Peyami Safa

Bence bu forumda olması gereken yazarlardan...çoğu kişnini okumadığını biliyorum...Tabii kitaplarında ne anlattıgını bılmedıklerını de bılıyorum...Burdakı ınsanların ıc bunalımarını,psıkolojik catısmalarını...vsBıraz ıcıne donuk bır ınsansanız kesınlıkle okuyun...Sıze aıt tanımlayamadıgınız bır yıgın cumleyle karsılasacaksınız...
Sozde kızlar
Cumbadan rumbaya
9.harıcıye kogusu
ve Yanlızız
onerebıleceklerım arasında...

Psikolojik romanın Türkiye'deki en iyisi diyebiliriz...Tahlilleri mükemmeldir.9.Hariciye Koğuşu ise harika bir eser.Çoğu kişi lisede falan hocanın zoruyla okumuştur.Ama önemli olan anlayarak okumak.

lisede neredeyse tüm setini bitirmiştim...cumhuriyyet tarihhin en çok roman yazan şahsı...

adam para için yazmış romanları ama edebiyatı düşürmemiş...

hayatı çok çileyle geçmiş...zaten zayıf kuru sıska birymiş... teliflerden aldığı parları harayamadan hastane masraflarına ödermiş...

sıkı hayatı olmuş

Allah rahmet eylesin

thierryhenry demiş ki:
Bence bu forumda olması gereken yazarlardan...çoğu kişnini okumadığını biliyorum...Tabii kitaplarında ne anlattıgını bılmedıklerını de bılıyorum...Burdakı ınsanların ıc bunalımarını,psıkolojik catısmalarını...vsBıraz ıcıne donuk bır ınsansanız kesınlıkle okuyun...Sıze aıt tanımlayamadıgınız bır yıgın cumleyle karsılasacaksınız...
Sozde kızlar
Cumbadan rumbaya
9.harıcıye kogusu
ve Yanlızız
onerebıleceklerım arasında...

çok doğru :) ben de annemden bana yadigar kalan bir kitapta tanıştım onunla.yalnızız...çok etkilenmiştim.hala da tekrar okumayı düşündüğüm bir kitap bu.ortaokulda,lisede bize dayatılan ünlü yazarların,şairlerin arasında en iyisi diyebilirim onun için.

ben kitap alırken kitabın arkasını şöyle bi çevirip de fiyatına bakan okurlardan olduğum için dokuzuncu hariciye koğuşu bana çok cazip geldi zaten çok kalın bi kitap da degil çabuk bitiyo

peyami safa gerçekten çok değerli bir yazar fakat okuması biraz güç, çok fazla eski kelimeleri içerdiği için
9. hariciye koğuşu
fatih-harbiye
canan
mahşer
güzel kitaplarından

türk edebiyatının köşe taşlarından biri dünya yazarlarıyla aynı seviyede bir yazar yani dosto'nun türk olanı peyami safa'dır.mahşer,yalnızız,matmazek moraliya,şimşek,yalnızı,9. hariciye,fatih-harbiye hepsi muhteşem eserler.

Aslında biraz zor bir adam...daha çok paraya ihitiyacı olduğu için yazmış...Niyeti hadi bende bişeyler yazayım kültürel bir zenginlik olusturalım değilmiş...buna rağmen eserleri çok sağlam...ve edebi bakımdan çok yüklüler...

Ablamın kütüphanesi ben kendimi bildim bileli tozludur ve küçük bir çocuksanız size kadim kitapları barındırrır gibi gelir. biraz büyüyüp orta okula geçtiğinizde haififten göz gezdirirsiniz kütüphaneye. sonra birer ikişer okumaya başlarsnız kitapları, raflardan indirip. Ben peyami sefayla ilk kez 6. sınıfta tanıştım. Mahşer, Şİmşek, Bir Akşamdı ve Fatih-Harbiye yi ardarda okudum. Belki, o kütüphanenin bende bıkartıgı izlenimden, belki kitapların saman sayfa olmasından belki de uslübundan Peyami Sefa nın kitapları bana hep gizemli, kadim ve hoş gelmiştir. Gerçekten insanların yaşayabileceği çalkantıları anlatıyor, hem de çok gerçekçi bir biçimde. Yalnız bireysel değil aynı zamanda toplumsal değişimlerin izlerini de bu kitaplarda görmek mümkün. Yakın tarihimizde yaşanan olayları da çok güzel tahlil edip okuyucuya aktarmasıyla da cumhuriyetin ilk dönemleri hakkında bize ışık tutuyor. Ayrıca Peyami Sefa'nın Cingöz Recai diye bir serisi de vardır ki çocukluğumun yaz tatillerini süslemiştir...

