Şehir Efsaneleri.....

Hah geldim geldim :)

Kaldığım yerden devam edeyim.

O zamanlar sağ olsun Ersin bana öyle bir teklif yaptı ki hayır diyemedim, hatta o bas gitara para bile vermedim işin açıkçası. :) Gitara ısındıktan birkaç zaman sonra gitarı "endorse" etmeye ve tanıtmaya başladım, İzmir'de kim isterse gitarı götürüp denettirdim, insanlar bu muhteşem markadan ve gitarlarından haberdar olsunlar istedim; bir de o zamanlar beni tanımayan ve kim olduğumu bilmeyen - bilmeleri de gerekmiyor tabii ki - bu yüzden bana ekipman X veya Y ya da Z ekipman hakkında atıp tutan elemanlara çok fena gıcığım vardı ve büyük enstrüman mağazalarını bitirmeye yemin bile etmiştim - :D :D :D (Bu arzum bakidir.)

Adı geçen bas gitarı deneyen herkes çok memnun kaldı, tabii ki (haklı ve doğal olarak) eleştirenler de oldu ama almak isteyip de alamayan, hemen sipariş veren, ya da bir süre sonra edinen çok insan oldu. Swing sahibi ya da denemiş insanların buluştuğu ortak görüş bu gitarın aslında biraz daha fazla bir fiyatı hak ettiğiydi. Biraz açayım, bu bası bu fiyattan satarsanız insanlar işkillenebilir, markayı edinmekten imtina edebilirler dediler, ki doğrudur. :) Ben de aşırı ucuza satılan bir malı alınmaktan çekinirim mesela, Swing yaygınlaşana kadar bunu Ersin de bizler de yaşadık. Sadede geleyim, Swing G1 Active 4 hemen hemen her türlü tona akustik ya da elektronik aksam sesi ile yaklaşabilecek,ya da kusuruma bakmayın mütevazi olamayacağım bu konuda, her türlü tona akustik ya da elektronik aksam sesi ile ulaşabilecek bir gitardır. Midli köprü tonu, baslı tizli slap tonları, balance potu ortadayken dengeli güzel ton filan bunların hepsi kendisinde mevcut. Ha Epiphone EB-3 tonu ya da Rickenbacker 4001 tonu istiyorum derseniz bunları tabii ki de veremez, çünkü aynı klasmanın gitarları değiller. Denemek isteyene kapım sonuna kadar açık, her türlü ikramım da ofisimde mevcuttur. :) (Nesquik bile :D)

Şimdilik Swing muhabbetini burada bırakıp Cort'a geçmek istiyorum. Cort'un çoğu modeli evet kabul etmek zorundayız ki ÇÖP. Cort'un birçok modelini evime sokmam, elime alıp çalmam bile. Ama bazı modelleri var ki azılı bir Cort düşmanı olan beni bile cezbediyor, uzak zaman içerisinde de bu modellerden bir tanesini edinmeyi planlıyoum. Hani model mi? Cort M600 örneğin, bana kalırsa Cort'un en başarılı modellerinden birisi. Aynı fiyat aralığında PRS SE modelleri var, ki bu gitardan en az 250-300 lira daha pahalılar. Nakit alımda pazarlıkla liste fiyatının da altına alınabilir bir gitar olduğunu düşünüyorum Cort M600'ün, sonra da kafamdaki tonlara göre manyetik modifiyesi ve bir iki ufak müdahale ve zbaaaammmm!!! Ölene kadar mokoko! :D

Bunun haricinde Cort'un gerçekten yukarıdaki arkadaşın deyimiyle "çok kral" modelleri var, misal Masterpiece serisi gitar ve basları...

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=17782&gid=111

Allah aşkına inceleyin, ne kadar da güzel bir gitar değil mi? Bana kalırsa eksiği değil fazlası olan bir gitar, o kadar param olsa Gibson'a, PRS'e, Fender'e filan hayatta para vermem bu gitarı alırım yıllarca da arkama bakmam.

