Sahibinden.com Dolandırıldım...dikkat!!!

hatta bu sahıs garajdakı ılanların aynısını alıp kendı adına sahıbınden.com da ılan acıyo bıkac ılan denk geldı bana.. resımler aynı farklı kısıler acmıs..

Garaj sitesinden kullancının İP bilgilerini istediniz mi?Ayrıca sahibinden.com sitesi destek merkezine ilan açan kullanıcı adını ve durumu bildirirseniz bloke edebilirler.

Burada da mı oluyor bu tür olaylar?
Biz zamanın da nelere şahit olduk, neyse dikkatli olun:)

Öncelikle geçmiş olsun !!! Ne yazıkki ortamda sahtekar ,bunu meslek edinmiş- farklı isimlerle üyelik açıp insanları sürekli taciz eden insanlarla dolu.
Can arkadaşımın yazdığı PTT ile kapıda ödeme şeklinin güvenilir bir yol olduğunu söylemiş bir satıcı olarak,
ancak siz siz olun kesinlikle bu şekilde güven sağlayarak ürününü güvenilir hale getirmeye çalışan insanlardan uzak durunuz (sizi tenzii ederek Can Bey yanlış anlaşılmasın!!).
Nedeni ise ürünü kapıda öder satın alırsınız doğrudur ancak PTT size ürünü kontrol etme şansı tanımıyor :)) Siz parayı ödeyip ürünü teslim aldıktan sonra bakabiliyorsunuz .Yani aslında kutunun içinden hiçbir şey çıkmasa dahi eyvallah demek zorunda kalabilirsiniz.
Gittigidiyor ve sahibinden.com get seçeneğini kullanarak satın alırsanız biraz komisyon ödersiniz ancak söz hakkınız olur geri gönderme şansınız olur .

Ptt ile çok basit bi yöntemi var. Gönderecek kişiye ev adresinize değil de ptt de ki herhangi bi şubeye göndermesini söyleyin, sonra aldığınız ürünü açıp bakın kontrol edin bu kadar basit. Ben ptt ye cep amfisiyle gittiğimi biliyorum canım temiz artık. Ptt'de ki bakan insanlar veya çalışanlar da umrum da olmaz.

Ayrıca bi gitarı kafaya koymuşsam ve çok değerliyse gider alıp gelirim ve 2 defa yaptım bunu da, taa Antalyalar'dan 10 saat İstanbul'a gittiğimi bilirim. Çok değerli değil ama biri rg 1570 içindi biri de Esp explorer. Esp'yi satan adam 1350 liradan satıyodu ve ltd değil yani. Fiyatı görünce şoka uğramıştım ne olcaksa olsun dedim, gitmiştim ve harbiden de esp çıktı, alıp dönmüştüm. Hani çok zorda kalıp çok uygun fiyata satanlar çıkabiliyo, insanın inanası gelmiyo ama ne olursa olsun gidip görerek alınmalı başka çare yok.

Uyanıklılık etmekle ne alakası var birader, millet bir gitarı illaki liste fiyatından sıfır mı alacak? .. Harbiden de nickini hakediyorsun..

Ben burda kimin ne olduğunu kiminle nasıl konuşulacağını iyi biliyorum sen kafanı yorma benim nikimle..

Benzer bir üslup tekrarlanırsa şu ana kadar kural ihlalleri dışında uygulanmayan bir yaptırımla üyeliğiniz sonlandırılacaktır.

Çok üzüldüm be hacı tüh ne yapsak şimdi...

Şu sitedeki binlerce üyeyi tanırım. O binlerce üyenin içinde toplasan adam sayısı bir elin beş parmağını geçmez. Kalkıp bana felsefe yapmayın kıçınızın bokuyla...

TOYNAK (reply etmiyorum ki, sacmaliklar tekrar gozukmesin)

Bu ne arkadas, radyasyon gibi maruz kaldik sana...Geiger Counter senin mesajlarda cildirdi "tirt, tirt"...Arkadaslar, insan gibi uyarmislar seni, bu sacmaligi gormek, okumak zorunda miyiz?...Normalde yazmayacaktim ama midem bulandi...

Sevgiler ve saygilar...

Bu arada bu site için şöyle bir önerim var;

Alış-veriş yapan kişlerin bir skoru olsa ve profilinde bu alışveriş için puan veya sayısı belirtilse. Örneğin ebay gibi. Keza "alışveriş yaptığınız kişi için yapılan yorumlar" başlığı bana pek işlevsel gelmiyor. Tabi ki bu site alım sitesi değil orası doğru ama sadece bir öneri...

