Bas ve Ekipmanı hakkında herşey

bende seymour Duncan ın 2 band ı var. her türlü götürüyor beni. tam verimle rahat çalıştırıyorum. sonuna kadar açsam bile dip gürültü, seste distort yok aynısını sire ın preampı için söyleyememem

Hazır basscıları bulmuşken, elimde 90 yapımı bir cort c5 var. Yetti "midi bass" diyerekten almıştım. Genellikle one tune down kullanıyorum, tavsiye edebileceğiniz tel var mıdır? Bass tel kalınlığı bir şey ifade etmiyor benim için, 3 yıldır yatıyor resmen.

D'addario veya eğer bulabilirseniz Thomastik Infeld .045 veya .050 kalınlığında tel önerebilirim eğer one tune down kullanıyorsanız, nasıl rahat edebileceğinize bağlı. 5 telli de rahatça işinizi görür. Ha ama daha da down tune işlere gireceğim diyorsanız şöyle .055 kısımlarına geçmek lazım ki onlara biz hafiften halat diyoruz.

Tabi bu tellere göre de özel sap ve köprü ayarı yaptırıp, ayarlar yapılırken istediniz tuning e göre yapılmasını da göz ardı etmemek lazım, o da çok önemli.

Ayarını ben yaparım da, sormak istediğim ayrı bir soru var. Tunerlar kapalı değil, tel tunerın üstüne oturuyor. Geçen sefer taktığım B teli fırlamıştı 1 ay sonra yerinden. Tuner değiştirmeden alternatif bir çözüm üretmek mümkün müdür? Ya da benim beceriksizliğimden mi sadece :)

İç kısımdan kasıt tam merkezi ise, evet orada bir delik var. Şimdi mantıklı geldi. Teşekkürler!
Ne demek :) Başka yardımcı olabileceğim birşey olursa seve seve.

Edit: Tam olarak şöyle göstereyim, teli sardığınızda tam şu ortada duran tuner gibi gözükmeli:

Bass-Tuning-Knobs-Keys-Machine-Heads-Tuner-Bass-Guitar-Music.jpg

Son düzenleme:
Değerli basçı abilerim
Forumda aradım bulamadım.
Elimde bu özelliklerde bir bas var.
  • 4-string electric bass
  • Mahogany body
  • 34" scale
  • Bolt-on neck joint
  • Maple C-shaped neck
  • Rosewood fretboard
  • 21 large frets
  • 1-1/2" nut width
  • 15-3/4" radius
  • EB6 4-string bridge with tail cover
  • Electronics: Mighty Mite MMJB-R and MMPB-4 pickups

Tel olarak ben elektro gitarlarımda elixir kullanıyorum. Fakat bas olarak fiyatları çok pahalı. Sizler tel olarak ne önerirsiniz? Ve bir telin ömrü ne kadar acaba bas telleri 4-5 ay kadar gidiyormuş diye duydum.
Teşekkürler

Tel olayı hem kişiden kişiye hem de bas gitar göre değişiyor aslında, 4-5 ay gidebilir nasıl ton istediğinize, ne kadar çaldığınız ve elinizin terlemesine bağlı olarak bile değişir.
Parlak slap tonları istiyorsanız her gün çalıyorsanız 2-3 hafta anca gider belki.

Tel konusunda da bütçenize uygun olanları deneyin derim cidden herkesin isteği farklı oluyor telden. Dadarionun fiyat aralığından aşağı düşmeyin yeter

Değerli basçı abilerim
Forumda aradım bulamadım.
Elimde bu özelliklerde bir bas var.
  • 4-string electric bass
  • Mahogany body
  • 34" scale
  • Bolt-on neck joint
  • Maple C-shaped neck
  • Rosewood fretboard
  • 21 large frets
  • 1-1/2" nut width
  • 15-3/4" radius
  • EB6 4-string bridge with tail cover
  • Electronics: Mighty Mite MMJB-R and MMPB-4 pickups

