Bas ve Ekipmanı hakkında herşey

KORAYE abi kimsin bilmiyorum ama her fikrimiz uyuşuyo seninle:)gerçi aklın yolu birdir hezaman için.

Peki ünlü basscılara getirelim konuyu,kimdir en beğendiğiniz taktir ettiğiniz basscılar?
(cliff burton,jason newsted,steve harris vb. diyecek cahilleri şimdiden öpüyorum)

bence JACO PASTORIUS,MARCUS MILLER,GARY WILLIS,ALAIN CARON,VICTOR WOOTEN,BILLY SHEEHAN baba adamlardır benim dünyamda,sizce peki??

ares75,
Bu forumu 3-5 teknik terim öğrenelim, soru soralım cevap alalım diye MüzikTek forumlarına taşıdım. Burada asıl mesele Bas gitar teknikleri, ekipmanları vs. hakkında tartışmak. Sevdiğimiz müzisyenleri teknik anlamda değerlendirmek elbette mantıklı... Yalnız,
(cliff burton,jason newsted,steve harris vb. diyecek cahilleri şimdiden öpüyorum)
tarzı yaklaşımlara MüzikTek'te yer yok. Burada yazışan herkes sadece belirli bir türe ilgi duymuyorlar. Sen caz, funk müzisyenlerini seversin, başkası ötekileri... Aşağılama amaçlı postlar burada pek hoş görülmüyor açıkçası. Kaldi ki, Steve Harris sağ el tekniğini beğendiğim ve Maiden'la harika işlere imza atmış, yüzbinler önünde çalmış, tecrübeli ve yaratıcı bir müzisyen. Rock bass kavramının gelişmesinde fazlasıyla emeği geçmiş bir insan.

Neyse uzatmayalım, bu tür müzisyen yarıştırma muhabbetleri için Genel'de takılmak daha mantıklı.

Saygılar.

Jaco tabii ki en büyüklerden!!!! Zamanında ciddi derece çalışmışlığım ve etkilenmişliğim vardır... tabii kafayı bozmamış ve Weather Reporttan ayrılmamış olsa çoook daha iyi şeyler yapabilirdi bence... son zamanları biraz kendisinin tekrarı gibi... yine de favori Jacolarım arasında Pat Metheny "Bright Size Life" Weather Report "Heavy Weather, Night Passage, 8:30" solo albümlerden ilki ve bootleg solo bas "Honestly" vardır :D Bu arada Jaco'nun ünlü tromboncu Albert Mengelsdorf(soyadı yanlış yazmış olabilirim) ile bir trio albümü olduğunu biliyorum... Dinleyen var mıdır acaba?

Gary Willis ve Alain Caron'un teknik ve becerileri tartışılmaz... ama çok keyif aldığımı söyleyemem... bastan ziyade ortaya çıkan müzikten çok hoşlanmadığım için...tabii Tribal Tech albümleri ve Caron/Didier/Lockwood üçlüsü dışında :D :D

Billy Sheehan bence tavır ve teknik olarak rock müziğe en çok yakışan basçı!!! tonu ve tekniği benim yaklaşımlarımın oldukça dışında ama çoook severim :D :D :D hatta Gary Willis ve Alain Caron'dan daha çok severim!!!

Victor Wooten, Stanley Clarke ekolünün en ileri seviyesi bence... Bill Dickens'i dinleyene kadar en oturmuş slap tekniğine sahip olduğunu düşünmekteydim.... solo çalışı da gruplarla çalışı da süperdir...ama benim zevkime göre yaklaşımı biraz fazla ritmik, R/B etkileri çok fazla, tipik zenci müzisyen tavrı var, çok hoş ama çok groove hep groove :D :D ama kim ne derse deesin performansları kaçmayacak bir adam....

