Ev Ortamında Kaliteli Ses Kaydı?

Ses kartı olmadan, profesyönel bir mikrofon olmadan mümkünmüdür?
tabi akla ilk gelen guitar rig oluyor. gerçekten bazı preset larda gürültüsüz ses elde edbiliyorum. ama benim istediğim amfimdeki sesi temiz kayıta dökmek.

Adam gibi ses kartın olmadan Guitar Rig ve benzeri programlar ile pek düzgün ton alamazsın. Amfindeki sesi dökmek istiyorsan da sonuçta bir mikrofona ihtiyacın var. Henüz hesabında olmayan bir çift de referans monitörü gerek bunların hepsini dinlemek için(hayır referans kulaklığı iş görmez).

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Teşekkürler.Ayrıca ses kartı kullanmadım evet onboard =) Ama belki daha iyi bi prosesorle daha guzel şeyler çıkar.

Sanırım bu kayıt işi epey bi bilgi istiyor. Mesela sizde de onboard var. fakat iyi tonlar elde edebiliyorsunuz.
bazı arkadaşlara sordum iyi bir ses kartın olması gerek veya bi profesyönel microfon şart dediler.

nasıl net ses alıyorsun anlayamadım şahsen :)
kısacası bu kayıt işinin olmazsa olmazı nedir?
prosesörmü, ses kartımı, mikrofonmu?

Epey bilgim falan yok =) Tek yaptığım yukarıda yazdıklarım.Benim kaydettiğim tonda sadece prosesor etkili ki o da en dandik prosesor Behringer Vamp-2.Diğerleri sadece sesi kaydediyor.Prosesorun çıkışından bilgisayarın mikrofon girişine bağlıyorum bilgisayardan da ses sistemine çıkıyorum.Ama ses sisteminin duyduğun tonda etkisi yok.Çünkü prosesor ve bilgisayarın arasında değil.Eğer prosesorun ve ses sistemin varsa 2+1 falan, prosesorden sisteme oradan da bilgisayara girerek sesin gecikmesini önleyebilirsin.Sordukların arasında bence en kolayı prosesordur.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Epey bilgim falan yok =) Tek yaptığım yukarıda yazdıklarım.Benim kaydettiğim tonda sadece prosesor etkili ki o da en dandik prosesor Behringer Vamp-2.Diğerleri sadece sesi kaydediyor.Prosesorun çıkışından bilgisayarın mikrofon girişine bağlıyorum bilgisayardan da ses sistemine çıkıyorum.Ama ses sisteminin duyduğun tonda etkisi yok.Çünkü prosesor ve bilgisayarın arasında değil.Eğer prosesorun ve ses sistemin varsa 2+1 falan, prosesorden sisteme oradan da bilgisayara girerek sesin gecikmesini önleyebilirsin.Sordukların arasında bence en kolayı prosesordur.

5+1 creative ses sistemim var. fakat en iyisi ses kartı + prosesör olucaktır.

Processor ile Guitar Rig ayni sey. Processorlerin tek avantaji, modeline gore icinde Built-in uyduruk bir ses karti oluyor ama is goruyorlar. Ama ikisi de yazilim presetler. Amfi-kabin modellemeleri vs.. Guitar Rig ile garip garip Asio4ALL latency ayarlari yaparsin on-board ses kartin varsa. O da bi makinede sonuc verir otekinde vermez falan. Hasta eder adami. Binlerce konu acilir o yuzden. Imalat sebebi kayit amacli olmayinca, dogaldir. Kaliteli kayit icin ki ben modellemeleri severim. Yazilim ve teknolojiye hayranimdir bu konuda. Guitar Rig veya Processor uzerinden kayit ile duzenledigin programdaki kabiliyetlerin dogrultusunda netice alirsin diyorum bu konuda. Baska bi seye ihtiyacin yok. Latency olusmadiktan sonra sikinti da yok. Cozebilirsen on-board ile, ne ala. bu konuda donanimhaber'de nefis bir rehber var.

http://forum.donanimhaber.com/m_17614771/mpage_9/f_/key_//tm.htm#52549648 bu thread'i her elektrik enstruman kullanan sahsin takip etmesini oneriyorum.

