Thomann'dan Alışveriş

Arkadaşlar merhaba, thomann'dan 1000 euroluk bir gitar alacağım ancak bir de küçük bir kafa almak istiyorum 450 euro civarında, ikisini ayrı ayrı mı yoksa aynı anda mı sipariş versem daha akıllıca olur?

Merhabalar yakın zamanda Thomann'dan dijital duvar piyanosu sipariş etmeyi düşünüyorum ancak aklımda bir kaç soru var yanıtlarsanız sevinirim.

1-) Bu piyanoyu nasıl getirecekler? yani gelirken parçalarına zarar gelir mi?
2-) %18 Vergi dışında nasıl ek ücretler biniyor ve bunlar tahmini ne kadara mal olur?

Not: Alacağım ürün 2000 TL değerinde

Merhabalar yakın zamanda Thomann'dan dijital duvar piyanosu sipariş etmeyi düşünüyorum ancak aklımda bir kaç soru var yanıtlarsanız sevinirim.

1-) Bu piyanoyu nasıl getirecekler? yani gelirken parçalarına zarar gelir mi?
2-) %18 Vergi dışında nasıl ek ücretler biniyor ve bunlar tahmini ne kadara mal olur?

Not: Alacağım ürün 2000 TL değerinde
Alacağınız piano büyük ihtimalle 30 kg'ın üzerindedir. ( Örneğin Yamaha'nın dijital upright pianoları 50-60 kg. civarlarında ) Dolayısıyla bir kere üzerine ciddi kargo ücreti binebilir.

İkinci husus ; ürün 30 kg.'ın üzerinde olacağı için , yapacağınız ithalat işlemi "ticari ithalat" kapsamına girecektir. Bu durumda da bir gümrük komisyoncusu tutup gümrükde beyanname açtırmanız gerekecektir. Bunun size maliyeti 1000-1500.-TL civarında olacaktır.

Ayrıca ürünü "ticari ithalat" kapsamında gümrükleteceğiniz için ; %18 KDV'ye ek olarak %20 civarında ÖTV ödemeniz de söz konusu olabilecektir. Dolayısıyla bu durumları bir gümrük komisyoncusu ile konuşup durumu netleştirin.

Bütün bu nedenlerden ötürü ; bu tip bir ürünü Türkiye'den satın almanız muhtemelen sizin için daha cazip olacaktır diye düşünüyorum.

Thomann üzerinden Furman pl plus, 5 adet c13-c14 kablo, 2 adet monster enstruman kablosu ve 1 adet monster hoparlör kablosu almak istiyorum. Sizce gümrüğe takılır mı? Sorun yaşamadan alabilir miyim?

Thomann den Laney ironheart 120watt ampli kafası sipariş etmek istiyorum 3400tl yazıyor fiyatta. Vergisi dahil mi dahil değilse nasıl ödeyeceğim ve kaç günde gelir ? İlk defa yurtdışından ürün getirteceğim sürecin nasıl işlediği hakkında Bilgi verir misiniz ?

Thomann den Laney ironheart 120watt ampli kafası sipariş etmek istiyorum 3400tl yazıyor fiyatta. Vergisi dahil mi dahil değilse nasıl ödeyeceğim ve kaç günde gelir ? İlk defa yurtdışından ürün getirteceğim sürecin nasıl işlediği hakkında Bilgi verir misiniz ?
İyi günler. Şimdi o 3400 tl den %18 kdv yi düş. bu düştüğümüz %18 oranın kdv dahil fiyatı oluyor.Sonra kargo ücreti çıkacaktır karşımıza örnek diyelim 100 tl kargo ücretimiz çıkıyor,daha sonra 3400 TL nin %18'i 3400-612=2788. Şimdi nolduğunu anlatıyorum:Bu ürün bize 2788 TL +100 TL kargo ücretide dahil kredi kartımızdan çekildi siparişimiz onaylandı.Bir kaç gün sonra ülkeye girdiğinde ptt bizimi arıyor nasıl oluyor orayı tam bilmiyorum. :) Dostum bunun vergisi var bunu ödemen lazım diyor. Sende hadi ya diyorsun ne kadar diye soruyorsun? Gümrük görevlisi bir hesaplama yapıyor ürünün faturasına bakıyor 2788 TL ye gelmiş bu adama bu ürün diyor %18 ini hesaplıyor. 2788x0.18=501.84 yapar oda. Sen 501.84 tl yi ptt ye yatırıyorsun. Bu ürün sana toplamda 2788+501,84 =3289,84 TL ye gelmiş oluyor. Anlatırken canım sıkıldı böyle saçmalayayım dedim :) herkese iyi forumlar