Bana kalırsa elektrik bas henüz evriminin gelişme aşamalarını yaşıyor. Tarzlar birkaç belirli tavır etrafında yoğunlaşmış... mesela kontrabasta daha kişiselleşmiş yaklaşımlar ve bence daha özgün kişiler bulmak mümkün... beni en çok etkileyen basçılar arasında mesela Gary Willis, Alain Caron, Marcus Miller'ı sayamam ama rahatlıkla Eberhard Weber, Gary Peacock, Palle Danielsson, Miroslav Vitous'u sayabilirim... Bu kişilerin (umarım herkez dinlemiştir) melodik yaklaşımları, kompozisyonları çok daha iyi ve açık bana kalırsa...

Elektrik basta benzer yaklaşımlar çok daha nadir....
Mesela favori bas gitarcım olan Jonas Hellborg, perdesiz ekolden Percy Jones, Mick Karn beni gerçekten etkilemiştir... tabii Michael Manring ve Steve Lawson farklı yaklaşımları ile anılmalı mutlaka.... :D

Evet evet Jawbreaker'in yazısını okumamıştım mesajımı yazmadan, ama haklı... ekipman tartışalım en iyisi burada (her ne kadar mevzudan keyif almış olsam da bu konu sabit başlığı altında olmasa daha iyi olur gerçekten)...neyse jawbreaker haklı sonuç olarak....

Hiç Lightwave optik pickup ile donatılmış bas çalan birisi var mı forumda?
(Varsa gerçekten şaşıracağım ve hemen fikir isteyeceğim:D :D :D )

Merhabalar,
Bilgisayarda kayıt yaparken bas gitar ses kartına nasıl girilmelidir? Amfi mikrofonlamak seçeneklerden biri değil şu an, nasıl bir cihaz kullanırsam en sağlıklı sonucu alabilirim? Şimdiden teşekkürler.

Deadmeat,
DI Box kullanman gerekiyor.

KorayE,
Lightwave pickuplar öle kolay kolay gelmez buralara ama enteresan bir ürün.
Denemek isterim yalnız acaba elektro-manyetik seslendirmeden daha mı sağlıklı olucak?
Belkide manyetik kaynaklı dip gürültüsü bu icat sayesinde ortadan kalkar :)

İlgilenenlere;

http://www.lightwave-systems.com

procesör

kanadadan procesör siprişi vericem ama yardımınıza ihtiyacım var Behringer V-Amp veya Zoom 708II Bass arasında kaldım ve zoomda drummachine war bu yüzden biraz daha yakın geliyo bana yoksa procesör değilde analog bi pedal siparişimi wereyim yardımlarınız için şimdiden saolun

En iyi processor hangisidir biliyomusun?
KULLANILMAYAN PROCESSOR:)
Sana benden tavsiye analog pedal sipariş ver.
bu pedallarda "compressor,equalizer,chorus,wah,reverb,octaver olsun
sevgiler...

Darksaga demiş ki:
Denemek isterim yalnız acaba elektro-manyetik seslendirmeden daha mı sağlıklı olucak?
Belkide manyetik kaynaklı dip gürültüsü bu icat sayesinde ortadan kalkar

Bence daha sağlıklı olacak kesinlikle... en azından benim aradığım tonlara oldukça yakın anlatılanlar....tabiii manyetik pickuplarla kombine edilebilen bir sistem çok daha iyi olabilir... piezo sistem ve klasik pickup kombinasyonu ile çoook iyi tonlar alınabiliyor.... optik pickuplarında piezoya yakın bir karakteri olduğunu yazıyor herkez.... ama tabii şu enerji ve fiyat sorununu çözüp her enstrümana takılabilir bir formata getirmeleri lazım bence... bir ara Zon'lara takılıyordu, şimdi kendi baslarını üretmeye başlamışlar...

Bu arada aktif manyetiklerle ciddi bir dip gürültüsü sorunu yaşanmaz genellikle... senin bas ve pickuplar nedir ? ben EMG, Bartolini ve DiMarzio kullandım, hiç sorunum olmadı...

UtkuDoğa'ya:

Bütçeni ve ne istediğini tam olarak bilemiyorum ama yazdığın iki seçeneği de yerinde olsam almam!!! analog pedal ad ve marka önerebilirim ama analog pedalların da sıkıntıları olabiliyor; dediğim gibi aşağı yukarı ne aradığını yazman gerekir. Kolay gelsin...

