Thomann'dan Alışveriş

Posta ve Hızlı Kargo Muafiyetleri şurada ötv diye aratırsanız böyle bir ibare var, bu %20 sadece o tablodaki ürünler içinmi geçerli yoksa bütün ürünler için mi?

Soru: Vergileri ödenmek suretiyle posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla serbest dolaşıma sokulacak eşya nedir?

Cevap: Her bir sevkiyat için kıymeti 1500 Avro'yu aşmayan eşyaya geldiği ülkeye göre tek ve maktu vergi oranı uygulanacaktır. Söz konusu vergi oranları kişisel kullanıma mahsus kitaplar hariç diğer eşyanın;

- AB ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda %18
- Diğer ülkelerden gelmesi durumunda %20;
Eşyanın kişisel kullanıma mahsus kitap olması halinde ise ülke ayrımı olmaksızın %8
olarak uygulanmaktadır.

Söz konusu eşyanın,
- Yabancı bir ülkeden posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelmesi,
- Ticari miktar ve mahiyet arz etmemesi,
- Diplomatik eşya ve yolcu eşyası hariç olmak üzere posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelenlerde brüt 30 kilogramı geçmemesi,

gerekmektedir.

Söz konusu eşyanın vergilendirilmesinde, eşya kıymetinden önemli değeri olmayan eşyaya ilişkin olan 30 Avro mahsup edilmeyecektir.
Bununla birlikte, yurt dışından yolcu beraberi veya posta ve hızlı kargo taşımacılığı yoluyla ülkemize gönderilen ÖTV Kanunu IV sayılı liste kapsamı eşya için ilave %20 tek ve maktu vergi uygulanmaktadır.
Şuan bu sınır 22 euro yalnız. O yüzden diğer içeriklerin değişmiş olması mümkün. Araştırıp bakınca birbiriyle çelişen çok fazla bilgi mevcut.

Mevzuat yakın zamanda değiştiyse yanlışım olabilir, fakat siz ticari bir ithalattan bahsediyorsunuz. Benim bahsettiğim durum 1500€ yu aşmayan bireysel ithalat kapsamına giriyor
Mevzuat sürekli değişiyor, ticariye girerseniz CE belgesi ATR belgesinin düzenlenmesi bir sürü prosedürü var. 30 Euro bile değil artık sınır 6 ay önce 22' ye çekildi.

Kabin siparişi verdim mecburen TR'de olmadığı için. Şenlik başladı o zaman diyelim.
Selamlar,
Alışverişiniz umarım problemsizce en kısa sürede sonuçlanır, ürününüze kavuşursunuz. Alışveriş sonrası deneyiminizi detaylı yazabilirseniz, bundan sonraki Thomann'dan alışveriş yapacak arkadaşlara değerli bir paylaşım olacaktır. Gerek mevzuatın sürekli değişimi, gerek eksik ve yanlış bilgilendirmelerle bir mit haline geldi bu konu, 80 sayfa yazılmış ama hala çözemiyoruz konuyu, hatta moderatör arkadaşlar başlığı ayrı olarak güncel bir sayfaya taşırlarsa gerçekten faydalı olur sanıyorum.
Hayırlı olsun size de şimdiden, iyi günler.

Selamlar,
Alışverişiniz umarım problemsizce en kısa sürede sonuçlanır, ürününüze kavuşursunuz. Alışveriş sonrası deneyiminizi detaylı yazabilirseniz, bundan sonraki Thomann'dan alışveriş yapacak arkadaşlara değerli bir paylaşım olacaktır. Gerek mevzuatın sürekli değişimi, gerek eksik ve yanlış bilgilendirmelerle bir mit haline geldi bu konu, 80 sayfa yazılmış ama hala çözemiyoruz konuyu, hatta moderatör arkadaşlar başlığı ayrı olarak güncel bir sayfaya taşırlarsa gerçekten faydalı olur sanıyorum.
Hayırlı olsun size de şimdiden, iyi günler.

Aynen ben de zaten o kadar bilgi kirliliği olunca daha fazla konuyu uzatmak istemedim. Günahı ile sevabı ile verdim siparişi gelişmeleri de buraya yazarım.

Zaten bence bu bilgilerin bir noktadan sonra ayrı bir başlık altında derlenip güncellenmesi gerekiyor. Bu şekilde içinde kaybolunuyor.

Hoparlörler için %6,7 ötv görünüyor, 11.sayfa 85.18 nolu maddede. birkaç hafta önce bir arkadaşım thomann'dan fluid audio f5 aldı ötv de ödemedi nasıl olduysa, ya uygulanmıyor ya da kargo hariç fiyattan hesap yapıldı 6.7 de eklendi, anlaşılmıyor, anlaşılan tek şey %20 gibi ek bir ötv ödenmediği. thomann fiyatı+kargo ücretine gelmiş oldu toplamda. ben de önümüzdeki günlerde risk alıp iloud micro ve akg k240 siparişi vermeyi düşünüyorum, indirim olur belki diye bekliyorum biraz.

