Sahibinden.com Dolandırıldım...dikkat!!!

Aynı olay neredeyse aynı şekilde benim başıma geldi :) İstanbul dışındayken evde olan bir arkadaşıma PTT ile gelecek kargo için para bırakmıştım 350TL'lik iki adet hardcase için. Adamlar bırakıp gitmişler para falan isteyen de olmamıştı :) Sonra arkadaşı bulup verdim parasını sahibinden.com üzerinden.

PTT bazen şahin kesiliyor ancak kapıdan ödeme olayında böyle şeyler oluyor. Gerçekten de kötü niyetli birisi olsa çok rahat mağdur eder karşısındakini.

Merhaba,

Yaşadığım çok kötü bir tecrübeyi tekrarının sizlerin başına gelmemesi için sizle paylaşmak ve tavsiyelerde bulunmak istiyorum.

1.25.10.2011 tarihinde sahibinden.com sitesinde satılık fender stratocaster deluxe ilanı gördüm. satıcıyla görüştüm ve fiyat konusunda anlaştım. Satıcının ismi "Güral Yavanak".Kendisi Adanada öğrenci olduğunu ve transferi bir akrabasının hesabına yapmamı istedi. Hesaba para yatınca hemen kargolayacağını söyledi. Maalesef ödemeyi yaptım ve satıcı ortadan kayboldu. Ne site mesajlarına cevap verdi ne de telefonlarını açtı. Sonunda araştırmaların sonunda şunu öğrendim;
2.Hesap sahibi kiliste bir kumaşçı. İsmi "Ali Yimenicioğlu".Gitar ilanını veren kişinin müzikle hiçbir alakası yok. Kumaş almış bu vatandaştan. Ödemeyi de bana yaptırmış. Parayı alan esnafta ahlaktan yoksul olduğu için paramı iade etmiyor. Yarın sabahtan savcılık başvuru yapacağım.

Sizlere internet alışverişi konusunda aman kulağınıza küpe önerilerim;

1Satıcıdan mutlaka T.C. kimlik numarası alın ve teyid edin. internetten doğrulamak birkaç adım sürüyor.
2.Verdiği İBAN numarası ile ilgili bankaya ulaşın ve kimliğini doğrulayın. Bu konuda yasal bir engeliniz yok.
3.Gerektiğinde %10'luk komisyonu göze alın ve güvenli e-ticareti kullanın. (Tabii imkanınız varsa bir tanıdığınız aracılığı ile elden almaya çalışın).Şunu unutmayın ilan siteleri komisyon aldıkları e-ticaret işlemleri dışında hukuki sorumluluk almıyor.
4.Hiçbir şekilde satıcı dışında bir kişinin hesabına para yatırmayın. (annesi - babası bile olsa)
5.Yatırdığınız ücretin eft/havale açıklamasına aldığınız ürüne ait ödeme olduğu açıklamasını yazın.
6.Unutmayın ki ptt dahil bazı kargo firmaları kapıda ödeme sistemini sunuyorlar. Bunu tercih edebilirsiniz.

En kısa sürede buradan suç duyurusunda bulumakla iligli tecrübe ve bilgilerimi de yazacağım.

Kimsenin alın teriyle kazandığı, biriktirdiği paraların bu şeklide gasp edilmemesi dileği ile...

sevgiler,

g.

SUÇ DUYURUSU ÖRNEĞİ

Mudanya Cumhuriyet Başsavcılığı’na,
Mudanya – BURSA

Müşteki : xxx
T.C Kimlik No
Adres : xxx
Tel

Sanık : yyy
Adres : yyy
Tel

Sanık : zzz
Tel

Suç Tarihi : 27.10.2011

Olaylar :

1.26.10.2011 tarihinde sahibinden.com adlı internet sitesinde bulunan, “sever_okur” kullanıcı isimli şahsa ait 62639098 numaralı “Fender Strat Deluxe Plus Special Edition USA ÇOK ACİL” başlıklı satılık elektrogitar ilanı için şahsa ait olan 0542 000 00 00 numaralı telefon ile satıcı şahıs ile irtibata geçilmiştir. Satıcı zzz ile 1.200 TL karşılığında ürünün alım–satımı için mutabakat sağlanmıştır.