Ares75'e:

Optik manyetik sistemi yeni ve ilginç bir sistem... ben buraya birşeyler çiziktirmeyeyim, istersen yukarıdaki linkten ve Bass Player dergisindeki birkaç yorumdan bir bak... açıklama yerinden gelsin :D
:D

Deadmeat'e:

Seçeneklerin ses kartına da bağlı olarak:
-direk giriş (uygun empedanslı giriş varsa)
-DI Box
-Amfinin line-out çıkışı ya da preamfi çıkışı
-Efekt sistemi kullanıyorsan ve balanced out varsa bu çıkış
-mikser varsa bası önce miksere girip sonra karta çıkış
şeklinde olabilir.

Daha gerçek, dolu bir ton arıyorsan amfi ya da preamfi çıkışını öneririm :D
Diğerleri çok temiz ve sek ama biraz steril duyulur, tabii tercih biraz da duymak istediğin şeye bağlı :D

Zoom 708 kullandim bir dönem..Hiç iyi bir alet değil.O kadar saçma efektler varki..

V-Amp de kullandim eğer illa bu ikisinden birini alacaksan V-Amp al derim..

Kesinlikle bir basçıda olması gereken pedalların en başında Boss veya başka marka bir EQ olmasi gerek.Diğer pedalları da ihtiyacina ve istediğin tonlara göre alabilirsin ama analog olmasından yanayım ben..Zira dijital pedalların tonlari çok yapmacık ve gereksiz.Ayrica V-amp in amfi suminatoru zoom a göre oldukca iyidir..

Analog pedal BOSS GEB7 EQ için iyi bir tercihtir..Şimdilik ilk alman gereken pedal kanımca budur ve yaklaşık 100 dolar civari olması gerek..

Bas gitarını ve amfini de sorabilir miyim UtkuDoğa?

Buraya yazan arkadaşların bir kısmı ile farklı tecrübelere sahibiz. Ben elimdeki BOSS Bass Equalizer'i gürültüsü ve tonu bozması nedeniyle elden çıkartmıştım... hani ilk olması gereken EQ mudur şüpheliyim doğrusu...bir de eğer amfin varsa frekans atenüasyonunu oradan ya da girdiğin sistemden hatta basın üzerinden yapma şansın var... belki başka bir efekt daha iyi olabilir bu durumda, bir compressor/limiter vb. gibi...tabii bunlar nasıl bir sistemle çaldığına, aletlerine ve duymak istediğin seslere göre değişen kararlar. :D

washburn x120 bass randall 30 watt amfi ama amfi cok dandik ,.procesördeki amfi simulatörleri için procesöre sıcak bakıyorum ama getirtmişken işime yarıyıcak bişey getirtiyim kullanamıyıcağım bi procesörü almanın bi anlamı yok acaip kararsız bi yardım edin

Anfi simulatörleri'de digital processorlar gibi effect'in veya sesin taklitleridir ve hiçbirzaman gerçeklerinin yerini tutmaz ve pazarlama yalanıdırlar:)
İlk olarak bir compressor al ,sonrada iyi bir anfi al derim.Tavsiyem fiyat+verim bakış açısından AMPEG BA210'dur.Zuhal müzik getiriyor diye biliyorum,fiyatı 1200$ olması lazım.Pahalı gibi gözüküyor ama minimum bi fiyat iyi ton için malesef utku doğa:)
Compressor konusuna gelince:
EBS MULTICOMP ilk tercihdir ama fiyatı 250$
daha ucuz ama iyi bir tercih olarak,DIGITECH BASS SQUEZEE'i öneririm dual band bi compressor
bass ve tizleri ayrı ayrı compresliyebiliyosun bence
çok faydalı bi durum bi basscı için.fiyatı 70$ internette.