Thomann'dan iki ayrı siparişim var. Biri 2x12 kabin diğeri de pedal ve pedalboard. Kabin Türkiye'ye giriş yaptı. Diğeri de gönderildi. İkisini de bu hafta alırım diye tahmin ediyorum. Bakalım ne kadar vergi ödeyeceğim. Kabin için yaklaşık %40 vergi gelir diye hesaplıyorum. Pedalda da %20 ötv geçerli mi? 4 Sayılı Cetvelde göremedim. Ayrıca amazondan da mikrofon sipariş ettim. Normalde amazon vergiyi kendi hesaplıyor ve %20 olarak hesapladı. 4 Sayılı Cetvelde mikrofonda %20 ötv gözüküyor. Umarım ekstra %20 vergi daha istemezler mikrofonda da. Tüm hepsinden sadece %20 alıp gönderseler keşke.

Ben mi yanlış bakıyorum acaba Thomann'dan alışverişte gümrük + Kdv + kargo ile ürünler TR fiyatıyla aynı olmuyor mu zaten? İnsanların hala alışveriş yatığını görünce kafam karıştı.

Ben mi yanlış bakıyorum acaba Thomann'dan alışverişte gümrük + Kdv + kargo ile ürünler TR fiyatıyla aynı olmuyor mu zaten? İnsanların hala alışveriş yatığını görünce kafam karıştı.

Benim aldığım ürünler burada yok. Ayrıca bazı ürünler burada o kadar fahiş fiyatlara satılıyorki o kadar vergiye rağmen hala ucuza gelebiliyor. Misal sipariş verdiğim mikrofon vergi ve kargo dahil fiyatı 130 dolar. Ekstra %20 vergi daha koysa 150 dolar eder maksimum. Ama ürünün burada bulabildiğim en ucuz fiyatı 1600 TL.

Arkadaşlar Merhaba,

22/11/2018 tarihinde Thomann'dan 415,15 € değerinde TC Helicon Voicelive 3 Extreme sipariş ettim. Gün itibariyle Gümrük işlemleri bitti ve bana çıkardıkları Gümrük Vergisi toplamda 455 TL yani %18'e denk geliyor ve başka ücret yok. Aşağıda detayları görebilirsiniz.

22/11/201811:40:00 Gonderi musteriden alinmistirReceive item from customer (Otb) Germany (Yurt Disi)
22/11/201811:41:00 Gonderi (Cikis) alip verme merkezinde alindiReceive item at office of exchange (Otb) Germany (Yurt Disi)
23/11/201806:41:00 Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden)The item was forwarded to the destination country (Otb) Germany (Yurt Disi)
24/11/201810:00:00 Gonderi yurtdisina sevk edildiSend item abroad (EDI-received) Germany (Yurt Disi)
29/11/201805:52:55 Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindiReceive item at office of exchange (Inb) Turkey
29/11/201809:04:13 Gonderi gumruge sevk edildi (Gelen)Send item to customs (Inb) Turkey
29/11/201812:04:13 PTT İşyerine GirdiYurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı BAŞAKŞEHİRİSTANBUL(AVR)
29/11/201812:31:37 Zimmet Alındı BAŞAKŞEHİRİSTANBUL(AVR)

ÜCRETLER
  • Gümrük Vergisi : 450.0 TLDamga Vergisi : 0.6 TLGümrüğe Sunma Ücreti : 4.5 TLYurtdışı İade Ücreti : 0.0 TLTOPLAM : 455.1 TL

An itibarı ile 303 Euro olarak Thomann'dan sipariş ettiğim kabine 337 TL gümrük vergisi çıktı.

Bu da takribi %18 ediyor. PTT takip sisteminden direkt kopyala/yapıştır yapıyorum:

• Customs Duty : 332.0 TLStamp Duty : 0.6 TLPresentation to Customs Fee : 4.5 TLInternational Return Fee : 0.0 TLTOTAL : 337.1 TL

Ürün bugün elime ulaştı. Gerçekten 337 TL ödedim. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki Thomann'dan 1x12 bir kabin alacaksanız %18 üzerine ek bir vergi ödemiyorsunuz.

%20 ÖTV vs falan gibi hiçbir ek yansıma olmadı.

Bu tecrübemi yazayım belki birileri faydalanır.

Ürün bugün elime ulaştı. Gerçekten 337 TL ödedim. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki Thomann'dan 1x12 bir kabin alacaksanız %18 üzerine ek bir vergi ödemiyorsunuz.

%20 ÖTV vs falan gibi hiçbir ek yansıma olmadı.

Bu tecrübemi yazayım belki birileri faydalanır.

Aynen katılıyorum. Bugün ben de kendi kabinimi aldım. Aldığım günkü kurdan hesaplayarak %18'ine tekabül eden rakamı tahsil ettiler. Ekstra olarak damga vergisi ve gümrüğe sunma dışında bir masraf çıkmadı.

Arkadaşlar Thomann dan Mesa Boogie Mark V Head getirmek istiyorum fiyatı 2726 euro ağırlığı 27 kg ve kargo fiyatı 30 euro. Türkiyeye getirtmek için toplam ödemem gereken ücret ne olur?

Geri