2.zzz adlı şahıs ürünün ücretinin İşbankası Kilis Şubesinde bulunanTR00000000000000000 iban numaralı yyy hesabına yatırılmasını takiben ürünün kargoya teslim edilerek tarafımıza gönderileceğini bildirmiştir.

3.1.200 TL tutarındaki ürün ücreti Akbank Çekirge Şubesinde bulunan TR00000000000000000 iban numaralı hesaptan 27.10.2011 tarihinde yyy hesabına ilgili ürüne ait ödeme olduğu açıklaması not düşülerek yatırılmıştır. Ödemeye ilişkin dekont ektedir.

4.Ödemeyi takiben satıcının 542 000 00 00 numaralı telefonu kapalı konuma geçmiş ve kendisinden bir daha haber alınamamıştır.

5.Ödemeyi alan yyy’ye hesabın bulunduğu İşbankası Kilis Şubesi müşteri temsilcisi vasıtası ile ulaşılmıştır. Banka şube müdür ve müşteri temsilcisi sanığı şubeye davet ederek ödemenin iadesi konusunda görüşmüş ancak şahıs söz konusu ödemeyi iade etmeyeceğini bildirmiştir.

6.İnternet üzerinden yapılan araştırmada sanıklardan zzz’nin Adana Eczacılar Odası 4. Bölge’de bilgisayar mühendisi olarak çalıştığı tespit edilmiştir.

7.Sanık söz konusu işlemde haksız kazanç elde etmiş ve dolandırıcılık şuçuna yardım etmiştir.

8.Sanıkların eylemi suç teşkil ettiğinden gerekli kovuşturmanın yapılarak cezalandırılması için Savcılığınıza müracaat zorunluluğu doğmuştur.

Sonuç ve istem: Sanıklar hakkında gerekli kovuşturulmanın yapılarak cezalandırılmaları için kamu davası açılmasına karar verilmesini ve sanıklara ait banka hesapları ve menkul kıymetlere tedbir amaçlı bloke konulmasını arz ve talep ederiz.

Saygılarımla,
31.10.2011

Şikayetçi : xxx

Deliller : Ödeme dekontu, ürün satışına ilişkin ilan, aşağıda adı bulunan tanıklar, her türlü delil
Merhaba,

Yaşadığım çok kötü bir tecrübeyi tekrarının sizlerin başına gelmemesi için sizle paylaşmak ve tavsiyelerde bulunmak istiyorum.

1.25.10.2011 tarihinde sahibinden.com sitesinde satılık fender stratocaster deluxe ilanı gördüm. satıcıyla görüştüm ve fiyat konusunda anlaştım. Satıcının ismi "Güral Yavanak".Kendisi Adanada öğrenci olduğunu ve transferi bir akrabasının hesabına yapmamı istedi. Hesaba para yatınca hemen kargolayacağını söyledi. Maalesef ödemeyi yaptım ve satıcı ortadan kayboldu. Ne site mesajlarına cevap verdi ne de telefonlarını açtı. Sonunda araştırmaların sonunda şunu öğrendim;
2.Hesap sahibi kiliste bir kumaşçı. İsmi "Ali Yimenicioğlu".Gitar ilanını veren kişinin müzikle hiçbir alakası yok. Kumaş almış bu vatandaştan. Ödemeyi de bana yaptırmış. Parayı alan esnafta ahlaktan yoksul olduğu için paramı iade etmiyor. Yarın sabahtan savcılık başvuru yapacağım.

Sizlere internet alışverişi konusunda aman kulağınıza küpe önerilerim;

1Satıcıdan mutlaka T.C. kimlik numarası alın ve teyid edin. internetten doğrulamak birkaç adım sürüyor.
2.Verdiği İBAN numarası ile ilgili bankaya ulaşın ve kimliğini doğrulayın. Bu konuda yasal bir engeliniz yok.
3.Gerektiğinde %10'luk komisyonu göze alın ve güvenli e-ticareti kullanın. (Tabii imkanınız varsa bir tanıdığınız aracılığı ile elden almaya çalışın).Şunu unutmayın ilan siteleri komisyon aldıkları e-ticaret işlemleri dışında hukuki sorumluluk almıyor.
4.Hiçbir şekilde satıcı dışında bir kişinin hesabına para yatırmayın. (annesi - babası bile olsa)
5.Yatırdığınız ücretin eft/havale açıklamasına aldığınız ürüne ait ödeme olduğu açıklamasını yazın.
6.Unutmayın ki ptt dahil bazı kargo firmaları kapıda ödeme sistemini sunuyorlar. Bunu tercih edebilirsiniz.