Gelgelim eni konu Cort işte, Cort gitarın kralını da yapsa @BLACKHELL 'in - Selim - de dediği gibi bu gitarı belirli bir fiyattan yukarı satamazsınız, insanlar "Bu ne lan ben o paraya Cipsın, 7endır, ya da PıRaSa marka gitar alırım?" diyecekler. :D Swing'in, Cort'un, Samick'in - sanırım bu da Kore markası - ya da Abdülsettar markalı Kore menşeili bir gitarın durumu genelde bu oluyor, fiyat dengesini iyi yakalamak gerekiyor. Kendi bas gitarıma geri döneyim, sıfırı Mydukkan'da 1400 lira fiyat bandından satılıyor, Ersin ile pazarlık yapsanız ve nakit alsanız 1250 lira civarına temin edersiniz diye düşünüyorum. Şunu da iddia ediyorum, bir blind-test yapalım, benim de bir zamanlar almak için gebereyazdığım Fender Deluxe Jazz Bass ile ayırt edebilecek insan sayısı bu memlekette bir elin parmaklarını geçmez. Ne yazık ki geçmez...

Devamı bir sonraki mesajda...

Geçen ay Türkiye'de sayılı Rickenbacker bas gitar kullanıcılarından birisi olan sevgili Babür Örtegen abimizle buluştuk ve uzun uzun muhabbet ettik. Zamanında o kadar rica-minnetime rağmen Swing'e el sürmeyen kendisi İstanbulda bir müzik markette Swing G1 Active 5 denemiş :D (Teessüflerimi kendisine buradan iletmek isterim :D) Şimdi tanımayanlar için anlatayım, Babür Abi 40'lı yaşlarına merdiven dayamış, zamanının metal ve hard rock camiasında çok üst noktalara gelmiş, ekipman ve para sıkıntısı olmayan birisi; evindeki gitar ve amfileri satsak çok rahat ortalama üzeri bir araba alabiliriz - 3 adet çok nadide Rick bas, çeşit çeşit amfi ve kabin, varsa butik efekt pedalı vesaire. Kendisi G1 Active 5'i hem vintage karakterli bir amfide, hem de modern - hi-fi karakterli bir amfide denediğini ve aşırı derecede memnun kaldığını söyledi, ki kendisinin ağzından böyle lafları çok çok az ekipman için duyar tanıyanlar. Şu an elimde 3 tane Rick olmasa emin ol bir tane 5 tel Swing alırdım, Swing'in bu fiyatına rağmen gidip Deluxe Jazz Bass alanın - çok afedersiniz - aklına sıçayım, akıl karı iş değil o kadar parayı o gitarlara vermek dedi.

5 telli Swing jazz bass'ı ben de bir zaman bir arkadaşımdan emanet alarak denemiştim, B teli 5 telli bas gitarlarda çok büyük bir sorun kaynağıdır, skala uzun tutulursa aşırı gergin olur, kısa tutulursa don lastiği gibi kalır adam gibi ton vermez, akort ve entonasyon tutması zordur vesaire vesaire... Ama G1 Active'in B teli gürül gürül geliyordu, çok fazla B teli tecrübem olmadığı için hayran bile kaldıydım ama tabi beğenmeyen de çıkacaktır.

Demem o ki Kore, Japon ya da Amerikan, gitar olayında hiçbir garanti yok azizim. Amerikan markalarının çok tırt ve s.kko enstrümanları olduğu gibi Kore'den mükemmel denebilecek enstrümanlar da çıkabiliyor. Uyanık olmak lazım.

Sevgiiler,

Salih

@BLACKHELL Selim, Cort'un ya da diğer non-American gitarların Amerikada daha pahalı olmasının özel bir nedeni var. Amerikalıların üzerinde biraz aşırı denebilecek bir milliyetçilik anlayışı var ve bir yere kadar da haklılar, adamlar kendi memleketinin üreticilerini ve markalarını kayırıyorlar. :) Cort M-Custom Amerikada eşdeğeri olduğu bir PıRaSa'dan daha ucuza satılsaydı emin ol hiç kimse PıRaSa'nın yüzüne bile bakmazdı. :D Ama adam herkes böyle pirinçli havuçlu PıRaSa yemeğine limon sıkıp yesin istiyor, haklılar da çok güzel olur bayılrıım :D

Üretim yerine bağlı değişiklik vardır elbet dediklerinizin bir kısmına katılarak bunu derim.Sizin bunu demeniz kısmen http://www.ebay.com/itm/Aria-Pro-II...n-/161087258282?pt=Guitar&hash=item25818c7eaa bu ilandaki gitarın markası Aria niye buna bu parayı vereyim demeniz gibi olmuş.Her şeyden önce Cort Kore menşeili bir Kore markasıdır. Şimdiye kadar Kore'den çıkmış hiçbir marka pahalı olmaz olamaz.Bu biraz da bu ülkedeki gümrük politikalarıyla ve yakınlık-uzaklıkla da açıklanabilir,tıpkı Amerika Cort satış rakamlarının Türkiye'dekinden tuzlu olması gibi.

