Şehir Efsaneleri.....

"Herşey yoluna girip kafa rahatlığına erişildiğinde şahane müzik yapılır." beklentisi/temennisi vs si.

Bence bütün işler yoluna girdiğinde, bütün istediklerinizi alacak paranız olduğunda, hiçbir derdiniz kalmadığında yaptığınız müzik hayal ettiğiniz noktaya asla ulaşamıyor. Biyografi okumayı severim ve okuduğum ya da gözlemlediğim her sanatçıda nedense benzer bir durum var.
Adamlar sıkıntılarla boğuşurken en güzel eserlerini veriyor, işler yoluna girdikten sonra ise asla o zirve dönemlerini yakalayamıyorlar.

Ben kendi adıma dünya derdi bitsinde başlarım gibi bir düşünceyi kafamdan çıkarttım. Kervan yolda düzülür. İyisiyle kötüsüyle birşeyler yapıp, yaptıklarımızın üstünden konuşmalıyız. Dünyada zamanımız çok kısa, o kısa zamanında çok kısa bir kısmında sağlığımız ve zihnimiz birşeyler yapabilecek performansı verebiliyor.

Özet geçelim,

Ertelemeyelim, yardıralım. Birşeylere başlamak için haftaya pazartesini beklemeyelim.
Soğuk duş etkisi!

Tone on your fingers lafina myth diyenin alnini karislarim. haberiniz olsun.

satrianinin whammy ile olan iliskisini bilemem. ama bu soz bence gitaristlerin gitara baslama cumlesi olmalidir.

her muzisyenin kendi stili ile vazgecilmez yaptigi ekipmanlari olabilir. bu , bu durumun dogrulugunu degistirmez.

Ornegin bende bigsbysiz gitar calmam. ama calamam anlamina gelmez. cocugu bile koyarim laf aramizda :) ama calmam. setup imdan da asla cikartmam.

o yuzden bakis acinizi dogru bulmuyorum.

sevgiler.

Haa unutmadan

tone on your fingers.

buyrun hocam karışlayın , bana kalırsa bu laf ormana kung fu öğrenmeye giden genç çocuğun sesnseisinden "her şey beyninde bitiyor" demesinden az geyik değildir. parmak , tuşe tabi çok önemli ama siz benim dediğimi anlamamışsınız bu lafı yoğun teknoloji kullanan birinin söylemesini ironik olarak buluyorum demek istedim. yoksa satriani v.s. boston amfi ile bile sizin koyduğunuz çocuğu yetiştirip büyütüp vintage haline getirip tekrar size geri koyar .

ha unutmadan ;
ben 6 yaşımdan beri gitar çalıyorum.

Son düzenleme:
Halilpazarlama' ya vahşi düzeyde katılacağım, hatta abartıp akustik olmayan enstrümanlarda tonun parmakla alakasız denebilecek düzeyde olduğunu söyleyeceğim.

Bazen parmakların tona etkisinin, gitarın konforu ile doğru orantılı olduğunu düşünüyorum. O istediğim duyguyu konforsuz bir gitar ile veremiyorum. Bahsettiğim şeyler; Tel yüksekliği, tel kalınlığı, switch pozisyonu, tremolo sıklığı, tuşenin ağacı, fretlerin hissiyatı... Bir de Amfinin "yağlı ton" dediğimiz mertebeye ulaşamadığı durumlarda da yapamıyorum. Ne kadar da zorlarsam o duyguya kendimi veremiyorum.
Ton bence parmaklarda diyip kestirip atmak bana da doğru gelmiyor. Sonuçta ortada bir renk varsa bu da ekipmanlar sayesindedir. Neden insanlar Engl'a para versin ki ? :whistle:

Bazen parmakların tona etkisinin, gitarın konforu ile doğru orantılı olduğunu düşünüyorum. O istediğim duyguyu konforsuz bir gitar ile veremiyorum. Bahsettiğim şeyler; Tel yüksekliği, tel kalınlığı, switch pozisyonu, tremolo sıklığı, tuşenin ağacı, fretlerin hissiyatı... Bir de Amfinin "yağlı ton" dediğimiz mertebeye ulaşamadığı durumlarda da yapamıyorum. Ne kadar da zorlarsam o duyguya kendimi veremiyorum.
Ton bence parmaklarda diyip kestirip atmak bana da doğru gelmiyor. Sonuçta ortada bir renk varsa bu da ekipmanlar sayesindedir. Neden insanlar Engl'a para versin ki ? :whistle:
Sahi insanlar neden ENGL ye o kadar para veriyor? Ikinci eli ABD de hepi topu 500 dolara giden Peavey XXX veya turevi XXX II (eski adiyla JSX) lerin ustune amfi mi yapmislar? 65.. serisini de dahil etmezsek hatrim kalir; yazalim, kalmasin...

Ton parmaklarda olabilir zira satriani gelip elinizdeki cort gitarı çalsa vay be bu neymiş dersiniz.
Ancak bir o kadarda parmaklarda değildir çünkü slash'in çok güzel bir sound'u var(bana göre) ama bir akustik gitar performansını gördüm çok fena s.çmıştı, hani yeni öğrendiğnizde 1-1.5 yıllık iken shredlemeye çalışırsınızda olmaz(eminim kafanızda canlandı :D) hah işte aynen öyle.
Ton şurdadır diye başlayan her ifade bana göre şehir efsanesidir zaten. Hangi ton kime göre neye göre?

Ton parmaklardadır tezini hem destekleyen hem de çürüten videodur bu. Dikkat ederseniz videonun sonunda Satriani "That was little painful on this guitar" diyor. Sizce bu gitar ve pedalla başarılı bir konser verebilir mi?

Nice pahalı gitar, pedal sahipleri gördüm gitarının akordundan, enstonasyonundan bir haber çalan. Nice Squier ile yardıran gitarist de gördüm. Yani olay yine çalanda bitiyor. Yoksa git bir dükkana paran varsa istediğin artisin gitarını al.

Bence olay zevke ve bütçeye göre ortalama bir gitar alıp çalışmak. Artık teknoloji sayesinde oldukça başarılı başlangıç ve orta seviye gitarlar üretiliyor. Gitarın ayarı tamsa, doğru sesi veriyorsa, çalımı zorlayıp hayattan soğutmuyorsa şu bu gitar diyip zaman kaybetmemek lazım...

Geri