Jean-Paul Sartre

noSurprises demiş ki:
nihilizme yaklaşan bi yanı var gibi gözükse de,nihilizm'de savunulan "yaşam bir hiçtir,anlamsızdır" görüşünün aksine,yaşamın anlamlı olması gerektiğini savunur..ona göre var olmak:kendi gerçekliğini yaratmak'la eş anlamlıdır..

buna da en açık cevabını "varoluşçuluk" kitabında verir zaten. taa varoluşçuluğun tanımından baslayıp, komunistlerin, katoliklerin elestirilerinin neden dayanaksız oldugunu falan anlatır. anlasılması kolay, rahat okunan bir kitap. en hos kitabı bulantıdır kanımca.

Madem forum edebiyata açilmis

Çikardigi kitaplarda felsefi olanlarla edebi olanlarin farklilik gösterdiini kendisi de söylüyor...
felsefi kitaplarinda anlatmak istediginin tam olarak anlasilmasi üzerine yogunlasirken
edebi kitaplarinda kelimelerin seçiminde kullaniminda çok titiz oldugunu söylüyor..
ama böyke bi ayrim yanlis anlasilmasin sartre'in edebi kaygi tasimadan yazdigini iddia ettigi kitaplar bile en iyi edebiyat örnekleri arasindadir...

Sartre'i seviyorum:

Yazilarini sadece belli bir zümrenin anlamasi için anlasilmaz yapma cabasi içinde degildir ,ona göre aydinin bir misyonu vardir(bununla ilgili onun aydIn tanimina bakmak faydali olabilir)

Sartre'i seviyorum:

70 yasina geldiginde yasItlarInI çok sIkIcI buldugu için kendisinden en az 30 yas küçüklerle sohbet etmekten hoslanan ,içi geçmemis bi yaslIydI....

Sartre'i seviyorum:

Bir sürü siyasi görüsle adi beraber anilan(ki her görüse baris saglayabilir umuduyla yaklasmisti) buna ragmen hicbir zaman körü körüne bi görüse baglanmayacak kadar kafasi calisan, zeki bir adamdir....

Sartre'i seviyorum:

Müzikle ilgilenmisti...Zaten ailesi müzisyen olunca müzikten bi bakima ilham aliyo olmasi kaçinilmaz bir durum..Ders verebilecek düzeyde piyano calabilirdi,kendi besteleri de vardi...Klasik müzigin yani sira caz da dinlerdi

Sartre'i seviyorum:

Çirkinligini gölgede birakan kivrak zeka ve karizmasiyla döneminin en güzel kadinlariyla birlikte olmasi taktir ettigim basarilarindandir.Gerçi onlarin Simone D.B. ile arasindaki hatrimca 51 yillik garip iliski de kitaplara konu olcak türden ilginçtir.

Sartre'i seviyorum:

Anarsistligi bireysel oldugu 2.Dünya Savasi'ndan önce de,toplumsal oldugu savas sonrasi dönemde de geçerldir....
Ama Sartre bi kaosa sebep olacak bir anarsizmi kast etmez.Onun derdi üzerinde baski hissettiren güçlerle,erklerle ilgilidir

varoşluşculuğu merak ettiğimde hocamın tavsiyesi üstüne okudum,iş işten geçti kitabını okumuştum,şimdi de bulantıya başlayacağım,tek bir kitapla yorum yapmam doğru mudur bilmiyorum ama okunmalı...

Geri