Ayrıca Pan müzikte bunu diyen elemanı da iyi bilirim.Adamlar orada Gibson vs de satıyor, eğer Gibson Les Paul studio ya da Melody Maker ile karşılaştırma yaparak dediyse oradaki eleman bunu(iki gibson ürününü de satıyor burası) mantıklı demiş gerçekten.Açıkçası bunu da Amerikan menşeili ekipman kullanmama rağmen ve Cort markasına genel üzere önyargıyla yaklaşmama rağmen itiraf edebiliyorum.

Lakin dediğim gibi Kore'den çıkmış bir markayı çok pahalıya satamazsınız, @Tutatsuta nickli Salih size bunu daha güzel anlatabilir,elinde Kore üretim bir Swing bass gitar vardı, fiyatları çok tuzlu değil fakat üzerindeki donanım,ekipman ve çalım olarak emin olun Fender'in çoğu jazz basına değişmem.
Pan müzikteki eleman Gibson Les Paul Studio ile karşılaştırmıştı :) tamam gibsonun ucuz serilerine yakın bir gitar olabilir ama gerçekten Cort ile karşılaştırılması talihsizlik. Melody Maker için sana Amerika üretimi bir gitarın yakınından geçemez. Amerika'da işçilik 0 ise Çinde ve Endonezyada -1'dir :) Belki Cort kullanan biri eline Gibson aldığında yadırgayabilir alışkanlık farkından ama Gibson'un ölçüleri dünya üzerinde gitar yapımı için oldukça kuvvetli bir referans. Ha birde şimdi aklıma gelmişken biraz alakasız olacak ama Pan müzikteki eleman Gibson'ı kötüleyip bana denemem için Cort verdiğinde gitarın manyetiklerinden biri bozuktu ses almıyordu, çakal herif ayak üstü bizi kekleyecekti

Pan müzikteki eleman Gibson Les Paul Studio ile karşılaştırmıştı :) tamam gibsonun ucuz serilerine yakın bir gitar olabilir ama gerçekten Cort ile karşılaştırılması talihsizlik. Melody Maker için sana Amerika üretimi bir gitarın yakınından geçemez. Amerika'da işçilik 0 ise Çinde ve Endonezyada -1'dir :) Belki Cort kullanan biri eline Gibson aldığında yadırgayabilir alışkanlık farkından ama Gibson'un ölçüleri dünya üzerinde gitar yapımı için oldukça kuvvetli bir referans. Ha birde şimdi aklıma gelmişken biraz alakasız olacak ama Pan müzikteki eleman Gibson'ı kötüleyip bana denemem için Cort verdiğinde gitarın manyetiklerinden biri bozuktu ses almıyordu, çakal herif ayak üstü bizi kekleyecekti

Tamam kabul, ben artık pes ediyorum...

Gibson dünyanın eeennnnn bi güzel, eeeeennnnn bi züpperrr hippppeeeerrrr markasıdır, anlaştık mı? Herkes Gibson alıp çalmalıdır, Gibson çalmayan insanlar zindanlara atılmalıdır!!!! Gibson ölçüleri haricinde başka bir üretim yapılmamalıdır. Cort da dünyanın en skimdirik markasıdır, Cort markalı bütün gitarları mangalda yakmalı, Cort marka gitarı olan müzisyenleri de işkenceyle gebertip sabun yapmalıyız... Cortçulara ölüüüüümmmm!!!

Ya Allah aşkına birader neyin kafasını yaşıyorsun sen? Kimse Gibson'a b.k atmıyor burada, Gibson bir dünya markası mı? Evet. Gitar ve müzik teknolojilerinde çığır açmış mı? Evet. Bugün klasik (benim çevirime göre sınıf yaratan) modelleri var mı? Evet. Çokça iyi ya da kötü taklitleri var mı? Evet. Gibson hakkında övgüler de yaptım bak tüh Allah cezamı verecek...

