Sizce Gitar Mı ? Ekipman Mı ?

Bundan 1 sene önce USA Fender Standard Stratımı Adanada bir arkadaşımın efsanevi amfisi Fender Twin Reverbe taktım. Cayır cayır, sıcacık tonlarla çalarken, elemanın biri Fender Replica getirdi ve neredeyse USA Fenderle boy ölçüşecekti.

Aynı olay Antalya kaşta Fırt Bar'ın sahibi Ömer arkadaşımın da başına geldi. Süleyman Bağcıoğlu'nun tonunu neredeyse birebir yakaladığını ve hatta haramilere çalarken gitarın tonunu dinleyenlerin dibinin düştüğünü anlattı... Arkadaşımın elinde Fender Replica Strat var ve proccesor Vox Tonelab ST...

Evet turkrock sakinleri... Sizce Fendervari tonlar yakalamak için 2000 3000 dolarlar dökmek mi mantıklı yoksa güzel güzel bir ekipman düzmek mi mantıklı ? :)

Öncelikle adam gibi bi anfin olacak, o yoksa hepsi hava, cıva... Dinleyici anlar mı, yüzde doksanı anlamaz anfinin gitarın sesini, ötmedikçe, akortsuz falan olmadıkça ama önemli değil. Hele basçı için bunlar çok daha yıkıcı konular, en yakın arkadaşım binlerce dolar verip Ken Smith aldı, Mark Bass amfisi falan vardı ama konsere izlemeye gelen arkadaşlarımız basın sesinin nası bi şey olduğunu, arkadaşın hangi partileri çaldığını bile anlamamışlar :D Sahnede düzgün ton almak ayrı konu yani.

Şahsen misal, 1000 TLlik ekipman alacaksam, bunun gitar için 300ünü gitara, 500ünü amfiye, 200ünü de pedal, kablo, adaptöre harcarım, yoksa 30 wattlık MG30a Zemaitis bağlasan aynı, Cort X-2 bağlasan gene aynı...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
obican kardeşim elbette ki tuşe önemli fakat burada bahsettiğim olay tuşe dışında gitarın veya gitarların verdiği tepkime... Bir yanda USA Fender bir yanda Replika Fender. Çalan tuşeli çalsın 2 gitarı da ortaya çıkan sound hemen hemen aynı... Tabi USA üstünlüğü tartışılmaz fakat bahsettiğim konu eğer mevzu single tonu almaksa bu kadar para bayılmak niye mevzu o. Tuşenin öneminin farkındayım mevzu başka...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Öncelikle adam gibi bi anfin olacak, o yoksa hepsi hava, cıva... Dinleyici anlar mı, yüzde doksanı anlamaz anfinin gitarın sesini, ötmedikçe, akortsuz falan olmadıkça ama önemli değil. Hele basçı için bunlar çok daha yıkıcı konular, en yakın arkadaşım binlerce dolar verip Ken Smith aldı, Mark Bass amfisi falan vardı ama konsere izlemeye gelen arkadaşlarımız basın sesinin nası bi şey olduğunu, arkadaşın hangi partileri çaldığını bile anlamamışlar :D Sahnede düzgün ton almak ayrı konu yani.

Şahsen misal, 1000 TLlik ekipman alacaksam, bunun gitar için 300ünü gitara, 500ünü amfiye, 200ünü de pedal, kablo, adaptöre harcarım, yoksa 30 wattlık MG30a Zemaitis bağlasan aynı, Cort X-2 bağlasan gene aynı...

İşte ben de bundan bahsediyorum. Şeytan dürtüyor gidecem replika alacam :D attan eşeğe binmiş gibi olurum diye korkuyorum.

bu tamamen tesadüf ,nasıl her amerikan strat bir olmuyorsa,replika içinde geçerli,o yüzden gitar alırken mutlaka denemek gerek,ben de bir zamanlar yoklukta dandik bir strat replika aldım yani başka secenek yoktu ve berbattı,yani her ucuz gitarda bir olmuyor basitçe ama ıclerınden secerek iyi ses vereni bulabilir makul bir miktar masrafla modifiye edebilirsin,ses gayet iyidir dinleyici birşey anlamayabilir ama sen aradaki farkı hep hissedersin önemli olanda budur o yüzden paranı boşa harcama

kesinlikle katılıyorum buna.

Olay sadece tuşe olsa akustik gitar çalar kurtulurduk. Ritm çalarken mesela, tuşe bence pek bi şey ifade etmiyo.

Dümdüz ritim çalarken bile palm mute tekniğinden, arada bir notada azıcık da olsa yaptığın vibratodan, vuruş dinamiklerindeki değişimlerden, çalım temizliğinden iyi gitarist ile kötü gitaristi ayırt etmek gayet mümkün.

