Demo Kayıtlar Ve Teknik Yorumlar

beğendiğine sevindim , krosları açayım biraz daha diğer kayıtlarada benzer yöntem ile düzenliyeyim , yardımların için saolasın... Üzerlerine vokal eklendiğinde tekrardan rahatsız ederim :) kolay gelsin...

Davul sample larını değiştirip daha gerçekçi tınlayan bir sample kütüphanesi kullansan daha iyi olabilir. Tabiki her zamanki sıkıntı tuşeler.

Davul konusu bir sorun evet ama bir gitarist olarak besteyi daha çok belli etmesi amacıyla kullanıyorum sadece,tuşelerle uğraşmıyorum o kadar...Grup olarak alıncak kayıtta davulcu ilgileneceği için o kısımla...
chromatickey tam olarak farkedemedim bahsettiğin noktayı gitar tonuyla ilgili bir karmaşa mı var?

Bu arada vakit ayırdığınız için teşekkürler arkadaşlar

http://rapidshare.de/files/39267558/Track_1.mp3.html
basçı arkadaş ile yaptığımız bir çalışma. yakın bir zamanda bir davulcu bulduk, vokal ve sözlerimiz de hazır, rötuşları yapıp adam gibi ekipman mikrofonlayıp kaydedeceğiz umarım bu aralar. klavyeci arıyoruz bu arada d:

Biraz amele usülü bir kayıt aldık, gerekli donanımımız bulunmadığı için gitarları ve basları direkt olarak processorlerden küçültücü ile laptopun mikrofon girişine girdik. :) Gitarların biraz cılız ve ham gelmesi bu sebepten. İşin frekans analizi gibi çok teknik detaylarından anlamadığım ve kendim kayıt almak konusunda cidden hiçbir tecrübem olmadığı için soundu oluştururken, kayıtları mikslerken ve davulları ayarlarken kulağımdan başka bişey kullanamadım. Lead kanalının leveli biraz fazla kaçmış, onu görmezden gelin. Eminim burda kayıt konusunda çok tecrübeli arkadaşlar vardır, bu konuda tavsiyelerinizi - görüşlerinizi bekliyorum.

Gitarları kaydederken 44khz kayıt aldığımızda arkada garip bulanık bir hiss soundu oluşuyordu. Özellikle tizleri açınca bu hiss daha çok belli oluyordu. Ne yapsam bunu engelleyemedim. Gt-6'nın çıkışı sanıyorum 22khz, clipping distortiondan kaynaklanıyor olabilir diye düşünüp kayıt kalitesini 22khz ye indirdim. Hiss yokoldu, tabi biraz definition'dan yedi öyle yapmam. Daha sonra 22khz'de gitar ve basları miksleyip, 44khz davulu üstüne attık.

Ekipman:
Ibanez Uv777 - Boss gt-6
Jackson c5a - zoom 3000b

editing kısmını cooledit'te hallettik.
davulları ise guitarpro ile yazıp fruityloops'da sampleladık.

moodyspace demiş ki:
Davul konusu bir sorun evet ama bir gitarist olarak besteyi daha çok belli etmesi amacıyla kullanıyorum sadece,tuşelerle uğraşmıyorum o kadar...Grup olarak alıncak kayıtta davulcu ilgileneceği için o kısımla...
chromatickey tam olarak farkedemedim bahsettiğin noktayı gitar tonuyla ilgili bir karmaşa mı var?

Bu arada vakit ayırdığınız için teşekkürler arkadaşlar

0:18 de başlayan bölümden bahsediyordum. Çok rahatsız edici değil ama sanki reverb e boğulmuş gibi.

ben dinledim :) hysteriayı dinledim addictive drum seslerini nasıl kullandığını merak ettim. açıkçası şarkının orjinalini bilmiyorum ama bateri sesleri ya vuruşlardan ya da davulun şarkının kendi yazılımından biraz garip geldi. zile hep aynı "tıs" diye vuruyor yani ...

bundan başka gitar sesleri boğuk geliyor benim çıkışlardan davula reverb vermişsin ama gitar buna göre başka bir yerde gibi olmuş , vokalde daha başka bir yerde gibi duyuluyor...

ve genel olarak ses dengeleri arasında da çok fark var bence...

debelenenni demiş ki:
ben dinledim :) hysteriayı dinledim addictive drum seslerini nasıl kullandığını merak ettim. açıkçası şarkının orjinalini bilmiyorum ama bateri sesleri ya vuruşlardan ya da davulun şarkının kendi yazılımından biraz garip geldi. zile hep aynı "tıs" diye vuruyor yani ...

bundan başka gitar sesleri boğuk geliyor benim çıkışlardan davula reverb vermişsin ama gitar buna göre başka bir yerde gibi olmuş , vokalde daha başka bir yerde gibi duyuluyor...

ve genel olarak ses dengeleri arasında da çok fark var bence...
teşekkürler önce dinlediğin için

vokal olayı muse daki gibi dist falan eklendi sese
tıs olayında katılıyorum cidden

ama musedan dinleyip yorum yapabilirsen bi de sevinirim

http://www.herkesdinlesin.com/sonatok

adresindeki ilk şarkı; eski versiyonuna göre reverb ayarları ile oynadım , tek reverb kanalı kullandım. Gitar kanalına wave's in s-imager'ını uyguladım . Audiomixdown haline ozone uyguladım... diğer kayıtlara göre gitar sesini diğer enstrumanlara daha çok karıştırmaya çalıştım özellikle bu açıdan değerlendirebilirseniz sevinirim..

