Yeni Gitar Yapıyorum, Fikirler, Fotoğraflar, Her Şey Içeride

A

Alshain

Herkese merhaba, malumunuz kış geldi, havalar soğudu aktiviteler azaldı, bu nedenle gerçekten kaliteli ve sanatsal değeri olan bir enstruman yaratmak ve vakit geçirmek amacıyla babamla beraber bir gitar projesine başladık. Gitarın sapı hazır, fotoğrafları;

Sap0.jpg

Sap.jpg

Burgular Gotoh

Şimdi gitarın gövdesini yapacağız, ancak bu konuda kararsızım fikirlerinize ihtiyacım var, gövde kesinlikle tek parça olacak, 2 ağaç arasında tercih yapacağım, ceviz ya da kızılağaç, iki ağacı da çok iyi tanıyorum, tüm özelliklerini biliyorum, ceviz olursa gövde çok ağır olacağı için figürlü cevizi kalın bir kaplama olarak kullanabilirim, cevizi kızılağaç ya da maunla kombine etmeyi düşünüyorum, fikirlerinizi bekliyorum bu konuda. ağaç seçiminden sonra manyetik seçimini yapacağım, ancak bir Alshain klasiği olarak kesinlikle HH konfigürasyonlu, yüksek çıkışlı Bareknuckle modellerinden olacak, buna gövde ağacına göre karar vereceğim, 5 yönlü switch kullanacağım, 1 ton, 1 volume potansı kullanacağım, 500k potans kullanmayı düşünüyorum, kapasitör için kararsızım, fikirlerinizi bekliyorum. gövde ceviz olursa koyu renkli figured walnut üzerine mat cila olarak düşünüyorum, kızılağaç olursa flourescent yellow rengilini düşünüyorum, siyah bevel ile birlikte, renk için örnek bir gitar;
Gitarrenk.jpg

Fluorescent yellow olursa tüm donanım siyah, ceviz olursa tüm donanım krom olacak.

Gitarın gövde şekli için kafamda iki şekil var, biri standart bir superstrat, (eğer superstrat olursa bazı jackson ve carvin modellerini baz alacağım), diğeri ise Phiga Bolt tarzı;
govde.gif

Köprü sabit olacak, string thru TOM ya da hardtail olabilir, ya da tek bir stopbar, bu konuda kararsızım fikirlerinizi bekliyorum, diyeceksiniz ki eşik kilit sistemine göre kesilmiş, evet sabit köprü olmasına rağmen kilit sistemi kullanacağım, bu da benim bir takıntım :), ayrıca gereksiz çınlamaları önlemek için de basit bir sistem düşünüyorum.

Bunlar dışında aklınıza gelen her şeyi söyleyin lütfen, her türlü düşünceye açığım, gitarın yapımı ilerledikçe yapım aşaması dahil fotoğraflarını koyacağım, ancak bu ciddi bir zaman aralığına yayılacak :)

Güzel bir proje. Bence farklılık olması açısından ceviz olabilir, piyasa alder kaynıyor zaten. Bu arada o Florasan Sarı ne çirkin renkmiş, gözümü aldı :D Sapı görünce aklıma JPM Signature geldi. O tarz bir gövde de olabilir, madem süper strat tarzı bir şey düşünüyorsun.. Ayrıca yukarıdaki hafif warlock şekilli gövde de gayet güzel bence. Klasik süperstrat gövdedense öyle bir şey daha afilli olabilir. Ayrıca ceviz üzerine gold aksam daha yakışıklı durur bence, renk ile uyumlu olur.

Ben hiç sevmem, düşük çıkışlı lanet olası pis kaka aletler. manyetik dediğin beyin patlatacak, sonra coil split yapıp mis gibi clean ton alacaksın... Ayrıca köprüye göre saddle piezo düşünebilirim ancak nasıl bağlanacağını bilmiyorum, beni aydınlatın lütfen.