2 muazzam yazardan biri bence turk tarihinde benim için..sait faik ve peyami safa derim..dediğiniz gibi psikolojik çözümlemelerde başarılı bi insan..9.hariciye koğuşu mukemmeldir..

..

Anayurt Otelinin filmini seyrettim. İki saat geçtikten sonra tekrar play yaparak bir kez daha seyrettim.. Ahh 12 yaşımda okuduğum Fatih Harbiye yok mu gözlerimin önünde canlanan o eski İstanbul hanımefendilerinin, beyfendilerinin giyimleri konuşmaları İstiklal caddesi ve Fatih caddelerini nasılda çağırıyordu beni.. Çok geçmeden de kendimi bulduğum İstiklal caddesi nasılda hayal kırıklığı yaşatmıştı bende.. :)Okuyunca Fatih Harbiyeyi olmak istemiyorsun O zamanda..

anayurt öteli yusuf atılgan'ındır fakat önemli değil...
ayrıca yalnızız romanının sonunda "ey insan bu kitabı sana ithaf ediyorum" la başlayan bir bölüm vardır ki akıllara bir hayli zarar verir....

yine ayrıca adnan menderes'in konuşmalarını istanbul'dan telefonla peyami safa'dan yazdırdığı da bilinmektedir...(yeğeni söylemişti bi gazetede)

Aslında türk edebiyatının en verimli yazarlarından 2 nisan 1899 da doğumuş bir yazar,15 1961 hazirandada istanbulda öldü.Zaten Peyami beyin babasıda yazardı, ismail safa bey yani yazarlık aileden geliyor,ama babası peyami daha iki yaşındayken sürgünde öldü geçim sıkıntısı yüzünden 13 yaşında iş hayatına atıldı ve gece gündüz çalışarak kendini geliştirdi hatta fransızca öğrendi kendi yaşamındanda örnekleri barındıran dokuzuncu harciye koğuşunu yazdıktan sonra adını duyurdu
hatta siz izledinizmi bilmem bende izleyemedim ama dokuzuncu harciye koğuşu trt de defalarca yayınlandı güzel film oldunu söylediler arkadaşlarım ama ben bi türlü denk gelemedim ama en kısa zamanda izliyeceğim filmi

gerçekten çok güzel kitapları var.elimde sözde kızlar kştabı vardı onu okuduktan sonra bütün kitaplarını ol-kumaya karar vermiştim,çoğunu okudumda.
insanı sıkmıyor kitapları bence sürükleyicide.
eserlerini para için yapmış birde para için yapmasaymış ne olurdu bilemiyorum...

bence o türk edebiyatının çınarlarından biri..dokuzuncu hariciye koğusu harika bişey...gençliğimizin kıymetini bilmek lazım hele ki sağlığımızın...vee yine peyami safanın fatih-harbiyesi olaganüstü bi eser...osmanlı hayatı ve batı hayatı arasına sıkışmış...özenti bi gençlik ve onun hayata bakış açısı..her yaşta onu bilecek güzel eserler bence!

bence o türk edebiyatının çınarlarından biri..dokuzuncu hariciye koğusu harika bişey...gençliğimizin kıymetini bilmek lazım hele ki sağlığımızın...vee yine peyami safanın fatih-harbiyesi olaganüstü bi eser...osmanlı hayatı ve batı hayatı arasına sıkışmış...özenti bi gençlik ve onun hayata bakış açısı..her yaştaokuna bilecek güzel eserler bence!sözde kızlar bence en iyi eseri...yazar tüm eserlerinde gençleri ve buhranlarını çok iyi anlatıyor.. :!:

Geri