Diğer kullandığım program ve ekipmanları yazmıştım ama tekrar etmek gerekirse ; Cubase sx3, creative ses kartı , jackson gitar , boss mt-2 pedal ve amplitube metal, davullar addictive drums , basslar hardcore bass , flut sesi : Miroslav Philharmonik CE , çello sesi : Garritan Gofriller Cello , pad : atmosphere

cevap gelene kadar ilgili adrese iki adet daha yeni kayıt ekledim. Önceki özetlediğim konu ve yeni gitar tonları denemesi ve müziğe karıştırma sorunsalları üzerinde "teknik" kulaklarca duyulmayı beklemekte :)

Arkadaşlar bende yaptığım kayıtları sizlerle paylaşmak istedim yaklaşık 2 senedir elektrogitar çalıyorum 1 senedir de kayıtla uğraşıyorum.Kayıtları evimdeki emektar bilgisayarımla yapıyorum.Onboard bi ses kartım var.3 tane kaydım var.Bunlardan Angry Heart en eskisi.En yenisi de Esinti.Kayıtlarım hakkında yorumlarda bulunursanız eksiklerini falan söylerseniz çok yardımcı olursunuz.Şimdiden çok teşekkürler.
Kullandığım ekipman:Cort stat 2t gitar,digitech rp250 prosessor(usbden girerek kaydı aldım),logitech x530 ses sistemi,onboard ses kartı.
Programlar:Kayıt,miks ve mastering için cubase 3,bateri için addictive drums,bassları kendi gitarımla kaydettim.

http://www.babulous.com/609129/thesnakesabo/profile.jhtml

@hcard90 , davul tuşeleri ile hiç uğraşılmamış . addictive ile çok daha iyi bir davul yakalayabilirsin. gitarla yazılmış basslar ilginç olmuş yani tam bass sesi gibi değil ama kulağa hoş geliyor. gitarı usb den kayıt ne kadar değiştiriyor bunu bilmiyorum ama line in den kayıt ve ses üzerinde çeşitli oynamalar yapmak daha iyi sonuç verebilir.

@airsrevenge, hangi ekipmanlar kullanıldığını belirtseydin keşke , gitar sesi haricinde pek iyi gelmedi benim kulağıma hocam.sesler çok ölü geliyor kulağa vokalde fena gelmiyor kulağa ama gitarla bütünlük oluşturmuyor bence sanırım basstan kaynaklanan sorunlar yüzünden büyük bi dengesizlik var gibi ...

her iki yorum için siteden gelen ilk kaydı dinledim onlara dair benim ses sistemimden duyduğum kadarıyla olan yorumlar yazdım...

ben forumun bu kısmına özellikle elinde monitör olan insanların ses dengelerini değerlendirmeleri ve teknik bilgiye sahip olanların hataları söylemeleri bakımından mesajlar atıyordum. Bende monitör olmadığı için kendi ses sistemimde yapılan eleştirilere yada elimdeki prof kayıtlardaki dengelere barakak birşeyler yapmaya çalışıyorum, forumun bu kısmı baya bir süredir çok durgun elinde monitör olan insanlar olayın teknik kısmından anlamasa bile bass yüksek olmuş hocam tiz şöyle olmuş hocam gibi yorumları yararlı olur diye düşünmekteyim..

Bass seslerinin alt frekanslarını biraz açtımki arkadaki boşlukları doldurup daha geniş bi ses elde etmek istedim sanırım öylede oldu.Yalnız davul tuşelerini daha iyi hale getirmek için ne yapmam konusunda yardımcı olursan çok sevinirim.

klavye ile yazıyorsan vuruşlarının sertliğini çalarken ayarlamalısın klavye ile yazmıyorsan cubase de velocity değerleri ile tek tek oynaman gerekiyor bazı yerlerde daha sert vurmalı bazı yerlerde daha yumşak , mouse ile baya bir uzun sürer ve tam içine sinen bir sonuçta alamayabilirsin ama örneğin ataklarda yada kicklerde ilk vuruş sert ikincisi ondan daha yumşak olur buna benzer şeyler var bir çok hem deneye yanıla hemde biraz davul çalanları gözlemleyerek bu konuyu halledebilirsin, yani en azından ben öyle yaptım... kolay gelsin

Geri