Before Sunrise

G

Guest

Geçen hafta, ayın 5' i filandı yanlış hatırlamıyorsam; Cnbc-e' de seyrettim bu filmi. Daha önce izlememiştim, ve açık konuşmak gerekirse böyle duygusal aşk fantezi üçgeninde dönen senaryolardan da pek haz etmem. Ama o kadar etkilendim ki bu filmden...

İki kişi trende karşılaşıyor ve Amerikalı erkek Jesse' nin ineceği yer olan Viyana' ya gelindiğinde Fransız kız Celine' i zevk aldıkları muhabbetlerine dayanarak onunla beraber gelmeye ikna etmesiyle başlıyor olaylar. daha sonra özgür bir şekilde dolaşıyorlar; taa ki ertesi gün Celine' in bineceği tren kalkana kadar. Çimlerin üzerinde uyuyorlar, beraber geziyorlar; kısacası özgür bir şekilde istedikleri herşeyi yapıyorlar beraberce. İkiside gündelik hayatın kokuşmuş ilişkilerinden bıkmış, ikiside arayış içerisinde. Ustaca hazırlanmış çok güzel dialoglar var filmde ve bu dialoglarda görüyoruz ki birbirlerini çok güzel tamamlıyorlar.

Filmin konusu kısaca bu. Herşey doğaçlama gelişiyor; ustaca hazırlanmış senaryonun haricinde belkide beni en çok cezbeden bu oldu bilmiyorum ama çok etkilendim bu filmden. Turizmle uğraşan ve kafasının bir köşesinde günün birinde Interrail ile herşeyden uzak seyehat etme düşüncesi olan biri olarak, belkide buda bir etkendir bu kadar etkilenmemde.

Seyredenler varsa görüşlerini bekliyorum, seyretmeyenlerde böyle bir fikre nasıl bakıyorlar merak ediyorum...

ya ben bu filmin bu sene gösterime giren yada türkiyede gösterime girecek yada gösterime girecek mi burada bilmiyorum devamı olan Before Sunset'i izledim tersten gidiyorum yine ne güzel :LOL: şimdi Beforen Sunrisı bulup izliycem ehuuea...
benimm devam filmi baya hoşuma gitmişti diyalogları, oyunculuk... ki film zaten baştan sona diyalog ki Paris turu yapılaraka yapılan bu diyolagları izlemeye doyum olmuyo...devam filmini beendim gerçi ilk filme göre daha kötü diyenler war, bilmiyorum...ilk filmini izlemem lazım :p

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Yapma ya! Devamıda mı çekildi? Before Sunrise 1995 çıkışlı bir film, B.Sunset ne zaman gösterime girdi?

cnbc e de mi oynadı...tüh ya kaçırdımm...

süper bi filmdi yaa...hele o güzel güzel cümleler kuruyolardı ya,ilişkiler hakkında falan,hoşuma gitmişti o zamanlar bayaa...before sunsette çok güzel...aradan 9 yıl geçmiş halleri....böylede bi spoilerimsi bişey benden size:p

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Evet abi dediğin gibi müthiş dialoglar var filmin içinde...! Gerçekten çok anlamlı. Dünden başladım aramaya. Acaba öyküde 9 yıl sonrasındamı geçiyor yoksa son konuşmalarında sözleştikleri gibi 1 yıl sonrası mı anlatılıyor çok merak ediyorum doğrusu. Sakın söylemeyin! :D

e yuh aradan o kadr zaman geçmiş o kadr makyajla nas gençleştirecekler diye düşünüp olmaz yaa böle bişey demen çok kısa bi zaman alıyor...yani :p
9 yıl sonrası babalar :)
söylesek ne olurkine yaa,, dursun bi kenarda :p

tebrik ediyorum başlığı açanı..
hayatımda en çok etkilendiğim film tartışmasız..cnbc'de iki kez izleyebildim sabaha karşıydı ikiside. sanırım samimi davrandığımda böyle birşeyler düşlediğimin farkına varıyorum..
ikincisinin çekldiğini bilmiyordum..sadece before sunrise'ın çok düşük bütçeli bir film olduğunu duymuştum çok mutlu oldum öğrendiğime..

Türkçe' ye çevrilmişlerini bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla film satan her yerde orijinal isimleriyle geçiyorlar yani ''Before Sunrise'' veya ''Before Sunset'' desen bir sorun çıkacağını sanmıyorum...

Ben denemiştim amahiç anlayan ya da bilen çıkmadı filmleri..Hattaq orjinal isimlerini söylediğim halde Türçe'ye çevrilmişlerini sormuştular.

Aylardır pc'de kayıtlıydı,açıp bakmadım bile görüntüleri nasıl diye.Hakkında tek bir bilgin bile yoktu üstelik.
Geçenlerde açıp izledim.niye daha önce izlemedim diye pişman oldum.

1995 yapımı before sunrise ve 2004 yapımı before sunset olarak iki bölüm aslında film.
İlk filmi yani bwefore sunrise'ı izleyenler bir diğerini 9 yıl sonra izlemek ve beklemek zorunda kalmışlar yani.
neyse ki ben iki geceye sığdırdım,ertesi gün merak ederek acaba ne oldu diye :)

Before Sunrise,trende tanışan iki kişinin avusturyada trenden inmeye karar verip geçirdikleri bir geceyi kapsıyor sadece.
Ruh ikizi,anlaşmanın mükemmelliği,dokunmak isteyip de dokunamamanın bastırılmış hisleri...
Sonra avusturya'nın büyülü sokakları,bir şişe şarap,bir kaç güzel şarkıyı minicik geçmişinize kazıdığınız saniyeler...Konuştukça birbirine hayran olan iki insan..
...Ama sabahında şehirlerine dönmek zorunda olan iki yabancı...Elveda diyecek olmanın sinirbozucu gerçekliği...Sokakların,meydanların,şarabı içtiğiniz parkın günışığındaki o hissiz görüntüleri...
Bu hisler içinde bırakıyoruz Celine'i ve jesse'i avusturya'da..birbirlerine altı ay sonra aynı tren istasyonunda buluşma sözü veriyorlar..

Sonrası mı?
9 yıl sonra cekilen before sunset veriyor cevabı bizlere.Tekrar birbirlerini gördüler mi?Beraberler mi?
Film sandığımız gibi onların 6 ay sonra verdikleri buluşma gününden baslamıyor.9 yıl geçmiş onların da aralarından..Dışardan ne kadar mutlu görünseler de,o geceyi unutamamış iki yetişkin olmuşlar..Üstelik erkek kahramanımız Jesse before sunset'te,yazar olup kitaba dökmüş tesadüfen tanıştıkları tek günlerini..

.....
Kısacası;tekrar tekrar izleyebilirim.Senaryosu,cekimleri herşeyi öyle abartıdan uzaktı ki..

Geri