Processor ile Guitar Rig ayni sey. Processorlerin tek avantaji, modeline gore icinde Built-in uyduruk bir ses karti oluyor ama is goruyorlar. Ama ikisi de yazilim presetler. Amfi-kabin modellemeleri vs.. Guitar Rig ile garip garip Asio4ALL latency ayarlari yaparsin on-board ses kartin varsa. O da bi makinede sonuc verir otekinde vermez falan. Hasta eder adami. Binlerce konu acilir o yuzden. Imalat sebebi kayit amacli olmayinca, dogaldir. Kaliteli kayit icin ki ben modellemeleri severim. Yazilim ve teknolojiye hayranimdir bu konuda. Guitar Rig veya Processor uzerinden kayit ile duzenledigin programdaki kabiliyetlerin dogrultusunda netice alirsin diyorum bu konuda. Baska bi seye ihtiyacin yok. Latency olusmadiktan sonra sikinti da yok. Cozebilirsen on-board ile, ne ala. bu konuda donanimhaber'de nefis bir rehber var.

http://forum.donanimhaber.com/m_17614771/mpage_9/f_/key_//tm.htm#52549648 bu thread'i her elektrik enstruman kullanan sahsin takip etmesini oneriyorum.

guitar rig le procesor aynı sey se procesor almaya gerek varmı ki?
sadece ses kartı alsam net bi kayıt elde edebilirmiyim

Processor'un icinde yazilimlar var presetler halinde. Guitar Rig de oyle. Processor disarida sahnede studyoda vs kullanmak icin. Belki biliyorsundur, Guitar Rig Controller falan cikti. Kimi insan Laptopunu tasiyor saga sola. Yere de Controller'ini koyuyor. Oradan processor olarak kullaniyor laptopunu. Birinden birini tercih edeceksin o yuzden.

Kayit icin tek olay dusuk latency elde etmek. iyi bir donanim ister o da. Kapsamli konu aslinda ama temel olarak makinen iyiyse, bi ses karti yeter.

Youtube'da Amplitube - Overloud TH-2 - Guitar Rig diye arat ve izle. Sesleri bir dinle.

Processor'un icinde yazilimlar var presetler halinde. Guitar Rig de oyle. Processor disarida sahnede studyoda vs kullanmak icin. Belki biliyorsundur, Guitar Rig Controller falan cikti. Kimi insan Laptopunu tasiyor saga sola. Yere de Controller'ini koyuyor. Oradan processor olarak kullaniyor laptopunu. Birinden birini tercih edeceksin o yuzden.

Kayit icin tek olay dusuk latency elde etmek. iyi bir donanim ister o da. Kapsamli konu aslinda ama temel olarak makinen iyiyse, bi ses karti yeter.

Youtube'da Amplitube - Overloud TH-2 - Guitar Rig diye arat ve izle. Sesleri bir dinle.

Anladım. şimdilik prosesör yerine G.Rig ile idare edebilirim.
bilgisayarım performans olarak iyi derecede. ses kartı olarak başlangıç olarak Line 6 POD Studio GX düşünüyorum. siz ne dersiniz?
ve diyelimki prosesör yerine Guitar rig kullanıyorum. bağlantıyı nasıl yapıcam? Gitar > Ses kartı olarak mı?

Sevgili progressiva nın dediklerine % 100 katılıyorum. Hele ki, Line 6 Pod Studio Gx alabiliyorsan, kısa vadede sorunlarını çözer, Guitar Rig e falan da ihtiyaç duymazsın. Zira, Line 6 Pod Studio Gx ile birlikte yanında Pod Farm adlı guitar processor yazılımı programı da bedava geliyor. Hiç Guitar Rig le falan uğraşmadan hem ses kartın olur, hem de line 6 nın kendi modellemelerini pc inden kullanabilmiş olursun. Yani sahne vb değil ev için kullanılacaksa; ucuz ve etkili yol olarak, Line 6 Pod Studio Gx i tavsiye ederim. (hem ses kartı, hem de line 6 modellemelerini birarada sunduğu için) Tabi istersen Guitar Rig i de o ses kartıyla gayet güzel kullanabilirsin. Ama Pod Farm daki modellemeler de gerçekten çok iddialı. (Kendim uzun süre kullanmıştım ordan tecrübe etmiştim.)

