Ibanez Grg270b Saddlem Bozuldu.

S

Süvaribey

Arkadaşlar GRG270B gitara sahibim. Telleri sıkıştırdığım bölüm, hani şu floyd rose civatalarıyla sıkıştırılan. her birine telimi takıp civatayı rahatlıkla sıkabılıyorum. fakat 6.tel (kalın mi) sırasındaki bu parçaya teli sokup sıkıştırmaya çalışınca biraz giriyor fakat tam olarak kapanmıyor civata sonuna kadar girmiyor. farklı civata denedim yine olmadı bu saddle denilen yermi bozuldu acaba ne yapmalıyım nasıl onarılabilir?

Arkadaşlar GRG270B gitara sahibim. Telleri sıkıştırdığım bölüm, hani şu floyd rose civatalarıyla sıkıştırılan. her birine telimi takıp civatayı rahatlıkla sıkabılıyorum. fakat 6.tel (kalın mi) sırasındaki bu parçaya teli sokup sıkıştırmaya çalışınca biraz giriyor fakat tam olarak kapanmıyor civata sonuna kadar girmiyor. farklı civata denedim yine olmadı bu saddle denilen yermi bozuldu acaba ne yapmalıyım nasıl onarılabilir?
Gitarının modelini bilmiyorum, ama gitarındaki floydrose sistemin çok eski değilse luthier/gitar tamircilerinde uygun sıfır veya çıkma parçalar bulabilirsin. Saddle ile birlikte sıkıştırma görevini yapan vidayı da veriyorlar haliyle, o yüzden sıknıtı yaşamazsın. Floyrose da 3 farklı saddle yüksekliği vardır, yani hepsi aynı görünse bile farklıdırlar. Kalın Mi teliyle aynı (yükseklikteki) olan saddle ince mi telidir. Bütün gitarı yanında taşıyıp götürmektense, floyrose ve gitarın resmi ile yanında ince mi saddle ile gidip işini halledebilirsin. Gitarı götürmek daha garanti bir yöntemdir tabii.

Benim de başıma benzer bir şe ygeldi, tabi ben biraz fazla güç uygulayıp saddle kırdım. Kesmece karpuz gibi yarıldı mübarek. Ankara'da bir saddle için bana söylenen rakam 15 TL idi tam 1 yıl önce. Ve benim sistem 10 yıl kadar eski bir sistem olduğundan Ankara'da daha sonrasında İstanbul'da bile bulamadım. Komple floydrose değiştireceksin veya 6 tane yeni saddle alacaksın dediler. Baktım iş tuzlu,4-5 ay gitara ara verdik. Sağolsun forumda bir arkadaş bana stewmac sitesini tavsiye etti. Amerika'dan posta yoluyla sipariş verdim. 10 $ posta bedeli dahil toplam 50 TL ye mi ne gelmişti. Adamlar beni luthier felan sandılar galiba her 3 ayda bir katalog gönderiyorlar tee Amerika'lardan.Neyse telleri taktım ettim, şimdi süper. Eğer böyle bir yöntem yapmak zorunda kalırsan, saddle pozisyonlarını (daha doğrusu telin saddle çıktığı noktaları) belirlemek için işaret için bantla bir şeyler yap. Yoksa daha sonrasında sap ve saddle pozisyonu ayarı yaptırman şart olur.

Geri