Tel olarak ben elektro gitarlarımda elixir kullanıyorum. Fakat bas olarak fiyatları çok pahalı. Sizler tel olarak ne önerirsiniz? Ve bir telin ömrü ne kadar acaba bas telleri 4-5 ay kadar gidiyormuş diye duydum.
Teşekkürler

elixir bana 2 ay dayandı. çıkan kaplamasıyla kedim oynamaya başladı ton, entonasyon vs. hepsi bozuldu. 50₺ ye darco alıyorum temizleyerek 3-4 hafta gidiyor. ernie Ball ın ömrü 1,5 hafta boşuna para verme bence fender fena değil

Ben dean markley helix stainless steel 0.40 kullanmaktayım. İnanılmaz terleyen biryim. 6 ay bile gittiği oluyor ki bu bass teli için baya uzun. Diğer dean markley tellerini kesinlikle önermem. Daha paketteyken paslı çıkmaktalar. En son indirimdeydiler helixler araştırmanı tavsiye ederim.

Merhaba. Swing bass gitar ile ilgili forumlarda övgü dolu yazıları okudum ancak sanırım biraz geç kaldım. Nette arattığımda birçok mağazada stok bulunmuyor olanlar da geçmişte konuşulan fiyatlardan fazlasıyla uçuk. İstanbul içi bir noktaya yönlendirebilir misiniz?

Merhabalar herkese. Bar sahnesinde kullanmalık bir bas amfisi arıyorum.Gitarım aktif yamaha rbx374. en fazla 1500 tl verebilirim. hangi model veya marka önerirsiniz? Bir de alacağım amfiyi mikrofonlamak mı mantıklı olur yoksa line outtan miksere girmek mi? veya ikisini de deneyip mi karar vermeliyim? yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

Merhabalar herkese. Bar sahnesinde kullanmalık bir bas amfisi arıyorum.Gitarım aktif yamaha rbx374. en fazla 1500 tl verebilirim. hangi model veya marka önerirsiniz? Bir de alacağım amfiyi mikrofonlamak mı mantıklı olur yoksa line outtan miksere girmek mi? veya ikisini de deneyip mi karar vermeliyim? yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

bence line out mikrofonlamaya göre daha iyi olur çoğu mekanda kaliteli mikrofon yok çünkü. amfi olarak da herhangi bir kafa amfi alıp line out dan direk girebilirsin. ben 350₺ ye hotone thunder bass aldım baya işimi gördü. ikinci seçenek olarak da di box içeren amfi modellemesi alabilirsin hartke shape attack, eden gibi

Güzel başlık.:)
Bende ampli olarak Ampeq Micro-CL Kafa kabin var (100 Watt 8 Ohm)... Tatmin edici, ama gözüm Taurus kafa-kabinde, TC electronics Stacatto 51 kafaları da beğeniyorum. Bendeki basslar :
Fender Geddy Lee (4 tel) Japon Jazz bass (Amerikan'lara değişmem) Türkiye^de 6 ay aradım,sonunda tesadüf oldu Amerika'dan getirttim geçen sene...
Spectorcore (4 tel), perdesiz yaptırdım. Piezzolu olduğu için muhteşem oldu... Tambur sesleri bile alabiliyorsunuz (çeyrek sesler ile hem de)...
1 tane de 5 telli İbanez Fieldy Korn K5 Rockbass'ım var, çok güçlü ve gümbür gümbür ama bana pek uymadığı için satışa çıkarttım.
3-5 ders aldım, hem elektro hem bass ile ilgileniyorum... Bir şeyler çalıyorum.
Yaşım neredeyse 58... Akordiyon da çalıyorum 40 küsur yıldır... (maalesef İtalyan P.Soprani'yi sattım, Önümüzdeki yıl iyi bir akordiyon almayı planlıyorum yurt dışından.)
Önümüzdeki günlerde ciddi anlamda ders alarak her iki enstrümanda da ilerlemek istiyorum.:)

Geri