Ancak naçizane bir tavsiye; Pod GX in fiyatı dolar uçtuğu için bayağı artmış. Aletin sıfırına da o kadar para verme yazık bence, ikinci el bulabilirsen harika olur. :)

Aşağıda Pod Farm ile aldığım bir kayıt var idare eder, fikir verebilir belki. Gitar, Line Pod GX e direkt takılı ve Pod Farm kullanıyorum.
http://www.youtube.com/user/TheSacthres?blend=1&ob=5

Sachtres'ten zamaninda tavsiye almistim ben de. Pod X3 Live kullanmistim. Sesler gercekten muazzam. Ayrica muthis Tweak imkani var Pod Farm'da. Pod X3 Live ile Studio GX ayni sey yani. Biri sahnede kullaniliyor, biri evde.

Ama diger forumdaki Resident ustad bu konularda benden daha bilgili. Ben de farkli bir ses karti kullaniyorum. Beni uzecek hic bir sey yapmadi su ana kadar. Bir daha alacagim ses karti da Apogee Duet 2 olacak. Ama sadece Mac'te calisiyor.

Orada bahsettigi E-Mu yu bilmem ama RME dunyanin en iyisi sayilir. Ve fiyatlari bildigim kadariyla bayagi tuzludur. O kadarina ihtiyacin yok. M-Audio Fast Track Pro, Cakewalk UA-25 Ex tipi kartlarda basarili preamp devreleri ve Hi-Z In mevcut. Onlara bakabilirsin. Ben hem Windowsta hem Mac'te UA-25 Ex kullaniyorum.

Mac'te Total I/O yani full+full latency 12.6 ms stabil. En en en son latency degerim 12.6ms oluyor en fazla. Direct Monitoring olunca onu da sifir duyuyorsun zaten.

Kaliteli ses derken kastın nedir? Misal Dream theater'ın albüm kayıtlarında kullandıığı tonu almak gibi bir çaban yoksa. Seni fazlasıyla bir prosesör tatmin eder. (Pod xt live) İnsanlar bazen çok abartıyor 20.000 - 30.000 gibi sayılardan bahsediliyor. Pod xt live ile albüm kaydeden bile gördüm:) Fazla para saçmak gibi bir çaban yoksa bi düşün derim.

Pod xt live ile usb baglantısı ile öylesine yapıtığım bir kayıt. Biraz üzerinde durularak daha saglam tonlar alınabilinir.

http://www.youtube.com/watch?v=TyjHFoVnJ4k&feature=mfu_in_order&list=UL

@sacthres
aslında 2. el Line 6 POD Studio UX2 veya UX1 düşünüyorum hem daha kaliteli hem fiyatı biraz düşük olur 2.el
dedigim gibi pek üst düzey beklemiyorum evde kayit isine yeni girecegim icin basit ve bi o kadarda beni tatmin edicek bi kart olsun yeterli :)

@progressiva
evet Resident abimizin RME ve E-Mu lari 1000 liradan basliyor :) M-Audio Fast Track Pro 500$ civari. 2.el bakabilirim.
Suanda 1-2 tane kart arasinda kaldim acaba hangisi iyidir?
- M-Audio Fasttrack USB II 370 TL
-Line 6 POD Studio GX 300 TL

@seulb eğer D.T tonu alma cabam olsa biraz daha para biriktirmeye yönelirim. fakat simdilik isimi görsün diyorum. pod xt live epey tuzlu bana göre. bu isin daha caylagi oldugum icin gerek duymuyorum. belki seneye RME kartlairndan alabilirim :)

Fast Track Pro 500 TL civaridir. 2. el alabilirsin. Bunlardan asagi modeller onermem dostum. Hi-Z Input, Direct Monitoring ozellikleri olmali. Preamp'i kaliteli olmali. Para eden seyler bunlar zaten. 24-bit 96 Khz kayit ortami yeterlidir. Bence Fast Track Pro.

biraz sıkıp pod x3 live al. mikrofonla monçtörle uğraşma. ev içi kayıt için biçilmiş kaftan. dahili mikrofon , bas gitar simule & kabin seçenekleriyle orta halli bir ses kartıyla ciddi soundlar elde edersin. yani en ucuz ve güzel çözüm bu olur sanırım. hazır patchler ile net desteği de çok iyi. ayrıca kendini ses kartı olarak tanıtıyor istersen onboard sistemde bile ciddi sonuçlar alanlar gördüm.

@progressiva

Benimde düşündügüm 1-2 karttan biriydi Fast Track Pro. onun haricinde Presonus da düşünüyorum.

@halilpazarlama

Sanırım bu işin olmazsa olmazı ses kartı. İlk olarak bir ses kartı edinmem gerek. Zamana prosesörlerle dahada efekt yelpazesini genişletebilirim.

Geri