Yukarıda Gibson hakkında yazdığım güzel şeyler Gibson'u eleştirilemez kılmaz, Cort'u da dünyanın en iyi gitar markası yapmaz, burada bir anlaşalım önce. Gibson son bir-iki yıl içerisinde üretimlerinde çok ciddi şaibeler olan bir marka, kimseye haber vermeden ve çaktırmadan neredeyse hollowbody denebilecek gitarları millete solidbody diye itelemiş, başka başlıklarda yazıldı, kimi zaman perde işçiliklerinde sıkıntı çıkıyor, kimi zaman "matched" olması gereken ağaç figürlerinin birisi hanyaya birisi konyaya bakıyor, bindinglerde sıkıntı var... Bu yazdıklarımın hepsi Cort markalı gitarların %80'inde de olan kusurlar, e hani Gibson ile Cort'u bir arada tutamazdık? Nerede kaldı Gibson'un Gibsonluğu?

Ben hiçbir zaman Cort genel bazda Gibson'dan üstündür filan yazmadım, yazdıklarımın hiçbirisini de editlemedim, isteyen yazdıklarımı didikleyip aksini ispat edebilir. Bakın tekrar ediyorum Cort markasının model skalasının çok çok önemli bir kısmı çöptür, bir halta yaramaz, kıça sürülecek kalibrede bile değillerdir. Ama bunların arasından sıyrılmayı başarabilen bazı modeller var ki beni bile cezbediyorlar, bunu söyleyebilmek ayıp mı?

Gelelim işçilik meselesine, Cort yamulmuyorsam şu anda dünya gitar üretiminin %60 kadarını karşılıyor. Birçok marka adına fason üretim yapıyor, bu markalarla özel kalite anlaşmaları olabilir. X markası Cort ile "benim modellerimi benim adıma üreteceksen kendi mallarını şu kaliteden yukarıda yapmayacaksın" gibi bir anlaşma yapmış olabilir. Kapitalist dünyada bundan daha doğal bir şey olamaz, aynı konumdaki Cort - Ibanez - Gibson - Fender ya da ne bileyim işte herhangi bir markanın modelleri arasında Cort tabii ki en uyduruk olanı çıkacak, yoksa tefe koyar çalarlar adamı... :) Kaldı ki Cort eminim fason üretimlerinden kendi markasıyla çıkardığı mallara kıyasla kat kat daha fazla kazanıyordur, bunu kaybetmeyi göze alamaz.

(Cort firmasının çoğu modeli Fender Gibson gibi markaların modellerinin birebir ucuz kopyası da değildir, inceleyip görebilirsiniz.)

Bir zamanlar Çin sanayi ve ticaret bakanı mıydı neydi televizyonda konuşuyordu, siz ucuz üretim istediğiniz için bizim mallarımız bu kadar ucuz (ve dolaylı olarak özensiz) dediydi, sen parasını bastır ve belirli şartlar koy Çin üretimleri Amerikan ya da Japonlar kadar kaliteli olmazsa ben kalıbımı basarım. Örnek vereyim piyasada satılan Polypad tabletler de Çin üretimi, şu an bu mesajı üzerinden yazdığım Apple iPad 2 de çin üretimi. Ucuz olanını bir kez yere düşürdüm ve g.tü başı dağıldı, ama iPad 2 yıllık kullanımımda sayısız kez uçuşlar yuvarlanmalar yaşadı ve halen daha sapasağlam çalışıyor ve bana hizmet etmeye devam etmekte... ;) Lütfen belirli bir ülkeyi ya da bir piyasayı toptan kötülemeyelim...

Şunu da belirteyim benim Limon Müzik ve Swing markası haricinde hiçbir markayla ve şirketle bağım yoktur, peki senin var mı? Bu markaları bile gözüm kapalı savunmuyorum, peki sen neden Gibson markasını bu kadar çok körü körüne savunuyorsun? Bir nedeni varsa öğrenebilir miyim?

Sevgiler,

Salih

Bu konularda hassaslar diye biliyordum, en azından.Bozuk gitarı vermeye mi çalıştılar size?

Hangi işçilik? Herşeyi makinalar yapıyor. Ayrıca gibson çok uzun süredir problemli gitarlar üretiyor. Sana garanti veririm, les paul studiodan daha iyi sounda sahip birçok cort modeli var.

Hangi işçilik? Herşeyi makinalar yapıyor. Ayrıca gibson çok uzun süredir problemli gitarlar üretiyor. Sana garanti veririm, les paul studiodan daha iyi sounda sahip birçok cort modeli var.

