Sahibinden.com Dolandırıldım...dikkat!!!

Merhaba,

Yaşadığım çok kötü bir tecrübeyi tekrarının sizlerin başına gelmemesi için sizle paylaşmak ve tavsiyelerde bulunmak istiyorum.

1.25.10.2011 tarihinde sahibinden.com sitesinde satılık fender stratocaster deluxe ilanı gördüm. satıcıyla görüştüm ve fiyat konusunda anlaştım. Satıcının ismi "Güral Yavanak".Kendisi Adanada öğrenci olduğunu ve transferi bir akrabasının hesabına yapmamı istedi. Hesaba para yatınca hemen kargolayacağını söyledi. Maalesef ödemeyi yaptım ve satıcı ortadan kayboldu. Ne site mesajlarına cevap verdi ne de telefonlarını açtı. Sonunda araştırmaların sonunda şunu öğrendim;
2.Hesap sahibi kiliste bir kumaşçı. İsmi "Ali Yimenicioğlu".Gitar ilanını veren kişinin müzikle hiçbir alakası yok. Kumaş almış bu vatandaştan. Ödemeyi de bana yaptırmış. Parayı alan esnafta ahlaktan yoksul olduğu için paramı iade etmiyor. Yarın sabahtan savcılık başvuru yapacağım.

Sizlere internet alışverişi konusunda aman kulağınıza küpe önerilerim;

1Satıcıdan mutlaka T.C. kimlik numarası alın ve teyid edin. internetten doğrulamak birkaç adım sürüyor.
2.Verdiği İBAN numarası ile ilgili bankaya ulaşın ve kimliğini doğrulayın. Bu konuda yasal bir engeliniz yok.
3.Gerektiğinde %10'luk komisyonu göze alın ve güvenli e-ticareti kullanın. (Tabii imkanınız varsa bir tanıdığınız aracılığı ile elden almaya çalışın).Şunu unutmayın ilan siteleri komisyon aldıkları e-ticaret işlemleri dışında hukuki sorumluluk almıyor.
4.Hiçbir şekilde satıcı dışında bir kişinin hesabına para yatırmayın. (annesi - babası bile olsa)
5.Yatırdığınız ücretin eft/havale açıklamasına aldığınız ürüne ait ödeme olduğu açıklamasını yazın.
6.Unutmayın ki ptt dahil bazı kargo firmaları kapıda ödeme sistemini sunuyorlar. Bunu tercih edebilirsiniz.

En kısa sürede buradan suç duyurusunda bulumakla iligli tecrübe ve bilgilerimi de yazacağım.

Kimsenin alın teriyle kazandığı, biriktirdiği paraların bu şeklide gasp edilmemesi dileği ile...

sevgiler,

g.

SUÇ DUYURUSU ÖRNEĞİ

Mudanya Cumhuriyet Başsavcılığı’na,
Mudanya – BURSA

Müşteki : xxx
T.C Kimlik No
Adres : xxx
Tel

Sanık : yyy
Adres : yyy
Tel

Sanık : zzz
Tel

Suç Tarihi : 27.10.2011

Olaylar :

1.26.10.2011 tarihinde sahibinden.com adlı internet sitesinde bulunan, “sever_okur” kullanıcı isimli şahsa ait 62639098 numaralı “Fender Strat Deluxe Plus Special Edition USA ÇOK ACİL” başlıklı satılık elektrogitar ilanı için şahsa ait olan 0542 000 00 00 numaralı telefon ile satıcı şahıs ile irtibata geçilmiştir. Satıcı zzz ile 1.200 TL karşılığında ürünün alım–satımı için mutabakat sağlanmıştır.

2.zzz adlı şahıs ürünün ücretinin İşbankası Kilis Şubesinde bulunanTR00000000000000000 iban numaralı yyy hesabına yatırılmasını takiben ürünün kargoya teslim edilerek tarafımıza gönderileceğini bildirmiştir.

3.1.200 TL tutarındaki ürün ücreti Akbank Çekirge Şubesinde bulunan TR00000000000000000 iban numaralı hesaptan 27.10.2011 tarihinde yyy hesabına ilgili ürüne ait ödeme olduğu açıklaması not düşülerek yatırılmıştır. Ödemeye ilişkin dekont ektedir.

4.Ödemeyi takiben satıcının 542 000 00 00 numaralı telefonu kapalı konuma geçmiş ve kendisinden bir daha haber alınamamıştır.

