Thomann'dan Alışveriş

Merhaba arkadaşlar, 29.11.2018 tarihinde Thomann'dan 1 adet mikrofon ve 1 adet ses kartı sipariş ettim.. 30 euro kargo ücreti dahil 227 euro tuttu.
Ürün hala Almanya'da. DHL ile alakalı yorumları okudukça yüreğim hop ediyor. Yok ardiye ücreti alıyorlarmış yok terminal ücreti... %18 ile kurtulur muyum? Biri söylesin de rahatlatsın beni..

Merhaba arkadaşlar, 29.11.2018 tarihinde Thomann'dan 1 adet mikrofon ve 1 adet ses kartı sipariş ettim.. 30 euro kargo ücreti dahil 227 euro tuttu.
Ürün hala Almanya'da. DHL ile alakalı yorumları okudukça yüreğim hop ediyor. Yok ardiye ücreti alıyorlarmış yok terminal ücreti... %18 ile kurtulur muyum? Biri söylesin de rahatlatsın beni..
1- Ürünü size PTT getirecek. Ardiye ücreti vb. isimler altında vergiler hariç ekstra masraf ödemezsiniz.
2- Bu ardiye ücreti, terminal ücreti vb. bahsedilen ödemeler son 2-3 yıldır kalktı. Eğer DHL, UPS gibi firmalar ürününüzü getiriyorsa ürün gümrüğe girdiğinde sizinle iletişime geçip 3-4 tane evrak istiyorlar (vekalet, kredi kartı ekstresi, ödeme ekranı görüntüsü, kimlik). Bunları 3 gün içerisinde elektronik ortamda ulaştırırsanız vergi hariç ekstra bir ödemeniz olmuyor.

Merhaba, öncelikle yardımınız için teşekkür ederim. Evet DHL ile geliyor. Ben daha ürün Türkiye'ye ulaşmadan evrakların hepsini hazırladım. Bazı yerlerde okudum, ürünün geldiğini geç haber veriyorlarmış fazla para koparmak için. Ama ben sürekli sistemden takip ediyorum. Tekrar teşekkür ederim

DHL aynı zamanda Alman Devlet Postası. Thomann dan gelen ürünlerin Türkiyedeki dağıtımını PTT yapıyor. Yani en son böyleydi. O yüzden gümrüğe tabi eşyalarda (22-1500 euro , max 30kg, yasaklı olmayan eşyalar) kargo kapınıza ptt ile gelir ve gümrük vergisini görevli sizden nakit olarak alır. Size verilen takip numarasını PTT A.Ş. Gönderi Takip buradan kontrol edeceksiniz.

DHL aynı zamanda Alman Devlet Postası. Thomann dan gelen ürünlerin Türkiyedeki dağıtımını PTT yapıyor. Yani en son böyleydi. O yüzden gümrüğe tabi eşyalarda (22-1500 euro , max 30kg, yasaklı olmayan eşyalar) kargo kapınıza ptt ile gelir ve gümrük vergisini görevli sizden nakit olarak alır. Size verilen takip numarasını PTT A.Ş. Gönderi Takip buradan kontrol edeceksiniz.
Ben de internette kargoyu PTT eve ulaştırıyor diye okumuştum, sonra merak edip DHL'nin gümrük bölümünü arayıp sorduğumda -kargoyu evinize DHL ulaştıracak- diye bana bilgi verdiler. Elimde şuan Thomann'ın verdiği uluslararası kargo takip kodu var. PTT'ye takip kodunu giriş yaptım böyle bir ekran çıktı

aa.jpg

kargo Almanya'dan uçakla yola çıktı. PTT'ye teslim edilecek, uluslararası kargo takip numarası ile ptt'nin sitesinden gönderiyi kontrol ediyorum

Son düzenleme:
Thomann'dan gelecek bir kargom daha vardı. DHL'in verdiği kargo numarasıyla PTT'den kontrol ediyorum. Tr'ye giriş yapmış ve şu an UKİM'de görünüyor. Gümrük fiyatı da doğru hesaplanmış ancak adres doğru olmasına rağmen alıcı isim soyisim harfleri tamamen yanlış yazılmış durumda. Kargo oturduğum bölgedeki PTT merkez şubesine gelecektir muhtemelen. Geldiği zaman oradan kendim gidip alırım diye düşünüyorum ancak alıcı isminden dolayı bir sıkıntı çıkar mı arkadaşlar? Sizce oturup beklemeli miyim yoksa UKİM'i mi falan mı aramalıyım alıcı adı yanlış yazılmış diye?

