Teller nekadar aralıklarla değiştirilmelidir?

Elixir çok süper teldir denmiş ama 10 luk elixir var gitarımda ve hiç memnun kalmadım daha 1 ayını yeni doldurdu fakat manyetiklerin üstünden telin sarımları ayrılmaya başladı(geçen günde elimin kayması sonucu yaptığım bendle la teli köprüden çonk diye koptu.Evet hakkaten pahalı ama ben en çok Fenderden memnun kaldım şimdiye kadar.Deniyorum sırayla her teli kendime en uygunu arıyorum.

Floyd Rose hakkaten dert akordu çekeyim Eb de çalayım dedinmi orda kalıyorsun sabit köprüde yok öyle dertler ama floyd da lazım eğlencesi var onunda.

ben 2 gitarda da elixir kullanıyorum hiç sorunum olmadı
kullandığın pena metal falan mı?
elin çok mu terliyor
eğer terleme olayın varsa gitarı kaldırırken önce güzel sil telleri ter vs kalmasın böylece telin ömrü uzar
1 ay içinde böyle sorunlar olmaması lazım benim daha fazla oldu mesela son aldığım tel günde 2-3 saat çalıyorum

birde köprüden koptuysa teli takarken gereğinden fazla sıkmış yada yamultup takmış olma ihtimalin olabilir

Pena Planet Waves in 0.99 olması lazım yıl oldu kullandığım bu penayı silindi yazıları elim aksine sıfır terleme yapar ama ben her çalışımdan sonra silerim telleri.telleri de ben takmadım 3 ayda bir kıvılcımda bakıma götürüyorum ben gitarımı orda telleri de değişiyor.tabi kopunca ben taktım ama zannetmiyorum öyle olsun.

valla kardeşler benim bildiğim tel kopunca deiştirilir yani ben öyle yapıyom gayet güzel oluyo

Tellerime 1 ay ömür biçiyorum. Rutin canlı performans yaparken 4. haftada kopmayan tel görmedim. Tabi bu benim çalış tarzım ve ellerimin kimyasıyla alakalı bir şey. Klasik gitarlar için kullandığım en harika tel Luthier'di. Elektrik gitar için ise en çok Dean Markley Blue Steel'dan memnun kaldım.

Arkadaşlar bunun sabit bir süresi yok ki...Teller ne kadar zamanda bir değiştirilir? Bu ne kadar sıklıkla çaldığın,ne marka tel kullandığın,ellerinin ne kadar terlediği,ne tarz havası olan bir ortamda bulunduğun,gitarının sehpada mı yoksa case de mi durduğu hatta çalış stiline göre bile değişir...O yüzden bir arkadaş ayda bir değiştiriyor diğeri 3 ay kullanıyor bir diğeri hafta da bir değiştiriyor olabilir.Sabit bir süresi yoktur telleri değiştirmenin.

walla her hafta pazartesi günü tellerimi deiştiririm tel deiştirmek iyidir fakat deştirmeyi bilmiorsaniz bir müzik ewine başwurun ( adma gibi bi yer olsun :D) deiştirmeyi biliosaniz derken demek istediim şu... tellerin hepsi ayni anda çilkarilip takilmaz buu yapmak muhtemel cizirti weya komya neden olur gitar kendini kaybeder ( eer adam gibi floydrose yoksa) çünkü teller takiliyken gitarin kasayla sapin birleştigi bölümüne yakalşik 1 ton basinç yapar we siz tüm telleri çikarip bu basinci bi anda keserseniz tum ayarlariniz gider... yapilmasi gereken ince mi den başlayip kalina doğru sirasiyla çikarmaktir... benden tawsiye.. kolay gelsin..

bu arada 6,5 yildir gunde ortalama 9 saat çalarim o nedenle her hafta deiştiririm elimde olsa 3-4 gunde 1 deiştiririm ama paramada yazik:D... ya suda war gitarina iyi bakarsan oda sana iyi bakar .. sen klawyeyi temizlemessen sen gitarin gerekli bakimlarini temizliğini yapmassan birak kopsun tellerin sende raat et bende :D klawyede olusan pislikler (ter nedeniyle hawadaki tozcuklarin klawyende sana eşlik etmesi ) zamanında temislenmesse hem bi süre sonra parmaklarini acitir hem keyif wermez hemde fazla yorar ( solocuysan ) zaten keyif wermeyen bişi icinde 15 milyon werilmez... en iisi sadece telleri deil hersei dusunun bunlarin hepsi bağlantili birbiriyle bence...

bu arada 6,5 yildir gunde ortalama 9 saat çalarim o nedenle her hafta deiştiririm elimde olsa 3-4 gunde 1 deiştiririm ama paramada yazik:D... ya suda war gitarina iyi bakarsan oda sana iyi bakar .. sen klawyeyi temizlemessen sen gitarin gerekli bakimlarini temizliğini yapmassan birak kopsun tellerin sende raat et bende :D klawyede olusan pislikler (ter nedeniyle hawadaki tozcuklarin klawyende sana eşlik etmesi ) zamanında temislenmesse hem bi süre sonra parmaklarini acitir hem keyif wermez hemde fazla yorar ( solocuysan ) zaten keyif wermeyen bişi icinde 15 milyon werilmez... en iisi sadece telleri deil hersei dusunun bunlarin hepsi bağlantili birbiriyle bence...

