Michel Foucault

Okumaya başlayıp da bitiremediğim tek kitap vardı...O kitap da Foucault'a ait olan "Hapishanenin Doğuşu"...Bir felsefeci tarihi anlatan bir roman yazınca anlamak zorlaşıyor haliyle...

micheal Faucault okumak pek çok anlamda zordur. Gerçi bu söylem tüm felsefeciler için geçerlidir. Ama size öncelikle bir tavsiyem şu olabilir. Felsefe tarihi ile başlayabilirsiniz. Macit Gökberk'in Felsefe Tarihi isimli eseri size yardımcı olabilir. Faucault, siyasal alandaki düşünüşleri de dikkat çeken bir düşünürdür. Ve bence siz tersten gidiyorsunuz. Bu da felsefeye haksızlıktır. Felsefe Tarihi bu hususta size yardımcı olacaktır. Geist ile ilgili bir eleştiri yapacaksanız bunun Hegel'deki anlamını bilmelisiniz. Saygılarımla...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ben felsefeye direk foucaulttan girmedim.Benim öğrenmek istediğim; bu adamın da bir çıraklık dönemi vardır illaki başından başlamak isterim.

Foucault'ya uzun zamandan beri bir şey yazılmamış ama bunu doğal buldum.Foucault özellikle iktidarın baskı araçlarını incelemiş bir düşünürdür.Onu okumak gerçekten zordur.Bakmayın böyle ahkamlar kestiğime bende Foucault'yu okuyamayanlar arasındayım.Ancak bitiremediği kitabı 'Cinselliğin Tarihi' gerçekten bir başyapıttır.'Toplumu Savunmak Gerekir' adlı kitabıysa diğer kitaplarına göre daha anlaşılır bir kitabıdır.Bu kitap Foucault'nun üniversitede verdiği derslerin ve konferansların metinleridir.Foucault 'yıkıcı'dır ve yıktıklarının yerine yeni bir şey koymaz.

"İnsanın tarihi insanın insan tarafından becerilmesinin tarihidir."

Foucault'nun sadece Kelimeler ve Şeyler adlı eserini okudum ben. Genelde doğa bilimleri üzerinde gidilen ama yer yer iktisadi sistemlere ve düşüncelere de değinen bir eser çıkarmış Foucault. Aslında Hapishanenin Doğuşu eserini okumayı çok istiyorum çünkü Defert ile beraber hapishaneler ile ilgili büyük araştırmaları ve çalışmaları olmuştu kendisinin. Yazdığı eser, felsefi düşüncelerle ve o her zamanki muhalif kişiliğiyle de süslenince bu konuda yazılmış pek çok eserden öncelikli yer edinecektir zannımca.

Bir de geçtiğimiz günlerde David Macey'in Michel Foucault ile ilgili bir eserini okudum, sizlere de tavsiye ederim. Ayrıntılı bir biyografi çalışması desek daha doğru olur aslında çünkü çocukluğundan başlayarak hayatındaki olaylar tek tek ele alınmış ve Foucault'nun düşünceleri, felsefi bakış açısı, tutumu olayların içerisinde aktarılmış. Önerilir...

Geri