Olay sadece "single tonu" değil, işin içinde bin tane daha değişken var. Fender Stratların bile onlarca yan modeli var, "Strat Tonu" diye örnek gösterilen adamların bile tonları, nüanslarda tamamen farklı. Sadece "single tonu" istiyorsan bence de uğraşma, SX gitarlar gayet de "Fender tadı" verebiliyorlar. Kötüler, ama aynı tonun kötüsü işte. Epiphone LPler ile Gibson LPler gibi tamamen ayrı tarzda değiller.

Eğer olayı "gitar mı, amfi mi, pedal mı" konusuna getirmek istiyorsan; hangi tarzda müzik yapacağını belirtmen gerek. Metal çalıyor olsak ortalama bir gitara tak EMGyi, iyi bir amfiye gir geç derdim ama Strattan, sıcak tonlardan, Twin Reverblerden bahsediyoruz. Metal çalarken nasıl gitarın kalitesini çok büyük oranda geri plana attıysa o EMG manyetikler, bu müzikte de gitarist geri kalan ekipmanın tamamını geri plana atabilir. İyi bir gitarist rahatlıkla atar da. Bizim eski gitaristin dandik barlarda Squier Strat ve Sansamp TriAC ile doğrudan sisteme girerek aldığı tonları ben Suhr Strat ve Hot Rod Deville ile alamıyorum şahsen.

Ha aynı gitaristin elinde ne olur dersen, bence önce ortalamanın üstü bir gitar, sonra iyi bir amfi. Çok iyi bir gitar ve ortalama bir amfiden daha çok tat verecektir bana bu tarz müzikte. 1000 liraya bu tarz ekipman alacak olsam ise o 1000 liraya 5 ay boyunca blues çalabilen birinden gitar dersi alırdım. Bu 5 ay boyunca müzik dinler, sıradan bir gitarla çalışırdım. İlla gitar al o paraya dersen 800 liraya gitar alır, 200 liraya iyi blues çalan bir arkadaşıma ısmarlayabildiğim kadar bira ısmarlar, bir yerlerde beraber çalardım, çok daha faydalı olurdu.

Amfi önemli demiştin neden gitar alıyorsun diyecek olursan, amfiyi bulmak daha kolay çünkü :)

Dümdüz ritim çalarken bile palm mute tekniğinden, arada bir notada azıcık da olsa yaptığın vibratodan, vuruş dinamiklerindeki değişimlerden, çalım temizliğinden iyi gitarist ile kötü gitaristi ayırt etmek gayet mümkün.

Olay sadece "single tonu" değil, işin içinde bin tane daha değişken var. Fender Stratların bile onlarca yan modeli var, "Strat Tonu" diye örnek gösterilen adamların bile tonları, nüanslarda tamamen farklı. Sadece "single tonu" istiyorsan bence de uğraşma, SX gitarlar gayet de "Fender tadı" verebiliyorlar. Kötüler, ama aynı tonun kötüsü işte. Epiphone LPler ile Gibson LPler gibi tamamen ayrı tarzda değiller.

söylediğin bütün sözlere katılıyorum fakat bu söylediğine katılmıyorum çünkü sorduğum sorunun içinde tuşeye dair hiçbir şey yok :) farzedelim o 2 gitarı da sen deniyorsun. Senin tuşenle deniyorsun. Yani anlatmaya çalıştığım elbette yabana atmıyorum tuşeyi fakat gitarın tonundan ve fiyat/performans açısından değerlendiriyorum olayı... Yine de mesajın için teşekkürler diğer bilgiler mantıklı geldi. Ayrıca bira ısmarlama olayı da gayet güzel :)

bu tamamen tesadüf ,nasıl her amerikan strat bir olmuyorsa,replika içinde geçerli,o yüzden gitar alırken mutlaka denemek gerek,ben de bir zamanlar yoklukta dandik bir strat replika aldım yani başka secenek yoktu ve berbattı,yani her ucuz gitarda bir olmuyor basitçe ama ıclerınden secerek iyi ses vereni bulabilir makul bir miktar masrafla modifiye edebilirsin,ses gayet iyidir dinleyici birşey anlamayabilir ama sen aradaki farkı hep hissedersin önemli olanda budur o yüzden paranı boşa harcama

Evet kesinlikle bu da çok mantıklı. Sadece gitarı da değil bütün ekipmanı deneyerek almak lazım. Teşekkürler bilgiler için kardeşim

Ekipman mevzusunda bence birincil faktor amfi.Klise olacak ama iyi bir amfi ortalama bir gitariniz varsa iyi sound alabilirsiniz.Amfi kotu gitar iyiyse sikinti olma ihtimali artacaktir.Ucuz cozumler icin ise manyetik birincil faktordur bence.Aktif manyetik kullanimi iyi bir amfi gereksiniminizi hafifletir.Clean de calsaniz od de calsaniz aktif devrede ayni fiyat araligindaki bircok pasif manyetige gore daha fat daha sicak bir sound alirsiniz.Amac lamba amfi dinamiklerine yaklasmak degilse durum farkli tabi.