Albüm kaydı yapmıyorsanız tellerden biri kopana kadar çalın. Bunun dışında, fret üzerine basmaktan dolayı teller fretlerin çıkıntılı şeklini almaya başlar ve bir süre sonra nota basınca titrek bir ses çıkar gitardan. Bu titreme genellikle sol si ve mi tellerinde duyulur, sargılı değildir çünkü. İşte o zaman artık teller bitmiş demektir.

yaa benim kafamda cevaplayamadığım birçok soru var bunlardan birkaçı şöyle

mesela elimizde 09 ve 12 lik teller var bu tellerden hangisi daha önce eskir ??

sustain 09 da mı 12 de mi daha iyi yakalayabiliriz

09 dan daha ince teller, 12 lik tellere oranla daha az sıkılır buda gevşek olması ve fretlere çarpması anlamına gelmez mi ? (özeliklede 24 perdeli gitarlar için)

24 perdeli gitarlarların sustaini 21 perdelik gitarlardan daha mı fazla ?

12 lik ve daha büyük tellerde power akor daha mı sağlıklı basılır ?

en ince tel takımıyla yani 09 dan daha ince tel ve 12 den daha kalın tellerle basılan power akor lar arasında ses bakımından gibi farklar olur ?

vee son sorum floyd rose li gitarlarda tremolo yardımı ile telleri geriye doğru çekmek nekadar doğrudur hem gitar hem de teller açısından

wodyy demiş ki:
yaa benim kafamda cevaplayamadığım birçok soru var bunlardan birkaçı şöyle

mesela elimizde 09 ve 12 lik teller var bu tellerden hangisi daha önce eskir ??

sustain 09 da mı 12 de mi daha iyi yakalayabiliriz

09 dan daha ince teller, 12 lik tellere oranla daha az sıkılır buda gevşek olması ve fretlere çarpması anlamına gelmez mi ? (özeliklede 24 perdeli gitarlar için)

24 perdeli gitarlarların sustaini 21 perdelik gitarlardan daha mı fazla ?

12 lik ve daha büyük tellerde power akor daha mı sağlıklı basılır ?

en ince tel takımıyla yani 09 dan daha ince tel ve 12 den daha kalın tellerle basılan power akor lar arasında ses bakımından gibi farklar olur ?

vee son sorum floyd rose li gitarlarda tremolo yardımı ile telleri geriye doğru çekmek nekadar doğrudur hem gitar hem de teller açısından

bildiğim kadarıyla yanıt vereyim;
-kalınlığa göre eskime süresinin değişeceğini sanmıyorum. sonuç olarak bir süre sonra salınımı bozulacaktır (kalın telin direnci yüksek olacağından biraz daha fazla dayanabilir ancak bunun ciddi bir süre olacağını hiç sanmıyorum). oksitlenerek eskime konusunda da değişiklik olmayacaktır.
-mantık olarak kalın telin titreşim şiddeti daha kuvvetli olacağından sustaini de ince tele oranla daha kuvvetli olmalı ancak yine de kıyas yapmadığımdan garanti edemem.
-09 tellerde 12 ye oranla cızırdama oranı daha yüksektir
-kalın tellerin bass karakteri özellikle power akorlarda elbette daha belirgin olacaktır

bu arada yuakrıda gördüğüm bir mesaja da yanıt yazayım (eski olsa da...)
elixir tellerin 1. düşmanı eskimiş penalardır. eğer kısa sürede üzerindeki koruyucunun aşındığı görülüyorsa mutlaka pena değiştirilmelidir. Elixir teller özellikle amatör müzisyenler için nimet gibidir. Uzun süre tınısından kaybetmeden ve oksitlenmeden her daim rahat bir kullanım sağlayan tek tel bunlar. O yüzden uzun süredir 0.10 elixir kullanıyorum. 2. tercihim ise dean markley blue steel olacaktır

slm

herşeyi söylemişsiniz ama burda insan faktörüde var çalış sıklığından ziyade eğer elleri çok terleyen biriyseniz benim gibi telleri değiştirme aralığı buna görede değişebilir....

Geri