Bas ve Ekipmanı hakkında herşey

klasik veya elektro gitar adam gibi çalmadım o yüzden o konuda pek bişey diyemem de, bas gitar için bence güzel öğrenme yöntemi az çok anlayan biriyle gidip bi bas gitar alıp evde oturup sevdiğin şarkıları falan çalışmak ve pratik yapmak olacaktır, zaten belli bir seviye ve uyumu yakalayınca birkaç ay içinde amatör bir grupla rahat çalacak hale gelirsin sanırım. ilerde daha ciddi olarak ilgileneyim sadece cover değil de kendim de bişeyler üreteyim der bulursan kendini o zaman teorik bilgi için ders almak belki biraz daha gerekli bir opsiyon olabilir, ama iyi metod kitapları ve internetteki bir sürü kaynak varken kendini geliştirmekte çok zorlanmazsın.

bunlar kendi fikirlerim tabi, herkesin öğrenme şekli farklı olabilir. istanbuldaki arkadaşlar belki yardımcı olabilirler bas gitar öğretmeni açısından.

whatever demiş ki:
ya bakınırken denedim bi iki ama olmuyo çok kazma hissediyorum şimdi iki seçenek bulabildim zaten yamaha RBX270 bi de yamaha BLB 414 birinden biri olucak ama neyse...

Bende solağımdır hatta 3 sene önce ilk kez sağlak bas gitarı elime alışımda imkansız gibi gelmişti. Ama bu noktaya geldiğimde görüyorumki sağ eli geliştirince sol elle klavyede çok daha rahat ediyosun hatta daha hızlı olduğunu bile söyleyebilirim... ;)

nadiras demiş ki:
http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=763&gid=181

cort curbow4
nasıl bir alettir kullanan eden var mı yorum yazıp ahaliyi aydınlatabilecek mümtaz şahsiyetler ?

*denemedim ama fiyat/ performans açısından önerebilceniz başka ürünler varsa mutlu olurum.
şimdiden teşekkürler

uzun süre kullanmadım ama birkaç kere dükkanda denedim, ortalama bir bas bence. slap ve modern parlak tonlar için belki iyi bir seçim olabilir, ama biraz daha dolgun ve karakterli bir ton istiyosan farklı modellere bakabilirsin. bi de şahsen şeklini beğendiğim bir bas değil, askıyla çalmadım ama belki denge problemi de olabilir alçakta çalıyorsan. kısaca aynı fiyat aralığında daha iyi bişey bulabilirsin bence, denemeden alma derim.

mydukkandan yakın fiyatlılar arasında kendim alıyor olsam düşüneceklerim cort c4, fernandes t4x, Ibanez SRX300, epi eb-0. bunlardan fernandesi hiç yakından görmedim ama okuduğum incelemelere göre fiyatına göre iyi gibi.

nadiras demiş ki:
http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=763&gid=181

cort curbow4
nasıl bir alettir kullanan eden var mı yorum yazıp ahaliyi aydınlatabilecek mümtaz şahsiyetler ?

*denemedim ama fiyat/ performans açısından önerebilceniz başka ürünler varsa mutlu olurum.
şimdiden teşekkürler

Tavsiye etmem gövdesi ağaç olmayan gitardan hayır gelmez.Aynı fiyata başka çok seçeneğin var.İkinci el piyasasını gözden geçirmeni tavsiye ederim.

Radial Engineering Tonebone Bassbone Mydukkan yenı getırmıs bu aletı. nedir ne değildir bilen oynayan var mı bu aletle?