Kullandigim aletlerle ilgili ornek vermem gerekirse fiyati su an 1000 lira olan Squier Deluxe Strat var elimde.Emg dg-20 ile degistirdim manyetikleri.Kendi zevkim dogrultusunda kiyaslama yapma firsati buldugum gitarlar ise bir adet Standart USA Fender Strat ve yine bir adet USA Deluxe Strat.Kullandigim amfi lambali olmayan Marshall mg100dfx model bir amfi.Soyle ki standart ve deluxe gercekten tonal olarak basarili gitarlardi.Cakcuk hadiseleri olsun sapta daha dolgun arpejlik tonlar olsun ust kalitede aletlerdi.Fakat Squier Emgler sayesinde bu iki gitara oranla benim cok daha hosuma giden belkide 5 misli daha sicak ve dolgun bir ton verdi.Drive ekledigimde likit ve kosesiz karakterli yine benim sevdigim tatta bir ton aldim.Amerikanlar ise bir miktar daha crunch ve blues sounduna daha yakindi.Squier ise yine kapsar durumdaydi bu tonlari da.Emg set bence cok seyi degistirdi.

Fakat ayni ekipmani lambali amfide(Marshall JVM ,DSL401)denedigimde Amerikanlar ayni karakterdeki soundu yakalayabildi ve kalite olarak da hayli daha iyi gordum Squierdan.Buradan da su sonucu cikardim aktif manyetik amfiye muhtacligi azaltiyor.Fakat iyi bir amfide iyi bir gitar da kendini belli edip kalitesini ortaya koyuyor.Neticede elinizdeki butceye gore alacaginiz tonun kalitesini belirliyorsunuz.Ama nispeten ucuz cozumler de mevcut.Pedal medal isini konusmuyorum bile onlar bir yemegin baharati gibi.Yeri geldiginde yemegi cok lezzetli hale getirebilse de cogu zaman karnimizi doyurmak icin sikayet etmeden yemek yedigimizi belirtmek isterim :)

Ekipman mevzusunda bence birincil faktor amfi.Klise olacak ama iyi bir amfi ortalama bir gitariniz varsa iyi sound alabilirsiniz.Amfi kotu gitar iyiyse sikinti olma ihtimali artacaktir.Ucuz cozumler icin ise manyetik birincil faktordur bence.Aktif manyetik kullanimi iyi bir amfi gereksiniminizi hafifletir.Clean de calsaniz od de calsaniz aktif devrede ayni fiyat araligindaki bircok pasif manyetige gore daha fat daha sicak bir sound alirsiniz.Amac lamba amfi dinamiklerine yaklasmak degilse durum farkli tabi.

Kullandigim aletlerle ilgili ornek vermem gerekirse fiyati su an 1000 lira olan Squier Deluxe Strat var elimde.Emg dg-20 ile degistirdim manyetikleri.Kendi zevkim dogrultusunda kiyaslama yapma firsati buldugum gitarlar ise bir adet Standart USA Fender Strat ve yine bir adet USA Deluxe Strat.Kullandigim amfi lambali olmayan Marshall mg100dfx model bir amfi.Soyle ki standart ve deluxe gercekten tonal olarak basarili gitarlardi.Cakcuk hadiseleri olsun sapta daha dolgun arpejlik tonlar olsun ust kalitede aletlerdi.Fakat Squier Emgler sayesinde bu iki gitara oranla benim cok daha hosuma giden belkide 5 misli daha sicak ve dolgun bir ton verdi.Drive ekledigimde likit ve kosesiz karakterli yine benim sevdigim tatta bir ton aldim.Amerikanlar ise bir miktar daha crunch ve blues sounduna daha yakindi.Squier ise yine kapsar durumdaydi bu tonlari da.Emg set bence cok seyi degistirdi.

