Yeni Gitar Yapıyorum, Fikirler, Fotoğraflar, Her Şey Içeride

Abi boş vaktin varsa sevabına dene o zaman :) Forearm cut ve alt boynuzdaki oyuğa dikkat :) Üst ağacı tamamen bitiyor oralarda. Aslında fretleri de çizmeyi denedim ama beceremedim, burgular ve köprü arak zaten :D

Evet, deathcaster'ın sapına başlamış bulunmaktayım, ilk neck thru deneyimim olacak, 3 parça akçaağaç, abanoz tuşe, 24 fret, 25" skala.

Kısaca gitarın hardware listesini de vereyim;

Köprü Schaller Hannes;
Barevn%C3%A9%20kombinace.jpg

Manyetikler sapta EMG 89R, köprüde EMG 81TW.

Burgular kilitli Sperzel.

Bir canavar doğuyor.

Malzemede ucuza kaçmayı bırak piyasanın en iyilerini kullanmışsın. Helal olsun, bayağı kaliteli bir şey çıkacak ortaya (y) Sert karakterli gitar alacaklar biraz beklemeli bence.

konuyla alakalı sayılmaz ama hazır köprü meselesine değinilmişken; bu grandmaster customshop gitarlarda kullanılan bir köprü var. normal vintage tremololardaki gibi postları önde değil de ortada yer alan. onun hakkında bilgisi olan var mı?

Enak

Teşekkür ederim.

mrtcntn

Şahsen bahsettiğin köprü hakkında bilgim yok, fotoğrafını gösterirsen hakkında birkaç şey söyleyebilirim ancak :)

Schaller Hannes bence kullanılabilecek en iyi sabit köprülerden biri, EGS Series 3 var bir de ama onu bulmak pek mümkün değil.
522907_346109472112751_149762801747420_983238_1100333210_n.jpg

konuyla alakalı sayılmaz ama hazır köprü meselesine değinilmişken; bu grandmaster customshop gitarlarda kullanılan bir köprü var. normal vintage tremololardaki gibi postları önde değil de ortada yer alan. onun hakkında bilgisi olan var mı?

bahsettiğin köprüden şu anda benim grandmaster gitarımdada var. markası fullcrum modelide offset diye geçiyor. bir kaç yenilikçi özelliği var. öncelikle saddle lar hariç tek parça pirinç benzeri bir malzemeden yapılma yekpare bir köprü. yani alttaki blok ve baseplate tek parça. bunla beraber pivot vidaları yerine iç tarafda çivi benzeri yatay kamalar var köprü onların üzerinde ileri geri gidiyor. sustainli güzel bi köprü. fiyat olarak biraz tuzlu 285 dolar gibi birşey hatırlıyorum yurtdışı olarak. şu anda yeni bir model çıkardılar floydroze benzeri bir köprü asım can gündüzün yeni modellerinde vardı sanırım. tasarımını kendisinin önerdiğini söylüyor. bu arada buldum link buradan bakabilirsiniz. http://pointtremolo.com/design.htm

bahsettiğin köprüden şu anda benim grandmaster gitarımdada var. markası fullcrum modelide offset diye geçiyor. bir kaç yenilikçi özelliği var. öncelikle saddle lar hariç tek parça pirinç benzeri bir malzemeden yapılma yekpare bir köprü. yani alttaki blok ve baseplate tek parça. bunla beraber pivot vidaları yerine iç tarafda çivi benzeri yatay kamalar var köprü onların üzerinde ileri geri gidiyor. sustainli güzel bi köprü. fiyat olarak biraz tuzlu 285 dolar gibi birşey hatırlıyorum yurtdışı olarak. şu anda yeni bir model çıkardılar floydroze benzeri bir köprü asım can gündüzün yeni modellerinde vardı sanırım. tasarımını kendisinin önerdiğini söylüyor. bu arada buldum link buradan bakabilirsiniz. http://pointtremolo.com/design.htm

biraz cahillce mi olacak bilmiyorum ama sanırım bahsettikleriniz 80 lerin usa charvel lerde kullanılan ya da import 80 ler charvellerde olan köprü çeşitlerinden biri.

Bu aralar re-issue charvel usa gitarların manyağı oldum da 2002-2005 yapımlar.Serdar in vardı FR lisi o seridekilerin.

Şunlar mı acaba içinde kahler fullcrum olan link de var bir linklere bakn bakalım?

1.http://www.ebay.com/itm/Charvel-Jac...ccessories&hash=item20c4ad74ea#ht_2592wt_1186
2.http://www.ebay.com/itm/charvel-gro...Accessories&hash=item337a276fd5#ht_500wt_1203
3.http://www.ebay.com/itm/80s-CHARVEL...4?pt=Guitar&hash=item19d3c36c5a#ht_500wt_1203
4.Kahler fulcrum: http://www.ebay.com/itm/1980s-Charv...ccessories&hash=item19d4005332#ht_5613wt_1186

Sanırım bahsettikleriniz bunlar.

