Gönül Yarası

güzel film, ama şimdi önemli olan yarın açıklanacak oscar adayları arasında en iyi yabancı film dalında gönül yarası olacak mı? ben pek bi umut beslemiyorum, ama aday olursa da akademi jürisinin bi bildiği vardır der çok sevinirim tabi...

çok izlemeyi düşündüğüm bir film değildi ama ısrarlara dayanamayıp gittim ve izledim. sonuç beni şaşırmadı. yavuz turgul ve şener şen ikilisi yine yapacağını yapmış ve ortaya tadı damaklarda kalacak süper bi film çıkmış...

Arşivime ekledim filmi. Bence Meltem Cumbul oyunculuğunun yanı sıra vokal olarak da kendini sivriltti bu film sayesinde. Sonuçta onun sayesinde Ayrılık Ateşten Bir Ok, Etek Sarı gibi çok hoş Türküler dilime takıldı.

Çok etkilendiğim dönemde aşağıda yeralan grafiği hazırlamıştım :( Baktıkça bana hüzün basıyor, sizi nasıl etkiler bilemem tabi...

gonul9eg.jpg

iyi film sadece iyi senaryo,iyi oyuncular la olmaz kamera ışık vs . kötüyse hiç bi işe yaramaz!
bu arada çok fazla uçtular g.yarası oscar alır falan!
daha çok erken!

iyi film ama çok da aman aman değil bence :roll: yine de izlenmeli...üstad,gene çok iyi...kötü projede göremezsiniz onu :)
filmin damar sahnesi devin çınarın üstada söyledikleri(baba-kız diyoloğu) sonra da şener şenin devin çınara anlattıkları...
bu iki sahne için dahi izlenir bu film :roll:
timuçin esen iyi iş çıkarmış meltem cumbul zaman zaman fazla yavan kaçmış ama yine de ortalamanın üstünde derim...
filmin çok da göze batmayan kahramanı,devin çınar...

Dun TV de izledim filmi.Cok guzeldi.Hala etkisindeyim diyebilirim.
Ah Nazim abim ah.
Filmin film oldugunu suradan anlarim.

Eger film bittikten sonra bile halen o adamin samatyada bir oda'da.Yasadigini dusunuyorsam.Bu kadar sahici olduguna indandirmissa. Olay budur derim..

Feda olsun gonlumun oskarlari...

Filmi dün tv de izledim neden daha önce izlemedim onu da bilmiyorum. Benim en etkilendiğim sahne Kürtçe türkü söylenirken Dünya'nın ağlaması ve;

Nazım: Kürtçe biliyor musun?
Dünya: Ağlamak için Kürtçe mi bilmek gerek...
demesi.. O sahnede Meltem Cumbul oyunculuğunu konuşturmuş öyle ki benim bile gözlerim doldu yani yüzündeki ifade ve gözyaşları çektiği acıyı gösteriyordu... Banka'da geçen diyalog ve daha sonra Nazım kızına çocuğu götürümesi.... bu sahne de beni çok etkiledi...

Filmde Neşat Ertaş ın söylediği Türkü de beynime kazındı...

Oscar a gelince bu filmin derinliğini içtenliğini yabancı yapımcıların yada eleştirmenlerin çok da iyi analiz edebileceğini düşünemem onlar bilemez örf adetler yüzünden olanları ancak duyarlar ne kadar doğru ne kadar yanlış bilemezler, o türkülerin anlamlarını ve içtenliğini hele hele hiç. O yüzden oscar adaylık beklentisi yanlış olurdu.

benayevsen demiş ki:
Benim en etkilendiğim sahne Kürtçe türkü söylenirken Dünya'nın ağlaması ve;

demesi.. O sahnede Meltem Cumbul oyunculuğunu konuşturmuş öyle ki benim bile gözlerim doldu yani yüzündeki ifade ve gözyaşları çektiği acıyı gösteriyordu...

Kesinlikle katılıyorum sana. Dünyanın son söylediği türkünün adı Etek Sarı. Eğer Meltem Cumbul yorumuyla dinlemek istersen bana ulaşman yeterli.

gecen gun ilk defa izledigim ve beni tam anlamiyla halifleks yapan saheser! basrol oyunculari birer harikaydi.. ben bir de buna devin ozgur cinar`i eklerim!

şener şenin oyunculuğu dışında pek beğendiğimi söyleyemem.özellikle türkülerin yerli yerine oturmadığını düşünüyorum.oturup iki saat boyunca şener şen'in mimiklerini izleseydik çok daha memnun ayrılırdık..öyle ki adamın her dünya deyişinde insanın içinden bişeyler kopuyo sankim..

O rolü Meltem Cumbul dan başkası oynayamazdı.. Karışık Pizza filmini izleyenler varsa Meltem Cumbul un oyunculuktaki çok farklı yönünü orda da görüceklerdir. Bazı arkadaşlar yayvanlık demiş yaa, zaten Dünya karakterinde o yayvanlık olmak zorundaydı acı çektiği halde bazen aptal, bazen saf, bazen yayvan denilen hatları göstermek zorundalardı. Bunu yapabilecek başka bir oyuncu mutlaka vardır ama Meltem Cumbul gibi bir isim kalkabilirdi bu rolün üstesinden diye düşünüyorum. Dünya nın acı çektiği sahnelerde o yayvanlıktan, saflıktan aptallıktan nasıl arınıldığını çok çok iyi gösterdi senaryo ama sanırım başka yerlerinde kaldınız filmin:) Bence bütün oyucular hakkını vermiş...

mbk demiş ki:
benayevsen demiş ki:
Benim en etkilendiğim sahne Kürtçe türkü söylenirken Dünya'nın ağlaması ve;

demesi.. O sahnede Meltem Cumbul oyunculuğunu konuşturmuş öyle ki benim bile gözlerim doldu yani yüzündeki ifade ve gözyaşları çektiği acıyı gösteriyordu...

Kesinlikle katılıyorum sana. Dünyanın son söylediği türkünün adı Etek Sarı. Eğer Meltem Cumbul yorumuyla dinlemek istersen bana ulaşman yeterli.

"Etek Sarı" türküsü aslen Malatya Arguvan türküsüdür, kaynağı da Teslim Budak adlı mahalli bir sanatcıdır. Türkünün orjinalini isteyen bana özel mesaj atsın.

şener şen'in oyunculuğuna zaten diyecek yok. keza meltem cumbul, devin çınar, timuçin esen de iyiydi ama filmde devin çınar'ı yine şener şen'in kızı rolünde gördük. memlekette başka kız mı kalmadı demekten kendimi alamadım. beni asıl kopartan sahne filmin başında köylüyle öğretmenin vedalaşma sahnesindeki şu kısım;
-derviş dede dua et benim için.
-derviş de sensin, dede de sensin. sen bizim çocuklarımızın gerçek babasısın. senin duaya ihtiyacın yok.
işte bu diyalogda gözlerim doldu..

Türk yapımı ii filmlerden biri.Şener Şen'in oyunculuguna diyecegim hiçbişey yok...

Bir daha annemlerle film izlersen ne olayım. Bu fimden sona sabah kalk sesleri yerini türküye bıraktı.Bide babamın sesinden aman tanrım =)

Geri