Fakat ayni ekipmani lambali amfide(Marshall JVM ,DSL401)denedigimde Amerikanlar ayni karakterdeki soundu yakalayabildi ve kalite olarak da hayli daha iyi gordum Squierdan.Buradan da su sonucu cikardim aktif manyetik amfiye muhtacligi azaltiyor.Fakat iyi bir amfide iyi bir gitar da kendini belli edip kalitesini ortaya koyuyor.Neticede elinizdeki butceye gore alacaginiz tonun kalitesini belirliyorsunuz.Ama nispeten ucuz cozumler de mevcut.Pedal medal isini konusmuyorum bile onlar bir yemegin baharati gibi.Yeri geldiginde yemegi cok lezzetli hale getirebilse de cogu zaman karnimizi doyurmak icin sikayet etmeden yemek yedigimizi belirtmek isterim :)

İşte bu mükemmel bir açıklamaydı tebrik ederim teşekkürler... :)

Bunlar sahsi konular ama, soz konusu sey uyduruk bar sahnesiyse, en kral ekipmani dizin, akustik rezillik size mix yapma imkani vermeyecek.

Zaten her parcada hep diger enstrumanlarla uyumlu nasil ton kullanabilirsiniz ki. Program icin tek tek preset hazirlamak lazim tonal uyum icin. O da her mekanda ayni olmaz. Mekan doluyken ayri bosken ayri ses alirsiniz. Adamlar album kayidinda bi ton isle ugrasiyor. Canlida ayni verimlilik kolay is degil.

Her neyse ;

Gunun birinde forumdan bi Mex Fender Strat aldigim arkadas bana Gibson LP Studio'sunu denetmisti. Amfiyi koydugu yer, odanin akustigi falan da kotuydu. All Tube Marshall'i vardi. Fender Mex de olsa manyak bir sound aliyordum. Hem de ayarlari sorunluydu gitarin. Gibson ile ultra olumcul bir sound aldim. Manyak bi performansti.

Ayni Fender'i Compressor destegiyle Roland Jazz Chorus amfiye bagladik. Aman yarabbi bir sound.

Sesin ciktigi yer cok daha onemli o yuzden. Para sart muzik isleri icin.

PS : Vox Tonelab digital ama seksi cihaz. Tonlar cok guzel. Detayla ugrasmaya gerek kalmaz. Geri kalan her sey icin : Overloud TH-2 veya Guitar Rig. Yap muzigini gec paran cebinde kalsin :)

Eğer olayı "gitar mı, amfi mi, pedal mı" konusuna getirmek istiyorsan; hangi tarzda müzik yapacağını belirtmen gerek. Metal çalıyor olsak ortalama bir gitara tak EMGyi, iyi bir amfiye gir geç derdim ama Strattan, sıcak tonlardan, Twin Reverblerden bahsediyoruz. Metal çalarken nasıl gitarın kalitesini çok büyük oranda geri plana attıysa o EMG manyetikler, bu müzikte de gitarist geri kalan ekipmanın tamamını geri plana atabilir. İyi bir gitarist rahatlıkla atar da. Bizim eski gitaristin dandik barlarda Squier Strat ve Sansamp TriAC ile doğrudan sisteme girerek aldığı tonları ben Suhr Strat ve Hot Rod Deville ile alamıyorum şahsen.

Dediklerinin hepsi kendi içinde doğru, illa ki hak veriyorum ama her sorunun cevabı tuşe olmamalı, forumda Fender'le ilgili sorulan her soruya, işi bilenler tuşe deyip kestirip atmış. Ben de single ya da p90 manyetikli gitarlar kullanıyorum, tuşem de son 10 yıl içinde fazla değişmedi, gitarlarım aşağı yukarı 4 yıldır aynı, ama transistörlü amfiye bağladığımda aldığım tonla, lamlalı amfininki arasında bariz bi fark var, biri iyidir, biri kötüdür diye demiyorum. Amfi mi gitar mı konusuna daha önceki mesajıma misalen şöyle diyim; bi Squier'e, daha az dip gürültüsü yapan bi manyetik takıp her konserde kullanabilirsin, bu konuda hemfikiriz zaten, olsa olsa gene İngiliz olur ama İngilizin köylüsü olur, -ben de yedek gitar olarak kullanıyorum bazen- ama sahneye Squier'in ruh ikizi, kader ortağı Marshall MG15le çıkmak tamamen farklı bi durum, düşük bütçeden bahsederken kastettiğim bu, en az bi 10 inc, karekteri olan bi amfiyle gitara başlayan biri sesleri daha doğru tanır, bi gün stüdyoya gidip gitarını kafa kabine bağladığında 'yav bu amfi insansa, benim amfi hayvan o zaman vallahi' diye hayıflanmaz. Tuşe öğrenilecekse de 10 - 15 wattlık amfiyle öğrenilemez zaten, gitarların genelı az buçuk tepkir ama önce tuşeye cevap verebilecek bi amfi gerek.

Geri