Thomann'dan gelecek bir kargom daha vardı. DHL'in verdiği kargo numarasıyla PTT'den kontrol ediyorum. Tr'ye giriş yapmış ve şu an UKİM'de görünüyor. Gümrük fiyatı da doğru hesaplanmış ancak adres doğru olmasına rağmen alıcı isim soyisim harfleri tamamen yanlış yazılmış durumda. Kargo oturduğum bölgedeki PTT merkez şubesine gelecektir muhtemelen. Geldiği zaman oradan kendim gidip alırım diye düşünüyorum ancak alıcı isminden dolayı bir sıkıntı çıkar mı arkadaşlar? Sizce oturup beklemeli miyim yoksa UKİM'i mi falan mı aramalıyım alıcı adı yanlış yazılmış diye?
UKIM’e gittiyse orada kalır %99, oraya gidip mesai saatleri içerisinde teslim alabilirsiniz. PTT şubesine gelen tek şey genelde UKIM’e gelin alın pusulası olur. Arada haybeye geçen günler olur vs

UKIM’e gittiyse orada kalır %99, oraya gidip mesai saatleri içerisinde teslim alabilirsiniz. PTT şubesine gelen tek şey genelde UKIM’e gelin alın pusulası olur. Arada haybeye geçen günler olur vs

Ankara'da yaşadığım için UKİM'e gitmem mümkün değil. Gümrüğe dahil olan tüm ürünler UKİM'den geçiyor vergiyi de onlar hesaplıyor diye biliyorum ben. En azından benim şimdiye kadar aldıklarım öyle oldu. UKİM hakkında nette çok fazla olumsuz yorumlar var. Ama şu ana kadar ben büyük bir sorun yaşamadım. Genelde UKİM'e ulaştıktan bir kaç saat sonra gümrükten çıkıp PTT'ye verildi. Şu anki durum da bu. Yaklaşık 3 saat önce UKİM'e giren kargom UKİM'den çıkmış biraz önce. Akşam Ankara'ya yarın da bulunduğum ilçedeki PTT şubesine gönderilir diye tahmin ediyorum. Tek sıkıntım alıcı adının yanlış yazılmış olması. Umarım bir sorun çıkmaz.

Benim gitar da Cuma gunu UPS deposuna girdi (Andertons'dan siparis), yetki belgesi imzalayip gonderdim ayni gun (saat 3 civari), henuz bir gelisme yok. Kac gun suruyor, islemler vs. detaylica yazacagim gitar elime ulastiginda.

Arkadaşlar daha önceden thomanndan alışveriş yapanlar varsa yardımcı olabilirlermi aldığınız ürünün fiyatı üzerinden %18 KDV dışında ötv ödüyormusunuz??

UKİM'de cok yanlis degerlendirilmeler oluyor artik. Kendi yasadiklarima gore soyluyorum. Gumruk sinirini 20 lirayla gecen kucuk bir urunum icin 65 lira vergi cikardilwr. İtirazla falan ugrasmamak icin mecburen gidip almiatim. Kargo ucretini de urun ucreti uzerine eklwyip vergi cikarmislar.
İtiraz edince urun gekrar muayene icin istanbula godeceginden ugrasmamistim.
Ayrixa son 2 urunum de eksik ve sorunlu geldi malesef. Aksiyon figur, premium format statue aldim. İkisi de kutulari acilmis ve malesef eksik parcali ve kirik geldi.
Aldiginiz seylere cok dikkat edin kontrol ederken.

Geri