Evde PC ile Kayıt...

Fast track usb satınalma radarıma yakalandı ama yabancı forumların birinde usb 1.1 olduğu için latency sorunu var diye bir yorum okudum.

Var mı bu aleti bilen kullanan? M-audio ürünlerinden başka hangisini tavsiye edersiniz laptop'la kullanmak için, Firewire Solo nasıldır mesela?

Bu arada yine Compel ve M-audio sitesinde bütün programlarla uyumludur yazıyor ama yine yabancı bir forumda Guitar Rig'le çalıştıramayanlar gördüm, bu konuda fikri olan var mı?

Güncelleme: Araştırmalarıma devam ettim yabancı forumlarda anladığım kadarıyla usb olan kartlar genelde uzun süre tatmin etmeyecek gibi görünüyor. Müsizyen odaklı olmalarından dolayı her halikarda bir Creative ürününe karşı önce tercih edilebilirler ama galiba (hele de laptop sözkonusuysa) en makul çözüm M-audio Firewire 410 veya Solo.

Bu arada laptop on-board ses kartıyla kayıt girişimlerim oldu, Guitar Tracks Pro ve Guitar Rig'de ancak çıplak gitarla biraz gitar sesine benzer biz ses elde ettim, birşeyler koyunca araya (amp modelling, effects vs)anında zinnn, cızzz filan başlıyor. Asio masio herşey yüklü, bir tek windows'dan line/mic record level'ı düşürmeyi denemedim ama o da fayda edecek mi bilmiyorum sonuçta ses çok kirli. Yanına en basitinden bir drum loop ekleyince bile cozutuyor bazen ses (peak bir noktada kilitleniyor veya dıdıdıdıdıdıdınnnn diye takılıyor), acaba ses kartında mı sorun anlayamadım.

selamlar.....
öncelikle hemen sorunumdan bahsedeyim.. bende program olarak cubase sx 3.1 ve cool edit pro 2.1 var ve kayıt yaptığım bilgisayar hp compaq nx 6110 lap top..sound max ses kartına sahip alet... 512 mb ram ve 1.73 ghz işlemcisi var ve sorunum şu:
kayıt yaparken 2 tane sorunum oluyor ilki amfiden line out ile (mic girişine giriyorum bilgisayarda) ses alınca çok dip gürültüsü oluyor... processorın headphones çıkışından ses alınca bu ses nispeten azalıyor ama yine de devam ediyor...

ikincisi ise kayıttan 3 saniye sonra ses düşmeye ve phaser efekti varmış gibi geliyor.. bu sorunu halletmemin en pratik yöntemi nedir? düzgün
gitar kaydı yapamayacak mıyım?

Dip sesin bir kaç nedeni olabilir :
1-Ses kartın:
Bu ses kartınla malesef dip sessiz bir kayıt yapamazsın,unutma...Ama ayarları iyi yaparsan genede idare eder birşey yapmak mümkün.Efektörü kıs/aç,PC mic giriş seviyesini yükselt/kıs,PC line in dene,kıs,aç Yani deneoğludene :)

2-Amfiyi ve pc'yi bağladığın hattın topraklama sorunu:
Amfinin line out'undan gelen sinyal mono mu stereo mu?Üstünde emulated yazıyor mu?Yazmıyorsa işin biraz zor,ama yine deneoğludene 8O
Efektöre bağlayınca dip sesin nispeten azalmasının sebebi,bu tür aletlerin
topraklanmaya daha az ihtiyaç duyması olabilir.Hatta kayıt yaparken adaptör değilde pil kullanırsan daha iyi olur sanırım.

Kayıttan 3 sn sonra hadisesini anlamadım,efektörün veya amfinin fx leri açık olmasın.Veya Cubase'de kayıt yaptığın kanala bir efekt insert etmiş olmayanzi....

kayıttan 3 saniye sonra hadisesi şudur...
programdan efekt vermiyorum gitara.. direk processorın kendi sesini kullanıyorum çalmaya başladıktan 5 6 saniye sonra kaydedilen ses dinledinildiğinde bu sesin yavaş yavaş alçalmaya boğuk bir hale geldiğine ve sanki phaser efekti varmış üzerinde gibi bi ses gelmesine neden oluyor bişeyler ama ben çözemedim..hani 64 kbps mp3 ler sert şarkılarda dalgalanır ve ses boğulur ya onun gibi diyebiliriz kısmen...