En kısa sürede buradan suç duyurusunda bulumakla iligli tecrübe ve bilgilerimi de yazacağım.

Kimsenin alın teriyle kazandığı, biriktirdiği paraların bu şeklide gasp edilmemesi dileği ile...

sevgiler,

g.

SUÇ DUYURUSU ÖRNEĞİ

Mudanya Cumhuriyet Başsavcılığı’na,
Mudanya – BURSA

Müşteki : xxx
T.C Kimlik No
Adres : xxx
Tel

Sanık : yyy
Adres : yyy
Tel

Sanık : zzz
Tel

Suç Tarihi : 27.10.2011

Olaylar :

1.26.10.2011 tarihinde sahibinden.com adlı internet sitesinde bulunan, “sever_okur” kullanıcı isimli şahsa ait 62639098 numaralı “Fender Strat Deluxe Plus Special Edition USA ÇOK ACİL” başlıklı satılık elektrogitar ilanı için şahsa ait olan 0542 000 00 00 numaralı telefon ile satıcı şahıs ile irtibata geçilmiştir. Satıcı zzz ile 1.200 TL karşılığında ürünün alım–satımı için mutabakat sağlanmıştır.

2.zzz adlı şahıs ürünün ücretinin İşbankası Kilis Şubesinde bulunanTR00000000000000000 iban numaralı yyy hesabına yatırılmasını takiben ürünün kargoya teslim edilerek tarafımıza gönderileceğini bildirmiştir.

3.1.200 TL tutarındaki ürün ücreti Akbank Çekirge Şubesinde bulunan TR00000000000000000 iban numaralı hesaptan 27.10.2011 tarihinde yyy hesabına ilgili ürüne ait ödeme olduğu açıklaması not düşülerek yatırılmıştır. Ödemeye ilişkin dekont ektedir.

4.Ödemeyi takiben satıcının 542 000 00 00 numaralı telefonu kapalı konuma geçmiş ve kendisinden bir daha haber alınamamıştır.

5.Ödemeyi alan yyy’ye hesabın bulunduğu İşbankası Kilis Şubesi müşteri temsilcisi vasıtası ile ulaşılmıştır. Banka şube müdür ve müşteri temsilcisi sanığı şubeye davet ederek ödemenin iadesi konusunda görüşmüş ancak şahıs söz konusu ödemeyi iade etmeyeceğini bildirmiştir.

6.İnternet üzerinden yapılan araştırmada sanıklardan zzz’nin Adana Eczacılar Odası 4. Bölge’de bilgisayar mühendisi olarak çalıştığı tespit edilmiştir.

7.Sanık söz konusu işlemde haksız kazanç elde etmiş ve dolandırıcılık şuçuna yardım etmiştir.

8.Sanıkların eylemi suç teşkil ettiğinden gerekli kovuşturmanın yapılarak cezalandırılması için Savcılığınıza müracaat zorunluluğu doğmuştur.

Sonuç ve istem: Sanıklar hakkında gerekli kovuşturulmanın yapılarak cezalandırılmaları için kamu davası açılmasına karar verilmesini ve sanıklara ait banka hesapları ve menkul kıymetlere tedbir amaçlı bloke konulmasını arz ve talep ederiz.

Saygılarımla,
31.10.2011

Şikayetçi : xxx

Deliller : Ödeme dekontu, ürün satışına ilişkin ilan, aşağıda adı bulunan tanıklar, her türlü delil
Geçmiş olsun kardeşim,Maalesef kanı bozuk insanlar müzigi de lekeliyorlar bu şekılde.İnşallah kısa sürede sorun çözülür,,

Merhabalar bugün mâlesef bende dolandırıldım :) Karşı taraf okadar profesyonelki cahilliği ile beni çok güzel ikna etti güvenmiyorsan paranın yarısını gönder zaten ben çekmeyeceğim askerdeki yeğenim çekecek dedi bende saf saf inandım ve 220TL havale yaptım. Keşke bu olay başıma gelmeden önce bu yazıları okusaydımda ders çıkarsaydım :) Şimdi bu kişi hakkındaki bilgileri vericem aman uzak durun