Foto%25C4%259Fraf1188.jpg

Bu fotoğraf her şeyi anlatıyor bence, daha fazla söz söylemeye gerenk yok... :D

"Şu marka ucuzdur kötüdür, bu marka pahalıdır iyidir" olayı bizde iyi yerleşmiş sanırım. Oysa hemen her markanın alt - standart - üst düzey, custom modelleri ve custom shop kısmı vardır. Mesela Wasburn'ün Türkiye'ye gelen çoğu gitarı vasattır. Ama üst düzey Washburn'ler hayran bıraktırır. Cort = Ucuz - kötü gitar tanımı yerine pek oturmuyor bence. Gibson'a gayet yakın kalitede çeşit çeşit LP'leri var adamların ve fret, binding, inlay, headstock işçilikleri de çok düzgün.

Uzakdoğu yıllardır batı piyasasının arka bahçesi olarak gitar üretiminde de büyük mesafeler katetti ki Japon LP'lerinin çoğu ibrettir bu konuda. Açıkçası elimdeki Greco varken dönüp te özellikle son dönem ürünü Standart Gibson LP'ün yüzüne bakmam. Hele son dönemlerin Studioları yanına yaklaşamaz. Zaten gitar karşılaştırmasında Gibson'dan Studio seçen adamın ağzına ekleştireceksin. Hatalı mantetik konfigürasyonunu bile ancak bu yıl düzelttiler de AlNiCo II mıknatıslı manyetik takmayı akıl ettiler. O da yalnızca 2014 serilerinde. Onda bile dikkatli olmak gerek.

Bir müjdemsi vereyim bu mazeretle. Bu seneki Gibsonlarda düzelmeler var neyse ki. 2014 Studiolarda manyetik değişimi, daha düzgün fiyatlandırma (gerçi bu kısım bizim memlekette sökmez maalesef, sıfırına yine öpülmasyonuz), Gary Moore'larda nihayet P90 sap manyetiklerin yerine humbucker (adam da öleli kaç zaman oldu bunu da anca akıl ettiler. Tövbeestağfürsabbath :D). Adamlar bir toparlanma dönemine girmişler gibi. Gerisi gelir umarım. Gerçi bir iki ucuz modelde hala fırında pişirilirken kazara yakılmış piliç çevirme misali baked maple tuşe kullanyorlar, ona da dikkat etmek gerek. Bir de sitesinde tenon hadisesine girselermişler model tanıtımlarında iyi olacakmış.

Tamam kabul, ben artık pes ediyorum...

Gibson dünyanın eeennnnn bi güzel, eeeeennnnn bi züpperrr hippppeeeerrrr markasıdır, anlaştık mı? Herkes Gibson alıp çalmalıdır, Gibson çalmayan insanlar zindanlara atılmalıdır!!!! Gibson ölçüleri haricinde başka bir üretim yapılmamalıdır. Cort da dünyanın en skimdirik markasıdır, Cort markalı bütün gitarları mangalda yakmalı, Cort marka gitarı olan müzisyenleri de işkenceyle gebertip sabun yapmalıyız... Cortçulara ölüüüüümmmm!!!

Ya Allah aşkına birader neyin kafasını yaşıyorsun sen? Kimse Gibson'a b.k atmıyor burada, Gibson bir dünya markası mı? Evet. Gitar ve müzik teknolojilerinde çığır açmış mı? Evet. Bugün klasik (benim çevirime göre sınıf yaratan) modelleri var mı? Evet. Çokça iyi ya da kötü taklitleri var mı? Evet. Gibson hakkında övgüler de yaptım bak tüh Allah cezamı verecek...

Yukarıda Gibson hakkında yazdığım güzel şeyler Gibson'u eleştirilemez kılmaz, Cort'u da dünyanın en iyi gitar markası yapmaz, burada bir anlaşalım önce. Gibson son bir-iki yıl içerisinde üretimlerinde çok ciddi şaibeler olan bir marka, kimseye haber vermeden ve çaktırmadan neredeyse hollowbody denebilecek gitarları millete solidbody diye itelemiş, başka başlıklarda yazıldı, kimi zaman perde işçiliklerinde sıkıntı çıkıyor, kimi zaman "matched" olması gereken ağaç figürlerinin birisi hanyaya birisi konyaya bakıyor, bindinglerde sıkıntı var... Bu yazdıklarımın hepsi Cort markalı gitarların %80'inde de olan kusurlar, e hani Gibson ile Cort'u bir arada tutamazdık? Nerede kaldı Gibson'un Gibsonluğu?