Enak

Teşekkür ederim.

mrtcntn

Şahsen bahsettiğin köprü hakkında bilgim yok, fotoğrafını gösterirsen hakkında birkaç şey söyleyebilirim ancak :)

Schaller Hannes bence kullanılabilecek en iyi sabit köprülerden biri, EGS Series 3 var bir de ama onu bulmak pek mümkün değil.
522907_346109472112751_149762801747420_983238_1100333210_n.jpg

Bu arada haberiniz var mı yok mu bilmiyorum ama hantuğ ya da hantug guitar diye Türk Malı üretimli gitar yapan bazı kişiler var.Kendi dökme sabit köprüleri de var ve baya kaliteli duruyorlar.Gitarpedal forumların dan Barış Şahin bey oraya gitar yaptırmış sanırım.Hem yerli üretim hem kaliteli olsun diyorsanız schaller yerine bu köprüleri de deneyebilirsiniz.En az schaller kadar kaliteli iş çıkartıyor gibi görünüyor.Ben facebook sayfasından köprüleri görmüştüm.

Fatih Usta nın da bu ekiple irtibatı var galiba onunla da görüşebilirsiniz.İlerde daha fazla gitar yapacaksanız bu markanın ürünleri ile anlaşma usulu de yapabilirsiniz.%100 yerli malı adam gibi gitarları da bize çalmak nasip olur.

Fatih Usta burada Hantuğ marka köprü kullanmış

http://www.fgitaratolyesi.blogspot.com/2012/06/nova-custom-guitars-ozen-cekcen-classic.html

http://www.facebook.com/hantugguitars bir düşünün derim.

hantug gayet iyi gidiyor bence. daha güzel işler çıkaracaklar tabi bu ülkenin algısı vergisi marka meraklısı kullanıcıları köstek olmazsa. yurtdışında yapanlara burdan wooooww diye bakıyoruz.

Hantug gayet güzel iş çıkarıyor, ancak benim için ön planda olan amaca ve tasarıma uygunluk. Mesela Ferrari çok kaliteli otomobiller üretir, ancak benim bir arazi aracına ihtiyacım varsa bir işime yaramaz. Ancak şöyle olabilir, kafamdaki köprü tasarımını üretip piyasaya sürebilirler belki. Zaten schaller'ı görüp" aa bu schaller hadi bunu kullanayım" düşüncesiyle seçmedim köprüyü, kafamda istediğim özellikleri belirledim(saddlelar zeminde ayrı olacak, altlarında bir baseplate olmayacak, direkt gövdeye temas edecekler, arkalarında saddleları tutan uzun bir blok olacak), bunu da Schaller Hannes %100 karşılıyor. Hantug bu modelin benzerini üretseydi kesinlikle öncelikli tercihim olurdu, tune o matic kullanmak vardı kafamda mesela, hantug ile çalışacaktım, ancak plan değişti.

Yeni modelim "Screaming Eagle" ile karşınızdayım. Deathcaster'dan sonra sıra onda :) Alt boynuzu biraz daha sivrilteceğim. Bir de sanıyorum ki artık yeni bir konu açmanın zamanı geldi. Her türlü yorum ve eleştirilerinizi bekliyorum.

IB3B6.jpg

Bu da Funkyou için yapımına başladığım telecaster.

a8Fvc.jpg

Screaming Eagle güzel duruyor kartal gibi.Fretboard a güzel bir inlay bekliyorum :) son fret hafif yatık mı olacak caparison modelleri gibi? bir de tek hum ya da 1 single yatık HS yaparsan bomba olur.Sap arkasını da cilasız boyasız doğal bırakırsan tadından yenmez.

VanHalen

Evet hocam HS olacak, son fret yatık, ayrıca sap arkası boyasız, sadece headstock arkası boyalı olacak. Açıkça söylemek inlay benim işim değil, bunu söyleyeyim, gitar yapmak 10 zorlukta ise şekilli inlay(mesela balık şeklinde)yapmak 100 zorluktadır, ayrı bir zanaattir benim gözümde. Sadece dot inlay, biraz daha zorlarsam block ve shark da yapabilirim.

gmulak

O contour benim tüm tasarımlarımda var, imzam gibidir :) Ben onu öyle bir yapacağım ki kaymak gibi olacak orası, kolunuzu oraya sürtmek isteyeceksiniz hatta(biraz sapıkça oldu), cad çizimlerinde biraz daha sivri hatlarla çiziyorum, o hatlar yuvarlıyor sonra.

shark yapacaksan sticker lar ile kendine model yapabilirsin.Tabaka halinde sedefler var kendin kıl testere ile model çıkartabilirsin.Ama aynı boyutta fretboard ı oynman gerek ki zurnanın zırt dediği ver orası bence.Hele ki abanoz ya da maple kullanacaksan sert olacağı için baya zor olur.Ben kendi gitarıma güzel bir inlay yaptırmayı düşünüyorum.Sedefkarlara yaptırmak üzere.Sultanahmet teki sergide bulunan bütün sedefçilerin kartlarını aldım :) Renkli doğal taşlardan block inlay de düşünmüyor değilim.Mercan kırmızı + maple çok kıral oluyor Taş hele ki hafif vişne çürüğüne çalıyorsa tadından yenmez :) O gitar biraz daha agresif olacağı için block inlay çok cici kaçar shark fin gider gibi :S

Dediğiniz gibi tuşeyi inlayin oturacağı şekilde oymak çok ciddi bir iş, gerçi ben yaparsam taslak çıkarır dremelle girişirim ona :), ama pek gerek görmüyorum zira şekilli inlayler pek hoşuma gitmiyor, shark ve block inlayleri de kaba buluyorum, o yüzden nokta inlay iyidir, hatta hiç inlay kullanmayabilirim de.

Geri