Sahibinden.com sitesinde yutre66 adlı bir kullanıcı kendini Mehmet Günönü diye tanıttı bana
Telefon numarası 0537 834 52 18 telefonu sorgulattım Derviş Uygur adına kayıtlı
TC kimlik numarası 43651695638
Bana verdiği adres Yeni Mah. Altınkaya Cad. Ay apt. No:6 Çaycuma/Zonguldak

Sahibinden.com daki ilanı http://www.sahibinden.com/ilan/alis...-full-kutulu-temiz-acilllllll-65811621/detay/

Şuana kadar yaklaşık 400 kişi bakmış ve eminim dolandırılan tek ben değilim çünkü her aradığımda telefon meşgulde sürekli birileriyle görüşüyor yani adam baya bir yoğundu ve ulaşmak çok zor oluyordu ve şuanda ulaşmak imkansız çünkü telefonunu kapattı.

Açıkçası kim olduğu hakkında pek bilgim yok Mehmet Günönü'mü yoksa Derviş Uygur'mu yada başka biri. Eminim araştırma konusunda sitede çok yetenekli kişiler vardır ayrıca bu bilgilerle savcılığa başvursam sonuç alabilir miyim sizce?
Merhaba arkadaşlar,ben Mehmet GÜNÖNÜ,yukarıda adım ve TC Numaram yazıyor.ŞEREFSİZ OĞLU ŞEREFSİZ'in biri benim tc numaramı alıp Sahibinden com sitesinden benim adım ile bir arkadaşımızı dolandırmış.O arkadaşla bu gün görüştüm..Bundan yaklaşık 2 ay kadar önce ben sahibinden sitesinden iphone tlfn alacaktım,param çıkışmadı ve bana tc numaramı ve baba adımı vermemi,beni Salihli/Manisa dan araştırıp paranın geri kalanını 1 ay sonra ödeyebileceğimi söyledi.çok acil paraya sıkıştıgını,üzerimdekini onun hesabına yatırıp teli kargoyla yollayacağını söyledi.Bendede akılsızlık ki,şerefsize güvenip tc nomu ve baba adını verdim,güvenirsen yolla üstünü kira alacağım o zaman yollarım dedim.sonrada jeton düştü ve parayı yollamadım!!! Ben Salihli/Manisa da şüheda cad.Günönü apt.no:78/3 de ikamet ediyorum.ev telim:2367135054 isteyen beni tc numaramla yada istediği kurumdan ailemi özgecmişimi araştırabilir.Zaten şefersiz oğlunu verdiği tel no kendi numarası ki milleti sadece benim adım ve tc numaram ile dolandırmış.Yarın ALLAH nasip ederse savcılığa gidip durumu anlatıcam..Beni arayan arkadaşta iyiki beni arayıp bana olanları anlattı..eğer yakalanırsa,ben de adıma yaptıgı dolandırıcılık sucundan tazminat davası açıcam..Herkese hayırlı günler arkadaşlar..

Merhaba arkadaşlar,ben Mehmet GÜNÖNÜ,yukarıda adım ve TC Numaram yazıyor.ŞEREFSİZ OĞLU ŞEREFSİZ'in biri benim tc numaramı alıp Sahibinden com sitesinden benim adım ile bir arkadaşımızı dolandırmış.O arkadaşla bu gün görüştüm..Bundan yaklaşık 2 ay kadar önce ben sahibinden sitesinden iphone tlfn alacaktım,param çıkışmadı ve bana tc numaramı ve baba adımı vermemi,beni Salihli/Manisa dan araştırıp paranın geri kalanını 1 ay sonra ödeyebileceğimi söyledi.çok acil paraya sıkıştıgını,üzerimdekini onun hesabına yatırıp teli kargoyla yollayacağını söyledi.Bendede akılsızlık ki,şerefsize güvenip tc nomu ve baba adını verdim,güvenirsen yolla üstünü kira alacağım o zaman yollarım dedim.sonrada jeton düştü ve parayı yollamadım!!! Ben Salihli/Manisa da şüheda cad.Günönü apt.no:78/3 de ikamet ediyorum.ev telim:2367135054 isteyen beni tc numaramla yada istediği kurumdan ailemi özgecmişimi araştırabilir.Zaten şefersiz oğlunu verdiği tel no kendi numarası ki milleti sadece benim adım ve tc numaram ile dolandırmış.Yarın ALLAH nasip ederse savcılığa gidip durumu anlatıcam..Beni arayan arkadaşta iyiki beni arayıp bana olanları anlattı..eğer yakalanırsa,ben de adıma yaptıgı dolandırıcılık sucundan tazminat davası açıcam..Herkese hayırlı günler arkadaşlar..