Ben hiçbir zaman Cort genel bazda Gibson'dan üstündür filan yazmadım, yazdıklarımın hiçbirisini de editlemedim, isteyen yazdıklarımı didikleyip aksini ispat edebilir. Bakın tekrar ediyorum Cort markasının model skalasının çok çok önemli bir kısmı çöptür, bir halta yaramaz, kıça sürülecek kalibrede bile değillerdir. Ama bunların arasından sıyrılmayı başarabilen bazı modeller var ki beni bile cezbediyorlar, bunu söyleyebilmek ayıp mı?

Gelelim işçilik meselesine, Cort yamulmuyorsam şu anda dünya gitar üretiminin %60 kadarını karşılıyor. Birçok marka adına fason üretim yapıyor, bu markalarla özel kalite anlaşmaları olabilir. X markası Cort ile "benim modellerimi benim adıma üreteceksen kendi mallarını şu kaliteden yukarıda yapmayacaksın" gibi bir anlaşma yapmış olabilir. Kapitalist dünyada bundan daha doğal bir şey olamaz, aynı konumdaki Cort - Ibanez - Gibson - Fender ya da ne bileyim işte herhangi bir markanın modelleri arasında Cort tabii ki en uyduruk olanı çıkacak, yoksa tefe koyar çalarlar adamı... :) Kaldı ki Cort eminim fason üretimlerinden kendi markasıyla çıkardığı mallara kıyasla kat kat daha fazla kazanıyordur, bunu kaybetmeyi göze alamaz.

(Cort firmasının çoğu modeli Fender Gibson gibi markaların modellerinin birebir ucuz kopyası da değildir, inceleyip görebilirsiniz.)

Bir zamanlar Çin sanayi ve ticaret bakanı mıydı neydi televizyonda konuşuyordu, siz ucuz üretim istediğiniz için bizim mallarımız bu kadar ucuz (ve dolaylı olarak özensiz) dediydi, sen parasını bastır ve belirli şartlar koy Çin üretimleri Amerikan ya da Japonlar kadar kaliteli olmazsa ben kalıbımı basarım. Örnek vereyim piyasada satılan Polypad tabletler de Çin üretimi, şu an bu mesajı üzerinden yazdığım Apple iPad 2 de çin üretimi. Ucuz olanını bir kez yere düşürdüm ve g.tü başı dağıldı, ama iPad 2 yıllık kullanımımda sayısız kez uçuşlar yuvarlanmalar yaşadı ve halen daha sapasağlam çalışıyor ve bana hizmet etmeye devam etmekte... ;) Lütfen belirli bir ülkeyi ya da bir piyasayı toptan kötülemeyelim...

Şunu da belirteyim benim Limon Müzik ve Swing markası haricinde hiçbir markayla ve şirketle bağım yoktur, peki senin var mı? Bu markaları bile gözüm kapalı savunmuyorum, peki sen neden Gibson markasını bu kadar çok körü körüne savunuyorsun? Bir nedeni varsa öğrenebilir miyim?

Sevgiler,

Salih
Valla Salih sanırım bi 1 sayfa yazdım geri sildim. Yok yorulmuşsun da pes etmişsin de yok Cortculara ölümmüş de. Lütfen liseli gibi mesaj yazma şurada. Özetle yukarıda anlattıklarına katıldıklarımda var halen katılmadıklarımda var. Ben CORT EVL K4 kullanıyorum ve olaya piyasa açısından bakıyorum, benim gitarım 1000 TL'lik bir Cort ve Gibson ile çok rahat karşılaştırabiliyorum aradaki sound farkını da ayırt edebiliyorum bana neyi ispatlamaya çalışıyorsun ki?. Şurada keyifli geyik bir konu konuşuyorduk hakikaten ettin muhabbetin içine. Sağol

Cort - Gibson muhabbetini şimdilik kapatalım, yanlış anlamalara gark olmayalım. Forumdaki aklı başında herkes, iyi gitarın kıstaslarını az çok bilir. İyi gitar, şansın varsa 100 liraya dahi bulunabiliyor, yoksa 10 bin lira döksen dahi yine katibiyöz mala çatıyorsun.