öncelikle bir creative'cinin daha kanına girdiğinizi belirtmeliyim :)

kayıt için bir pc toplamak üzereydim ve olmayan parama kıyıp bir creative audigy4 pro (320$+kdv) alacaktım ancak tüm forumu okuduğumda planlarım altüst oldu. ilk sorum bu kartı bilen, tanıyan, kullanan var mıdır? esas merak ettiğim ise m-audio 192 ile 2496 arasında net olarak ne fark olduğudur. şimdiden teşekkürler..

slm ben ev de kayıt için bilgisayar toplamayı düşünüyorum.Gitar kaydını gt6 kullanarak yapacam.Bunun için farklı bir ses kartı gerekir mi yoksa m-audio 2496 pcı işimi görürmü.
Birde anakart,kasa vs.. ile ilgili forumun başındaki mahçemin yazdıkları hala geçerlimi?

merABA ben ewde kendi parçalarımı kayıt etmek istiyorum ama ne prog. kullanacağımı we nasıl kullanacagımı bilmiyorum bana yardımcı olabilirmisiniz. bu arada normal bi ses kartına sahibim ve yeni bişey de alamaycagım.. yardımlarınızı bekliyorum..

meancha demiş ki:
öncelikle bir creative'cinin daha kanına girdiğinizi belirtmeliyim :)
kayıt için bir pc toplamak üzereydim ve olmayan parama kıyıp bir creative audigy4 pro (320$+kdv) alacaktım ancak tüm forumu okuduğumda planlarım altüst oldu.
Aferin akılanmışsın,Creative'i boşver :D
ilk sorum bu kartı bilen, tanıyan, kullanan var mıdır? esas merak ettiğim ise m-audio 192 ile 2496 arasında net olarak ne fark olduğudur. şimdiden teşekkürler..

192 nedir? 192 kHz kayıt anlamına gelir.Ama 192 kHz olayı gereksizdir,96 kHz yeterlidir.
2496 nedir? 24 bit 96 kHz anlamına gelir.

http://www.compel.com.tr/m-audio/audio/audiophile192/index.php (200$+KDV)
http://www.compel.com.tr/m-audio/audio/audiophile2496/index.php(127$+KDV)
Creative audigy4 pro (320$+kdv) :LOL:

amaranth demiş ki:
merABA ben ewde kendi parçalarımı kayıt etmek istiyorum ama ne prog. kullanacağımı we nasıl kullanacagımı bilmiyorum bana yardımcı olabilirmisiniz. bu arada normal bi ses kartına sahibim ve yeni bişey de alamaycagım.. yardımlarınızı bekliyorum..

http://www.turkrock.com/ftopic3009.html
1-Bu başlıkta çok iyi programlar var.Dene ve sana hangisi kolay geliyorsa onunla kayıt yap.Paran varsa Cubase benzeri programlarda alabilirsin ama pişmeden hiçbir şey alma.Hatta Windows Ses Kayıt Edicisi ile başlayabilirsin kayıt yapmaya...
2-Gitar çaldığını varsayarsak,ses kartına giriş yapabilmen için bir efektörün veya amfin veya gitar preamp'in olması gerekiyor.En kolayı efektörün çıkışını ses kartına girmektir.
3-Kendi parçalarını kayıt etmek istiyorum demişsin ama ne çalıyorsun?Enstrumanist misin? Vokalist misin ? Yoksa makinist mi? :LOL:
Lütfen daha açıklayıcı arkadaşlar...

Kristal adlı bir programla düzenlemeleri yaptığım ve guitar pro desteğiyle perkusyonu yaptığım bir dosya.Arkadaşlar fazla büyütmeyin gözünüzde demo yapmayı ben bu şarkıyı celeronda yaptım ve bu basit programlarla...Hemde sandığınızdan çok kısa bir sürede... Dinleyin bi derim... http://rapidshare.de/files/6920589/Elma_Giri_.mp3.html

Buda ses kaydedicisi kullanılarak yapılmış güzel bir demo çalışması... Dinleyin sizlerinde neler yapabileceğini anlayın... http://rapidshare.de/files/6917547/melek.mp3.html

mertcu2 demiş ki:
slm ben ev de kayıt için bilgisayar toplamayı düşünüyorum.Gitar kaydını gt6 kullanarak yapacam.Bunun için farklı bir ses kartı gerekir mi yoksa m-audio 2496 pcı işimi görürmü.
Birde anakart,kasa vs.. ile ilgili forumun başındaki mahçemin yazdıkları hala geçerlimi?