Bu arada bu site için şöyle bir önerim var;

Alış-veriş yapan kişlerin bir skoru olsa ve profilinde bu alışveriş için puan veya sayısı belirtilse. Örneğin ebay gibi. Keza "alışveriş yaptığınız kişi için yapılan yorumlar" başlığı bana pek işlevsel gelmiyor. Tabi ki bu site alım sitesi değil orası doğru ama sadece bir öneri...

Bunun üstünde durmuştuk,fakat Turkrock bir alım-satım sitesi olmadığı ve belli bir prosedüre göre alışverişin gerçekleştirilmediğini düşündük ve vazgeçtik,tabi suistimal ihtimalide çok yüksek olacaktı.
Ebay ve türevi sitelerde suistimal etmek çok kolay değil,bir ürün satın almanız ve Paypal'dan ödeme yapmanız sonrasında score verebiliyorsunuz,ha kötü skor olsun diye satıcının bütün ürünlerini satın alırsa birisi suistimal edebilir :) Uzun lafın kısası Ebay alışverişlerin kontrolünü elinde tutuyor buda suistimal ihtimalini minimize ediyor.

Anca şöyle bişey olur heralde...imzaya referanslarini yazan arkadaskar var.bunun yerine profillerde mesaj sayisi gibi referans sayisi olabilir.alisveris yapan kisilerden biri digerinin adini eklediginde digerine onaylamasi icin x nickli kullanici sizi referansi olarak ekledi kabul ediyormusunuz kivaminda bisey olabilir.suistimal edilmeye bu da edilir tabi ama ne biliyim aklima bu geldi...

Bu arada bahsi gecen baslik konusunda gelisme varmi acaba?

Son gelişmeleri aktarıyorum.

Bursa'dan verdiğim suç duyurusu savcılık tarafından Kilis ve Adana'ya sevk edildi. Kilis savcılığı banka müşteri temsilcisi ve Ali Yimenicioğlu'nun ifadelerine başvurdu. Adana da ise Bilişim Suçları Sever Okur hakkında bilgi ve belgeleri tamamlıyor. Savcının talimatıyla gözaltına alınacak.

Durum bu. Gelişme oldukça aktarıyor olacağım.

Sevgiler,

Gökhan

E-ticaretin nasıl en güvenli şekilde yapılacagını insanlarımız malesef tam olarak ögrenemediler hala. Ben de sahibinden.com' da satış yapıyorum hatta ilanımı az önce verdim.İlanda not olarak belirttim ama burayada yazma ihtiyacı hissediyorum.
Sahibinden.com dolandırılma riski yüksek bir sitedir ! eğer nasıl güvenli alışveriş yapacagınızı bilmiyorsanız. Öncelikle sahibinden.com' da ürün parası kesınlıkle öyle hesaba falan yatırılmaz.Üstlerde bir arkadaşın da dediği gibi PTT KARGO Kapıda ödeme sistemiyle ödeme yapılır ki bu aslında güvenli bir methoddur.Ancak bunun da şöyle bir riski var PttKARGO kapıda kargoyu açıp içinde ne olduguna bakmanıza izin vermez yani satıcı size çizik,bozuk,başka vs. ürün göndermişse bunun farkına ancak postacıya parayı verdıkten sonra anlayabılırsınız.Eger ürün satıcının taahhut ettıgı urun degılse bu urunun degıstırılmesı dırekt olarak satıcının ınsafına kalmış.(kuzenıme bu şekilde sıfır die 2.el bir telefon satıldı 1 ay süren çabalarla paramızı geri aldık.) Sahibinden.com' un 2.bir methodu ise GÜVENLİ E-TİCARET sistemidir.Bu sistemde alıcı parayı kredi kartıyla siteye öder ve para sitenin havuzunda beklemeye alınır.Kesinlikle satıcının hesabına aktarılmaz! Ürün alıcının eline geçtikten sonra alıcı sahibinden.com a girerek onay verir ve para bu şekilde satıcının hesabına geçer.( bu sistemde satıcı ssahibinden.com' a %7 komısyon öder ama alıcı memnunıyetı ve güvenlik açısından kullanıyoruz :D ) Eğer ürün bozuk,farklı vs. cıkarsa ürünü aynen geri kargolarsın ve para onayını vermezsın.Yanı DOLANDIRILMA RİSKİN SIFIRDIR.

