam hiçbirimiz toz veya supplement savunmuyoruz burda, yediğimiz yemeklerden, makro ve mikro değerlerinden bahsediyoruz. Supplementlerin hemen hemen hepsine karşıyım ben. Sadece vitamin takviyesi kullanıyorum, ki onu da hemen hemen her bireyin alması gerekir aslında spor dışında da.

Bizim bahsettiğimiz beslenme ve dinlenme öğünlerde ne yediğimiz, antremanlardan sonra aynı kas grubunu hemen çalıştırmamamız, güzel bir gece uykusu çekmemiz vb...

Eğer bu döngüde, çok iyi çalışsanız bile, eksik beslenirseniz, kalitesiz abur cuburla beslenirseniz veya gece 4 de yatıp öğlen 12 de kalkmak gibi bir uyku düzeni benimserseniz gelişim çok çok ciddi sekteye uğruyor(kendim tecrübe ettim).

Ancak çok düzgün bir beslenme, çok güzel bir uyku düzeni ile birlikte, haftada 1 veya 2 kere bile spor yapsanız, yavaş yavaş bile olsa gelişim sağlıyorsunuz.

Şöyle bir metafor kurabiliriz, dinlenme ve uyku yakıt, antreman ise motorumuz. Biz motora yakıt koymazsak doğal olarak ilerleyemeyiz, fakat küçük veya zayıf bir motora yakıt verdiğimiz sürece ağır ağır da olsa ilerleriz. Umarım anlatabilmişimdir.

Bu arada 2015 sonuna kadar hedeflerimden birisi 150 kg bench press yapmak :D

Valla daha nasil ozetlerim bilemedim :) bu yazinin sonu gelmez onu anladim ben. Vazgectim arkadaslar. Yarindan itibaren de sporu birakiyorum. Tamamen kendimi kebaba veriyorum [emoji3]

Sunu da ayrica belirteyim madem. Verdigim sadece bir ornekti. Soyle desem daha dogru olacakmis 150kg bench, 50 ser kg biceps curl, 60kg shoulder press :) ya onu ornek olsun diye verdim konu gene apayri yerlere gitti. Vallahi daha nasil anlatirim bilemedim

ne kadar, ne sürede ve ne kalitede gelişmek istediğimizle alakalı.. daha olgun kas kitlesi için zorlu antrenman önem kazanır.. sadece t-shirt üm yakışsın tarzı orta halli vücut için averaj beslenme ve hafif antrenman yeterli olabilir.. özellikle tüy siklette başlayıp hızlı sonuç isteyen biri için yüksek kalorili ve proteinli takviye önem kazanır.. hepsi birbiriyle ilişkili.. ben bu işi bırakıp kıçı başı dağıtmış biri olarak :) eski ufak tecrübelerimden bir şey aktarmak isterim ; bu konuda birbirinden harika sonuçlar almış farklı hocalar bile birbirleriyle ihtilafa düşebiliyorlar kaldı ki sizler tartışmayasınız :)

Geri