Evet bozuk gitarı vermeye çalıştılar.
Bunu yaptılarsa cidden hayvanlık etmişler.Genelde yaptıklarının arkasında dururlar, böyle bir olayı ilk defa duydum, yıllar yılı oradan alışveriş ederim ufak tefek de olsa.Bir dönem konsinye usulü de çalışıyorlardı sonrasında bir kaç olay gelince ummadıkları bıraktılar bunu.Böyle bir olay değil ,değil mi? Size verdikleri sıfır bir ürün müydü?

Valla Salih sanırım bi 1 sayfa yazdım geri sildim. Yok yorulmuşsun da pes etmişsin de yok Cortculara ölümmüş de. Lütfen liseli gibi mesaj yazma şurada. Özetle yukarıda anlattıklarına katıldıklarımda var halen katılmadıklarımda var. Ben CORT EVL K4 kullanıyorum ve olaya piyasa açısından bakıyorum, benim gitarım 1000 TL'lik bir Cort ve Gibson ile çok rahat karşılaştırabiliyorum aradaki sound farkını da ayırt edebiliyorum bana neyi ispatlamaya çalışıyorsun ki?. Şurada keyifli geyik bir konu konuşuyorduk hakikaten ettin muhabbetin içine. Sağol

Cort kullandigini tahmin etmistim. Kaliteli diye nitelendirdiginiz marka gitarlari kullanmadiginiz icin ilah saniyorsunuz. Kurban oldugum Gibson Allahtan gelir, lakin ki oyle degildir. Cort ile Gibson, Jackson ile Gibson, Jackson ile Fender gibi icerigi modeli belli olmayan elma armut kiyaslamalari herturlu hata zaten. Zira Cortun, havada uzayda her sartta Gibson Studio gibi bir modeli rezil edecek modelleri var. Ayrica fiyat performansa bakarsak Cort yine acik ara ondedir derim. Bugun Heritage gibi bir markanin Gibson'dan daha iyi Les Paul urettigi gerceginide es gecemeyelim.

Sevgili kardeşim @patlakkulak ,

Seni kırdıysam özür filan dilemiyorum. Evet muhabbetin de içine ettim, bundan gurur duyuyorum; ve evet bir hayli narsisistim! Nihohohohohahahahah!!!! :D :D :D

Ben üşenmedim sayfalarca yazdım canım kardeşim, sen de silmeseydin de okuyabilseydik hepimiz keşke? Tatlı tatlı atışırdık? Fena mı olurdu? :) ;)

Kızman umurumda bile değil ama kızmazsan buraya benim sana, senin bana cevaben yazdığın girileri özet olması açısından eklere koyuyorum.
Ekran Alıntısı.JPG
Ekran Alıntısı1.JPG
Ekran Alıntısı2.JPG
Ekran Alıntısı3.JPG

Dikkatini çekerse buraya capsini koymadığım son ve uzuuuuun mesajıma kadar - aslında o da dahil olmak üzere Gibson markası hakkında yekten ve toptan kötüleyici bir mesajım YOK, en azından ben olmadığını düşünüyorum. Elimden geldiğince üzmeden, kırmadan, incitmeden bazı şeyleri yazmışım. İşi kavga boyutuna taşımanın fitilini de sen ateşlemişsin aslında, bana saygısızlık ve boş konuşma ithamında bulunan sensin, capsler yalan söylemez... Buraya capsini koymadığım destansı uzunluktaki mesajlarımda Cort firmasının çok çok önemli bir model aralığını yerden yere vurduğumu görebilirsin güzel kardeşim, bak tekrar ediyorum ben hiçbir mesajımda Cort Gibson'u temelde geçer yazmamışım...

Bunlar da bazı diğer üyelerin mesajlarından yaptığım seçkiler:

Ekran Alıntısı4.JPG
Ekran Alıntısı5.JPG
Ekran Alıntısı6.JPG

Mesajını capslediğim üyeler bana kızmasınlar ama onlar bana nazaran Gibson'a karşı çok daha acımasız davranmışlar...