En güvenlisi de eger satıcı ile aynı şehirde iseniz gidin elden alın derim.

Bunları yazmamın amacı bir sahibinden.com satıcısı olarak insanların kafasında soru işareti kalmamasını sağlamaktır...

E-ticaretin nasıl en güvenli şekilde yapılacagını insanlarımız malesef tam olarak ögrenemediler hala. Ben de sahibinden.com' da satış yapıyorum hatta ilanımı az önce verdim.İlanda not olarak belirttim ama burayada yazma ihtiyacı hissediyorum.
Sahibinden.com dolandırılma riski yüksek bir sitedir ! eğer nasıl güvenli alışveriş yapacagınızı bilmiyorsanız. Öncelikle sahibinden.com' da ürün parası kesınlıkle öyle hesaba falan yatırılmaz.Üstlerde bir arkadaşın da dediği gibi PTT KARGO Kapıda ödeme sistemiyle ödeme yapılır ki bu aslında güvenli bir methoddur.Ancak bunun da şöyle bir riski var PttKARGO kapıda kargoyu açıp içinde ne olduguna bakmanıza izin vermez yani satıcı size çizik,bozuk,başka vs. ürün göndermişse bunun farkına ancak postacıya parayı verdıkten sonra anlayabılırsınız.Eger ürün satıcının taahhut ettıgı urun degılse bu urunun degıstırılmesı dırekt olarak satıcının ınsafına kalmış.(kuzenıme bu şekilde sıfır die 2.el bir telefon satıldı 1 ay süren çabalarla paramızı geri aldık.) Sahibinden.com' un 2.bir methodu ise GÜVENLİ E-TİCARET sistemidir.Bu sistemde alıcı parayı kredi kartıyla siteye öder ve para sitenin havuzunda beklemeye alınır.Kesinlikle satıcının hesabına aktarılmaz! Ürün alıcının eline geçtikten sonra alıcı sahibinden.com a girerek onay verir ve para bu şekilde satıcının hesabına geçer.( bu sistemde satıcı ssahibinden.com' a %7 komısyon öder ama alıcı memnunıyetı ve güvenlik açısından kullanıyoruz :D ) Eğer ürün bozuk,farklı vs. cıkarsa ürünü aynen geri kargolarsın ve para onayını vermezsın.Yanı DOLANDIRILMA RİSKİN SIFIRDIR.

Bunları yazmamın amacı bir sahibinden.com satıcısı olarak insanların kafasında soru işareti kalmamasını sağlamaktır...

Cem bey,

http://turkrock.com/threads/satılık-yamaha-rbx375-bass-gitar-ibanez-ibzb-10watt-bass-amfisi.21999/ ilaninizdaki "Not: Yukarıda bir arkadaşın sahibinden.com ' da dolandırıldıgını okudum.Geçmiş olsun diyorum.Bende sahibinden.com kullanıyorum ama Güvenli E-Ticaret sistemiyle birlikte.Bu sistemde kesinlikle alıcı ve satıcı için bir risk bulunmamaktadır. O dolandırılma işi arkadaşın e-ticaret konusunda biraz cahil olması sonucu gerçekleşmiş anladığım kadarıyla." yorumunuzu da okuduktan sonra herseyden once tesekkur ediyorum...Icime bir bilgi gunesi dogdu, gozumden, kulagimdan, diger olsasi bolgelerimden isik fiskirdi disariya...Sagolun...

Sevgiler ve saygilar...

PTT kargonun acilmasina izin vermiyor ne demek? Urun tasinirken hasar gormus olsa, PTT sorumlu olmayacak mi? O zaman kargo icin sigorta parasi odemeye de gerek yok. Bir kac ay once Istanbul'dan Kucukkuyu'ya akustik gitar gonderdim. Sigorta yapmadan gondermeyeceklerini, urunun rayic bedelini istiyorlardi. Bu bedeli 1000TL fazla da soyleyebiliyordunuz ki buna gore sigarta primi de artiyordu. Kargoyu alan arkadas onceden de gitar aldigini kargo bedelinin de 7-8 TL tutmasi gerektigini soylerken, sigorta ile yanlis hatirlamiyorsam 23veya 27 TL odedim.