5.Ödemeyi alan yyy’ye hesabın bulunduğu İşbankası Kilis Şubesi müşteri temsilcisi vasıtası ile ulaşılmıştır. Banka şube müdür ve müşteri temsilcisi sanığı şubeye davet ederek ödemenin iadesi konusunda görüşmüş ancak şahıs söz konusu ödemeyi iade etmeyeceğini bildirmiştir.

6.İnternet üzerinden yapılan araştırmada sanıklardan zzz’nin Adana Eczacılar Odası 4. Bölge’de bilgisayar mühendisi olarak çalıştığı tespit edilmiştir.

7.Sanık söz konusu işlemde haksız kazanç elde etmiş ve dolandırıcılık şuçuna yardım etmiştir.

8.Sanıkların eylemi suç teşkil ettiğinden gerekli kovuşturmanın yapılarak cezalandırılması için Savcılığınıza müracaat zorunluluğu doğmuştur.

Sonuç ve istem: Sanıklar hakkında gerekli kovuşturulmanın yapılarak cezalandırılmaları için kamu davası açılmasına karar verilmesini ve sanıklara ait banka hesapları ve menkul kıymetlere tedbir amaçlı bloke konulmasını arz ve talep ederiz.

Saygılarımla,
31.10.2011

Şikayetçi : xxx

Deliller : Ödeme dekontu, ürün satışına ilişkin ilan, aşağıda adı bulunan tanıklar, her türlü delil

geçmişler olsun hocam. yatırdığınız dekontun üstüne ne amaçla yatırıldığını yazdırmak veya satıcıysanız, sattığınız göndermeniz gereken şey örneğin gitarsa xxxxxxxx seri numaralı a marka b model gitardır diye kargo notu yazdırmak çoğu badireden kurtarır insanı. umarım paranızı geri alabilirsiniz...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Teşekkür ederim.

Moderatör arkadaşlarımdan ricam kısa bir süre bu başlığı sabitleyebilir miyiz?

Ne kadar çok arkadaş okursa o kadar önleyebiliriz bu tip ahlaksız olayları..

Hem telefon hem adresi var. Konuştum kendisiyle ama parayı geri göndermiyor. hukuki süreç bile umrunda değil. avukatına sormuş. avukatı boşver demiş. aylar sürer mahkeme. uğraşmaz kimse demiş. 1200 TL için. ama sonuna kadar peşini bırakmayacağım. hatta kiliste tanıdığı olan varsa ve yardımcı olabilirse çok sevinirim.

Ali Yimenicioğlu
Kapalıçarşı - Yimenicioğlu Kumaş
541 779 56 38 – 348 813 32 99

dostum direkten dönmüşüm ben görüştüm bu elemanla güvenmedim gitarı gönder baıcam dedim sen hangi numaradan görüştün bu elemanla??

5428458206. ama isim sahte. operatöründen gerçek ismini öğrendim. Güral Yavanak. Adına kayıtlı 2 numara var. ikiside kapalı.

İlan üzerinde telefonu olmadığı için bende site üzerinden telefonumu mail atıp dönmesini istemiştim satıcıdan ancak dönmedi, ki ilanı vermesinin hemen ardından atmıştım maili... Geçmiş olsun umarım çabaların sonuç verir.

Bende bu ilanı gördüm ve atladım hemen, ama param olmadığı için alamadım tabi. Ama almak isteseydim GET aç derdim. Zira komisyonun önemi yok. Sahibinden üzerinden tanımadığınız biri ile alışveriş yapacaksanız kesinlikle GET açtırın. Benden söylemesi. Çok büyük geçmiş olsun hocam...

ahh dostum 1200 tl oluşundan kuşkulanmadınmı hiç ? ben alışverişlerimde ürünün durumu dışında sıfır fiyatının yarısından aşağı olanlara satıcıyı tanımıyosam direk kuşkuyla yaklaşıyorum mesela. belirli piyasası var hemen her ürünün. yazık olmuş kumaşçı bide pişkin pişkin avukatıma sordum boşver dedi mi diyo :) ne adi insanlar var yaa. siz vazgeçmeyin kesinlikle. para dönmese bile bir şekilde ceza alsınlar başları ağrısın.

hukuki olarak karşılıksız edinim var. haksız kazanç sağlama fiiline bağlı olarak suç duyurusunda bulunuyorum. umarım çabam sonuçsuz kalmaz. ancak sana katılıyorum. fiyat kriteri de çok önemli şüpheli işlemleri değerlendirmek için.

Arkadaşlar tanımadığınız kişilerle alışverişlerinizde en güvenli yollardan biri PTT ile kapıda öde sistemini kullanmak. Ben bir kere o sistemle sattım. Satıcıya da herhangi bir zorluğu yok.

Geri