2496 sonuna kadar işini goruru arkadasım kolay gelsin kaydettikce yolla dinleyelim ama biraz ramini yüksek tut derim ;)

beyler, acid 4.0 a actıgım tempoyu dinleyerek gitarları kaydediom...bunların uc ve sonlarındakı sesleri kesip fruıty loops4 e herhangi bi kanala sırayla acıyom...fl4 e tempo yazdırıp bass falanda susledımmı...bundan ıyı studıo albumu olurmu soyleyın ha?....ulan bunca ısımın arasında album cıkarcam yakında ..meraklı amatorlere duyurulur cok kurcalamayın plag ınleri bas distorte yakala melodıyı tez zamanda.haa bu arada guıtar fx box 2.6 yıda tavsiye ederim...metronome al...koy dizine...ac tempoyu kaydet gitarı hard diske fx box ile..sesi gec verioya o hesaptan..yukle bu kayıtları fl4 'e ne baba album cıkar ulan be...

memorial demiş ki:
beyler, acid 4.0 a actıgım tempoyu dinleyerek gitarları kaydediom...bunların uc ve sonlarındakı sesleri kesip fruıty loops4 e herhangi bi kanala sırayla acıyom...fl4 e tempo yazdırıp bass falanda susledımmı...bundan ıyı studıo albumu olurmu soyleyın ha?....ulan bunca ısımın arasında album cıkarcam yakında ..meraklı amatorlere duyurulur cok kurcalamayın plag ınleri bas distorte yakala melodıyı tez zamanda.haa bu arada guıtar fx box 2.6 yıda tavsiye ederim...metronome al...koy dizine...ac tempoyu kaydet gitarı hard diske fx box ile..sesi gec verioya o hesaptan..yukle bu kayıtları fl4 'e ne baba album cıkar ulan be...

:roll: :LOL:

Bu kadar ses mühendisi, prodüktör, stüdyo sahibi bunu düşünemedi, sen düşünmüşsün vallahi bravo.

Forum kurallarını bir oku bu arada.

arkadaşlar başlığı çoğunu okudum bazı arkadaşlarla aynı sorunu yaşıyorum ama ne yazık ki çözüme ulaşmak konusunda aynı kaderi paylaşmıyoruz. Sorunuma gelince marshall avt 50 amfimi ses kartıma(ses kartının çıkışı pioneer muzik setine bağlı ) bağlamak istiyorum line in veya mic ' den girdiğimde felaket bi uğultu alıyorum amfinin emulated dl outunu kullanıyorum.ses ayarlarının(recording dahil) hepsini kısmayı yada açmayı denedim,ses kartının çıkışından muzik setinin çıkardım uğultu gitmiyor. Ne yapabilirim ?

Ek olarak amfiyi pc ye bağlamadan kullandığımda tatmin edici bir ses alıyorum(çok az dip gürültülü).

Amfiden ses kartına giden kablo stereo mu?Kablo sağlam mı?

Amfi ses kartına bağlandığında uğultu yaptığına göre ya ses kartı ya gitarda bir sorun var.Veya amfide gain açık vs. buradan tahmin etmek zor.

Birde ses kartını müzik setine bağladığında, müzik vs. dinlerken uğultu oluyor mu?

Bitti. 8)

meraba arkadaslar ben mac te kayit yapiyorum ve m-audio kullaniyorum.hersey tamam kayit yapcam ama bi sorun var istedigim amfideki tonu dogal olarak kullanamamam.hadi mikrofondan kayit girsem o kalitede bi mikrofonum da yok.bildiginiz soyle sert tonlara sahip virtual proccessor falan gibi biseyler var mi? cok buyuk sorun oldu valla...

ses kartını muzik setine bağladığımda uğultu olmuyor ses gayet iyi.
gitar da ne gibi bir problem olabilir? gitarı direk amfiye bağladığımda (amfiyi ses kartına bağlamadan) bir problem olmuyor.

amfiyi ses karıtna bağladığım kabloyu değiştiriyim ben en iyisi .

Geri