Bas ve Ekipmanı hakkında herşey

Merhaba arkadaşlar. Normalde elektro gitaristim fakat bas gitarda almak istiyorum. Bütçem gitar için 1500 tl ve blues, classic rock, southern rock, hard rock oradanda thrash metale kadar çalıyoum. Bu basında bu ton aralıklarında götürmesi önemli benim için. Cort GB74, Ibanez SR370, Ibanez ATK200, Squier Jazz Bass, Cort B4 (aktif/pasif manyetik switchi olması dikkattimi çekti açıkcası) ya da Epi'den Thunderbird Pro baktığım modeller. Siz ne önerirsiniz? Teşekkürler.

NOT: Yamaha TRBX304 denedim, çaldım ve sesi fazla metalik sert geldi.

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar. Normalde elektro gitaristim fakat bas gitarda almak istiyorum. Bütçem gitar için 1500 tl ve blues, classic rock, southern rock, hard rock oradanda thrash metale kadar çalıyoum. Bu basında bu ton aralıklarında götürmesi önemli benim için. Cort GB74, Ibanez SR370, Ibanez ATK200, Squier Jazz Bass, Cort B4 (aktif/pasif manyetik switchi olması dikkattimi çekti açıkcası) ya da Epi'den Thunderbird Pro baktığım modeller. Siz ne önerirsiniz? Teşekkürler.

NOT: Yamaha TRBX304 denedim, çaldım ve sesi fazla metalik sert geldi.

Açıkcası bu kadar güzel bir bütçe varsa sıfır bir bas gitar almak şu an gerçekten inanılmaz mantıksız. İkinci ele yönelirseniz inanılmaz güzel fırsatlar yakalamanız mümkün. Bu saydıklarınız içinden Cort GB74, Sr370, Squier Jazz Bass ve Cort B4 modellerini denedim, şu anda satışta @Racsen 'in bir Emg manyetikli Swing bas gitarı var, dördünü üst üste
ekleseniz bir tane o etmez. Onu düşünmeseniz bile gerçekten bol seçenek var bu fiyata. Mesela Warwick'in Rockbass serisi, özellikle Corvette $$, modeline bakabilirsiniz, fiyatına göre
inanılmaz kaliteli bir alet.

@NecroBass a katılmaktayım. Tercihiniz 2. elden yana olmalı. Kendi gitarımı pazarlamak gibi gözükmesin. Ama 5 telli düşünürseniz Yamaha RBXA2 5'i önermekteyim şahsen. Diğer rbx modelleri gibi sadece metal tonlarına giden bir gitar değildir. Yamaha'nın kendi yapımı single coil custom manyetikleri var. Pasifler. Prosesör ve pedal eklentileriyle çok rahat başka tonlara geçiş sağlayabilirsiniz. Ayrıca Yamaha'nin patentlediği A.I.R sistemine sahip. Do-Re'nin sitesinde ayrıntılı olarak yazmakta oradan bakabilirsiniz. Daha ayrıntı konuşmak istersenizde buyrun özelden görüşebiliriz gitar hakkında. :)

Onun haricinde ben bulabilirseniz ibanezin btb serilerine yönelin derim.400 serisinin üzerindekiler gayet başarılı ve kore üretimi oluyor zaten. Fiyatları 1500 ü geçmez zaten prestige ya da 676 gibi serilere çıkılmadığı sürece. Fakat dediğim modellerde 2. el olması gerekir tabi :)

Bence arkadaşların saydıklarına ek olarak ikinci el Sire Marcus Miller V7 de alınabilir.
Bence alınmaz uzak durulması gereken bir model. Şöyleki 7 kanallı bir eq ya sahip ve treble ya da gain i fullediğiniz anda felaket bir patlama yapmaktalar. pasif manyetikli hali çok iyi fakat eq u aktif hale getirdiğinizden itibaren katliam ortaya çıkmakta. Denedim dinledim uzak durun bence derim.

Ben ash gövdeli modelini ilk geldiği zamanlarda denemiştim ve çalım rahatlığı fiyatına göre gerçekten üst seviyedeydi. Evet bana da treble ayarının tona etkisi mid ve bas'a göre daha keskin gelmişti ama genel anlamda düşünüldüğünde bence preamp'ı katliam decesinde kötü değildi.

Sire V7 veya herhangi başka marka gitarlar için yapılan keskin yorumları çok yanlış buluyorum.Ben de sahnede kullanıyorum şu anda ve aktifte hiç bir sorun yaşamıyorum.Hatta bence ton yelpazesi açısından baya bir seçenek sunuyor.Öyle patlama çatlama vs de yok.Hani ben bu gitarla çalıyorum diye kendi gitarımı övme gibi bir amacım yok.Ben üretmiyorum ya da komisyon almıyorum :)
Şu an piyasadaki bir çok siyahi abi bu gitarı cayır cayır kullanıyor.Ha belki devreleri değişiktir bilemem ama pek sanmıyorum.
Mesela şöyle bir şey de var;
Zamanında ilk bu işlere girerken bir tane 800-1000 tl arası bir gitarım vardı.Baya nefret ediyordum gitardan.Aramızda ciddi bir ton savaşı vardı.O kadar çalıyorum çalıyorum hiç istediğim gibi gelmiyordu ton.Sonra baba basçılardan bir abi çıktı sahneye (misafir sanatçı hesabı) baya inanılmaz tonlar çıktı gitardan.İndikten sonra dedi ki ; " Bu gitar çok iyiymiş ya .Hem hafif hem tonlar maçı götürür.Ben bundan bir tane alayım en iyisi".
Yani işin özeti mevzuyu çok uzatmadan , tonunu düzgün ayarlayabilen ve tuşesi düzgün olan adama her türlü gitar uyar.Kendimi mükemmel ,harika bir müzisyen olarak görmüyorum.Hatta teknik konularda epey de cahilim. Ama bazı insanların (sözüm bu konu içerisinde yazan arkadaşlara değil) gitarı çalmayı bırakıp,sadece işin teknik kısmıyla ilgilenmesini çok acayip bir fetiş olarak görüyorum.Ne metronom var ne doğru dürüst tuşe var ama adam teknik olarak gitarı yalayıp yutmuş.Ağacının hangi testereyle kesildiğini bile söyleyecek bilgiye sahip insanlar.
Neyse, sabah sabah iş yerinde niye bukadar uzun yazdım onu da anlamadım.
İyi haftalar olsun herkese :)

Son düzenleme:
Geri