Ben iki yıldır kullanıyorum BassBone'u. Temel olarak DI çıkışı, pre-set ve ayarlanabilir EQsu olan iki kanallı basit bir preamfi. Ben sahnede perdeli-perdesizi aynı anda bulundurmak; çalınan mekana göre ihtiyaç olabilen hafif EQ, sololarda biraz gainle öne çıkabilmek için kullanıyorum. Tek basla kullanırken de her iki kanala farklı EQ ayarlayıp performans sırasında bunları seçmek mümkün. DI çıkışı da var ama ben preamfi DI'ını tercih ediyorum direkt bastan gelen sinyali masaya yollamaktansa. Sevmediğim tarafı kanallardan sadece ilki hazır pre-shape alabiliyor. Yani tüm kontroller her iki kanala uygulanmıyor.

KorayE demiş ki:
Radial Engineering Tonebone Bassbone Mydukkan yenı getırmıs bu aletı. nedir ne değildir bilen oynayan var mı bu aletle?

Ben iki yıldır kullanıyorum BassBone'u. Temel olarak DI çıkışı, pre-set ve ayarlanabilir EQsu olan iki kanallı basit bir preamfi. Ben sahnede perdeli-perdesizi aynı anda bulundurmak; çalınan mekana göre ihtiyaç olabilen hafif EQ, sololarda biraz gainle öne çıkabilmek için kullanıyorum. Tek basla kullanırken de her iki kanala farklı EQ ayarlayıp performans sırasında bunları seçmek mümkün. DI çıkışı da var ama ben preamfi DI'ını tercih ediyorum direkt bastan gelen sinyali masaya yollamaktansa. Sevmediğim tarafı kanallardan sadece ilki hazır pre-shape alabiliyor. Yani tüm kontroller her iki kanala uygulanmıyor.

sağolasın agam. aletin kendine has bi tonu yok sanırsam di mi?

Kendine has tondan kastını anlamadım doğrusu; kastettiğin karakteristik bir tonsa Ampeg tonu vb gibi, öyle bir tonu yok ama mutlaka bir katkısı oluyor... Senin basın,amfin ve aleti ayarlamana göre etkisi ortaya çıkacaktır.

arkadaslar meraba...kendime fender mustang bass remake aldım.sormak istediğim ve pek bilgisi olmadığım bi konu var.benim amfide(laney hardcore max) 2 giriş var:active ve passive olmak üzere..benim bası hangisine girmeliyim?pasif mi ya da aktif manyetikli olduunu bilmiyorum..yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

fender mustangler özel yapım olmadığı sürece pasif diye biliyorum, remake dediği yeni üretilmiş standart modellerden ise yine pasiftir. bir de pil kompartmanı yoksa basın üstünde zaten pasiftir, ordan da anlayabilirsin. aktif girişine taksan da pek bişey olacağını sanmıyorum, sadece ses daha zayıf olur sanırım.

bi de merak ettim, mustangde hangi marka/kalınlıkta tel kullanıyorsun?

denoktabenokta demiş ki:
washburn xb100 nedir,ne değildir?Beni aydınlatacak olan varmı acaba?

evde takılmak arada stüdyoda çalmak için işini görür sanırım ama eğer ciddi düşünüyorsan ve biraz daha para koyabilirsen üstüne en azından bi aktif cort action veya washburn xb120 falan düşün, ki onlar da uzun vadede pek tatmin etmez bence.

sıfır almayı düşündüysen belki üstüne az daha ekleyip ikinci el en azından orta karar bişey alabilirsin. kullanacağın efekt aleti veya güzel bir amfin yoksa ton seçeneklerin de az olur xb100 ile. yine de xb100 düşünürsen 30-40 ytl fark verip yeni aktif cort actionlardan almak daha iyi bir seçim derim. ama denemeden alıcaksan bu fiyat aralığında paketten ne çıkacağına güven olmaz pek.

Bas gitar için birçok firmanın ürettiği yapıları ve tonları farklı manyetik var. Bu konuda forumda önceden yazılmış bazı şeyler bulabilirsin, özellikle J manyetikler hakkında...
Ek olarak www.basgitarist.com ve www.faanahtari.com'da da ayrıntılı bilgi bulabilirsin. Özel bir sorun varsa cevaplandirayım...

Geri