Nihayet enteresan bir şey forumda. Konuyu takibe alalım hele. Gerçi bir yerlerimiz kesinlikle şişer hatta az haset te edebiliriz ama dikensiz de gül olmaz hani :)

Nihayet enteresan bir şey forumda. Konuyu takibe alalım hele. Gerçi bir yerlerimiz kesinlikle şişer hatta az haset te edebiliriz ama dikensiz de gül olmaz hani :)

Hangisini alsam başlıklarını sevmiyo musun? :)

Üstad başarılar dilerim. Benim de kendimce can sıkıntısına yaptığım karakalem tasarımlarım var, üç beş fikir söylerdim ama tarzlar uyuşmuyo malesef. İlerde bi tane de Strat Tele hibriti ya da Firebird Iceman kırması Reverend Schecter gibi tasarımlar düşünürsen, dikilirim tepene. =)

Hangisini alsam başlıklarını sevmiyo musun? :)

Üstad başarılar dilerim. Benim de kendimce can sıkıntısına yaptığım karakalem tasarımlarım var, üç beş fikir söylerdim ama tarzlar uyuşmuyo malesef. İlerde bi tane de Strat Tele hibriti ya da Firebird Iceman kırması Reverend Schecter gibi tasarımlar düşünürsen, dikilirim tepene. =)

PineTelehawk.jpg

Hocam Tele-Strat kırması böyle bir şey olsa gerek :), pek düşündüğüm bir tasarım değil, ancak firebird-iceman değil de firebird-fireman ilgimi çekebilir. İlgimi çeken bir diğer model de Dean Bel Aire
dean83belaire.jpg

Yukardaki gövde daha ziyade JagStang'a benzemiş ya da Mansonlara... Aslına bakarsan gövde tasarlamak nispeten kolay ama özgün "headstock" yani kafa tasarlamak cidden zor, benim en beğendiğim Ibanez'in AS AR JSM200 serilerindeki castle tasarımı headstocklar, bi de illaki Gibson'inki.

Haftaiçi OffSetGuitars'ın gitarını göster tarzı forumundan arakladığım bi kaç -olmuş- el yapımı gitar fotoğrafı paylaşırım. Fikir verebilir.

Iceman'ın alt boynuz kısmı çok orjinal bence, alt boynuzu ileri çıkan gitarları seviyorum şahsen. Misalen Yamaha SGV serisi, ama tabi bunlara metalik boya olacak.

@Vine_Inlay

sap hazır, headstock musicman petrucci tarzı yalnız uç kısmı tıraşlı, daha hoş görünüyor bence, çok araştırdım, çok okudum, çok gitar inceledim kafamda bir sürü fikir var, sizin de belirttiğiniz gibi gitarın gövde şekline göre ağacı ve boyası da değişecek, mesela her gövde biçimine ceviz gitmez... Ayrıca Dean Cadillaclar da ilgimi çekiyor, bu gitara cevizin mükemmel olacağı kanaatindeyim

Gitarın ceviz olmasına karar vermiş bulunmaktayım, black walnut+3mm claro walnut top şeklinde düşünüyorum, ancak claro walnut yani kök ceviz kaplamayı perakende olarak bulamadım, araştırmaya devam ediyorum, eğer bulamazsam snakewood düşünüyorum;

Snakewood;
Snake_wood_lg.jpg

Claro Walnut;
ClaroWalnutTable-top.jpg

Sap bu gün elime ulaştı, ancak malesef fretler berbat durumda ve bindingin üzerinde çizikler mevcut. Zımpara işi oldukça kötü yapılmış. Fretleri değiştirip yeni binding takacağım:(. Yakında yeni fotoğrafları paylaşacağım.

Sap bu gün elime ulaştı, ancak malesef fretler berbat durumda ve bindingin üzerinde çizikler mevcut. Zımpara işi oldukça kötü yapılmış. Fretleri değiştirip yeni binding takacağım:(. Yakında yeni fotoğrafları paylaşacağım.

Haydii, üzüldüm şimdi, geçmiş olsun dost! :( Sapı yollayan kişi bu durumla ilgili bir açıklama yaptı mı yoksa ikinci el filandı da bu tür risk, verilmemiş bir garanti falan zaten sözkonusu muydu?

Geri