Anfi simulatörleri'de digital processorlar gibi effect'in veya sesin taklitleridir ve hiçbirzaman gerçeklerinin yerini tutmaz ve pazarlama yalanıdırlar:)

Hani pazarlama yalanı mıdır değil midir bilemem ama gerçekten Ares75 haklı, amfi/kabin simülatörleri hiçbir zaman gerçeklerinin yerini tutmaz, -mış gibi yapar ve kötü yapar!!! belki 3-4 yıl sonra dijital teknolojinin gelişmesi ile durum düzelir ama şu an ne yazık ki böyle... gitarda durum daha farklı, frekans spektrumu daha uygun olduğu için biraz daha iyi olabiliyor tonlar ama ne gitar ne bas için gerçekleri ile karşılaştırılamaz simülatörler ne yazık ki!!! ayrıca 30 wattlık amfine amfi simülatörü ile girersen oldukça berbat tonlar alacağına garanti verebilirim. Simülatörler direk mikser ya da board girişinde en optimal tonları verirler, preamfi olarak kullanırsan kalite düşer, preamfiye girersen çok kötü sonuç verir, çünkü amfi simülasyonunu tekrar amfye girmiş olursun!!!

EBS MULTICOMP ilk tercihdir ama fiyatı 250$

Lafı ağzımdan almış Ares75, ben de bunu önerecektim kompresör olarak, biraz pahalı ama EBS İsveçli ve bas amfi ve prosesörü üreten çok kaliteli bir firma(EBS: electric bass systems)... tüm efektleri eminim iyidir :D

DIGITECH BASS SQUEZEE'i öneririm dual band bi compressor

Bilmiyorum, dual band olması iyi ama bildiğim kadarıyla analog değil...ek olarak Digitech'in tonlarını rack efektler dahil fazla elektronik buluduğum ve sevmediğim için kulllanmadığım bu aleti öneremem...

Boss limiter/enhancer'da var unutmadan fena değil ama dip gürültüsü var

Hani ille de BOSS alacağım dersen ben de EQ yerine bunu öneririm, dip gürültüsü çoğu pedalda (EQ vb.)var, sorun mu dersen evet ama senin bas ve amfide ya da evde çok rahatsız olmazsın sanırım...

Yerinde olsam:
-sadece pedal alacaksam EBS'i alırım
-Aphex Bass Exciter'a bakarım ( web sitelerinde ses örnekleri de var!!)
- İdeali iyi bir combo alırım. Ares75'in söylediği de iyidir, Türkiye'de 400-500 dolar civarına bulabileceğini sandığım Ampeg BA-112, BA-115 de çok iyidir (ben BA-112yi evde kullanıyorum, Ankara Zuhal'den aldım, sağolsun Cem, israr etmese denemeyecektim, denedim ve aldım!).
-sezgilerime ve kulağıma güvenirim
Kolay gelsin :D :D :D

arkadaşlar şu ana kadar evde bulunan ispanyol gitarımı 4 telli yaparak bass kullandım, bi de stüdyolarda. bazı gitar hocaları ile görüştüm hepsi orta seviyede olduğumu söylüyorlar. bass ve amfi almak istiyorum ve alacağım bu aletler beni uzun soluklu götürsün, hemen bir kaç ay da bıkmayayım diyorum. bunlara karşılık bütçem 500$. sizce hangi markaları almalıyım? pedal vs. de almalı mıyım? bi de şunu sorayım sıfır alıp washburn, cort gibi basslar mı almalıyım yoksa ikinci el (iyi bir gitar olursa) ibanez falan mı almalıyım? washburn, cort gibi basslarda ibanez soundunu yakalayabilir miyim? (yaptığım tarz heavy - speed - power - trash metal)

WASHBURN ve CORT alma pek işe yarar aletler değil derim.madem bütçen kısıtlı git direk FENDER JAZZBASS al.Ama öneri olarak YAMAHA TRB1005'i tavsiye ediyorum hem fiyatı ucuz diğer üst model yamaha'lara göre hemde output seviyesi ve ton olarak her tarza uyum sağlayan canavar gibi bir bass fiyatı 900 euro.IBANEZ'e gelince yeni modellerini dene üzerinde BARTOLINI manyetik olanları.sevgiler

Geri