Bahsettiğiniz tazminat davasını açabilmeniz için öncelikle bulunduğunuz ilçedeki savcılığa durumu anlatan bir dilekçe vererek şahıs hakkında suç duyurusunda bulunmanız gerekir. Bunu yapmak için şahsın yakalanmasını beklememenizi öneririm.

Öncelikle başından bu tür olay geçen herkese geçmiş olsun bidaha başınıza böyle bişey gelmez umarım. Hepsini bir bir okudum film senaryoları gibi. İnsanlar artık ne yapacaklarını şaşırmış. 50TL bile dolandırılsak mutlaka bi yerlere şikayet etmeliyiz ki dolandıranın dili yansın bidaha yapamasın. Tekrar geçmiş olsun.

Çok acil yazmış başlığa ve komik bir fiyatta olduğu halde hala pazarlık yaptığınızı yazmışsınız. Bazı arkadaşların sölediğine katılmamak elde değil ölü s.... gibi pusuda bekleyip 2. el piyasasını dibe sürükleyen insanların yüzünden kızmayın ama banada gına geldi.

Çok acil yazmış başlığa ve komik bir fiyatta olduğu halde hala pazarlık yaptığınızı yazmışsınız. Bazı arkadaşların sölediğine katılmamak elde değil ölü s.... gibi pusuda bekleyip 2. el piyasasını dibe sürükleyen insanların yüzünden kızmayın ama banada gına geldi.
Size katılıyorum, ama doğruyu söylediğinizde bazıları bunu kabul edemiyor. Neyse ben yinede mağdur arkadaşlara geçmiş olsun diyor, kimsenin böyle şeyler yaşamamasını temenni ediyorum....

Merhaba,

30 Ekim 2011 tarihinden bugüne devam etmekte olan "hukuk" süreciyle ilgili kısa bir bilgilendirme yapmak istedim.

Konuyu takip eden arkadaşlar hatırlar, yaşadığım dolandırıcılık olayında 2 farklı şahıs vardı. Biri Kilis'te ikamet eden ali yimenicioğlu diğeri Adana'da ikamet eden Sever Okur. Bursa'da ikamet etmemden ötürü verdiğim suç duyurusu önce Kilis'e sevk edildi. Ardından Kilis'teki savcılık Adana Emniyetine Sever Okur'un ifadesinin alınması için yakalama yazısı yazdı. Ve geride kalan 3 aydır Adana'da hiçbir gelişme olmadı. Sayısı hatırlamadığım miktardaki telefon görüşmelerim sonunda devletimizden konuyla ilgili bir yanıt yok. Adalet Bakanlığı bilgi edinme sistemi ,Başbakanlık Danışma Hattı vb. başvurmadığım mercii kalmadı. Apaçık meydanda olan belgli bulgulu (ödeme dekontları, sahte ilan sayfası çıktısı, hatta karşı şahısların kimlik fotokopileri) dolandırıcılık olayını sonuçlandırmak devletimiz hukuk sistemi nezdinde sonuçsuz durumda.

Öncelikle hukuki süreç ister sonuç bulsun ister bulmasın bu yola başvurmuş olmaktan pişman değilim. Evet epey zamanımı, çabamı aldı. Eper sinir bozucu durumlar yaşadım (telefonda savcılık kalemindeki memurlardan azarlar, yüzümü telefon kapanmaları vb..). Ama bu sürecin sonuna kadar (müspet-menfi) takip edilmesi gerektiğine inancım hala tam. Ancak amaç uğruna fedakarlık yapılmadan sonuca ulaşılmıyor. Maddi kaybmı unuttum bile. Ama ben dahil birçok şahsı mağdur etmiş suçluların hukuka hesap vermesi gerekiyor. Bunu sağlamak için sürecin içinde devam edeceğim.