Kapıya getiriyorlar, vergiyi kapıda ödüyorsun.
Kapıda herhangi bir hesap-kitap durumu olmuyor, kargo takip numarası ile ptt sitesi üzerinden kargo takibi yaptığınızda ne kadar gümrük vergisi kesildiğini öğrenirsiniz. Normal vergi dışında 3-5 lira da pul parası, zart parası, zurt parası şeklinde ödeme daha oluyor. Kolaylık olması açısından ve posta görevlisini uğraştırmamak açısından orada yazan meblağı para üstü alma seremonisine gerek bırakmayacak şekilde hazırlarsanız iyi olur.

www.thomann.de/intl/index.html
ayrıca thomann'a bu linkten girerseniz ürünlerin vat'sız fiyatlarını görürsünüz. Hesabınızı daha rahat yapabilirsiniz.

Selamlar, mesela Thomann'dan gittik 2500 Euro'luk bir gitar aldık, bu haldeki işlemler ne olacak ? VAT'tan başka gümrük yaptırım ve harçlarına tabi olur muyum ? Tecrübenizi paylaşırsanız çok memnun olurum. Teşekkürler.

Almanya'ya gidip gitarı elden alıp buraya gelirken vergi iadesini de alırsınız. totalde daha ucuza gelir muhtemelen.

Bilgiler için teşekkür ederim. Almanya'da olabilir ama ondan ziyade Japonya'ya gitmeyi düşünüyorum olmadı öyle yaparım orada enstrüman fiyatları daha ucuz gibi ve VAT'sız alışveriş imkanı var yani daha sonra VAT geri alayım diye kuyruğa sıraya vs girmiyor muşsun ? Tecrübe etmedim ama araştırmalarım böyle farklı tavsiyelere de açığım :)

Bilgiler için teşekkür ederim. Almanya'da olabilir ama ondan ziyade Japonya'ya gitmeyi düşünüyorum olmadı öyle yaparım orada enstrüman fiyatları daha ucuz gibi ve VAT'sız alışveriş imkanı var yani daha sonra VAT geri alayım diye kuyruğa sıraya vs girmiyor muşsun ? Tecrübe etmedim ama araştırmalarım böyle farklı tavsiyelere de açığım :)
Bi tane yazipta sildim az evvel. Özetle şunu diyeceğim, sonuçta kesenizden az para çıksın istiyorsunuz. Uçak bileti vs... Şöyle bir durum var; japonya çok az kdv alıyor. Almanya %20 civarı japonya %8 falan herhalde. Kdvli fiyatları eşitse, sonuçta iade alacağınız para, ona göre karar verin. :)

Bi tane yazipta sildim az evvel. Özetle şunu diyeceğim, sonuçta kesenizden az para çıksın istiyorsunuz. Uçak bileti vs... Şöyle bir durum var; japonya çok az kdv alıyor. Almanya %20 civarı japonya %8 falan herhalde. Kdvli fiyatları eşitse, sonuçta iade alacağınız para, ona göre karar verin. :)

Teşekkür ederim. Aslında eksik açıklama yaptım işim gereği bilet olayları çok önemli değil Tokyo'ya gidersem gerekirse Capsule Apart'larda kalır yine maliyeti bir şekilde düşürürüm. O yüzden dedim başka fikirlere de açığım diye şimdiye kadar keşfettiğim Japonya'da enstrümanların fiyatça uygun olduğu belkide ilgilendiğim enstrümanların orada fiyatları uygundur diğer yerlerde pahalı çünkü, birde sorunsuz TAX Free politikaları var ben tecrübe etmedim ama Avrupa ülkelerinden alışveriş yapıpta ödediğin verginin %100'üne iade alana rastlamadım belki aldıkları şeyin cinsindendir ama duyduklarım bu yönde :)

Salı günü (ayın 2'sinde) thomann.com dan hardcase siparişi vereceğim. şu an istanbuldayım. ayın 13'ünde izmire gideceğim. ben izmire gidene kadar hardcase yetişir mi acaba? ve 66 euroluk hardcase'den vergi alınıyor mu?

Geri