Şimdi bir tespitimi buraya yazmak istiyorum. Bu mesajı yazmadan önce Gibson'un internet sitesini biraz inceledim, benden daha iyi bilenler yazsınlar, Cort EVL X4'e karşılık gelen Floyd Rose köprülü, EMG manyetikli bir modeli ben mi göremedim, yoksa Gibson markasının böyle bir modeli hakkaten yok mu? Bir tutsan tutsan ancak Epiphone Goth modellerinden Floyd köprülü olanları bir tutarsın. Bu da demek oluyor ki Gibson Cort'u rakip olarak bile görmemiş. Eğer görseydi en az 3-4 tane EVL serisi benzeri modeli olurdu. Kulvarlar bariz farklı.

Yanlış mı düşünüyorum?

Benim seninle bu konular dışında hiçbir kişisel sorunum yok, olamaz da zaten nasıl ve niye olsun ki? Eminim ki bir araya gelsek, şöyle güzel bir çilingir sofrasına otursak çok iyi anlaşırız, dost hatta kanka bile oluruz. Ama özellikle de işçiliğin yapıldığı ülkeler hakkındaki önyargıların beni gerçekten ayar etti. Senin de bir modelinin sahibi olduğun ve Gibson ie bir tutulmasını istemediğin Cort markası şu anda birçok markanın fason üretimini yapıyor Endonezya denen memlekette. Örnek vereyim, bas gitar olarak Lakland, gitar ve yine bas gitar olarak G&L. Ben aslen bas gitarist olduğum için çok iyi biliyorum, Endonezya üretimi Laklandlardan kimse hoşnutsuz değil, hatta "Plek" denen nanenin kullanılmasından ötürü perde işçiliklerinin ileri gittiğini bile iddia edenler var. G&L de öyle olsa gerek. Cort'un kendi modellerinden de çok iyi gitarları var... Demek ki Cort da istediği zaman çok güzel gitarlar yapabiliyormuş...

Diğer üyeler Gibson hakkındaki görüşlerini benden çok daha sert ve lafı dolandırmadan yapmışlar demiştim. Aynı şeyler aşağı yukarı Fender için de geçerlidir mesela, ben re-finish işlemi için boyası kazınan bir Fender Jazz Bass'ın gövdesinin 2-3 parça çıktığını, yine bu gövdenin birkaç yerinden ağaç budağı temizlendiğini de çok iyi biliyorum. Ayılıp byıldığımız hiçbir marka masum değil, Gibson, Mortson ya da Zortson farketmez, koyduğumun kapitalist düzeninde herkes daha çok kar etmeye bakar. Gibson da böyle bir şirket, nereden nasıl kısarım da daha çok kar ederim bunun peşinde doğal olarak, aksi eşyanın kanununa aykırı olurdu.

Sırf bu yüzden de Cort gibi zırtapoz bir marka ile Gibson markasının "klasik", "sınıf yaratan" modellerini kıyaslıyoruz.

Bu sana yazacağım son cevap mesajımdır, bundan sonra bu başlığa yazmaya elbette devam ederim.

Sevgiler,

Salih

Cort kullandigini tahmin etmistim. Kaliteli diye nitelendirdiginiz marka gitarlari kullanmadiginiz icin ilah saniyorsunuz. Kurban oldugum Gibson Allahtan gelir, lakin ki oyle degildir. Cort ile Gibson, Jackson ile Gibson, Jackson ile Fender gibi icerigi modeli belli olmayan elma armut kiyaslamalari herturlu hata zaten. Zira Cortun, havada uzayda her sartta Gibson Studio gibi bir modeli rezil edecek modelleri var. Ayrica fiyat performansa bakarsak Cort yine acik ara ondedir derim. Bugun Heritage gibi bir markanin Gibson'dan daha iyi Les Paul urettigi gerceginide es gecemeyelim.
Haritage'e kasıtlı olarak girmedik bile siz düşünün :) Les paul kullanan bir adam değilim fakat alacak olsam Haritage olurdu.Nefis ve fiyatını hakeden gitarlar üretiyorlar,fiyatları Gibson'lara nazaran ucuz da.

Şu videoda herşey açık zaten, ileri teknoloji kullanılıyor ve ürünler gayet yeterli bir kalitede üretiliyor. Bir üretim prosesi var ve standardize etmişler, bir de ağacın iyisi gelirse, yıkar gider. Şahsen elimden birkaç tane Cort gitar geçti, gerçi hepsi üst modeldi, bir eksiklerini görmedim. Gayet iyilerdi. Bir de eskisi gibi el işçiliği çok olmadığı için üst kalite cncler sayesinde gayet iyi sonuçlar çıkıyor.

Son düzenleme:
Geri