Günümüzde hukukun siyasallaşması, otokratik yönetim anlayışı vb. tartışmalara rağmen hukukun üstünlüğüne inanıyor ve bu sürecin olumlu sonuçlanacağını düşünüyorum. Lütfen başınıza bu tr bir olay geldiğinde haklarınızı hukuk nezdinde aramaktan, bir TC vatandaşı olarak adalet hizmetinden faydalanma hakkınızdan vazgeçmeyin. Önemli olan kaybedilen tutarlar değil suçlularla dolu bir toplumun oluşmaması için denize atılacak bir taşın ucundan tutmak.

Sevgilerimle,

Gökhan

Bu yazdılarım Turkrock ismindeki bir sitenin içeriğine ayklırı algılanmasın lütfen, çünkü rock müzik yaşamdan ayrı tutulamaz.
-Eğer haklı konumda olsak bile, polis ve yargının eline düşmekten endişe duyuyorsak, sağlıklı halde hastanelere düşmekten korkuyorsak, devlet dairelerinin eline düşmekten korkuyorsak, neden vergi ödediğimizi merak ediyorum.
Bence sizi dolandıran kişiler, yaşadığımız ülkenin gerçeklerini sizden benden çok daha iyi irdelemiş "BİLGE" kişiler ki dolandırıcılığı bu kadar aleni ve rahatça yapabiliyorlar.
Yukarıda anlatılan duruma "Oh olsun" diye sevinen oğlan çocuklarına da diyecek bir lafım keşke olsa, ama bulamyorum. Tekrar geçmiş olsun.

geçmiş olsun... umarım sonuç bulur. bu arada olay bu kadar açıkken nasıl herkes duyarsız kalıyor, ona da ayrıca delirdim. bir avukatla görüştün mü? yani geri uzun vadede avukat parası daha çok tutabilir ama inadım inat diyip, belki farklı konlarda da dava açıp tazminat açabilirsin.

sahibinden.com gibi sitelerden alış-veril yaparken mutlaka GET sistemini kullanın arkadaşlar veya sağlam sitelerden referansları olan arkadaşlar olmasına dikkat edin.

bulunamamışmı bu herif daha o gün bende görüşmüştüm senin yerinde olmama belki 1-2 kelime kalmıştı..geçmiş olsun tekrara tez sonuç çıkar umarım

Bu yazdılarım Turkrock ismindeki bir sitenin içeriğine ayklırı algılanmasın lütfen, çünkü rock müzik yaşamdan ayrı tutulamaz.
-Eğer haklı konumda olsak bile, polis ve yargının eline düşmekten endişe duyuyorsak, sağlıklı halde hastanelere düşmekten korkuyorsak, devlet dairelerinin eline düşmekten korkuyorsak, neden vergi ödediğimizi merak ediyorum.
Bence sizi dolandıran kişiler, yaşadığımız ülkenin gerçeklerini sizden benden çok daha iyi irdelemiş "BİLGE" kişiler ki dolandırıcılığı bu kadar aleni ve rahatça yapabiliyorlar.
Yukarıda anlatılan duruma "Oh olsun" diye sevinen oğlan çocuklarına da diyecek bir lafım keşke olsa, ama bulamyorum. Tekrar geçmiş olsun.
kasdettiklerinden biri ben isem o yakıştırmayı sana 2 katıyla iade ediyorum, sana daha çok yakışıyor...

kardeşim geçmiş olsun ... böyle ahlaksız satıcılar yüzünden bütün alıcı ve satıcılarda ister istemez bir tedirginlik yaşanıyor artık .. inşallah en kısa zamanda geri alabilirsin paranı .... İDK

Uyanık olmaya çalışıp dediğim gibi mezar içinde ölü bekleyen kişileri böyle ilk kez duymuyorum. Zaten akla mantığa aykırı bu satışın bu fiyatta olması. Yoksa böyle kişiler tarafından kazıklanıp oğlan çocuklarından oh olsun laflarını çok duyarsın erkek.

Geri