Madem ben kontrol etmeden urunu alamiyorsam, bu riske girismeden baska bir yol bulmaya calisirim. Ayipli hizmet de bir sekilde ozendirilmemeli, ne kadar diger sirketlerden ucuz da olsa.

Bu arada PTT karsi odemeli de olsa kargo hizmet bedelini gondericiden aliyor. Urun hasarliysa veya farkliysa saticiya geri iadesi PTT tarafindan yapilmiyor mu? Ucret gondericiden zaten alinmis, iade olmus olsa da PTT'nin parayi alamammasi gibi bir sey de soz konusu degil. Oturup PTT'nin tuzugunu ve Is Hukuku'na bakmak lazim ki PTT urun kontrol ettirmemekle, Borclar Hukunu'nu suistimal edecek bir vakaya neden olabilr ve PTT'ye yaptirimin olmamasi da sacma geliyor. Ki satici eger dolandiriciysa, danisikli is yapmis olabilir.

Selamlari
Öncelikle şunu belirtmek istiyorum, bende nerdeyse ilk kurulduğundan beri sahibinden.com üyesiyim ve yaklaşık get ile 7-8 tane alışveriş gerçekleştirdim ama bunun yanında normal havele-kargo metoduyla olan yüzlerce alışverişin sayısını ise hatırlamıyorum. Bu işlerle uğraşan bizler bir sistemin güzel olduğunu anlamak için her iki açıdanda bakmalıyız. Nasıl yani derseniz evet anlattıklarınız bir alıcı için avantaj arz etmekte- peki satıcı için hiç bu durumu düşündünüz mü? Siz get ile bir ürün satıyorsunuz diyelimki butik bir pedal-adam alıyor ve yanlış adaptör takarak zarar veriyor sonra onaylamadan size geri gönderiyor ne bir telefonla arıyor ne bir açıklama yapıyor sadece onay vermeyip geri iade yapıyor hadi ayıkla pirincin taşını...Daha kötü senaryo mu istersiniz bir gitar satıyorsunuz 1500 TL ve adam get ile alıyor, siz onu müthiş bir sekilde özeniyor paketliyor ve gönderiyorsunuz, karşı taraf ürünü alıyor 2 gün boyunca programına gidiyor-gitarı arkadaşlarına gösteriyor-içki masasında orasını burasını kazıttırıyor ordan oraya süreklenen gitarı 2. günün sonunda size bu mal hasarlı diyerek iade ediyor. Öyle olmadığını hadi bakalım anlat sahibinden .com yetkililerine :) Yani satıcının Get ile ilan açması ise başlı başına ayrı bir çılgınlık olabiliyor. Satıcının mutlu olamayacağı bu sistemin diğer kötü bir noktası ise bazen 3 iş günü dediğin paranın 7 günden önce hesabınıza düşmemesi illa arayıp çemkirme metoduyla paranızı alıyorsunuz :) Yani sıfır risk kime göre sıfır onu tartışmak gerekir. Arkadaşım bir gitar sattı başına neler geldi gitarda en sonunda vuruk kırık gitarı yollayan adama dedik yahu arkadaş olan oldu ne olduysa doğrusunu anlat ve konu kapansın diye, el cevap : yah lespaul bana uymuyormus sevmedim...:) e gitarın üzerinde o cizikler ne??
el cevap: denesin diye hocama götürdüm orda 1 gün kaldı bende aldığımda o hale gelmiş...bık bık cart curt :( Bu saatten sonra hem beni magdur eden hemde %7 söğüşleyen bir sistemi satıcı olarak kullanmanın bir manası yok. Tabi get ile alabilmek için bişeyin get ile açılması gerektiği gerçeğinden yola çıkarsak bu sistem %100 güvenlidir diyemeyiz.
Bu işlerde alış veriş yapan tarafların tabiyatı ve aldığı aile terbiyeleri çok önemli :) Zinadan doğma kendini akıllı sanan 10-20 insan müsfettesinin yaptığı yanlışları diğer tüm insanlara projeksiyon yapmak doğru olmaz. Biz burada bir aile gibiyiz--buranın daimi üyeleri bibirleriyle gözü kapalı alışveriş yaparlar, çoğu zaman parasının yatırılıp yatırlmadığını bile kontrol etmeden burdan bir cok kişi ile yüzlerce alışveriş yapmışlığım var. Dolandırılan arkadaşa geçmiş olsun diyorum İnşallah en kısa zamanda parasını geri alır ve bu işi yapan-yapanlarda belasını bulur....

Geri